Maya1
28.02.06,17:00
dobrý ..., kto mi vie povedať :
1. ako súvisí dotácia z úradu práce (v zmysle ZDP je postupované podľa §17,ods3,písm.h) s posudzovaním príjmu na určenie odvodov do SP a ZP. Zahŕňa sa do príjmu?:rolleyes:

2. ako súvisí výška dotácie s určením príjmu pri uplatnení nároku na daňový bonus §33 ZDP. Zahŕňa sa do príjmu?:rolleyes:
Vopred ďakujem.:)
STRELEC
28.02.06,16:42
[quote=Maya1]dobrý ..., kto mi vie povedať :
1. ako súvisí dotácia z úradu práce (v zmysle ZDP je postupované podľa §17,ods3,písm.h) s posudzovaním príjmu na určenie odvodov do SP a ZP. Zahŕňa sa do príjmu?:rolleyes:
Áno
2. ako súvisí výška dotácie s určením príjmu pri uplatnení nároku na daňový bonus §33 ZDP. Zahŕňa sa do príjmu?:rolleyes:
Vopred ďakujem.:)
Áno
zaclony
28.02.06,19:16
My sme sa na školení z úradu práce učili, že dotácia je príjem, ktorý sme nedosiahli svojou podnik.činnosťou a preto sa považuje za príjem nedaňovy, to znamená,že sa vylučuje pri rátani dane. Ale v tom prípade sa nesmú ani veci, ktoré sa kúpili z tejto dotácie dať do výdavkov daňových.To znamená, že na konci roka príjem z úradu /dotácia/ sa vynuluje s nákupmi vo výške dotácie.Vznikne nula.Tak neviem, ako nula ovplyvní daň.bonus a odvody.
KEJKA
28.02.06,19:40
My sme sa na školení z úradu práce učili, že dotácia je príjem, ktorý sme nedosiahli svojou podnik.činnosťou a preto sa považuje za príjem nedaňovy, to znamená,že sa vylučuje pri rátani dane. Ale v tom prípade sa nesmú ani veci, ktoré sa kúpili z tejto dotácie dať do výdavkov daňových.To znamená, že na konci roka príjem z úradu /dotácia/ sa vynuluje s nákupmi vo výške dotácie.Vznikne nula.Tak neviem, ako nula ovplyvní daň.bonus a odvody.
vieš školenie je jedna vec... to si bol/a asi na rekvalifikačnom kurze?
Aj v škole - na OA učia somariny... doba je rýchlejšia a naši zákonodarci sa usilujú...:):):)
to čo píšeš, kedysi platilo, ale dnes je to inak. Platí prvá odpoved - dávam súhlas.
JankaO
28.02.06,19:43
My sme sa na školení z úradu práce učili, že dotácia je príjem, ktorý sme nedosiahli svojou podnik.činnosťou a preto sa považuje za príjem nedaňovy, to znamená,že sa vylučuje pri rátani dane. Ale v tom prípade sa nesmú ani veci, ktoré sa kúpili z tejto dotácie dať do výdavkov daňových.To znamená, že na konci roka príjem z úradu /dotácia/ sa vynuluje s nákupmi vo výške dotácie.Vznikne nula.Tak neviem, ako nula ovplyvní daň.bonus a odvody.



Zákon 595/2003 § 9 odstavec 2 písm.d)
(2) Od dane sú oslobodené aj
d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce46) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6,

