lianett
14.01.13,09:00
Prosím Vás aká pokuta hrozí podnikateľovi, ktorý začal používať svoje MV /nemá ho vedené v majetku podnikateľa/ za neskoré oznámenie tejto skutočnosti DÚ? Auto používá na tieto účely od 15.04.2012.

Chce si uplatniť základné náhrady, tak som mu poradila, aby zaplatil daň z motorových vozidiel, aj keď on sa so mnou sporí, že keďže auto nemá vedené v majetku podnikateľa, tak to platiť nemusí. Auto používa len na SC do Rakúska a tam vraj v každom hotelovom účte zaplatí niečo ako mýto za používanie ich ciest a preto by to vraj u nás platiť nemal. Ja som nesúhlasila, doporučila som dodatočne oznámiť a zaplatiť.Máte s tým niekto skúsenosti? Nemusí to platiť? Ja by som to radšej zaplatila, nie je to taká hrozná položka a môže to ísť do nákladov. Len tá pokuta za neskoré oznámenie ma mätie, neviem s akou výškou rátať.
lianett
14.01.13,08:30
Už som našla, aká pokuta mu hrozí podľa nového Daňového poriadku 563/2009:

Za neskoré oznámenie sa dopustil správneho deliktu podľa §154, ods.(1) písmn.(c) t.j. nesplnil si oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote a správca dane mu podľa §155 uloží pokutu d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur.

Máte s tým niekto skúsenosti? Ja predpokladám, že tam môžem rátať s pokutou 30€ /ide o jedno MV/ a daň bude zaplatená v ustanovenej lehote.
Zita5
14.01.13,08:50
PIATA ČASŤ
ZODPOVEDNOSŤ ZA PORUŠENIE POVINNOSTÍ
§ 154
Správne delikty
(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
a) nepodá daňové priznanie v
1. ustanovenej lehote,
2. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 1,
3. lehote určenej správcom dane vo výzve podľa § 15 ods. 2,
b) nesplní registračnú povinnosť v ustanovenej lehote,
c) nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote,
§ 155
Pokuty
(1) Správca dane uloží pokutu
a) od 30 eur do 16 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) prvého a druhého bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu od 5 eur do 3 000 eur,
b) od 60 eur do 32 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) tretieho bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu od 10 eur do 6 000 eur,
c) od 60 eur do 20 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. b),
d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu od 5 eur do 3 000 eur,
Výdavky si môže uplatniť , z pohľadu zákonov sú to dva rozličné zákony a nepodmieňuje sa jeden zákon druhým.V prípade Vášho podnikateľa je to tak, že porušil Zákon o DzMV § 89, za čo mu môže byť uložená pokuta minimálne 30,00 euro . Nikto Vám nezaručí , že to bude zrovna minimálna hranica môže byť však aj viac .

Oznamovacia povinnosť o vzniku daňovej povinnosti k DzMV sa ruší od 1.1.2013. Už je povinnosť oznámiť len zánik DP .
Bolo by potrebné ten vznik DP k DzMV podať dodatočne, lebo správca dane ho vyzve už len na základe podaného DP ,bude sa držať zákona platného v čase, kedy podnikateľ porušil povinnosti voči zákonu .DP k DzMV riadne podáte a zaplatíte .Du mu potom následne vyrubí sankciu a platobný výmer mu doručí poštou .

On si zanedbal svoje povinnosti, jeho výklad že čo on platí a kde platí neberte ako smerodajný.To nie sú argumenty.Taktiež neuspeje s argumentom, že MV nie je v OM .
lianett
14.01.13,09:48
Oznamovacia povinnosť o vzniku daňovej povinnosti k DzMV sa ruší od 1.1.2013. Už je povinnosť oznámiť len zánik DP .
Bolo by potrebné ten vznik DP k DzMV podať dodatočne, lebo správca dane ho vyzve už len na základe podaného DP ,bude sa držať zákona platného v čase, kedy podnikateľ porušil povinnosti voči zákonu .DP k DzMV riadne podáte a zaplatíte .Du mu potom následne vyrubí sankciu a platobný výmer mu doručí poštou .

On si zanedbal svoje povinnosti, jeho výklad že čo on platí a kde platí neberte ako smerodajný.To nie sú argumenty.Taktiež neuspeje s argumentom, že MV nie je v OM .

