1janka
12.01.13,19:41
Ahojte poradáci, pomôže mi niekto s tým, že ja ako SZČO, neplatca DPH, občas pri práci využívam osobné auto manžela tiež SZČO, platca DPH, auto má zaradené v podnikaní. Zaujíma ma, či si viem nákup PHM na tie cesty, ktoré urobím dať do nákladov?
Dakujeeem.
Zita5
12.01.13,19:12
Vozidlo pochádza z BSM a toto vozidlo používate obaja manželia ako SZČO, alebo MV zakúpil manžel na vykonávanie jeho samostatnej podnikateľskej činnosti t.j.na IČO ?
1janka
12.01.13,19:20
to auto kúpil manžel na IČO uplatnuje si spotrebu PHm ale občas využívam to auto aj ja tiež som SZČO
Zita5
12.01.13,19:35
to auto kúpil manžel na IČO uplatnuje si spotrebu PHm ale občas využívam to auto aj ja tiež som SZČO

Môj názor .... motorové vozidlo je manželovým obchodným majetkom .Obaja ste dve samostatné nezávislé účtovné jednotky a na to všetko je manžel aj platiteľ DPH.

Ak chcete uplatňovať výdavky na motorové vozidlo, ktoré má Váš manžel v OM a toto Vám občas zapožičia , mali by ste mať zmluvu o prenájme motorového vozidla, manželovi za používanie vozidla platiť dohodnutú sumu včetne DPH.
Inak by som u Vás žiaden výdavok neúčtovala .Manžel má aj určité povinnosti z pohľadu zákona o DPH a tie by mal dodržiavať .
Tým spôsobom, akým to chcete riešiť, by mohol vzniknúť problém .Treba to ošetriť a riadiť sa zákonmi .

Keby sa jednalo o vozidlo v BSM tak by bolo možné vozidlo striedavo používať u manželov a každý by si uplatňoval svoje výdavky a viedol svoju evidenciu , ale tak ako uvádzate by mohol vzniknúť problém.
1janka
12.01.13,19:39
ok, tak skúsme s jeho druhým autom, ktoré on využíva tiež na podnikanie ale nemá ho v majetku len paušál si uplatnuje...a toto keby som občas využívala a dala si do nákladov PHM?
Zita5
12.01.13,19:41
ok, tak skúsme s jeho druhým autom, ktoré on využíva tiež na podnikanie ale nemá ho v majetku len paušál si uplatnuje...a toto keby som občas využívala a dala si do nákladov PHM?

S jeho , alebo aj s Vašim ?
1janka
12.01.13,19:45
nie je v BSM, je to jeho auto dávno kúpené na ICO a dávno odpísané
veronikasad
12.01.13,19:47
nie je v BSM, je to jeho auto dávno kúpené na ICO a dávno odpísané
bolo vyradené z obchodného majetku ? Aké výdavky sa naň uplatňoval v roku 2012 ?
Zita5
12.01.13,19:47
nie je v BSM, je to jeho auto dávno kúpené na ICO a dávno odpísané

a je ešte písané na IČO a teda na firmu ?
1janka
12.01.13,19:49
uplatnuje si nan len cestovné..teda paušál a platí nan dan z motorových vozidiel...ostatné výdavky ako opravy si nan nneuplatnuje a je na firmu
veronikasad
12.01.13,19:51
uplatnuje si nan len cestovné..teda paušál a platí nan dan z motorových vozidiel...ostatné výdavky ako opravy si nan nneuplatnuje a je na firmu
ak je v obchodnom majetku (aj keď je odpísané) , nemôže si naň uplatňovať sadzbu základnej náhrady.
1janka
12.01.13,19:54
tak ako to ma mať ošetrené, mal by ho mať prehlásené z obchodného majetku na fyzickú osobu?
Zita5
12.01.13,20:03
tak ako to ma mať ošetrené, mal by ho mať prehlásené z obchodného majetku na fyzickú osobu?

