Marianna01
28.02.06,16:23
Chcela by som sa spýtať na váš názor na výdavky osobného asistenta z hľadiska DzP. Túto tému som zaradila aj do dane z príjmu, nikto mi však na ňu neodpovedal, skúsim to teda ešte tu. Richard, ospravedlňujem sa...:o
Môže uzavrieť osobný asistent podľa §724 občianskeho zák. príkaznú zmluvu, kde príkazca je osobným asistentom ZŤP a príkazník sa zaväzuje vykonávať pomocné administratívne činnosti pre ZŤP?
V tomto prípade by si neuplatnil paušál z výdavkov, ale skúutočne vynaložené prostriedky - t.j. za služby vykonané na zákl. príkaznej zmluvy.
Je to takto priechodné? Umožňuje niečo podobné zákon?
Ďakujem za všetky odpovede
STRELEC
28.02.06,15:42
Pomerne zvláštna konštrukcia nákladov (kompenzácie príjmu) osobného asistenta, ale podľa mňa teoreticky priechodná.

Nemám tým na mysli, že by som ju odporúčal uplatniť. Len sa mi zdá teoreticky uplatniteľná.
STRELEC
28.02.06,15:47
Možno by som to riešil nie osobitnu príkaznou zmluvou, ale dodatkom k zmluve o výkone osobnej asistencie. Bolo by podľa mňa vhodnejšie spojiť výkon osobnej asistencie s "výkonom administratívnej pomoci" do jedného celku. Pre istotu by som "opomenul" tento dodatok v kópii predložiť na soc. odbor. okr. úradu.
Jozef Mihál
28.02.06,20:36
Príkaznú zmluvu môžu medzi sebou uzatvoriť akíkoľvek dvaja svojprávni občania, viď Občiansky zákonník.
STRELEC
28.02.06,20:41
Príkaznú zmluvu môžu medzi sebou uzatvoriť akíkoľvek dvaja svojprávni občania, viď Občiansky zákonník.
Isteže áno!
Marianna01
01.03.06,15:31
Vrelá vďaka za odpovede, som milo prekvapená. Takže z toho vyplýva, že...? Strelec hovorí áno (s výkričníkom), Jozef hovorí ...? Môžete mi, prosím, Jozef napísať Váš konkrétny názor?
ďakujem pekne
JarkaL
01.03.06,19:45
Okrem daňového aspektu aj mňa zaujíma otázka odvodov. Mám kamarátku so svalovou dystrofiou a mala v minulom roku asistenta na vozenie do práce. Platila mu podľa počtu hodín za mesiac a vyšlo mu trápnych 900-950,- Sk mesačne. Včera sa ma opýtala, či mal z tohto príjmu asistent platiť odvod do ZP. Zaskočilo ma to a radšej sa opýtam skúsenejších ( ja so mzdami len začínam, robila som PÚ a dane). Ďakujem.
Marianna01
01.03.06,20:47
Jarka, myslím si, že od r. 2005 nemal odvádzať do ZP. Ale táto téma je tu rozoberaná, pohľadaj si to.
Marianna01
03.03.06,15:17
Môžem vás ešte otravovať vo vyššie rozoberanej téme? Je, alebo nie je možné odpočítať výdavky z príkaznej zmluvy pre osobného asistenta?
:)
Marianna01
05.03.06,14:20
Môžem Vás Jozef ešte poprosiť o odpoveď? Je ešte niekto, kto by mi vedel (a bol ochotný) poradiť?

Vrelá vďaka
evina
06.03.06,14:34
Môžem Vás Jozef ešte poprosiť o odpoveď? Je ešte niekto, kto by mi vedel (a bol ochotný) poradiť?

Vrelá vďaka

Môj osobný názor je taký, že podpísaním akejkoľvek zmluvy sa osobný asistent nemôže vyhnúť podmienkam, ktoré platia pre tento druh práce a príjmov a síce:

1. § 58 Zákona o sociálnej pomoci č. 195/1998 v znení neskorších predpisov

16/ Občan s ťažkým zdravotným postihnutím uzatvára s osobným asistentom zmluvu o výkone osobnej asistencie, /tu je odvolávka na § 51 a 853 OZ/ podľa ktorej je osobný asistent povinný vykonávať osobnú asistenciu. Zmluva o výkone osobnej asistencie musí obsahovať najmä a) druh vykonávaných činností podľa zoznamu činností uvedených v prílohe č. 5 a rozsah vykonávaných činností,
b) miesto vykonávaných činností,
c) obdobie vykonávania osobnej asistencie,
d) práva a povinnosti osobného asistenta,
e) odmenu a spôsob vyplácania odmeny,
f) dôvody odstúpenia od zmluvy.