Ak som to správne pochopila, treba podať oznámenie dodatočne /to som vlastne aj mienila urobiť teraz vlastne už zároveň s daňovým priznaním z DMV/, ale môže sa stať aj taká situácia, že by sme to oznámenie nepodali vôbec a daňový úrad nás k tomu vyzve? Alebo je zbytočné ho už teraz podávať /len určiť počet mesiacov v DP, počas ktorých sa auto používalo na podnikateľské účely/ a čakať na rozhodnutie DÚ, že nám vyrúbia pokutu za nesplnenie si oznamovacej povinnosti? Nie je tam v takomto prípade vyššia minim.sadzba pokuty? Ja by som to oznámenie podala teraz v januári. Viem, že pokuta môže byť aj vyššia, ale predpokladám, že ak si splníme povinnosť zaplatiť daň na čas, daňový úrad to vezme do úvahy a bude zmierlivejší v rozhodovaní aj vzhľadom na tú terajšiu zmenu zákona platnú od 01.01.2013.
Tweety
14.01.13,09:52
Treba si splniť oznamovaciu povinnosť aj keď dodatočne. Pre rok 2012 bola povinnosť oznámiť vznik daň. povinnosti.
Zita5
14.01.13,09:58
Ak som to správne pochopila, treba podať oznámenie dodatočne /to som vlastne aj mienila urobiť teraz vlastne už zároveň s daňovým priznaním z DMV/, ale môže sa stať aj taká situácia, že by sme to oznámenie nepodali vôbec a daňový úrad nás k tomu vyzve? Alebo je zbytočné ho už teraz podávať /len určiť počet mesiacov v DP, počas ktorých sa auto používalo na podnikateľské účely/ a čakať na rozhodnutie DÚ, že nám vyrúbia pokutu za nesplnenie si oznamovacej povinnosti? Nie je tam v takomto prípade vyššia minim.sadzba pokuty?

Ja by som to oznámenie podala teraz v januári.

Však tak som aj radila, že jednoducho to oznámenie treba podať .

Viem, že pokuta môže byť aj vyššia, ale predpokladám, že ak si splníme povinnosť zaplatiť daň na čas, daňový úrad to vezme do úvahy a bude zmierlivejší v rozhodovaní aj vzhľadom na tú terajšiu zmenu zákona platnú od 01.01.2013.
Tak či budú zmierliví alebo nie , si netrúfam tvrdiť .


Stotožňujem sa s Twetty v príspevku č.5.
srska
14.01.13,10:00
v 2011 dávali 60 evri
lianett
14.01.13,10:03
Aj 60€ hádam prežije, lepšie ako to nepriznať vôbec a čakať potom na vyrúbenie úrokov za nezaplatenie dane. A hádam to len neprekročí sumu samotnej dane. Veď ide len o nahlásenie 1 auta.
srska
14.01.13,10:12
Aj 60€ hádam prežije, lepšie ako to nepriznať vôbec a čakať potom na vyrúbenie úrokov za nezaplatenie dane. A hádam to len neprekročí sumu samotnej dane. Veď ide len o nahlásenie 1 auta.riešili sme to všetko v jeden deň, keď sa ma teta kontrolórka opýtala (dodanie tovaru firemným autom do eú): a oznamovaciu povinnosť +daň povinnosť máte ok?:D
Tweety
14.01.13,10:28
riešili sme to všetko v jeden deň, keď sa ma teta kontrolórka opýtala (dodanie tovaru firemným autom do eú): a oznamovaciu povinnosť +daň povinnosť máte ok?:D
No vidíš, čo spôsobí taká nevinná otázka.:---
srska
14.01.13,12:59
No vidíš, čo spôsobí taká nevinná otázka.:---vtedy ma drapla, to je pravda ale nebola to moja chyba - prebral som účto v 2011 a týkalo sa to 2010
Tweety
14.01.13,13:07
vtedy ma drapla, to je pravda ale nebola to moja chyba - prebral som účto v 2011 a týkalo sa to 2010
A ty, rovnako ako každý iný muž, si hneď podľahol.:---
srska
14.01.13,13:13
A ty, rovnako ako každý iný muž, si hneď podľahol.:---odkomentoval som to, že si to preverím (bol len šanón jedného q 2010 na kontrole no dph) kým som prišiel na záver kontroly pre dokumentáciu bolo oznámené, podané aj zaplatené
erdzo7
14.01.13,13:38
Ja som auto kúpil 7.12. a pozabudol som to oznámiť ešte podľa starého tak som to aaž dnes podal čo je už po prekročení 30 dní tak som zvedavý čo budem mať z toho ja...
IvetaH
17.01.13,20:21
No, ja by som to podala s dátum vzniku daňovej povinnosti tak, aby mi vyšlo tých 30 dní a bolo by to bez pokuty.
nika.sum
17.01.13,20:47
Pre zadavatelku temy: Mozno by bolo dobre ist priamo za spravkynou dane, nakolko tam mali minuly rok dost bordel, mozno by sa dalo dohodnut...
erdzo7
18.01.13,09:24
Nemohol som z toho dôvodu to spraviť tak aby to vyšlo 30 dní lebo som tam mal náklady už uznané a radšej takto ako potom keby mal byť z toho problém keby sa zistilo že som si uplatnilo náklady na neprihlasené auto...
lianett
29.01.13,11:15
Nemohol som z toho dôvodu to spraviť tak aby to vyšlo 30 dní lebo som tam mal náklady už uznané a radšej takto ako potom keby mal byť z toho problém keby sa zistilo že som si uplatnilo náklady na neprihlasené auto...

