reiva
14.01.13,18:25
V septembri som zdedila družstevný byt po otcovi. Následne som ho musela z finančných ako aj rodinných dôvodov dať na predaj :( V októbri som ho teda odkúpila do OV, cez realitnú kanceláriu sme našli kupcu, ktorý byt kúpil v polke novembra. Tlačivo na daň z nehnuteľnosti mám vraj podať do konca januára, pričom do nákladov si chcem dať poplatok realitnej kancelárie a sumu, za ktorú som odkupovala byt do OV...
Chcem sa opýtať, či si môžem dať do nákladov aj vyplatenie dedičov? (Vyplatiť som mala matku a jedného brata, pričom starší brat sa vzdal vyplatenia v prospech mňa. Išlo o väčšie sumy.)
Ďakujem vopred za všetky Vaše rady a odporúčania.
Brčo
14.01.13,17:41
Ako viem,tak dan z nednuteľnosti dedenej v priamej linii sa neplati...
pivko
14.01.13,17:44
No nebol by som si až taký istý , nakoľko zdedila len podiel v družstve t.j. družstevný byt. Ten potom odkúpila za anuitu a následne predala za určite oveľa vyššiu cenu. Podľa mňa daň zaplatí. / keby to bol byt v OV tak neplatí/
reiva
14.01.13,19:11
Čo mne povedal notár, u ktorého prebiehalo dedičské konanie, tak tú daň musím zaplatiť, som si toho vedomá, ibaže neviem, či môžem dať do nákladov aj vyplatenie dedičov, pretože len vďaka ich psychickému nátlaku, aby som ich okamžite vyplatila, som nemala na výber ako sa zriecť bytu.
"Daň musím zaplatiť, keďže som byt dedila a nepočkala s predajom 5rokov, ak by som ho predala až po piatich rokoch, tak by som nemusela platiť daň," takto mi to tvrdil notár... vedela som do čoho idem, len potrebujem vedieť čo si môžem dať do nákladov. Ďakujem.
reiva
14.01.13,19:12
Čo mne povedal notár, u ktorého prebiehalo dedičské konanie, tak tú daň musím zaplatiť, som si toho vedomá, ibaže neviem, či môžem dať do nákladov aj vyplatenie dedičov, pretože len vďaka ich psychickému nátlaku, aby som ich okamžite vyplatila, som nemala na výber ako sa zriecť bytu.
"Daň musím zaplatiť, keďže som byt dedila a nepočkala s predajom 5rokov, ak by som ho predala až po piatich rokoch, tak by som nemusela platiť daň," takto mi to tvrdil notár... vedela som do čoho idem, len potrebujem vedieť čo si môžem dať do nákladov. Ďakujem.
pivko
14.01.13,19:42
Asi nie ,ale mala by si si pýtať alikvotnu časť dane od mamy a brata .
reiva
14.01.13,19:48
Tak to od nich nemám šancu vymôcť... notár mi vravel, že do nákladov si môžem dať poplatok realitnej kancelárie ako aj anuitu - za ktorú som byt odkupovala do OV, len je blbé že si tam nemôžem dať aj sumy, čo som vyplácala rodinu... aj tak ďakujem za radu.
Stefan2005
14.01.13,19:54
... notár zvykne upozorniť pri nadobudnutí nehnuteľnosti na potrebu oznamovacej i daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti.

Ale či zadávateľka má na mysli daň z nehnuteľnosti, alebo daň z predaja zdedeného bytu/podielu, to neviem (resp. vedel to notár pri dedičskom, že ho budú predávať ?)
reiva
14.01.13,20:30
Mám na mysli daň z predaja zdedeného bytu... na mestskom úrade som už v minulom roku nahlásila že som dedila a následne odkúpila byt... povedali mi, že mi príde výmer poštou na adresu, koľko mám zaplatiť... notár ma však upozornil, že musím zaplatiť žiaľ aj daň z predaja nehnuteľnosti v tomto roku ...
zalobaba
19.01.13,11:31
V priebehu roka 2012 boli darované nehnuteľnosti - pozemky nachádzajúce sa v extraviláne obce a nehnuteľnosti - stavba, záhrada nachádzajúce sa v intraviláne obce. Je potrebné podávať DP za všetky nadobudnuté nehnuteľnosti, alebo iba tie, ktoré sa nachádzajú v intraviláne obce?