17/ Občan s ťažkým zdravotným postihnutím je povinný jedno vyhotovenie zmluvy o výkone osobnej asistencie alebo jej kópiu predložiť príslušnému orgánu.

A dôležitejši dôvod je ten, že podľa § 6, ods.2, písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa odmena, ktorú dostáva osobný asistent za výkon činnosti osobného asistenta od občana s ťažkým zdravotným postihnutím, považuje za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha dani z príjmu fyzických osôb, a tak ho treba i v DP posúdiť bez ohľadu na formu uzatvorenej zmluvy.
rada
06.03.06,17:57
:o

Zdaňovanie príjmov z výkonu činnosti osobnej asistencie za rok 2005

Podľa § 6, ods.2, písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa odmena, ktorú dostáva osobný asistent za výkon činnosti osobného asistenta od občana s ťažkým zdravotným postihnutím, považuje za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha dani z príjmu fyzických osôb. To platí i v prípade, ak osobný asistent túto činnosť nevykonáva ako svoju živnosť. Tento príjem nie je možné považovať za príjem zo závislej činnosti.
V súvislosti so zmenami v zákone o správe daní a poplatkov nemôžu už fyzické osoby vykonávajúce podnikateľskú činnosť v daňovom priznaní uvádzať ako svoj identifikátor rodné číslo. S tým súvisí povinnosť zaregistrovať sa na príslušnom daňovom úrade, ktorý fyzickej osobe po registrácii vydá daňové identifikačné číslo. Týka sa to i osobných asistentov, ktorí si musia registráciu a daňové identifikačné číslo vybaviť ešte pred podaním daňového priznania na príslušnom daňovom úrade. Podrobnosti sú uvedené v samostatnom článku.
Príjmy, plynúce osobnému asistentovi na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie, si priznáva osobný asistent v daňovom priznaní sám, postupuje teda rovnako ako občan, ktorý vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
V daňovom priznaní uvedie osobný asistent úhrn príjmov podľa príjmových dokladov, ktoré z tejto činnosti dosiahol v roku 2005. Do úhrnu zahrnie len tie príjmy, ktoré mu boli v mesiacoch január až december vyplatené. To znamená, že do príjmu za rok 2005 zahrnie i príjem za výkon činnosti osobného asistenta v decembri 2004, ak odmena za tento mesiac bola vyplatená v januári 2005 a do príjmov nezahrnie príjem za výkon činnosti osobného asistenta v decembri 2005, ak odmena za tento mesiac bola vyplatená až v januári 2006.
Z dosiahnutého príjmu za výkon osobnej asistencie si môže osobný asistent odpočítať výdavky, preukázateľne vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu. Tento spôsob preukázania výdavkov uplatní ten osobný asistent, ktorý okrem činnosti osobného asistenta vykonáva i ďalšiu samostatnú zárobkovú činnosť a pri zdaňovaní príjmov z týchto činností je pre neho výhodnejšie uplatniť výdavky preukázateľným spôsobom.
Osobný asistent má však možnosť uplatniť v súlade s § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov výdavky percentuálnou sadzbou 25 % z dosiahnutých príjmov za výkon činnosti osobného asistenta. Ak daňovník uplatní výdavky týmto spôsobom, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Pri uplatnení výdavkov percentuálnou sadzbou nemusí daňovník viesť doklady preukazujúce jeho výdavky. Tento spôsob uplatnenia výdavkov bude pre väčšinu osobných asistentov určite výhodnejší. Uplatnenie percentuálnej sadzby výdavkov vo výške 40 % bude možné až za zdaňovacie obdobie roku 2006.
Ak sa daňovník, vykonávajúci viacero samostatných zárobkových činností, rozhodne pri niektorom druhu príjmov zo samostatnej zárobkovej činnosti uplatniť výdavky percentom z príjmov, je povinný používať takýto spôsob uplatnenia výdavkov aj pri ostatných druhoch príjmov zo samostatnej zárobkovej činnosti. V daňovom priznaní nie je možné oba spôsoby uplatnenia výdavkov kombinovať.
Daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, je povinný vždy viesť evidenciu príjmov v časovom slede a evidenciu hnuteľného a nehnuteľného majetku, ktorý na samostatnú zárobkovú činnosť používa. Na forme tejto evidencie nezáleží.
Potvrdenia o vyplatených odmenách by si mal ponechávať i užívateľ osobnej asistencie, pretože daňový úrad môže pri overovaní údajov na daňovom priznaní osobného asistenta u užívateľa osobnej asistencie skúmať, či osobným asistentom priznávaný príjem v daňovom priznaní sa zhoduje so sumou, ktorú mu vyplatil občan s ŤZP.
Užívateľ osobnej asistencie si môže vyplatenie odmeny nechať potvrdzovať na výdavkovom pokladničnom doklade, prípadne na samostatnom potvrdení, ktorého kópiu odovzdá osobnému asistentovi. Osobný asistent si pre svoju evidenciu vystaví príjmový pokladničný doklad a ich evidenciu v časovom slede môže viesť v samostatnom zošite alebo na samostatnom papieri.
Z rozdielu medzi príjmami a výdavkami vypočíta daňovník základ (čiastkový základ) dane.
Pokiaľ osobný asistent mal príjem i zo závislej činnosti, uvedie na základe Potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch pre zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, ktoré obdrží od svojho zamestnávateľa, v daňovom priznaní úhrn príjmov z tejto činnosti, úhrn povinného poistného plateného zamestnancom na zdravotné, nemocenské a dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a sumu zrazených preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb. Z týchto údajov tak tiež vypočíta čiastkový základ dane. Z toho tiež vyplýva, že osobnému asistentovi, ktorý si musí sám podávať daňové priznanie a ktorý má príjem i zo závislej činnosti, jeho zamestnávateľ nemôže a nesmie vykonať celoročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb.
Základ dane potom tvorí súčet čiastkových základov dane zo závislej činnosti a zo samostatnej zárobkovej činnosti.
Takto zistený základ dane zníži daňovník o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona o dani z príjmov, ktorými sú:
a) 87 936 Sk ročne na daňovníka,
b) 87 936 Sk ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. Daňovník, ktorý si môže uplatniť túto nezdaniteľnú časť základu dane len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa Zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení,
d) účelové sporenie.
Suma v odsekoch a) a b) zodpovedá 19,2-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.
Nezdaniteľná suma na daňovníka za rok 2005 predstavuje 87 936 Sk ročne. Uplatňuje sa v celoročnej výške aj v prípade, ak zdaniteľné príjmy plynuli občanovi len počas niekoľkých mesiacov zdaňovacieho obdobia - kalendárneho roka. Upozorňujem, že túto nezdaniteľnú čiastku si nemôže uplatniť občan, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane zníži sa základ dane len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane.
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa písm. c) a finančné prostriedky vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa písm. d) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa písm. c) je podmienkou splnenie požiadaviek podľa zákona č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom sporení.
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa písm. d) musia byť splnené tieto podmienky:
1. dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
2. plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 rokov veku daňovníka.
Výslednú sumu zaokrúhli daňovník na celé koruny smerom nadol.
Zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť za vyživované dieťa bola nahradená daňovým bonusom, o ktorý si daňovník znižuje vypočítanú daň. Pre rok 2005 je možné uplatniť daňový bonus vo výške 5 000 Sk na každé vyživované dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, pričom za kalendárne mesiace január až august v sume 400 Sk mesačne a za kalendárne mesiace september až december v sume 450 Sk mesačne. Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, požiada daňovník miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie. Podmienky pre priznanie a poskytnutie daňového bonusu sú uvedené v § 33 zákona o dani z príjmu.
Daň z príjmov fyzických osôb sa vypočíta zo zníženého a zaokrúhleného základu dane príslušnou sadzbou uvedenou v § 15 zákona o dani z príjmov. Pre zdaňovacie obdobie roku 2005 je sadzba dane 19 %. Vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom nadol.
Daň z príjmov fyzických osôb je povinný si daňovník v daňovom priznaní vypočítať sám. Daň je potrebné zaplatiť najneskôr v lehote podania daňového priznania. Daňové priznanie je potrebné podať najneskôr do 31. marca 2006. To znamená, že osobný asistent môže daň zaplatiť až po odovzdaní daňového priznania, musí tak však urobiť do 31. marca 2006. Daňové priznanie sa predkladá miestne príslušnému daňovému úradu podľa trvalého pobytu daňovníka. Pokiaľ sa osobný asistent rozhodne odovzdať daňové priznanie osobne, prinesie si so sebou i doklady preukazujúce jeho príjmy a výdavky a odovzdanie daňového priznania si dá potvrdiť na vyplnenom potvrdení, ktoré je súčasťou formulára daňového priznania. Odporúča sa podať daňové priznanie osobne, ale neponechať si túto povinnosť na poslednú chvíľu. Daňové priznanie je možné podať i poštou.
Považujem za potrebné tiež dodať, že ak ktorýkoľvek občan dostane od daňového úradu výzvu na podanie priznania k dani z príjmu, priznanie musí podať, aj keby v ňom mal uviesť príjem 0 Sk.
Priznanie k dani z príjmov fyzických osôb sú povinní podať i študenti a dôchodcovia rovnako ako ostatné fyzické osoby, ak ich celoročné príjmy (s výnimkou príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, napr. úroky z vkladov a príjmy za články v novinách a časopisoch) presiahli sumu 50 % 19,2 násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Za rok 2005 musí podať daňové priznanie každá osoba, ktorá mala v tomto období zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 43 968 Sk.
Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak nepresiahne za zdaňovacie obdobie 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus alebo ak sa daň vyberá zrážkou, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň, alebo preddavky na zabezpečenie dane.
V daňovom priznaní si študent uplatní nárok na nezdaniteľné časti základu dane z príjmu podľa § 11 zákona o daniach z príjmov. Dosahovanie vlastných príjmov študenta sústavne sa pripravujúceho na budúce povolanie štúdiom nemá za následok zánik nároku na uplatnenie daňového bonusu za vyživované dieťa jedným z rodičov.
Preddavky na daň platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 20 000 Sk. Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane, a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, preddavok na daň z príjmu neplatí v prípade, ak čiastkový základ dane z príjmu zo závislej činnosti tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane.