Presne tak, aj podnikateľ si chce uplatňovať daňové výdavky v súvislosti s používaním auta od 01.04.2012, tak preto to musím oznámiť s dátumom 1.04.2012.
lianett
29.01.13,11:16
A toto sa ako dá? A ako to súvisí s tým bordelom:-)?
lianett
29.01.13,11:22
Pre zadavatelku temy: Mozno by bolo dobre ist priamo za spravkynou dane, nakolko tam mali minuly rok dost bordel, mozno by sa dalo dohodnut...

(1) Správca dane uloží pokutu

d) od 30 eur do 3 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. c); ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane alebo poplatku, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur,

Ak vychádzam z vyššie uvedeného, tak správca dane pokutu dať proste musí.
erdzo7
29.01.13,11:25
Len taká menšia informácia. Meškal som 7 dní vrátane víkendu s oznámením a pokuta mi prišla za dva dni vo výške 30€. (keď treba platiť vtedy príde rýchlo pokuta, ale keď majú človeku vraciať majú času dosť a ešte aj kontrolu na Vás pošlu :D) Pokutu môžu udeliť od 30 - 3 000€ za nesplnenie si oznamovacej povinnosti.
lianett
29.01.13,11:33
Ja som sa raz v živote s nulovým DPH oneskorila o 1 deň /V ďalšom týždni prišla 35€ pokuta./ Ale efekt to malo, už v živote sa s podaním DPHčky neoneskorila.:) žiadne školenie nie je účinnejšie ako jedna šťavnatá pokuta z daňového.
monspa
30.01.13,08:00
Prosím o radu. MV nie je zaradené do OM. Prvý polrok ho používali zamestnanci SZČO - prihlásil ho na DU, platil daň z MV, uplatňoval si cenu PHM a základnú sadzbu. Tá istá osoba sa stala aj spoločníkom s.r.o. a v druhom polroku MV používali zamestnanci v s.r.o. Ak sa jedná o tú istú osobu, bolo potrebné nahlásiť na DU zmenu používateľa, alebo stačí, ak daň z MV za rok 2012 zaplatí SZČO?:confused:
erdzo7
30.01.13,08:51
Záleží či to MV bolo zaradené do majetku v tej s.r.o. pokiaľ ano tak bolo potrebné auto odhlásiť z SZČO a prihlásiť na s.r.o. ale pokiaľ majiteľom bola stále SZČO a používa ho s.r.o. a SZČO si uplatňuje výdavky mala by faktúrovať za prenájom automobilu s.r.o-čke....
erdzo7
30.01.13,09:03
Ahá ospravedlňujem sa prehliadol osm akosi to že nie je zaradené v majetku. a kto je teda majiteľom toho vozidla?fyzická osoba(Jožko Mrkvička), SZČO alebo s.r.o.?
monspa
30.01.13,09:05
Auto nebolo zaradené v majetku ani u SZČO ani v s.r.o. Majiteľom je súkromná osoba Jožko Mrkvička - on je vlastne SZČO naďalej a od júla 2012 aj spoločník s.r.o. Ide o to, že auto využívali v prvom polroku zamestnanci SZČO /on sám osobne nejazdil/, a teraz ho používajú zamestnanci s.r.o. Daň z MV už za celý rok 2012 zaplatil SZČO, ktorý ho má prihlásené na DU ako auto využívané na podnikanie. Môže ho prenajať SZČO s.r.o.-čke, keď ho nemá v OM?
erdzo7
30.01.13,09:19
