vieraA
14.01.13,02:42
Pracujem a poberám RP,keďže dieťa nemá ešte 3roky. Teraz ochorela a keďže, som do práce nastúpila len nedávno, nechcela by som hneď isť na PN. Manžel je SZČO, môže zostať na PN s dieťaťom? Má nárok na maródku, prípadne bude mať kontrolu?Ďakujem za odpovede
veronikasad
14.01.13,07:00
Manžel je povinne poistená SZČO v soc.poisťovni ? (platí odvody) ? Aj ano, má nárok na ošetrovné, podmienkou nároku je však celodenné a osobné ošetrovanie chorého dieťaťa.

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
vieraA
14.01.13,10:47
Ano manžel je povinne poistený a plati všetky potrebné odvody. A nebude potom problém, kedže Ja poberám RP??
Adaka
14.01.13,10:53
ano môže, aj môj býva na OČR s deťmi, potom si za nasledujúci mesiac zníži odvody do SP a ZP o tých 10 dni čo bol na OČR a ešte dostaneme nejakých smiešnych 60€ zo SP :) , platíme min. odvody a ja som tiež na RP a kontrola nebola ešte, nezabudnite na očr napísať č. účtu :)