Zdroj: právna poadňa ÚNSS

Jozef Mihál
07.03.06,06:40
Môžem Vás Jozef ešte poprosiť o odpoveď?
Ja by som poprosil o jasne formulovanú otázku.

Zatiaľ opakujem, že príkaznú zmluvu môžu medzi sebou uzatvoriť hocijakí dvaja svojprávni občania. Ak ide o jednorazovú činnosť, malo by ísť o príjem podľa § 8 ZDP, kde si možno uplatniť skutočné výdavky.
Marianna01
07.03.06,15:49
Nie Jozef, ide o osobného asistenta zdrav. ťažko postihnutého občana. Má s týmto ZŤP riadne podpísanú zmluvu, odobrené SP - všetko má vybavené. Až na to, že zadal (osobný asistent) ďalšiemu občanovi (ktorý nie je uvedený na zmluve so ZŤP - na základe príkaznej zmluvy) prácu pre ZŤP - t.j. vykonával nejakú administratívnu činnosť. Príjem osobného asistenta zdaňujem normálne podľa §6 odst. 2 písm. b.
Otázka je, či si osobný asistent môže uplatniť vo výdavkoch práve tú príkaznú zmluvu s tretím človekom, alebo to nie je výdavok, ktorý si môže uplatniť. Je totiž preňho výhodnejšie odpočítať túto príkaznú zmluvu ako 25% paušálny výdavok.
Jozef Mihál
08.03.06,06:50
Môže si uplatniť náklady podložené príkaznou zmluvou, ak predmet zmluvy súvisí s príjmami príkazcu, tj. osoby, ktorá vykonáva osobnú asistenciu.

Napr. ak ako osobný asistent (a teda "SZČO") si platím účtovníčku na príkaznú zmluvu (vedie mi účtovníctvo, sám sa z tých príjmov a výdavkov totiž nevyznám), tak samozrejme to čo jej platím, si môžem dať do výdavkov. Kúpim si auto, aby som mohol dochádzať za ZŤP, ktorý nie je v dosahu MHD, a odpisujem ho, atď.