Pozn.: podľa DP z minulých rokov mal bývalý vlastník podané DP iba za nehnuteľnosti nachádzajúce sa v intraviláne obce.

Ďakujem.
Stefan2005
19.01.13,11:34
... Vždy som podával DP k dani z nehnuteľnosti bez rozlišovania, či sa nachádzajú v extra- alebo intra-viláne obce, t.j. DP za všetky nehnuteľnosti nachádzajúce sa v KU danej obce.
zalobaba
19.01.13,11:39
...tak to je super, a ako to mám teraz vyriešiť?

...a kam mám napísať jednotlivé podiely na pozemkoch nachádzajúcich sa v extraviláne (orná pôda, lesy, trávy), ak sa jedná napr. o milióntinu z milióntiny? V DP vôbec nevidím na to kolónku?
Katy a R
19.01.13,11:49
...tak to je super, a ako to mám teraz vyriešiť?

...a kam mám napísať jednotlivé podiely na pozemkoch nachádzajúcich sa v extraviláne (orná pôda, lesy, trávy), ak sa jedná napr. o milióntinu z milióntiny? V DP vôbec nevidím na to kolónku?
je na to kolonka - dole poznámky (tak z pred dvoch rokov pohľadaj diskusiu - tam to nájdeš, aj ja som robila - dlho mi trvá vyhľadávanie )
ešte doplním: že celkom dobrý je návod k tomu vyplnenie - dá sa .. neprikladala som žiadnu prílohu - uviedla som v poznámkach, aj keď som to mala plné (malé podiely na veľkom množtve parciel) .
zalobaba
19.01.13,12:07
je na to kolonka - dole poznámky (tak z pred dvoch rokov pohľadaj diskusiu - tam to nájdeš, aj ja som robila - dlho mi trvá vyhľadávanie )

Ďakujem, pohľadám.

A ešte otázočka: daň za komunálne odpady je povinný platiť vlastník nehnuteľnosti alebo osoba, ktorá má v nehnuteľnosti trvalý pobyt (nie vlastník)?

Vďaka.
zalobaba
19.01.13,12:09
A je možné, že obci niekoľko desiatok rokov nechýbali DP za pozemky nachádzajúce sa v extraviláne? Alebo má na to vplyv to, že napr. orná pôda je prenajatá a lesné pozemky v urbáre?

Mám z toho chaos.....
Stefan2005
19.01.13,12:10
...tak to je super, a ako to mám teraz vyriešiť?

...a kam mám napísať jednotlivé podiely na pozemkoch nachádzajúcich sa v extraviláne (orná pôda, lesy, trávy), ak sa jedná napr. o milióntinu z milióntiny? V DP vôbec nevidím na to kolónku?

ja som riešil takto:

07 - Popis parcely: LV 9999 - parc. č. 1111. - TPP, Orna poda, Les, Vodne plochy, Ostatne plochy, Zahrady
09 - Spoluvlastnictvo: X - podielove
10 - Počet spoluvlastníkov - 3478

no a pekne som k DP pripojil Excel tabuľku, kde som to zosumarizoval pozemky podľa druhu, vynásobil platnou sadzbou pre daný typ pozemku, a výsledky preniesol do DP... Správca dane to buď korigoval (o nejaké to zaokrúhlenie), alebo (zvyčajne) akceptoval....
Stefan2005
19.01.13,12:12
A je možné, že obci niekoľko desiatok rokov nechýbali DP za pozemky nachádzajúce sa v extraviláne? Alebo má na to vplyv to, že napr. orná pôda je prenajatá a lesné pozemky v urbáre?

Mám z toho chaos.....

... nemuseli chýbať, lebo môžu byť v užívaní niekoho, a ten kto ju užíva, priznal aj platil daň; napr UPS určite, aj poľnohospodári, ....
Katy a R
19.01.13,12:21
Ďakujem, pohľadám.