Keď MV nie je v majetku ani SZČO ani v sro-čke je majiteľom fyzická osoba súkromník. mal by správne robiť cestovné príkazy ako využívanie súkromného automobilu na firemné účely. Cestovný príkaz by mal mať urobený pre SZČO dovtedy dokedy ho využíval a potom na SRO keď už ho využíval v sro-čka. Daň zaplatí za fyzickú osobu, daň platí ten kto je majiteľom toho automobilu alebo ten kto ho ma v majetku. (musí sa platiť daň z MV ak sa využíva na firemné účely.) Nemôžeš prenajať zo SZČO niečo SRO keď si toho neni majiteľom. Resp. mohol by si prenajať keby si mal zmluvu o prenájme fyzicka-SZČO a SZČO - sro. Ale to by som osobne nerobil robil by som cesťáky. a ak nevieš ako sa počítajú keď využívaš súkromné auto na firemné účely tu najdeš prepočet: http://kalkulacky.sme.sk/kalkulacky/cestovne-nahrady-pri-pouziti-vlastneho-vozidla.php?vozidlo=2&spotreba=6%2C7&cena=1%2C384&prejdene=360
monspa
30.01.13,09:25
Mne ide o to, či je povinný Jožko Mrkvička ako SZČO urobiť oznámenie o ukončení používania auta a s.r.o-spoločník Jožko Mrkvička zas podať oznámenie o začatí používania auta. Ako som písala, daň za rok 2012 už zaplatil SZČO. Môže to prefaktúrovať za ten druhý polrok s.r.o.-čke?
erdzo7
30.01.13,09:32
Neviem či sa chápeme ale máš rozdiel či je majiteľom SZČO (napríklad Jožko Mrkvička DREVOPLAST) alebo iba fyzicka osoba Jožko Mrkvička. Ak je majiteľom SZČO (samozrejme neprerušil živnosť) môže faktúrovať za prenájom vozidla sro-čke. Ale predpokladám že je v TP napísaný majiteľ SZČO (jožko mrkvička DREVOPLAST) keď za auto platil on daň. Aj keď nechápem prečo to nemá v MAJETKU.
monspa
30.01.13,10:26
Majiteľom MV-zápis v TP je fyzická osoba Jožko Mrkvička. Daň za MV platil ako Jožko Mrkvička DREVOPLAST, pretože auto nie je zaradené v majetku firmy, ale používalo sa na podnikanie.
erdzo7
30.01.13,10:55
V tom prípade je to úplne jasné...Daň z MV mal zaplatiť Jožko Mrkvička. Keď sa použíje súkromné vozidlo na podnikanie robí sa cestovný príkaz ktorý som už spomínal vyššie. A posledná otázka MV bolo prihlasene na daňový úrad zo SZČO?
lianett
30.01.13,15:57
Auto nebolo zaradené v majetku ani u SZČO ani v s.r.o. Majiteľom je súkromná osoba Jožko Mrkvička - on je vlastne SZČO naďalej a od júla 2012 aj spoločník s.r.o. Ide o to, že auto využívali v prvom polroku zamestnanci SZČO /on sám osobne nejazdil/, a teraz ho používajú zamestnanci s.r.o. Daň z MV už za celý rok 2012 zaplatil SZČO, ktorý ho má prihlásené na DU ako auto využívané na podnikanie. Môže ho prenajať SZČO s.r.o.-čke, keď ho nemá v OM?

Ak som to správne pochopila z tohto príspevku, tak auto súkromnej osoby, ktorá ale v prvom polroku podnikala ako SZČO a vozidlo nemala vedené v obchodnom majetku zaplatila DÚ daň z MV za r.2012, ale auto používali jej zamestnanci, ktorí boli zamestnaní u SZČO. Teraz od polroka sa SZČO stal spoločníkom s.r.o a jeho zamestnanci sa stali zamestnancami s.r.o. Títo zamestnanci teraz používajú jeho súkromné auto /nie je vedené v majetku s.r.o., ani nebolo obchodným majetkom SZČO/ na služobné cesty. Prenájom by som ja osobne neriešila.

