bnorika
15.01.13,12:28
Dobrý deň!
Vedel by mi niekto poradiť, keď už od februára 2012 mám pridelené DIČ, popri zamestnaní zarábam vo finančnej sfére (poisťovníctvo) - bez živnosti, kedy mám odovzdať daňové priznanie na daňový úrad? Ako to vlastne funguje? Do akej čiastky čo som zarábala za minulý rok, nemám platiť daň? :confused:
Ďakujem. :)
veronikasad
15.01.13,11:37
Pokial máš príjem zo zamestnania presahujúci 1/2 NČZD, si povinná podať DP typu B, do ktorého zahrnieš príjem zo zamestnania (nepodpisuj u zamestnávatela žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane) a príjem z poisťovníctva. Pri tomto príjme sa môžeš rozhodnúť či budeš viesť účtovníctvo a skutočné výdavky, alebo si uplatníš paušál 40 % z príjmov.
bnorika
15.01.13,11:44
Čo to znamená NČZD a ako uplatniť paušál 40 % z príjmov?
A môžem daňovému úradu preukázať, keď som mala nejaké výdavky, napr. poštovné?
A príjem ako mám preukázať?
freddy87
15.01.13,11:48
Tvoja finančná inštitúcia, ktorú zastupuješ ti určite dá nejaké zúčtovanie na základe zmluvy o spolupráci v priebehu januára, aspoň to tak chodievalo vždy. Toto zúčtovanie priložíš k daňovému priznaniu. Pokiaľ použiješ eDane, tak to určite zvládneš aj sama, pretože tam iba prepíšeš údaje zo zúčtovaní (neviem presne ako sa to volá :) od zamestnávateľa a z fin. sprostredkovania. A čo sa týka paušálu 40%, tak ten si uplatníš v príslušnej kolonke v daňovom priznaní. Pochybujem, že v tvojom prípade má zmysel riešiť skutočné výdavky, keď píšeš, že si robila iba popri. Predpokladám, že príjmy sú maximálne v stovkách eúr, alebo ? :)
veronikasad
15.01.13,11:50
Čo to znamená NČZD a ako uplatniť paušál 40 % z príjmov?
A môžem daňovému úradu preukázať, keď som mala nejaké výdavky, napr. poštovné?
A príjem ako mám preukázať?
ak spracovanie daň.priznania nezvládneš sama, zver ho radšej účtovníčke.
bnorika
23.01.13,08:20
To zúčtovanie nedajú, bolo mi povedané, že treba výpis z bankového účtu, a tam je, koľko som dostala od nich
za minulý rok príjem. Stačí aj ten výpis? Nebude problém?
Ďakujem za odpovede!
bnorika
11.02.13,10:39
A keď som mala príjem minulý rok iba 1.000,- Eur, vtedy sa dáva daňové priznanie?
Katy a R
11.02.13,10:47
A keď som mala príjem minulý rok iba 1.000,- Eur, vtedy sa dáva daňové priznanie?

ak si mala spolu všetky zdaniteľné príjmy iba 1000 eur - tak DP robiť nemusíš. (to sú príjmy, zo zamestnania, zo sprostredkovania, z prenájmu, výhry, príležitostné príjmy ... - skrátka všetky príjmy podľa §5, §6, §7, §8 );):)

a pozri toto - aj predch príspevky http://www.porada.sk/t12268-p6-pokuty-z-danoveho-uradu.html#post2246435
bnorika
11.02.13,11:11
Ale to som myslela tak, že ak pracujem riadne ako zamestnanec a popri tom mám DIČ - ako finančný poradca, a za to som mala príjem minulý rok 1.000,- Eur , tak potom, keď mi robí DP zamestnávateľ, netreba dať žiadne podklady - výpisy z účtu, koľko som dostala zo sprostredkovania? Ďakujem za odpovede!
Katy a R
11.02.13,11:17
Ale to som myslela tak, že ak pracujem riadne ako zamestnanec a popri tom mám DIČ - ako finančný poradca, a za to som mala príjem minulý rok 1.000,- Eur , tak potom, keď mi robí DP zamestnávateľ, netreba dať žiadne podklady - výpisy z účtu, koľko som dostala zo sprostredkovania? Ďakujem za odpovede!
DP ti zamestnávateľ nerobí! a už to tu máš napísané - zamestnávateľa nežiadaj o RZD - ale musíš si sama spraviť DP. - veď čítaj!
Máš povinnosti ako všetky ostatné szčo ... Veronika ti dobre radí - nájdi si učtovníčku!
Základná vec (opakujem): DP sa robí zo všetkých zdaniteľných príjmov!