Marian
24.09.04,11:28
Vážení kolegovia

DRSR vydalo už dávnejšie nasledovné stanovisko:
Ak je niekto z toho múdry, dajte vedieť. Myslím,
že to je riadna ...

Stanoviská k niektorým ustanoveniam zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH

...........................

1/ Predaj tovaru v colných skladoch podľa prechodného ustanovenia § 85 ods. 15
zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty


Podľa zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý bol platný do 30.4.2004, pri predaji zahraničného tovaru umiestneného v colnom sklade (dovezený tovar bol prepustený do režimu uskladňovania v colnom sklade), nevznikla predávajúcemu daňová povinnosť. Na predaj zahraničného tovaru v colnom sklade sa z hľadiska uplatňovania DPH hľadelo ako na predaj tovaru v zahraničí.
Podľa prechodného ustanovenia § 85 ods. 15 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, ktorý je účinný od 1.5.2004, sa pri dovezenom tovare, ktorý bol do 30.4.2004 prepustený do colného režimu uskladňovanie v colnom sklade a k 1.máju 2004 tento stav trval, použijú doterajšie predpisy. To znamená, že doterajšie predpisy sa vzťahujú na ukončenie colných režimov uskladňovania v colnom sklade ako aj na zaobchádzanie s tovarom v uvedenom colnom režime. V zmysle uvedeného pri predaji tovaru v colnom sklade, ktorý bol prepustený do režimu uskladňovania v colnom sklade do 30.4.2004, nevzniká predávajúcemu daňová povinnosť.

Na predaj tovaru v colnom sklade, ktorý bol prepustený do režimu uskladňovania v colnom sklade po 30.4.2004, sa použijú ustanovenia nového zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, v zmysle ktorého pri predaji tovaru v colnom sklade vzniká daňová povinnosť.
Danuska
11.02.05,13:04
Táto téma ma nesmierne zaujíma, naša spoločnosť funguje zo 60% na princípe predaja a dovozu z a do colných skladov. A ešte ma zaujíma stanovisko úradov z hľadiska DPH, keď tovar predám po 01.05. do EU a ide z colného skladu, pretože aj ja som zo zákona vyrozumela, že to dávam do výkazu DPH!!!!!!!