A ešte otázočka: daň za komunálne odpady je povinný platiť vlastník nehnuteľnosti alebo osoba, ktorá má v nehnuteľnosti trvalý pobyt (nie vlastník)?

Vďaka.
za komunálny odpad je poplatok - nie daň;)
Platí sa za osobu, podľa trvalého bydliska. A tiež napr za záhradku platí majiteľ.
Ak napr v dome nikto nemá trvalý pobyt - povinný je majiteľ. treba si ale pozrieť aj VZN konkrétnej obce - že ako to majú riešené, prípadne sa informovať priamo na referáte KO - možno nejaké zľavy ?
Stefan2005
19.01.13,12:24
ku komunálnemu poplatku:

"Pre platiteľa poplatku, t. j. fyzickú osobu – nepodnikateľa, nie je rozhodujúce, či predmetnú nehnuteľnosť vlastní, ale či v nehnuteľnosti má trvalý alebo prechodný pobyt podľa osobitných zákonov. Poplatok za odpady platí len ten poplatník, ktorý spĺňa všetky podmienky uvedené v citovanom ustanovení. To znamená, že fyzická osoba alebo právnická osoba platí poplatok za odpady, ak vlastní alebo užíva nehnuteľnosť, ktorá slúži na prechodné ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu a predmetná nehnuteľnosť sa nachádza na území obce."

dúfam, že to ešte platí, citované zo: http://www.pp.sk/6407/Miestny-poplatok-za-komunalny-odpad_A-DAU28648.aspx
Katy a R
19.01.13,12:38
zabudla som na prechodný pobyt..
zalobaba
19.01.13,12:59
Takže z toho všetkého mi vyplýva:

- že podať by sa malo zrejme iba DP za dom a záhradu tak, ako podával predchádzajúci majiteľ
- za pozemky v extraviláne obce, ktoré sú v užívaní niekoho iného (družstvo, urbár), podávať DP vlastník nemusí, lebo daň platí užívateľ
- poplatok za komunálny odpad platí osoba, ktorá nie je vlastníkom nehnuteľnosti, ale má v nej trvalý pobyt

je to takto správne?

Ďakujem.
pohodička
19.01.13,13:31
A je možné, že obci niekoľko desiatok rokov nechýbali DP za pozemky nachádzajúce sa v extraviláne? Alebo má na to vplyv to, že napr. orná pôda je prenajatá a lesné pozemky v urbáre?

Mám z toho chaos.....
Obci to nechýba, lebo to užíva družstvo alebo iný nástupca poľn. družstva, ktorý platí obci DzN, prípadne to má v správe SPF (neidentifikovaní vlastníci). Vlastník s listom vlastníctva si môže uplatniť nájomné u toho, kto užíva túto pôdu. Nájomné je vyplácané väčšinou v rovnakej výške, akú užívateľ platí SPF za neidentifikovanú pôdu.
Stefan2005
19.01.13,16:05
Takže z toho všetkého mi vyplýva:

- že podať by sa malo zrejme iba DP za dom a záhradu tak, ako podával predchádzajúci majiteľ
- za pozemky v extraviláne obce, ktoré sú v užívaní niekoho iného (družstvo, urbár), podávať DP vlastník nemusí, lebo daň platí užívateľ
.....
je to takto správne?


... no asi nie je to tak správne; daňové priznanie sa podáva vždy, ak sa daňovník stane vlastníkom novej nehnuteľnosti; a to povolením vkladu do katastra nehnuteľností (v nasom prípade, t.j. darovaním) za všetky nové prírastky nehnuteľností....

najprv fakt zistiť, či tú pôdu niekto užíva, a platí daň, ak áno, stojí za to konzultovať s daným správcom dane, ako vyplniť DP - stalo sa mi, že u pozemkov v užívaní UPS a poľnohospodárov bolo treba vyplniť len po výmery, základ dane, daň nepočítať a v poznámke uviesť, že daň platí xyz... ale postup sa môže líšiť od prístupu danej obce.

Veľmi pekne je popísaná problematika DP z dane nehnuteľností za rok 2013 tu:
http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/etrend-radi-dan-z-nehnutelnosti.html
Stefan2005
19.01.13,16:30
citujem z nižšie uvedeného linku, lebo od 1.1.2013 došlo k dosť podstatným zmenám.

"Aké zmeny nastali v roku 2013:


spoločné tlačivo daňového priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje
kalendárny rok ako spoločné zdaňovacie obdobie pre uvedené štyri miestne dane
čiastkové daňové priznanie
zrušená povinnosť výpočtu dane daňovníkom v daňovom priznaní
zníženie stropu sadzieb dane z nehnuteľností
možnosť podať dodatočné a opravné daňové priznanie
zrušená povinnosť oznamovať vznik alebo zánik daňovej povinnosti v 30-dňovej lehote"



... to znamená, že odpadá povinnosť výpočtu dane daňovníkom !
Stefan2005
19.01.13,16:46
... no vďaka zalobabe som si zaktualizoval aj svoju zbierku poznatkov aj tlačív k danej problematike ;).

pridávam ešte jeden dobrý link: http://www.pp.sk/1545/Priznanie-k-dani-z-nehnutelnosti-k-dani-za-psa-k-dani-za-predajne-automaty-a-k-dani-za-nevyherne-hracie-pristroje_46213.aspx

kde sú aj nové editovateľné tlačivá pre rok 2013 !

pre FO aj pre PO včítane potvrdenia.

P.S. PP si zaslúžia pochvalu, na veľa miestach nachádzam ešte neaktuálne tlačivá, resp. iba ponuky na zakúpenie aktuálnych....
zalobaba
21.01.13,09:31
... no vďaka zalobabe som si zaktualizoval aj svoju zbierku poznatkov aj tlačív k danej problematike ;).

pridávam ešte jeden dobrý link: http://www.pp.sk/1545/Priznanie-k-dani-z-nehnutelnosti-k-dani-za-psa-k-dani-za-predajne-automaty-a-k-dani-za-nevyherne-hracie-pristroje_46213.aspx

kde sú aj nové editovateľné tlačivá pre rok 2013 !

pre FO aj pre PO včítane potvrdenia.

P.S. PP si zaslúžia pochvalu, na veľa miestach nachádzam ešte neaktuálne tlačivá, resp. iba ponuky na zakúpenie aktuálnych....

Výborný link, ďakujem. A prosím ťa výmery zaokrúhľujem smerom nadol, či nahor?
Stefan2005
21.01.13,10:09
...prosím ťa výmery zaokrúhľujem smerom nadol, či nahor?

... no v poučení stojí iba toto:
"Výmera pozemku – uveďte skutočnú výmeru označeného druhu pozemku v m2 na tej parcele, ktorej číslo ste uviedli v stĺpci „Číslo parcely“. U spoluvlastníkov sa uvedie výmera pozemku podľa výšky ich spoluvlastníckeho podielu. Pri zastavanej ploche a nádvorí, uveďte výmeru pozemku po odpočítaní výmery skutočne zastavanej plochy stavbami, ktoré podliehajú dani zo stavieb a dani z bytov."

našťastie máme aj príkladné obce, napr. Chorvátsky Grob, kde v pomôcke (okrem iného tu majú aj tlačíva v xls: http://www.chorvatskygrob.sk/content/tlaciva ) uvádzajú spôsoby zaokrúhľovania, napr. "59,435052 m2 je vyrátaný podiel k bytu, ktorý sa nezaokrúhľuje ani na hor ani na dol, ale na dve desatinné miesta t.j. 59.43m2"