Z pohľadu zákona o dani z príjmov je osobný asistent prakticky v rovnakom postavení, ako povedzme živnostník.
Marianna01
08.03.06,15:59
Ďakujem veľmi pekne. Nakoniec som sa rozhodla uplatniť len paušál, nakoľko sa mi dostala do rúk už aj zmluva o osobnej asistencii a nemá tam osobný asistent také povinnosti, aby si mohol predmetnú príkaznú zmluvu bez problémov uplatniť.
Ďakujem za ozrejmenie celej situácie a zatrpezlivosť.
evinda
02.10.06,15:54
Chcela by som vedieť, ako je to keď ZŤP, ktoremu bol priznany prispevok
na osobnu asistenciu, chce zmeniť miesto trvaleho pobytu do ineho okresu.
Teraz pobera tento prispevok v okr. Topoľčany a chce sa presťahovať do okr. Partizanske, bude treba všetko vybavovať odznovu, alebo zostane v platnosti rozhodnutie z Topoľčian. Ďakujem za informaciu
jana32
04.03.07,16:42
Prosím , otváram nanovo túto tému, príjem z osobnej asistencie som v daňovom priznaní zaradila medzi príjmy ktoré nie sú živnosťou = §ž odst. 2 zákona o DzP( tá pani má iba príjem zo ZČ a asistenciu nevykonáva ako podnikateľka ). Výdavky som uplatnila paušálom - 4O% z príjmu. Je moje zaradenie správne?
megyzah
13.03.08,07:11
Prosím Vás musia si osobní asistenti aj za minulý rok urobiť dańové priznanie typ B ( má aj príjem zo zamestnania ) a môže si uplatniť tie paušálne výdavky vo výške 40%?
megyzah
13.03.08,07:36
Prosím Vás musia si osobní asistenti aj za minulý rok urobiť dańové priznanie typ B ( má aj príjem zo zamestnania ) a môže si uplatniť tie paušálne výdavky vo výške 40%?

Aha, už som si to našla v príspevku od tajnostkárky, len som inak zadala výraz vo vyhľadávač, ešte stále mám problém sa tu trošku orientovať. Ale aj tak napríklad som sa nedopátrala, či takýto osobný asistent musí byť registrovaný na daňovom úrade, lebo práve vo vyššie citovanom príspevku je úvaha o tom, že musí. Naša zamestnankyńa ale má riadny pracovný pomer u nás, asistenciu vykonáva len popri zamestnaní.
Jozef Mihál
13.03.08,07:45
Aj živnostník popri zamestnaní, prenajímateľ bytu popri zamestnaní atď. sa musí registrovať na DÚ...

Ak má nejaká osoba pravidelný príjem z činnosti OA, musí byť registrovaná na DÚ.
megyzah
13.03.08,08:04
No zbohom, ako som zistila, ta pani robí asistenciu od r.2004, vždy si podávala daňové priznanie B a nebola registrovaná na dańovom úrade, doposiaľ ju za to ani neurgovali, prosím Vás to od začiatku bola povinná sa registrovať, alebo to platí len od minulého roku?
Katy a R
13.03.08,08:29
No zbohom, ako som zistila, ta pani robí asistenciu od r.2004, vždy si podávala daňové priznanie B a nebola registrovaná na dańovom úrade, doposiaľ ju za to ani neurgovali, prosím Vás to od začiatku bola povinná sa registrovať, alebo to platí len od minulého roku?

mala sa registrovať hneď, (do 30 dní od podpísania zmluvy) ... minimálna pokuta za neskorú registráciu je 2000.-
... asi mala doposiaľ šťastie;)
DenisaM
13.03.08,16:47
Ahoj,
už som toho prečítala hodne o osobnej asistencii a viem, že na zdanenie takýchto príjmov je potrebno podať DP typ B. Známy mal v roku 2007 príjem zo závislej činnosti (január - marec), potom si založil živnosť (apríl - december) a aby toho ešte nebolo málo, tak mal od septembra aj príjmy za osobnú asistenciu. Všetky tri druhy príjmov uvedie v jednom DP typ B, alebo na príjmy z osobnej asistencie môže podať extra DP a uplatniť si tam paušálne výdavky?
Ďakujem
Jozef Mihál
14.03.08,06:20
Ak daňovník podáva daňové priznanie, podáva jediné daňové priznanie kde uvádza všetky svoje zdaniteľné príjmy.

