genko
14.01.13,15:38
Vie mi prosim niekto poradit, ci je pre mna ako samostatnu prekladatelku vyhodnejsie pracovat ako SZCO alebo si zalozit SRO? Ja som SZCO uz od r. 2009 (popri dalsom HPP) a platim len odvody do ZP vo forme preddavku ... Nedavno som dostala radu, ze by bolo pre mna vyhodnejsie prejst zo SZCO na SRO. Je to pravda? Ak ano, tak v com je ta vyhoda? Dakujem.
Braňo
14.01.13,14:52
závisí či chceš minimalizovať svoje výdavky na odvody v súčasnosti, alebo dôchodok v budúcnosti.
tajomna21
14.01.13,20:15
pre mna podstatna vyhoda s.r.o. je, ze rucis len do vysky nesplateneho ZI, ak ho mas splatene, tak do 5000 € (to je minimum ZI) .... ako FO/SZCO rucis celym svojim majetkom
dalej ak mas HPP a urobis s s.r.o., tam sa nemusis zamestnat a nebudes platit ziadne odvody, len dan z prijmu PO ... platit budes len ak si vyplatis podiel zo zisku
sroservis
14.01.13,20:28
Ak Vám z činnosti SZČO nevznikla povinnosť platiť sociálne odvody, tak si s.r.o. zatiaľ nezakladajte.
V opačnom prípade Vám vzniknú jednak náklady spojené so založením s.r.o. a jednak budete mať zrejme aj vyššie náklady s prevádzkou (ak si podvojné účtovníctvo nebudete viesť sama).
Ak Vašu prácu vykonávate dobre, zrejme ju netreba vnímať ani ako rizikovú z pohľadu ručenia.

Pekný deň.
genko
15.01.13,08:27
Asi to bude zniet dost amatersky, ale ake su tie nakaldy na zalozenie sro? Hovorime o ZI?
sroservis
15.01.13,08:56
Nie, tými nákladmi rozumiem finančné prostriedky, ktoré vynaložíte len na založenie a registráciu s.r.o. Ak začnete googliť isto nájdete plno ponúk, v zásade však ide o cca 300 EUR (pri elektronickej registrácii), ak si zvolíte listinnej registrácii je suma ešte vyššia.

Podmienkou založenia je síce aj vloženie základného imania, min. 5.000 EUR, ale tieto peňažné prostriedky nemusí (ale môže) spoločnosť spotrebúvať, t.j. môže ich len účtovne viesť vo svojom majetku (o tých 5000 EUR sa majetok spoločnoti nezmenší).

Pekný deň.
genko
15.01.13,10:11
Mate pravdu, ak su prijmy zo SZCO nizke, neoplati sa do toho ist .. viacej starosti s uctovnictvom atd .... Dakujem Vam pekne za radu! :)
junes
19.01.13,18:50
Zaujimave su aj naklady a postup na pripadne ukončenie činnosti s.r.o.
mario.spusta
05.02.13,14:01
Som SZCO a chcel by som prejst na SRO. Ohladom ZI, musim tie peniaze fyzicky vlastnit? a ak ano mozem ich po zalozeni spolocnosti minut (napriklad na tovar,...), alebo musim mat na ucte neustale aspon 5000e?
Dopredu dakujem za vysvetlenie.
da.nie.la
05.02.13,14:51
Prečo si stále viac ľudí zakladá s.r.o.? Je hlavnou výhodou to ručenie do výšky ZI ( a nie súkromným majetkom)?
V čom sú plusy a mínusy s.r.o.verzus SZČO pre začínajúceho podnikateľa?
Ďakujem za odpoveď
junes
06.02.13,13:12
To ručenie je samozrejme dôležité, ale ak máš "menej rizikové" podnikanie a nehrozí Ti, že sa dostaneš do insolventnosti z dôvodu, že Ti niekto nezaplatí za odvedený výkon (alebo v prípade škody od Teba nebude vymáhať vysoké odškodnenie), tak by som ja osobne do s.r.o. nešla. Pri podnikaní formou s.r.o. za určitých podmienok nemusíš platiť napr. odvody do socky (SP), ale v budúcnosti to môžeš postrádať na dôchodku. Podľa mňa negatívom jednoosobovej s.r.o sú vyššie náklady na účtovníctvo (podvojné je komplikovanejšie a je s ním aj viac papierovania a všelijakých povinností, musíš si nájsť naozaj poctivú a dobrú účtovníčku. Pri živnosti Ti tieto náklady môžu za určitých okolností takmer úplne odpadnúť) a tiež náklady na založenie a aj ukončenie podnikania. Ja osobne poznám niekoľko ľúdí, ktorí mali značné problémy s ukončením s.r.o. (trvalo im to niekoľko rokov). Ak máš ale rizikové podnikanie - t.j. vysokú pravdepodobnosť, že Ti odoberateľ (z nejakého dôvodu) nezaplatí, alebo máš vysoké vstupné náklady, tak potom nie je o čom rozmýšľať - jednoznačne s.r.o. .