daniela1978
15.01.13,13:55
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Ako je to teraz po novom. Zamestnanec doručil dňa 15.1.2013, že žiada o rozviazanie pracovného pomeru ku dňu 1.2.2013.
My s týmto rozviazaním pracovného pomeru súhlasíme, len neviem, či je to takto v poriadku, že je to ku 1.2.2013 a či sa tam vypláca nejaké odstupné alebo niečo, keď vlastne zamestnanec sám podal výpoveď.
Vopred ďakujem.
veronikasad
15.01.13,13:03
Danielka, v profile máš mzdár.

Doporučujem preštudovať § 76 ZP

§ 76
Odstupné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

-----

Výpoveď zo strany zamestnanca, ani skončenie prac.pomeru dohodou nepatrí medzi dôvody, uvedené v § 63 odst. 1 písm. a a b)
daniela1978
15.01.13,13:05
Čítať viem, ďakujem pekne, ja som chcela len vedieť, či je to tak aj keď dal výpoveď zamestnanec........
veronikasad
15.01.13,13:06
Čítať viem, ďakujem pekne, ja som chcela len vedieť, či je to tak aj keď dal výpoveď zamestnanec........
Výpoveď zamestnanca je podľa § 63 odst. 1 písm. a alebo b) ? Naozaj si čítala čo som ti priložila ?


§ 67
Výpoveď daná zamestnancom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.


§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
Tweety
15.01.13,13:09
Čítať viem, ďakujem pekne, ja som chcela len vedieť, či je to tak aj keď dal výpoveď zamestnanec........
Zamestnanec nárok na odstupné nemá. VD začne plynúť 1.2.2012 a PP skončí jej uplynutím. ALebo ide o dohodu podľa §60 ZP kedže je tam uvedený deň?
daniela1978
15.01.13,13:11
veď preto píšem, že som chcela vedieť, že či to platí aj zo strany zamestnanca....., lebo ten bod som si nevšimla, keď som si lúskala ten zákonník, je síce pravda, že som ho luskala rýchlo a s užasnou bolesťou hlavy....ale ďakujem, potrebovala som to vedieť hneď, preto som si takto uľahčila prácu.
daniela1978
15.01.13,13:17
Zamestnanec nárok na odstupné nemá. VD začne plynúť 1.2.2012 a PP skončí jej uplynutím. ALebo ide o dohodu podľa §60 ZP kedže je tam uvedený deň?

Citujem -
Týmto žiadam o rozviazanie pracovného pomeru podľa §60 ZP.
zamestnanec je sústavne na PN a pri ukončení poslednej PN poslal aj toto.
Tweety
15.01.13,13:18
Citujem -
Týmto žiadam o rozviazanie pracovného pomeru podľa §60 ZP.
zamestnanec je sústavne na PN a pri ukončení poslednej PN poslal aj toto.
Tak potom to nie je výpoveď ale skončenie PP dohodou, ak s ňou zamestnáv. súhlasí, PP končí dátumom na akom sa dohodli, teda 1.2., bez odstupného.
veronikasad
15.01.13,13:21
Citujem -
Týmto žiadam o rozviazanie pracovného pomeru podľa §60 ZP.
zamestnanec je sústavne na PN a pri ukončení poslednej PN poslal aj toto.
Zamestnanec nemá nárok na odstupné, skončenie prac.pomeru dohodou (§60 ZP) patrí k dôvodom pre nárok na odstupné len vtedy ak je dohoda uzatvorená v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) alebo b) (zrušenie prevádzky a organizačné dôvody) alebo zo zdravotných dôvodov, ak zamestnávatel dá zamestnancovi výpoveď lebo nemá pre neho vhodné pracovné zaradenie.
Ak o skončenie prac.pomeru dohodou žiada zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.
daniela1978
15.01.13,13:22
Tak potom to nie je výpoveď ale skončenie PP dohodou, ak s ňou zamestnáv. súhlasí, PP končí dátumom na akom sa dohodli, teda 1.2., bez odstupného.

Tweety ďakujem pekne za stručnú jasnú odpoveď.
astherixova
22.01.13,17:50
A čo v prípade ak dá výpoveď zamestnanec s dôvodu nevyplatenia mzdy teda § 69 ods. 1b napíšte mi či má nárok na odstupné a aj to kde sa to v Zákonníku práce píše. Zamestnanec dal vypoveď 2.1.2013 takže sa to viaže na Zákonník práce od 1.1.2013. Ďakujem za veľmi skorú odpoveď.
Tweety
22.01.13,18:41
A čo v prípade ak dá výpoveď zamestnanec s dôvodu nevyplatenia mzdy teda § 69 ods. 1b napíšte mi či má nárok na odstupné a aj to kde sa to v Zákonníku práce píše. Zamestnanec dal vypoveď 2.1.2013 takže sa to viaže na Zákonník práce od 1.1.2013. Ďakujem za veľmi skorú odpoveď.
§69 ZP

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
scorpions
27.03.13,12:06
Zamestnanec doručil žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru bez udania dôvodu dňa 1.3.2013.
Môže zamestnávateľ skončiť PP podľa parag.67 ku dňu 31.3.2013 ?
ewita888
27.03.13,12:31
Zamestnanec doručil žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru bez udania dôvodu dňa 1.3.2013.
Môže zamestnávateľ skončiť PP podľa parag.67 ku dňu 31.3.2013 ?
PP ukončite dohodou podľa par. 60