majovrabel
15.01.13,05:15
Dobry den,

mam otazku. Ako sa bude postupovat pri ukonceni odvodovo zvyhodnenej DoBPS s nepravidelnym prijom?

Konkretny priklad - student vo veku 24 rokov v poslednom roku studia uzavire DoBPS s nepravidelnym prijmom do 31.12.2013, pricom potvrdenie o studiu zamestnavatelovi predlozil zatial do 31.8.2013. V juni 2013 ukonci vysokoskolske studium titulom Mgr./Ing.

1, Do kedy moze dalej pracovat na DoBPS?
2, Do kedy je nutne ukoncit DoBPS?
3, Do kedy moze vyuzivat odvodovo zvyhodnenu zmluvu.

Dakujem vopred za odpovede.
maya79
15.01.13,08:42
študent prestáva byť študentom dňom keď má záverečnú štátnu skúšku....to znamená,že na DoBPS už nemôže pracovať a je nutné ukončiť DoBPS hneď nasledujúci deň a zvoliť iný tip dohody....a z toho vyplýva, že ani výnimku si už nemôže uplatniť,keďže už nie je študentom....teda ja si to aspoň takto vysvetľujem (logicky:D)
majovrabel
15.01.13,15:45
jedna vec je logicky, druha vec je zakon a ten hovori nieco ine... § 228 v ods 2 sa pise "okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer" - medzi taketo dovody urcite nepatri ukoncenie studia...
veronikasad
15.01.13,15:52
jedna vec je logicky, druha vec je zakon a ten hovori nieco ine... § 228 v ods 2 sa pise "okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer" - medzi taketo dovody urcite nepatri ukoncenie studia...
A § 227 hovorí kto môže mať uzatvorenú DoBPŠ

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Ukončením štúdia stráca štatút študenta, teda aj platnosť DoBPŠ.
majovrabel
16.01.13,03:32
Zakon hovori, ze dohodu mozno UZATVORIT so studentom, nehovori, ze co sa stane, ked student prestane studovat. Ako priklad by som uviedol klub SNS so 7 poslancami, kde tiez zakon stanovoval len pocet clenov, ktori boli potrebni na zalozenie klubu.

Zakon napriklad vyslovene umoznuje uzavriet zmluvu s nestudentom po skonceni strednej skoly, s tym ze az do konca oktobra staci dolozit potvrdenie o studiu.

Taktiez napriklad statut studenta straca aj student, ktory ukonci Bc. az do zapisu na Ing./Mgr. studium, pripadne od skoncenia Ing./Mgr. studia do zaciatku doktorandskeho studia. Okrem toho, ze o tomto zakon nic nehovori, tu uz nie je ukoncenie ani logicke.

Kedze zakon vyslovene hovori za akych okolnosti je mozne zmluvu ukoncit a ukoncenie studia nie je jednou z nich, nemyslim si, ze som dostal spravnu odpoved.
majovrabel
16.01.13,03:41
Prikladam aj link na predchadzajucu poradu o tejto teme, kde p. Mihal tvrdil to co teraz tvrdim ja:

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-111681.html
veronikasad
16.01.13,05:43
Prikladam aj link na predchadzajucu poradu o tejto teme, kde p. Mihal tvrdil to co teraz tvrdim ja:

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-111681.html
Link ktorý si priložil je 3 roky starý. Spýtala som sa (za teba) p. Mihála v DRAK-ovi.
maya79
16.01.13,06:25
keď sme už pri p. Mihálovi,on tvrdí dosť veľa veci úplne inak ako na školeniach s inými lektormi....a aj tie jeho materiály k semináru sú dosť úbohé a navyše aj staré...bola som na jeho školení 18. decembra (keď už bolo jasné čo a ako bude) ale v tých jeho materiáloch to vôbec nebolo už opravené,polka veci,čo sa už medzitým novelizovala,tam bola ešte po starom....chápem,že to dal tlačiť už niekedy v septembri alebo v októbri,ale keďže toto školenie bolo až v decembri mohol to už predsa opraviť a nedávať niečo čo už dávno nie je platné...a robiť mzdárkam ešte väčší chaos v tom bordeli,čo vymysleli:D
majovrabel
17.01.13,07:36
Dakujem, ze si sa za mna opytala... Kazdopadne Veronika, myslim ze zakon sa v tychto paragrafoch ohladne tejto veci za posledne 3 roky nemenil... Moja otazka ale nebola, ze ci musim DoBPS zrusit, to som presvedceny, ze nemusim (napriklad pri Bc., ktori pojdu na Ing. alebo ukoncenych Ing., ktori pojdu na PhD.) ... moja otazka bola, ze co s odvodmi, ked pracuju na DoBPS a nemaju v tom case statut studenta a navyse co ak maju nepravidelny prijem...

P.S. Aj pri zmene zakona sa zmluvy nerusili okamzite, ale je prechodne obdobie do 31.1 na vysporiadanie zmluv pre externych pripadne dennych nad 26 rokov...