didushik
15.01.13,14:01
Asi pred rokom sme si do firmy dali nainštalovať POS terminál. Počítač na ktorom vystavujeme dodacie listy a faktúry nemáme prepojený s registračnou pokladnicou a tak isto ani POS terminál. Keď príde zákazník vystavíme mu dodací list s jednotlivými položkami tovarov ktoré nakúpil a pri platbe kartou pripíname k dodaciemu listu bloček z POS terminálu. Je to postačujúce???:confused: Niektorí zákazníci si vyžadujú aj bloček z registračnej pokladne, lenže neviem aký doklad by som mu z RP vytlačila, aby mi to nezahrnulo do denného príjmu a tým pádom nezdupľovalo platbu ako aj v hotovosti tak aj kartou.

Snažila som sa Vám to vysvetliť drahí poraďáci, dúfam že to pochopíte a poradíte mi ako ďalej.

Ďakujem
Filip Glasa
15.01.13,13:05
treba vždy vystaviť doklad z registračnej pokladne. Vlastne ste celú tú dobu predávali akoby na čierno. Zahrnuté to predsa musí byť v dennej tržbe. Akurát by sa malo dať na RP nastaviť, že ide o platbu kartou, aby sedela evidencia.
blavaciko
15.01.13,17:04
pripadne sa po uzavierke vyclenia trzby podla uzavierky z platobneho terminalu.

Platba kartou je podla zakona o erp povazovana za platbu v hotovosti a preto je nutne ju registrovat v erp.
didushik
16.01.13,07:54
Ja tomu vonkoncom nerozumiem. Ak je to považované za platbu v hotovosti a vydám aj doklad z RP bude mi vyskakovať vyššia tržba v pokladni a tým pádom mi nebudú sedieť ani peniaze. Neviete náhodou kde by som si to mohla naštudovať nejaký zákon alebo poradcu.
tictac7
16.01.13,07:59
Ja tomu vonkoncom nerozumiem. Ak je to považované za platbu v hotovosti a vydám aj doklad z RP bude mi vyskakovať vyššia tržba v pokladni a tým pádom mi nebudú sedieť ani peniaze. Neviete náhodou kde by som si to mohla naštudovať nejaký zákon alebo poradcu.

prečítaj si ešte raz pozorne príspevok č. 2 a obráť sa na svojho servisného tehnika
Filip Glasa
16.01.13,08:55
ved aj platba cez terminal je platba v hotovosti. Cize peniaze ti sedia co sa tyka kontroly z DU. Pre vlastnu potrebu si eviduj do zosita kolko z dennej trzby bolo v peniazoch a kolko kartou.
A ked si to chces uplne ulahcit, tak si zavolaj servisaka na ERP aby ti nastavil v pokladni platidlo - karta. A bude ti to pocitat samo.
grammatika
16.01.13,09:01
V každej ERP je možnosť pri úhrade zadať, či ide o CASH (hotovosť) alebo platba kartou, alebo dokonca - úhrada faktúry v hotovosti, úhrada faktúry kartou.
je len potrebné si dobre preštudovať návod k pokladni, resp. servisná organizácia by Vám mala dať inštrukcie.

Túto situáciu som riešila v pozícii zákazník a upozornila som na to nemenovanú stavebnú predajňu a viem, že dodnes predávajú cez dodacie listy a cez ERP to nedávajú.

V pozícii predávajúceho (účtovník) som to takisto riešila, nakoľko klienti vystavujú zle doklady, veľmi často sa pomýlia (zamenia platbu v hotovosti za platbu kartou a opačne). a žiaľ možnosť storna pri doklade - platba kartou ani tak moc dobre nejde, nakoľko to odpisuje z hotovosti - riešila som to i s ELCOM a oni, že inak sa to nedá...a že má firma vyvodiť zodpovednosť voči pracovníkovi, keď to zle nahodí??...:)
Danielle369
16.01.13,09:20
Ja tomu vonkoncom nerozumiem. Ak je to považované za platbu v hotovosti a vydám aj doklad z RP bude mi vyskakovať vyššia tržba v pokladni a tým pádom mi nebudú sedieť ani peniaze. Neviete náhodou kde by som si to mohla naštudovať nejaký zákon alebo poradcu.
V reg.pokladni máš aj položku kredit. Najprv nahodíš sumu do terminálu a vyblokuješ a potom nahodíš sumu do reg.pokladne a ideš na položku kredit, vyblokuješ a obidva bločky dáš zákazníkovi. Na dennej uzávierke sa ti potom ukáže platba hotovosť ( tržby casch) a platba kredit ( tržby terminál)
Kredit je na každej pokladnici nastavené
didushik
17.01.13,06:14
Dnes má prísť servisný technik... som zvedavá čo povie... napíšem ako to dopadlo
seflera
18.01.13,14:46
Doporučujem pozrieť:

Finančný spravodaj 13/2011, Opatrenie MF/26582/2011-74 čl. I. odst.12:

„Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice,
30ab) ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 30ab znie:
„30ab) Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov.“.
mondes
23.01.13,06:26
Dnes má prísť servisný technik... som zvedavá čo povie... napíšem ako to dopadlo

Prosím Ťa, ako si dopadla s tým servisákom? Pretože aj my máme takýto problém a servisák povedal, že si máme nastaviť platba - šek, pretože platbu kartou tam zrejme nemá. Ale veď šek je šek a karta je karta. Však? Asi ho budeme musieť tiež volať.
didushik
24.01.13,06:20
Veď na pokladni máš tlačidlo KREDIT a šek.. nič netreba nastavovať.
servisák sa zhrozil a divil že doteraz sme nevydávali aj bloček z RP, ale nám to nikto nepovedal, ani účtovníčka nás neupozornila.
postup je nasledujúci: zadáš sumu na pokladni, zadefinuješ platbu o čo ide a následne dáš tlačidlo kredit.. automaticky ti vytlačí bloček. Platba kartou je potom zvlášť vyčíslená na bločku.
adena1977
30.04.13,06:56
ja sa chcem opytat,ako to je,ked mam terminal a platia mi len zalohu..ako to zauctovat do pokladne?