Nechala by som to za r.2012 tak ako je to teraz /daň uhradil za celý rok 2012 SZČO/ jeho zamestnanci používali vozidlo v súvislosti s vykonávaním jeho podnikateľskej činnosti /aj keď v polovici roka sa stali zamestnancami inej firmy, ale používali vozidlo, ktorého oni neboli držiteľom - držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla bol SZČO ako súkromná osoba a ten vozidlo nahlásil a daň aj uhradil. ALE v r.2013 daňovníkom dane z MV je zamestnávateľ /č.ž.teraz s.r.o./ Ak tento zamestnávateľ vypláca zamestnancom cestovné náhrady za použitie vozidla v r.2013 /bez ohľadu na to, kto je skutočný držiteľ auta uvedený v dokladoch/, je daňovníkom dane z MV bez ohľadu na to, kto je držiteľom vozidla zapísaným v osvedčení o evidencii vozidla. Teda v januári by som odhlásila vozidlo doteraz nahlásené pre účely platenia dane /SZČO/. To je všetko. Od 01.01.2013 sa nemusí nahlasovať auto na DÚ v rámci oznamovacej povinnosti. Dokonca zamestnávateľ /myslím tým spomínanú s.r.o/ takéto auto, ak súkromné auto používajú jeho zamestnanci na SC, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú držíteľmi/ nemusí ani odhlásiť /viď §90, ods.1 novely z.582/2004 platnej od 01.01.2013/. ALE daň musí uhradiť v stanovenej lehote v tomto prípade do konca januára 2014.
monspa
31.01.13,06:01
Ďakujem veľmi pekne, presne toto som potrebovala zistiť.
Tina855
01.02.13,11:19
Tiež prosím o radu, vznikla situácia, že vozidlo malo byť predané k 31.12.2011 kolegyňa do 15.1.2012 poslala oznámenie na DU, že auto bolo predané, nakoniec sa to nepredalo, a vyradilo sa až 22.2.2012 (potvrdené aj na TP, že bolo vyradené). Ale to oznámenie už nezmenila. DP sa spravilo aj za tie dva mesiace 2012, aby to bolo v poriadku zaplatené.

a teraz mám dva problémy:

1. je ten že to bolo zle oznámené, aký je z toho postih
2. pani z DU mi dnes volala, že prečo mám takú nízku predpokladanú dan na 2013, lebo že ona neeviduje žiadne oznámenie o vyradení nejakého auta, tak som povedala že kolegyňa poslala, a že ako jej to dokážem, tak hovorím, že máme podací lístok, a že ako jej dokážem, že v tom to oznámenie bolo

:( achhhh
lianett
04.02.13,08:12
Tiež prosím o radu, vznikla situácia, že vozidlo malo byť predané k 31.12.2011 kolegyňa do 15.1.2012 poslala oznámenie na DU, že auto bolo predané, nakoniec sa to nepredalo, a vyradilo sa až 22.2.2012 (potvrdené aj na TP, že bolo vyradené). Ale to oznámenie už nezmenila. DP sa spravilo aj za tie dva mesiace 2012, aby to bolo v poriadku zaplatené.

a teraz mám dva problémy:

1. je ten že to bolo zle oznámené, aký je z toho postih /podľa mňa ten istý, ako keď sa nepodá oznámenie o vzniku daňovej povinnosti v stanovenej lehote, viď Daňový poriadok 563/2009, § 154 ods.2, pís.c a § 155, ods.1, pís.d) a v texte vyššie
2. pani z DU mi dnes volala, že prečo mám takú nízku predpokladanú dan na 2013, lebo že ona neeviduje žiadne oznámenie o vyradení nejakého auta, tak som povedala že kolegyňa poslala, a že ako jej to dokážem, tak hovorím, že máme podací lístok, a že ako jej dokážem, že v tom to oznámenie bolo /ak máte podací lístok s presnou adresou daného DÚ, tak DÚ musí mať záznam o tom, že bola dodaná doporučená pošta od Vás a na základe čísla podacieho lístku sa musí dať zistiť o akú poštu šlo./

:( achhhh

Odpoveď vyššie