To znamená, že "dotáciu" je treba zahrnúť do príjmu podľa § 6.
zaclony
01.03.06,09:01
Sedela som pri tomto probléme pol hodiny a došla som k názoru/aj vďaka knihe Dobšovič-Daňové výdavky/: Dotácia z uradu práce má investičný charakter a neovplyvňuje daňový základ, pretože majetok /odpisovaný alebo neodpisovaný/, ktorý za to kúpite ide síce do nákladov, či formou spotreby alebo postupnými odpismi, ale si zo zákona povinný tieto náklady ponížiť výnosmi /kniha enigová str.381/, aby sa v učtovnctve dosiahla neutralita a došlo tým k nulovému dopadu na hospod.výsledok.
Takže: príjem dotácie: 221/346 50 000 Sk
Interný doklad 346/384 Cenigová 50 000 Sk
a 384 sa bude rozpúšťať tak, ako sa budú robiť nákupy z dotácie
nákupy/stol, stoličky/ drob.hm.majetok bez odpis 501/221 v celk.hodn.50 000 Sk
Interné doklady :384/648 50 000 Sk !!!!!!!!!!!!Cenigová
A tak vznikne 00000000.
Ak sa mýlim, napíšte.Ja som zatial len teoretik,ale študujem!!!!Aj tu
Pepa
01.03.06,09:25
Sedela som pri tomto probléme pol hodiny a došla som k názoru/aj vďaka knihe Dobšovič-Daňové výdavky/: Dotácia z uradu práce má investičný charakter a neovplyvňuje daňový základ, pretože majetok /odpisovaný alebo neodpisovaný/, ktorý za to kúpite ide síce do nákladov, či formou spotreby alebo postupnými odpismi, ale si zo zákona povinný tieto náklady ponížiť výnosmi /kniha enigová str.381/, aby sa v učtovnctve dosiahla neutralita a došlo tým k nulovému dopadu na hospod.výsledok.
Takže: príjem dotácie: 221/346 50 000 Sk
Interný doklad 346/384 Cenigová 50 000 Sk
a 384 sa bude rozpúšťať tak, ako sa budú robiť nákupy z dotácie
nákupy/stol, stoličky/ drob.hm.majetok bez odpis 501/221 v celk.hodn.50 000 Sk
Interné doklady :384/648 50 000 Sk !!!!!!!!!!!!Cenigová
A tak vznikne 00000000.
Ak sa mýlim, napíšte.Ja som zatial len teoretik,ale študujem!!!!Aj tu

Dotácia z UP pre daňovníkov sa do základu dane zahŕňa v tom zdaňovacom období, v ktorom boli použité na úhradu daňových výdavkov.
Treba si prečitať Dobšoviča podrobnejšie - viackrát je tam uvedené - vstupuje do základu dane - čiže je zdaniteľným príjmom.
Johanka
01.03.06,09:55
Sedela som pri tomto probléme pol hodiny a došla som k názoru/aj vďaka knihe Dobšovič-Daňové výdavky/: Dotácia z uradu práce má investičný charakter a neovplyvňuje daňový základ, pretože majetok /odpisovaný alebo neodpisovaný/, ktorý za to kúpite ide síce do nákladov, či formou spotreby alebo postupnými odpismi, ale si zo zákona povinný tieto náklady ponížiť výnosmi /kniha enigová str.381/, aby sa v učtovnctve dosiahla neutralita a došlo tým k nulovému dopadu na hospod.výsledok.
Takže: príjem dotácie: 221/346 50 000 Sk
Interný doklad 346/384 Cenigová 50 000 Sk
a 384 sa bude rozpúšťať tak, ako sa budú robiť nákupy z dotácie
nákupy/stol, stoličky/ drob.hm.majetok bez odpis 501/221 v celk.hodn.50 000 Sk
Interné doklady :384/648 50 000 Sk !!!!!!!!!!!!Cenigová
A tak vznikne 00000000.
Ak sa mýlim, napíšte.Ja som zatial len teoretik,ale študujem!!!!Aj tu
Zahrnutie dotácie do zdaniteľných príjmov je vyriešené tak, aby bolo daňovo neutrálne. JankaO to napísal dobre, ale mala dopísať aj pokračovanie pre daňovníkov účtujúcoch v JÚ - postup podľa § 17 ods.3 písm. h/. Zjednodušene je to postupné zahŕňanie dotácie do príjmu alikvótne k výdavkom vynaloženým z dotácie.
JankaO
01.03.06,14:32
Zahrnutie dotácie do zdaniteľných príjmov je vyriešené tak, aby bolo daňovo neutrálne. JankaO to napísal dobre, ale mala dopísať aj pokračovanie pre daňovníkov účtujúcoch v JÚ - postup podľa § 17 ods.3 písm. h/. Zjednodušene je to postupné zahŕňanie dotácie do príjmu alikvótne k výdavkom vynaloženým z dotácie.


