adriatika
15.01.13,22:41
Prenajímam v svojom dome manželovi kanceláriu, (miestnosť nie je vyňatá z bytového fondu a nie je zaradená do obchodného majetku) na základe nájomnej zmluvy, má k dispozícii kanceláriu a hygienické priestory...Nájomné som doteraz zdaňovala paušálne....

Podľa nového zákonu si môžem uplatňovať náklady:


1. Režijné výdaje -priamo súvisiace s prevádzkou prenajímanej nehnuteľnosti - energie, odvoz odpadu, teda v mojom prípade pomernú čiastku, ale je to tak komplikované, že to nepripadá do úvahy.
V rozličných článkoch na túto tému sa však objavil aj termín OPRAVY, a tu celkom nevidím rozdiel medzi opravou, čo je uznateľný výdavok, a zhodnotením, čo uznateľný výdavok nie je...
Povedzme mám pokazené žalúzie, nedajú sa opraviť, bez žalúzií je nemožné v tejto miestnosti pracovať, je to oprava či zhodnotenie?
Alebo mi praskne omietka, oprava či zhodnotenie?

2. Zatiaľ to vidím tak, že môžem kúpiť gauč, do kancelárie, lebo manžel prijíma klientov, a skromný okruh kancelárskych potrieb, teda nejaký zakladač, kancelársky papier, a ani tým nie som si istá...

Aký máte na to názor? Ďakujem za odpovede
jeso
16.01.13,06:55
možno pomôže...
Dajanka
28.01.14,14:19
pri prenájme nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená do obchodného majetku si môžeš do daňových výdavkov uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku prenajímanej nehnuteľnosti ako sú energie a ostatné služby