Bibken
14.01.13,21:26
Dobrý deň,

v decembri 2012 som začala pracovať na autorskú zmluvu. Konkrétne sa ako autor podieľam "svojou autorskou účasťou na vytvorení audiovizuálnych diel" a to tak, že robím preklad. Zaujíma ma, aké povinnosti z toho pre mňa vyplývajú čo sa týka daní a odvodov. Ja som študentka denného štúdia, toto je práca len na "prilepšenie", čiže nezarábam nejaké závratné sumy (je to okolo tých 70€ mesačne). Keďže sa menili podmienky, čo sa týka autorských zmlúv, vôbec neviem, či sa mám teda registrovať ako SZČO na DÚ, v ZP a SP, či sa ten môj príjem ráta ako náhodný, alebo ako to vlastne je. Pár vecí som sa dočítala len tu: http://www.mtf.stuba.sk/docs//doc/edicna_cinnost/Autorsky_honorar_dane__zdravotne_a_socialne_odvody .pdf

Vychádza mi to, že ak sa aj registrujem na DÚ, zdravotné si nebudem musieť (po dohode s poisťovňou) platiť, lebo ho za mňa platí štát. Čo je s tým SP, to už netuším. Som z toho riadny jeleň a chcem mať všetko na poriadku, takže vás prosím o radu, ak viete. Plánujem sa poradiť aj s účtovníčkou, ale kým sa k nej dostanem, rada by som mala aspoň trochu jasnejšie.