Odpoveď bola hlavne na otázku zadávateľa č. 1 a v súvislosti s odpoveďou č.3. Nepovažovala som za potrebné v odpovedi uvádzať to, čo bolo zadávateľovi jasné.
malina
01.03.06,15:59
Príjem dotácie: 221/346 50 000 Sk
Interný doklad 346/384 Cenigová 50 000 Sk
a 384 sa bude rozpúšťať tak, ako sa budú robiť nákupy z dotácie
nákupy/stol, stoličky/ drob.hm.majetok bez odpis 501/221 v celk.hodn.50 000 Sk
Interné doklady :384/648 50 000 Sk !!!!!!!!!!!!Cenigová
A tak vznikne 00000000.
Ak sa mýlim, napíšte.Ja som zatial len teoretik,ale študujem!!!!Aj tu

Investičná dotácia sa nerozpúšťa nákupmi DHM, ale ich odpismi (preto sa napokon nazýva investičná). Nákupy z tejto dotácie nemôžeš účtovať na nákladový účet 501, ale na účet 042 a následne ho zaradiť medzi ostatný dlhodobý majetok (029/042). Keďže sa tým stáva majetkom s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok, odpisuješ ho minimálne 13 mesiacov (môžeš aj dlhšie, podľa toho, ako si určíš v smernici, treba však pritom dávať pozor na to, čo je uvedené v zmluve o poskytnutí dotácie - úrady práce zvyknú uvádzať, že oprávneným nákladom sú odpisy počas trvania zmluvy). V podvojke to má svoje výhody: ak si v smernici určíš, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, rozloženie odpisovania majetku (hoci aj v cene do 30 000 Sk) na dve účtovné obdobia zabráni tomu, aby Ti pri rozpúšťaní dotácie na účet 648 vznikli neprimerane vysoké výnosy už prvého účtovného obdobia. Daňovo je dotácia zaúčtovaním odpisov síce neutrálna, ale napríklad Sociálnu poisťovňu zaujímajú len výnosy...
zaclony
01.03.06,17:48
Ja som túto invest.dotáciu dostala z úradu práce a mohla som ju tak, ako ostatní minúť na tzv. Dr.hm. aj nehm.majetok s možnosťou jednoráz.odpisu.
V prípade odpisovania samozrejme platí to, čo tu bolo napísané predo mnou.
Mne vlastne išlo len o to, či v prípade "spotreby" dotácie, ovplyvní daňový základ.A to neovplyvní. Ale bol perfektný postrech Maliny ,že Sociálnu poisť.zaujímajú len výnosy.Ja neplatím /zatiaľ/,tak ani neviem, z čoho sa vlastne ráta odvod.
malina
01.03.06,21:06
Ja som túto invest.dotáciu dostala z úradu práce a mohla som ju tak, ako ostatní minúť na tzv. Dr.hm. aj nehm.majetok s možnosťou jednoráz.odpisu.
V prípade odpisovania samozrejme platí to, čo tu bolo napísané predo mnou.
Mne vlastne išlo len o to, či v prípade "spotreby" dotácie, ovplyvní daňový základ.A to neovplyvní. Ale bol perfektný postrech Maliny ,že Sociálnu poisť.zaujímajú len výnosy.Ja neplatím /zatiaľ/,tak ani neviem, z čoho sa vlastne ráta odvod.

Prečítaj si túto poradu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16564&highlight=Kedy+vznik%E1+povinnos%BB
Denisa
02.02.08,18:01
[quote=Maya1]dobrý ..., kto mi vie povedať :
1. ako súvisí dotácia z úradu práce (v zmysle ZDP je postupované podľa §17,ods3,písm.h) s posudzovaním príjmu na určenie odvodov do SP a ZP. Zahŕňa sa do príjmu?:rolleyes:
Áno
2. ako súvisí výška dotácie s určením príjmu pri uplatnení nároku na daňový bonus §33 ZDP. Zahŕňa sa do príjmu?:rolleyes:
Vopred ďakujem.:)
Áno


Ak som dobre pochopila:
SZCO mala príjem v r. 2007 94500,- a z ESF dostala 64000,- na najom, aj to minula. Takže tá dotácia jej zvýši príjem a bude musieť od 1.7.08 platiť odvody do SP?
Zoltán Kovács
02.02.08,18:06
Ak som dobre pochopila:
SZCO mala príjem v r. 2007 94500,- a z ESF dostala 64000,- na najom, aj to minula. Takže tá dotácia jej zvýši príjem a bude musieť od 1.7.08 platiť odvody do SP?

Áno zvyšuje príjem tá dotácia, ak bola v tomto roku použitá.
STRELEC
02.02.08,18:18
[quote=Denisa;631885]

Áno zvyšuje príjem tá dotácia, ak bola v tomto roku použitá.
Vďaka za tlmočenie súhlasu :):).
Áno - tak bol myslený. Asi by som mal byť menej lenivý :rolleyes: