SYLVI65
14.01.13,06:19
čítam zakony a čím viacej čítam tým mam pocit že menej viem, ale čo už každý nejako musí začať, ak viete prosím poradte konateľka spoločnosti je zaroven aj zamestnanec a vybavila si SHR, ako zamestnanec ma prijem za rok 2012 1980 eur, ako shr dostala dotaciu 3000 eur, teraz neviem kde v danovom napisem príjem za shr medzi príjmy zo živnosti?/žoivnosť to klasicka nie je/ a môže si k týmto príjmom vo výške 3000 eur ako shr uplatniť paušal 40 %? druhá otázka čo ma trápi je dan z motorových vozidiel od 1.1.2013 budú dani podliehať len autá so slovenskou ŠPZ, čo ak ma podnikateľ auto s českou ŠPZ, ktoré využíva na podnikanie na Slovensku, môže aj nadalej si do nakladov davať nakupy phl, opravy dakujem
a_je_to
17.01.13,12:42
Do ktorého riadku ? To v zákone nenájdeš, musíš pozrieť do priznania - hneď riadok nad živnosťou. Ak dotáciu nevyčerpala /nemala výdavky/, tak nečerpanú čiastku účtuješ medzi nedaňové príjmy a nedávaš do priznania. Do daňových príjmov z dotácie len sumu vo výške legálnych daňových výdavkov. Pozri si aj § 17, ods. 3/h, ZoDP, tam sú podrobnosti. Uplatniť k dotácii paušál a zbytok zdaniť je nerozumné. S tou SK ŠPZ je to pravda, máš to v § 84 zákona 584/2004. Auto s českou ŠPZ predsa nemôže byť legálnym majetkom slovenskej firmy, resp. občana SR. Tým pádom je ťažké uplatňovať naň aj spotrebu.
Katy a R
17.01.13,16:41
Uplatniť k dotácii paušál a zbytok zdaniť je nerozumné. ...

- ja len, že pri takomto príjme by to celkom nerozumné nebolo :confused: - nevýjde mu daň a v nasledujúcom roku možno budú vyššie príjmy :confused::confused: (ešte upresniť by to chcelo)
a_je_to
18.01.13,08:33
- ja len, že pri takomto príjme by to celkom nerozumné nebolo :confused: - nevýjde mu daň a v nasledujúcom roku možno budú vyššie príjmy :confused::confused: (ešte upresniť by to chcelo)

Máš pravdu, v daných podmienkach by to bolo rozumnejšie. Lebo rozdiel príjmov a výdavkov asi nepresiahne natesno nezdaniteľnú časť. Keby § 17/3 bol iba alternatívou k možnosti zdaniť celú dotáciu, bolo by to aj lepším pragmatickým optimalizačným riešením. Ale domnievam sa že u príjemcu dotácie ide o záväzné ustanovenie, bez možnosti voľby. A informácia o nerozumnom bola v mojom príspevku skôr nadbytočná úvaha.
Katy a R
18.01.13,18:05
Máš pravdu, v daných podmienkach by to bolo rozumnejšie. Lebo rozdiel príjmov a výdavkov asi nepresiahne natesno nezdaniteľnú časť. Keby § 17/3 bol iba alternatívou k možnosti zdaniť celú dotáciu, bolo by to aj lepším pragmatickým optimalizačným riešením. Ale domnievam sa že u príjemcu dotácie ide o záväzné ustanovenie, bez možnosti voľby. A informácia o nerozumnom bola v mojom príspevku skôr nadbytočná úvaha.
Nemá možnosť voľby ? nemôže vôbec použiť paušálne výdavky?
Myslela som že toto http://www.porada.sk/t205585-zdanenie-priamych-platieb-z-ppa-pre-shr.html sa týka len tých, ktorí sa rozhodnú pre JU,alebo DE.
a_je_to
20.01.13,21:03
Nemá možnosť voľby ? nemôže vôbec použiť paušálne výdavky?
Myslela som že toto http://www.porada.sk/t205585-zdanenie-priamych-platieb-z-ppa-pre-shr.html sa týka len tých, ktorí sa rozhodnú pre JU,alebo DE.

No, to by bola paráda. Dostanem, odpočítam 40%, zdaním .... a čo bude ďalej, do toho nikoho nič. Čistý výnos. Podľa mojich doterajších skúseností si myslím, že nie. Neverím, že u dotácie, poskytnutej vopred na určité výdavky by sa nemuselo nikomu vykázať čerpanie. Treba pozrieť aj zmluvu medzi poskytovateľom a príjemcom dotácie, či o tom niečo nehovorí. Keď som posledne účtoval o dotácii na vytvorenie pracovného miesta, museli sme každý jeden mesačný prídel žiadať doložením kopy dokladov. Nielen že výplatnou páskou s podpisom príjemcu a fotokópiou výpisu o zaplatení preddavkov dpzč a odvodov. Ale aj fotokópiou peňažného denníka, že výdavky boli zaúčtované.
Katy a R
21.01.13,19:03
konkrétne tie dotácie z poľnohospodárskej agentúry (pre SHR) ma zaujímali .. napríklad dotácia na plochu ?
a_je_to
22.01.13,12:27
konkrétne tie dotácie z poľnohospodárskej agentúry (pre SHR) ma zaujímali .. napríklad dotácia na plochu ?

Dotácia na plochu a na VDJ, to sú priame platby s povahou príplatku - na zmiernenie nehospodárnosti, ktoré určite idú k veľkým nákladom a výdavkom. Tam sú skutočné výdavky určite vyššie, ako 40% . Podobne motivačné dotácie za dosiahnutie určitého podporovaného cieľa, alebo strpenie obmedzenia. Ale ak je dotácia vopred, na niečo ... a ešte takmer žiadne výdavky neboli, tak tá je zrejme na nákup niečoho /preukázateľného/ , čo pomôže a musí rozbehnúť činnosť, inak sa vracia späť poskytovateľovi.