johny18
12.01.13,19:26
Prosim o potvrdenie, resp. opravu mojich uvah ohladom cestovneho a stravneho u zivnostnika. Viem, ze sa toho tu uz popisalo mnoho, no som z toho uz popleteny. Budem vdacny za kazdu odpoved.

1. Stravne:
SCZO ma narok na stravne za kazdy odpracovany den momentalne vo vyske 4 € - vtedy to dokladuje stravnymi listkami alebo blockami. Ak ale ide na sluzobnu cestu (teda asi mimo miesta, kde pravidelne vykonava cinnost), ma narok na stravne ako pre zamestnancov podla casovych pasiem - vtedy nedokladuje stravovanie, ale urobi cestak. Je to tak spravne?
Co v pripade, ak SZCO cinnost vykonava v danom roku len v zahranici, kde ho vyslala firma, s ktorou ma zmluvu o dielo. Povazuje sa to za pracovnu cestu alebo nie? Povazuje sa to za miesto, kde cinnosti pravidelne vykonava? Ake stravne si moze uplatnit tam?

2. Cestovne a pohonne hmoty:
Ak ma SZCO auto zaradene v obchodnom majetku, uplatnuje si PHM bud podla spotreby, GPS alebo pausalne vo vyske 80%. Vtedy su danovym vydavkom aj PHM, ktore spotrebuje pri ceste z domu do prace, teda ak cestuje aj na miesto, kde cinnost pravidelne vykonava?
Ak ma auto vlastne, nezaradene v OM, urobi si cestak. Opät, ak v danom roku pracoval v zahranici, pretoze ho tam vyslala firma, s ktorou ma zmluvu o dielo. Na SK v danom roku nepracoval. Moze si v tomto pripade dat do danovych vydavkov nahrady za PHM a nahradu 0,183 € za km? ALebo sa cesta do zahranicia povazuje za miesto, kde cinnosti pravidelne vykonava? Robi na roznych miestach v jednej zahranicnej krajine.
johny18
12.01.13,19:47
Vie mi prosim niekto s tymto pomoct? Dost surne to potrebujem vediet. Dakujem