Lukáš Justin
15.01.13,19:55
Dobrý Deń som na Absolvenstkej praxi 5. mesiac , predchádzajuci rok som pracoval na dohodu , som zarábal max 70 eur mesacne ! takže vsetko bolo povolené aj nahlásene na urade, v decembri 31 2012 mi skoncila dohoda , som nahlásil ze dalej nebudem na dohdou robit . Lenže vo firme mi spravili zmluvu aj na rok 2013 a ja som o tom ani nevedel , ani som nepracoval , nebol som ani raz vo firme ,rábobok mám 0€ ..len dneska som zistil ze mi peniaze za absolventsku neposlali , tak co mi odporucate ? podla vás tie peniaze za absolventsku dostanem ? to ma byt za december , prosim vás poradte ! ako mozem napravit chybu co spravili vo firme
veronikasad
15.01.13,19:27
Aký typ dohody si mal uzatvorený ? Bola na dobu určitú, alebo neurčitú ? Na základe čoho si na UP oznámil skončenie dohody, resp. ako UP zistil, že dohoda trvá ? Zisti na UP dôvod prečo ti peniaze za absolvenskú prax neposlali, potom poradíme čo ďalej.
Lukáš Justin
15.01.13,19:34
mal som dohodu o vykonani práce , na určitu dobu od 1.1.2012-31.12.2012 , som musel oznámit ja podla toho ze v robote uz nebudu brat len zivnostnikov takze to bolo jasné ze uz nebudem ku nim patrit dalej , a na dalsi rok ma z nicoho nic predlzila dohodu o do koncra roka 2013 , teraz na urade som nenahlásil , tak asi preto mi neposlali peniaze , lebo tak je v zákone ze den pred nástupom oznámit , ale ked som o tom nevedel , ani som nechodil a nemám zárobok v tej práci tak nviem co bude..
veronikasad
15.01.13,19:37
mal som dohodu o vykonani práce , na určitu dobu od 1.1.2012-31.12.2012 , som musel oznámit ja podla toho ze v robote uz nebudu brat len zivnostnikov takze to bolo jasné ze uz nebudem ku nim patrit dalej , a na dalsi rok ma z nicoho nic predlzila dohodu o do koncra roka 2013 , teraz na urade som nenahlásil , tak asi preto mi neposlali peniaze , lebo tak je v zákone ze den pred nástupom oznámit , ale ked som o tom nevedel , ani som nechodil a nemám zárobok v tej práci tak nviem co bude..
Ak si mal dohodu na dobu určitú, skončila dohodnutým dňom 31.12.2012, takže to je v poriadku. Zamestnávatel ti nemôže svojvoľne bez tvojho podpisu dohodu predlžiť. Možno bude problém v zmätkoch, ktoré nastali pri odhlasovaní dohodárov koncom roka 2012. Prines na UP potvrdenie od zamestnávatela, že v roku 2013 nemáš podpísanú žiadnu dohodu so súčasným zamestnávateľom (UP získava informácie o dohodároch z registra SP).
Lukáš Justin
15.01.13,19:48
dakujem vám pekne (: , ja som naisto nepodpisal ziadnu zmluvu , a aké tlacivo snimi mám podpisat ?nemáte náhodou nejaký vzor alebo co má obsahovat , a potom by som mal dostat peniaze za absolventsku ??
veronikasad
15.01.13,19:52
dakujem vám pekne (: , ja som naisto nepodpisal ziadnu zmluvu , a aké tlacivo snimi mám podpisat ?nemáte náhodou nejaký vzor alebo co má obsahovat , a potom by som mal dostat peniaze za absolventsku ??
Nerozumiem na čo sa pýtaš ? Ak bola dohoda na dobu určitú, so zamestnávatelom musíš pre rok 2013 podpísať rovnakú dohodu ako si podpisoval v roku 2012. Ak chybu urobil zamestnávatel (v súvislosti so zmenami od 1.1.2013) nech ju na UP opraví.
Lukáš Justin
15.01.13,19:57
Prines na UP potvrdenie od zamestnávatela ,

Že aké potvrdenie mám spravit ? lebo zajtra by som chcel ist na urad a medzitym do práce kde som chodil ,
veronikasad
15.01.13,19:58
Prines na UP potvrdenie od zamestnávatela ,

Že aké potvrdenie mám spravit ? lebo zajtra by som chcel ist na urad a medzitym do práce kde som chodil ,
Ak si žiadnu novú dohodu nepodpísal, nech ti zamestnávateľ napíše potvrdenie, že na dohodu v roku 2013 nepracuješ.
Lukáš Justin
15.01.13,20:05
dakujem vam pekne za pomoc , ak by sa stala nejaká iná chyba tak vám napisem , ale esteraz dakujem pekne
Lukáš Justin
20.01.13,20:42
dobrý den som bol na urade , hovorili že všetko je v poriadku tak ma poslali za inou ktorá mi odpovedala jednoducho že štát zatial nemá peniaze pre absolventov , koncom februára najneskor do marca by mi mali peniaze poslať , toto vám preto pišem , ak by nastal podobny problem u niekoho aby o tom vedeli kde je chyba (:
KatarinaNR
24.01.13,07:39
pekný deň, chcem sa opýtať, ak zamestnávateľ zoberie niekoho na absolventskú prax, dá mu dohodu na dobu určitú, odvody sa počítajú rovnako ako ostatným dohodárom, až teda na to, že na absolventa na abs.prax dostane zam-ľ príspevok cca 185€ mesačne? max.6mesiacov?
Ďakujem
veronikasad
24.01.13,07:53
pekný deň, chcem sa opýtať, ak zamestnávateľ zoberie niekoho na absolventskú prax, dá mu dohodu na dobu určitú, odvody sa počítajú rovnako ako ostatným dohodárom, až teda na to, že na absolventa na abs.prax dostane zam-ľ príspevok cca 185€ mesačne? max.6mesiacov?
Ďakujem
Katka, prever si na UP, čo ja viem, zamestnávatel už nedostáva žiadny príspevok na absolventa, len samotný absolvent.
U zamestnávatela bude pracovať viac hodín ako je samotná abs.prax ?
KatarinaNR
24.01.13,07:56
koľko hodín je absolvenstká prax?
čiže platiť ho bude UP? aj odvody?
veronikasad
24.01.13,07:59
koľko hodín je absolvenstká prax?
čiže platiť ho bude UP? aj odvody?
Počas abs.praxe zostáva uchádzačom o zamestnanie, štát za neho plati zdr.poistenie.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/51-prispevok-na-vykonavanie-absolventskej-praxe.html?page_id=12940

Popri abs.praxi môže mať u vás uzatvorenú aj dohodu, ktorú však treba na UP odovzdať pred začiatkom výkonu práce. Odvody z dohody sa platia rovnako ako u ostatných uchádzačov o zamestnanie.
KatarinaNR
24.01.13,08:03
ďakujem Veronika,
robil by cca tých 40hodín mesačne, tam je ale stále písané, že úrazové a garančné poistenie, asi to nemajú aktualizované, lebo teraz už aj iné poistné treba za dohdára. Normálne sa mu určí hodinová mzda, všetko je tak isto ako u "klasického" dohodára a do výšky cca 185 mu odmeny vypláca UP, iba v tom je rozdiel? teda ak nemyslím, že žiadosti na up a pod.
veronikasad
24.01.13,08:06
ďakujem Veronika,
robil by cca tých 40hodín mesačne, tam je ale stále písané, že úrazové a garančné poistenie, asi to nemajú aktualizované, lebo teraz už aj iné poistné treba za dohdára. Normálne sa mu určí hodinová mzda, všetko je tak isto ako u "klasického" dohodára a do výšky cca 185 mu odmeny vypláca UP, iba v tom je rozdiel? teda ak nemyslím, že žiadosti na up a pod.
Katka, za hodiny abs.praxe v zmysle zmluvy s UP neuzatváraš žiadnu dohodu. Len ak by u zamestnávatela odpracoval viac hodín, tak na ten zbytok treba dohodu. Odvody z dohody sú ronaké ako u ostatných uchádzačov o zamestnanie.
veronikasad
24.01.13,08:08
Neskúšali ste pre absolventa vybaviť nový príspevok UPSVaR na zamestnanie uchádzačov o zamestnanie do 29 rokov veku ?
olga84
29.01.13,08:06
Dobrý deň. Prosím Vás, vie mi niekto povedať, či boli nejaké zmeny pri absolventskej praxi od 1.1.2013? Dcéra má dohodu o vykonaní práce od novembra 2012 do marca 2013 a chcela ísť na absolventskú prax. Na úrade práce jej povedali, že na absolventskú prax nemá nárok, pretože pracuje na dohodu. Pozerali sme to aj v zákone, ale žiadny takýto zákaz sme nenašli. Mali na úrade práce pravdu? Ďakujem.