Obdobne zaokrúhľoval aj môj program na vyplňovanie tlačív - ovšem tých platných do roku 2012 - nové som v ňom ešte nevyplňoval - takže sa v tom nič nezmenilo - podiely na dve desatinné miesta bez zaokrúhlenia.
zalobaba
21.01.13,10:22
... no v poučení stojí iba toto:
"Výmera pozemku – uveďte skutočnú výmeru označeného druhu pozemku v m2 na tej parcele, ktorej číslo ste uviedli v stĺpci „Číslo parcely“. U spoluvlastníkov sa uvedie výmera pozemku podľa výšky ich spoluvlastníckeho podielu. Pri zastavanej ploche a nádvorí, uveďte výmeru pozemku po odpočítaní výmery skutočne zastavanej plochy stavbami, ktoré podliehajú dani zo stavieb a dani z bytov."

našťastie máme aj príkladné obce, napr. Chorvátsky Grob, kde v pomôcke (okrem iného tu majú aj tlačíva v xls: http://www.chorvatskygrob.sk/content/tlaciva ) uvádzajú spôsoby zaokrúhľovania, napr. "59,435052 m2 je vyrátaný podiel k bytu, ktorý sa nezaokrúhľuje ani na hor ani na dol, ale na dve desatinné miesta t.j. 59.43m2"

Obdobne zaokrúhľoval aj môj program na vyplňovanie tlačív - ovšem tých platných do roku 2012 - nové som v ňom ešte nevyplňoval - takže sa v tom nič nezmenilo - podiely na dve desatinné miesta bez zaokrúhlenia.

Stefan2005 ty si úplná BOMBA....nechceš mi to DP vyplniť ty? Kurňa neviem s tým pohnúť, neviem čo je v prenájme a čo nie, pôvodným vlastníkom bol senior, tak to predchádzajúce DP, ktoré mi obec ochotne poskytla, podľa mňa nie je úplné....
Katy a R
21.01.13,10:27
Stefan2005 ty si úplná BOMBA....nechceš mi to DP vyplniť ty? Kurňa neviem s tým pohnúť, neviem čo je v prenájme a čo nie, pôvodným vlastníkom bol senior, tak to predchádzajúce DP, ktoré mi obec ochotne poskytla, podľa mňa nie je úplné....