Ak vyradil MV pre svoju osobnú spotrebu resp.potrebu , tak vozidlo mal prepísať na r.č.Teraz to problémom zdá sa nie je , ale môže nastať pri PZP a havarijnom poistení a vyplývajúcom plnení z uvedeného poistenia.
Ak aj MV vyradil z OM, technické osvedčenie je stále na IČO.
Ak by ste chceli účtovať o tomto MV teda o cestovných výdavkoch musíte preukázať aj spotrebu a tá sa nachádza v Technickom osvedčení motorového vozidla , ktoré je písané na firmu XY ...
1janka
12.01.13,20:12
dakujem velmi pekne za odpovede, ale aby som sa vrátila k podstate otázky...ja ako szčo ani toto auto neviem využiť a dať si do nákladov PHM?jedine tak žeby mi to manžel vyfakturoval tak ako má s DPH, nie?
Zita5
12.01.13,20:27
dakujem velmi pekne za odpovede, ale aby som sa vrátila k podstate otázky...ja ako szčo ani toto auto neviem využiť a dať si do nákladov PHM?jedine tak žeby mi to manžel vyfakturoval tak ako má s DPH, nie?

Teraz sa bavíme o tom druhom motorovom vozidle, ktoré ste písali , že je odpísané a preradené z obchodného majetku na osobnú spotrebu ....ale stále je písané na firmu t.j.IČO .Pri tomto vozidle Vám nebude manžel fakturovať nič, to už s fakturáciou a DPH nemá nič spoločné .

Len mne osobne sa nepozdáva , že by ste si uplatňovala cestovné náhrady na vozidlo , ktoré síce je preradené na osobnú spotrebu manžela, ale stále je písané na jeho firmu.V tom vidím zádrhel, možno ani nie je , ale ak niekto takéto vozidlo účtuje,možno sa vyjadrí .

Resp. ak by ste aj účtovali o použití tohto vozidla, tak treba napísať prehlásenie , že vozidlo bolo vyradené z firmy XY pre osobnú spotrebu manžela a teraz ho využíva manželka na podnikanie občas .Iné Vám neporadím.

Keby bolo písané na manžela a jeho r.č. tak nevidím problém s vyučtovaním cestovných náhrad v súvislosti s vykonaním pracovnej cesty pre podnikanie manželky .
1janka
12.01.13,20:32
velmi pekne dakujem za odpovede...najjednoduchšie bude ked si nebudem uplatnovať ja nič..:-))))
Zita5
12.01.13,20:36
paragraf 19 odst.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo....


Toto je ten problém, vozidlo nie je Vaše , ale je na IČO ......i keď ho používa manžel na súkromné účely
1janka
12.01.13,20:57
tak ma napadlo ešte teraz, ja ako živnostník chodím do firmy každý den kde vykonávam určitú zmluvne dohodnutú prácu, moje sídlo podnikania je inde a aj kanceláriu mám na inej adrese, ale chodím v rámci svojho podnikania do inej firmy. Môžem si uplatiť cestovné náhrady, nemyslím SL?
invest
01.03.13,11:23
Môže si SZČO uplatniť cesťáky na auto, ktoré mala priateľka na lízing pred svadbou, ale po svadbe ho spoločne odkúpili od lízingovky. Je auto ako BSM? Ďakujem za názory.
Tweety
01.03.13,11:26
Môže si SZČO uplatniť cesťáky na auto, ktoré mala priateľka na lízing pred svadbou, ale po svadbe ho spoločne odkúpili od lízingovky. Je auto ako BSM? Ďakujem za názory.
Nie, nemôže. Samozrejme, za čas, keď boli len priateľmi. Počas manželstva už áno.
invest
01.03.13,11:40
prečo? nie je to BSM?
Kukuč
01.03.13,12:03
Twety, prečo od svadby nemôže ? Už predsa bude v BSM, nie ?
invest
01.03.13,12:47
samozrejme som myslela že po svadbe. Vďaka.