Pri príjmoch zo živnosti a príjmoch z OA sa buď pri oboch použijú paušálne výdavky alebo sa uplatnia pri oboch skutočné výdavky.
DenisaM
14.03.08,10:43
Ďakujem :)
Gabhus
09.01.09,08:59
Tak sa ešte spýtam aj ja: Študent denného štúdia na VŠ má príjem ako osobný asistent ročne cca 16.000.- SK. Aj takýto sa musí hlásiť na DÚ a podávať priznanie? Veď z takéhoto príjmu sa ani daň neplatí, ani priznanie nepodáva ........... Alebo sa mýlime? Vďaka za odpoveď.
Katy a R
09.01.09,09:12
Tak sa ešte spýtam aj ja: Študent denného štúdia na VŠ má príjem ako osobný asistent ročne cca 16.000.- SK. Aj takýto sa musí hlásiť na DÚ a podávať priznanie? Veď z takéhoto príjmu sa ani daň neplatí, ani priznanie nepodáva ........... Alebo sa mýlime? Vďaka za odpoveď.

Registračná povinnosť nezávisí od výšky príjmu ... registrovať sa musí (do 30 dní), pri uvedenom príjme DP podávať nemusí (ale môže dobrovoľne);) ... ak má príjem z nejakej brigády, alebo iný príjem zdanený zrážkovo, tak sa mu aj oplatí podať (zrazenú daň DU vráti):)
bazil
07.03.09,12:42
Prosím Vás, ak osobný asistent ZŤP uplatní výdavky paušálne, je to tých 40 % z príjmu za OA? Ďakujem.
karpis
07.03.09,15:19
áno OA aistent si môže uplatniť 40% výdavky a je to 40% z príjmu OA
ivetahu
28.03.09,13:56
Ako je to s účtovaním príspevku z ÚPSVR, ktorú dostala SZČO so ZP na činnosť prac. asistenta. 5 x 11.000 SK, ale vyplatila v danom roku len 3 x 11 000 SK.
gita
11.06.09,07:43
Tiež ma známy prepadol Zmluvou o výkone osobnej asistencie podľa zákona 447/02008, ktorú uzatvoril ako asistent so živnostníkom ZŤP. Už som sa v príspevkoch trochu zorientovala. Musím mu poradiť že sa to samozrejme pripočíta k jeho príjmu zo závislej činnosti, ale som nevedela, že to musí nahlásiť aj na DÚ. To dostane aj DIČ, alebo len podáva DP pod rodným číslom?
mzdarka renca
11.06.09,09:47
Tiež ma známy prepadol Zmluvou o výkone osobnej asistencie podľa zákona 447/02008, ktorú uzatvoril ako asistent so živnostníkom ZŤP. Už som sa v príspevkoch trochu zorientovala. Musím mu poradiť že sa to samozrejme pripočíta k jeho príjmu zo závislej činnosti, ale som nevedela, že to musí nahlásiť aj na DÚ. To dostane aj DIČ, alebo len podáva DP pod rodným číslom?
Má povinnosť do 30 dní po podpísaní zmluvy o OA ohlásiť túto skutočnosť na DÚ v mieste bydliska, kde mu pridelia DIČ. Z uvedeného dôvodu si podá za rok 2009 DP typ B a môže si uplatniť buď paušálne výdavky, alebo skutočné výdavky.
varnika
31.07.09,09:03
Ahoj, chcela by som sa spytat, ci neviete ako je to s osobnou asistenciou, ktorú vykonávam v čase, ked som PN.? Kedže mam príjem zo závislej pracovnej činnosti a popri tom ešte vykovávam osobnú asistenciu? Ďakujem
Katy a R
31.07.09,10:11
Ahoj, chcela by som sa spytat, ci neviete ako je to s osobnou asistenciou, ktorú vykonávam v čase, ked som PN.? Kedže mam príjem zo závislej pracovnej činnosti a popri tom ešte vykovávam osobnú asistenciu? Ďakujem

Ja by som to riešila tak(ako ZŤP), že počas tvojej PNky by som mala iného asistenta - na zastupovanie (ZŤP môže mať viac asistentov)...
V zákone som nenšla riešenie takejto situácie (neviem, možno sa niekto vyjadrí). :confused:
Ako dočasne PN osoba si povinná dorživať liečebný režim ... to môže kontrolovať SP.
mzdarka renca
31.07.09,10:18
Ja by som to riešila tak(ako ZŤP), že počas tvojej PNky by som mala iného asistenta - na zastupovanie (ZŤP môže mať viac asistentov)...
V zákone som nenšla riešenie takejto situácie (neviem, možno sa niekto vyjadrí). :confused:
Ako dočasne PN osoba si povinná dorživať liečebný režim ... to môže kontrolovať SP.

