Veronika258
15.01.13,16:59
Dobry den poradaci...

Mam otazky k materskej. V maji 2013 by som mala nastupit na materku. Vie mi niekto poradit aky by som mala mat prjem zo zavislej cinnosti, aby som dostavala maximalnu matersku? Moj prijem je ubohych 400 eur brutto. Docitala som sa ze sa materska priemeruje z prijmu za posledny rok. Je to pravda? Ak by mi mohol zamestnavatel zvysit plat viete mi povedat na kolko a na aku dobu aby som mala max.materku? Dobrovolne si nedoplacam nic. A zvysila sa dlzka materskej na 40 tyzdnov alebo zostala 34 tyzdnova(37 pri slob.mamickach a 43 pri dvoch a viac detoch) ?

Dakujem za Vase rady
Veronika
veronikasad
15.01.13,16:02
Odkedy trvá tvoj pracovný pomer ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ? Uvažuješ o zmene zamestnávatela v roku 2013 ?
Veronika258
15.01.13,16:08
Zamestnana som u toho isteho zamestnavatela od 01.10.2008. Ano mam. Nie neplanujem zmenu.
veronikasad
15.01.13,16:10
Zamestnana som u toho isteho zamestnavatela od 01.10.2008. Ano mam. Nie neplanujem zmenu.
Vymeriavacím základom pre výpočet materskeho bude tvoj príjem z roku 2012. Ak už máte uzatvorené výplaty za 12/12, neexistuje žiadna možnosť ako si zvýšiť materské. Materské bude 65 % po dobu 34 týždňov.
sluzby
15.01.13,16:25
Ja by som sa chcela tiez opytat - tych 270 dni nem.poistenia musi byt suvislych alebo sa 270 dní moze nacitat v priebehu dvoch rokov.dakujem.
Veronika258
15.01.13,16:25
Takze moznost ktoru mam od zamestnavatela ze mi da brutto plat 1200 eur min 90 dni vkuse, cize za februar marec a april ale nesmiem byt pocas toho pn a budem mat potom narok na max.materku je hlupost? Mne to nepomoze a zamestnavatel si zbytocne poskodi na odvodoch..? Dakujem este raz
veronikasad
15.01.13,16:41
Takze moznost ktoru mam od zamestnavatela ze mi da brutto plat 1200 eur min 90 dni vkuse, cize za februar marec a april ale nesmiem byt pocas toho pn a budem mat potom narok na max.materku je hlupost? Mne to nepomoze a zamestnavatel si zbytocne poskodi na odvodoch..? Dakujem este raz
Pomohlo by ti to len v prípade, keby si so súčasným zamestnávatelom ukončila pracovný pomer a uzatvorila novú pracovnú zmluvu. Ak by nový pracovný pomer trval bez PN-ky 90 kal. dní, vymer.základ by sa počítal z tohto zamestnania. Pýtaš sa trochu neskoro, lacnejšia možnosť bola koncom roku 2012.
Veronika258
15.01.13,18:04
Ďakujem, ale aj tak Vás ešte poprosím o radu.
Ako mám chápať toto:lacnejšia možnosť bola koncom roku 2012 ?
Bohužial mi bola táto možnosť navrhnutá až dnes. Ak by sme rozviazali prac.pomer k 31.01.2013 a uzatvorili nový PP (s tým istým zamestnávateľom?) od 1.2.2013 tak musí trvať minimálne 90 kal.dní alebo maximálne 90 kal.dní.
Lebo nástup na materskú budem mať pravdepodobne koncom mája.
Veronika258
15.01.13,18:25
už rozumiem našla som ešte toto:


1. ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo


v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského
- tz, ak som nepretržite zamestnaná, resp. od 01.06.2010 som mala živnosť a platila som si prvý rok dobrovolné a potom už povinné, a 16.08.2012 som ukončila živnosť a zamestnala sa......čiže by sa mi bralo RO rok 2012?

2. ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

Len ešte neviem či sa môžem zamestanať u toho istého zamestnávateľa, alebo u iného..??? lebo to je trocha problém..

Ďakujem za super poradenstvo
veronikasad
15.01.13,19:34
Ďakujem, ale aj tak Vás ešte poprosím o radu.
Ako mám chápať toto:lacnejšia možnosť bola koncom roku 2012 ?
Bohužial mi bola táto možnosť navrhnutá až dnes. Ak by sme rozviazali prac.pomer k 31.01.2013 a uzatvorili nový PP (s tým istým zamestnávateľom?) od 1.2.2013 tak musí trvať minimálne 90 kal.dní alebo maximálne 90 kal.dní.
Lebo nástup na materskú budem mať pravdepodobne koncom mája.
Nový pracovný pomer môže vzniknúť aj v priebehu mesiaca, tak aby s rezervou bola splnená podmienka 90 dní trvania nového prac.pomeru.

Ak by bol nový pracovný pomer vznikol koncom roka 2012 (a nové poistenie trvalo 90 dní), vymer.základom by bol rok 2012. Vyšší VZ sa dal dosiahnuť napr. odmenou.
Veronika258
16.01.13,04:15
Dobre ranko, este je pre mna dolezite ci novy pp musim uzavriet s novym alebo tym istym zamstnavatelom. Dakujem pekne
dogicka
16.01.13,06:13
dobrý deň, chcela by som sa uistiť, či podmienku 270 dní spĺňa aj žena, ktorá je na rodičovskej dovolenke
pracovný pomer trvá nepretržite od roku 1995, medzitým bola 3x na MD a RD, momentálne je taktiež na rodičovskej dovolenke.
má možnosť zamestnať sa na PP z max.vymer. základom, v pôvodnom zamestnaní dá výpoveď a tým bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Uvažujem správne?
Ďakujem za odpvede
dogicka
16.01.13,08:49
dobrý deň, chcela by som sa uistiť, či podmienku 270 dní spĺňa aj žena, ktorá je na rodičovskej dovolenke
pracovný pomer trvá nepretržite od roku 1995, medzitým bola 3x na MD a RD, momentálne je taktiež na rodičovskej dovolenke.
má možnosť zamestnať sa na PP z max.vymer. základom, v pôvodnom zamestnaní dá výpoveď a tým bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Uvažujem správne?
Ďakujem za odpvede

posúvam........
veronikasad
16.01.13,08:50
dobrý deň, chcela by som sa uistiť, či podmienku 270 dní spĺňa aj žena, ktorá je na rodičovskej dovolenke
pracovný pomer trvá nepretržite od roku 1995, medzitým bola 3x na MD a RD, momentálne je taktiež na rodičovskej dovolenke.
má možnosť zamestnať sa na PP z max.vymer. základom, v pôvodnom zamestnaní dá výpoveď a tým bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Uvažujem správne?
Ďakujem za odpvede
Nový pracovný pomer musí trvať min. 90 kal.dní (bez PN-ky)
Veronika258
16.01.13,09:12
Dobre ranko, este je pre mna dolezite ci novy pp musim uzavriet s novym alebo tym istym zamstnavatelom. Dakujem pekne

Ešte porosím toto a uzavriem. Ďakujem

posúvam..
veronikasad
16.01.13,09:23
Ešte porosím toto a uzavriem. Ďakujem

posúvam..
Ano, môžeš - so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči ZP a SP. Musí však trvať min. 90 dní.
Veronika258
16.01.13,10:06
Ďakujem strašne moc za rady a ochotu. idem to riešiť.