pokým nebudeš mať vyjasnené vzťahy :confused: - tak ti ťažko dakto pomôže :D
Ale nezúfaj, keby niečo- teraz je možnosť aj opravného DP aj dodatočného DP ;)
mackoivan
21.01.13,10:45
poprosím poradiť ohľadom dane z predaja domu. Traja súrodenci pred 20 rokmi zdedili dom po rodičoch. Jeden súrodenec ( spoluvlastník) dom potom úžíval sám. Po jeho smrti zdedili dvaja súrodenci aj jeho čiastku. Ten narobil dlhy, takže tí dvaja ak sa nechceli vzdať dedičstva po ňom tieto vyplatili. Pred troma rokmi zdedili tú tretinu.
Koncom minulého roka ten dom predali. Musia zaplatiť daň z predaja? Asi len z tej tretiny. ?? Nemalo by sa započítať aj to, že zaplatili dlhy? A ako sa vypočíta výška dane? Jeden žijúci súrodenec do domu aj investoval asi pred 15 rokmi.
bea
21.01.13,10:58
Stefan2005 ty si úplná BOMBA....nechceš mi to DP vyplniť ty? Kurňa neviem s tým pohnúť, neviem čo je v prenájme a čo nie, pôvodným vlastníkom bol senior, tak to predchádzajúce DP, ktoré mi obec ochotne poskytla, podľa mňa nie je úplné....
Z mojich skúseností - mám viac rôznych druhov pozemkov,niektoré sú prenajaté a niektoré nie - keď som prvý krát podávala daňové priznanie, tak mi správkyňa nechcela uznať, že sú nehnuteľnosti prenajaté, kým nie je to uvedené v liste vlastníctva. Tak som jeden rok musela platiť všetko a zatiaľ som všetky zmluvy, ktoré som mala, dala zapísať na listy vlastníctva. A ďalší rok som podávala už len za tie pozemky, ktoré nemám prenajaté. Odvtedy nemusím už nič podávať a správkyňa mi pošle len výmer.... Inak asi to všetko záleží od správcu dane, lebo mi viacerí z mojej rodiny hovorili, že od nich daň nechcú, lebo platí ten, kto užíva. I keď je to v zákone uvedené, že musí byť nájomca uvedený na liste vlastníctva, asi väčšina úradníkov je zhovievavá a keď za pozemok niekto platí, tak nepreháňajú ľudí, prípadne nechcú platbu za ten istý pozemok viac krát....
zuzana
24.01.13,08:05
Ak sme s.r.o., a v roku 2012 sme predali pozemok, oznámili sme správcovi predaj, tak daňové priznanie podávam až v roku 2014 k 31.1.2014 za rok 2013?Keďže predaj bol v apríli 2012, tak sme povinní do 31.12.2012 platiť daň aj za tento pozemok, od r.2013 už nie, takže to priznám nie teraz tomto za rok 2012 ale až 2013??
Katy a R
24.01.13,08:38
Ak sme s.r.o., a v roku 2012 sme predali pozemok, oznámili sme správcovi predaj, tak daňové priznanie podávam až v roku 2014 k 31.1.2014 za rok 2013?Keďže predaj bol v apríli 2012, tak sme povinní do 31.12.2012 platiť daň aj za tento pozemok, od r.2013 už nie, takže to priznám nie teraz tomto za rok 2012 ale až 2013??
teraz to treba poriešiť - do konca januára. Za rok 2012 už máte daň zaplatenú - a za tento rok už bude platiť nový majiteľ.
zuzana
24.01.13,08:41
No teraz som sa k tomu dopracovala, to bude vlastne daňové priznanie na rok dopredu, teda na rok 2013 a bude ho potrebné podať na novom tlačive.Tam uvediem, že ide o čiastkové priznanie a uvediem tam všetky pozemky a stavby, ktoré vlastníme, okrem toho čo sme predali?
Stefan2005
24.01.13,11:18
No teraz som sa k tomu dopracovala, to bude vlastne daňové priznanie na rok dopredu, teda na rok 2013 a bude ho potrebné podať na novom tlačive.Tam uvediem, že ide o čiastkové priznanie a uvediem tam všetky pozemky a stavby, ktoré vlastníme, okrem toho čo sme predali?

Zuzanka, ty si si nepríčítala tie linky, ktoré sú citované v tejto téme, že?

Lebo v tomto: http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/etrend-radi-dan-z-nehnutelnosti.html sa píše

"Pri nadobudnutí nehnuteľnosti uvediete v čiastkovom priznaní iba novonadobudnutú nehnuteľnosť, alebo iba zmenu vo výmere pozemku. Ak už nebudete vlastníkom tej-ktorej nehnuteľnosti, tak v tlačive priznania zaškrtnete v záhlaví, že ide čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti ku konkrétnej nehnuteľnosti, ktorú zapíšete do tlačiva. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi tak už nemusíte opätovne uvádzať v priznaní všetky nehnuteľnosti, ktoré naďalej vlastníte."
AntekaK
28.01.13,11:47
Prosím Vás, viem niekde zistiť (vyčítač z LV alebo na portáli katastra), že parcelu užíva urbár?
zuzana.sa
28.01.13,21:29
Dobrý večer, poradí niekto prosím? Vypĺňam DP k dani z nehnuteľnosti, manželia kúpili byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. Toto som zaznačila, len sa chcem poradiť čo treba dopísať do bodu - počet spoluvlastníkov a spoluvlastník určený dohodou. Za odpoveď vopred ďakujem.
a_je_to
21.02.13,18:39
Prosím Vás, viem niekde zistiť (vyčítač z LV alebo na portáli katastra), že parcelu užíva urbár?

Dá sa na to nepriamo prísť, že ide o urbár. Tak, že spoluvlastníkov je viac, ako 20, menovateľ podielu je číslo rádovo desaťtisíc, až milión a malo by byť deliteľné číslom 8 /ale nemusí byť/. Ale že ho aj užíva spoločenstvo, to sa dá z katasterportálu zistiť nedá. Iba u miestneho urbáru, na obecnom úrade, alebo na lesnom úrade, aj to dosť prácne.