Súhlasím. Ak je niekto uznaný za dočasne práceneschopného, tak je zrejmé, že jeho zdravotný stav mu nedovoľuje vykonávať akúkoľvek prácu, vrátane osobnej asistencie.
varnika
31.07.09,10:58
Dakujem...moja osobny nazor je tiez taky, len som to nenasla v zakone...
babulka99
06.06.11,17:39
Dobry...Chcela by som sa dozvediet par informacii ohladom osobnej asistencie. Som TZP a pracujem ako osobna asistentka pre 2 nepoc.osoby od r. 2006. Ked som podpisovala zmluvu na urade mi povedali ,ze sa nemusim zahlasovat na danovom urade a potom po roku som bola SZCO. Co zakon a ja sa v tom nevyznam tak sem pisem. Ako to vlastne je ci sa mam zahlasit zvlast OA na danovom alebo nie, ako to bude s danovym priznanim? OA mam prijem ktoru vykonavam 75 hod.mesacne. Dufam, ze mi bude vediet niekto poradit, zatial vam vsetkym velmi pekne dakujem a tesim sa na skoru odpoved.
Katy a R
06.06.11,17:46
Dobry...Chcela by som sa dozvediet par informacii ohladom osobnej asistencie. Som TZP a pracujem ako osobna asistentka pre 2 nepoc.osoby od r. 2006. Ked som podpisovala zmluvu na urade mi povedali ,ze sa nemusim zahlasovat na danovom urade a potom po roku som bola SZCO. Co zakon a ja sa v tom nevyznam tak sem pisem. Ako to vlastne je ci sa mam zahlasit zvlast OA na danovom alebo nie, ako to bude s danovym priznanim? OA mam prijem ktoru vykonavam 75 hod.mesacne. Dufam, ze mi bude vediet niekto poradit, zatial vam vsetkym velmi pekne dakujem a tesim sa na skoru odpoved.

Samozrejme, že sa musíš registrovať na DU.. a tiež DP treba robiť. ... kukni aj sem http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html

.. v podstate tam nájdeš všetko, prelúskaj. aj zákon 447 je tam priložený .. no a zák o dani z príjmu (spolu s viacerými) nájdeš hore na lište :)
babulka99
06.06.11,18:19
Dakujem...este len chcem dodat nahlasit zvlast ako OA a nakolko mala som do aprila SZCO to platilo?
Katy a R
06.06.11,18:31
Dakujem...este len chcem dodat nahlasit zvlast ako OA a nakolko mala som do aprila SZCO to platilo?

Ak si szčo ... tak medzi jej povinnosti patrí oznámiť každú zmenu DU. Aj vykonávanie OA ;)(aj zmluva sa dokladá)
Takže mala si tak urobiť už dávno ... Lepšie by bolo, keby si teraz mala novú zmluvu o OA:confused:.
Ale podľa mňa, choď čím skôr na DU - dať si to do poriadku. Voľakedy dávali pokutu aj za pár dní oneskorenia. Možno je to teraz inak (som počula) :confused: :confused:
.. a daj vedieť ..
Dana 22
22.06.11,07:10
Novela zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu......, od 1. júla 2011 prináša zmeny v OA.
Aké zmeny v uvedenej novele zákone môžeme očakávať?
- § 22 a § 23 Osobná asistencia
- zruší sa vo výkazoch vypisovanie činností, uvedie sa len počet odpracovaných hodín,
- zvýši sa hranica príjmu z 3 – násobku na 4 – násobok ŽM,
- zvýhodnia sa rodinní príslušníci pri výkone OA, najmä v prípade FOsŤZP aj s priznaným nižším ročným počtom hodín OA budú môcť vykonávať až 1 460 hodín ročne /v § 22 ods. 5 ruší sa podmienka ročného rozsahu 3650 hodín/, ALE môžu vykonávať len činnosti podľa prílohy č. 4 vymedzené zákonom v § 22 ods. 5,
alaya1
12.09.11,06:33
prajem pekny den,
chcela by som sa informovat, co vyplyva z povinnosti ked invalidny dochodca robi osob.asistenciu inej ZTP na zaklade zmluvy? dakujem velmi pekne.
tomu teda nerozumiem....myslis, ze ake ukony ma vykonavat?
Majka
12.09.11,08:00
tomu teda nerozumiem....myslis, ze ake ukony ma vykonavat?
ospravedlnujem sa upravim ten prispevok