jajka
01.03.06,07:19
Milí poraďáci, k téme fa zo zahraničia tu bolo niečo popísané, ale môj problém som nenašla, preto Vás prosím o radu. Som fyzická osoba, vediem JU a nie som platca DPH. Mám maloobchodnú prevádzku. Do teraz som mala dodávateľov len zo Slovenska. Teraz sa mi naskytol dodávateľ zo zahraničia. Faktúru mi môže vystaviť len v zahraničnej mene (a napísanú len v cudzom jazyku) ale platiť za faktúru mu môžem aj v SKK. DPH platím len v jeho krajine. Neviem ako mám dať do účtovníctva platbu v SKK, keď je vystavená fa v inej mene a hlavne prosím o radu či netreba niečo niekde nahlásiť, alebo na čo si mám dať pozor. Ďakujeeeem :)
renča1
01.03.06,06:26
faktúru prepočítaš kurzom nbs a naúčtuješ ju v sKK. V skk ju budeš evidovať aj v knihe závazkov. Platbu naúčtuješ ak budeš platiť v sk a v hotovostii cez výdaj pokladňa v druh.členení nákup tovaru,mater.....Ak budeš platiť v CZK musíš mať valut.pokladňu.
Gabyi
01.03.06,11:50
Čaute,
zaujímalo by ma, keď rozoberáte túto tému, aký kurz bol použitý pre prepočet, keďže išlo hotovostnú platbu.

Ďakujem.

Gabyi
renča1
01.03.06,12:18
Čaute,
zaujímalo by ma, keď rozoberáte túto tému, aký kurz bol použitý pre prepočet, keďže išlo hotovostnú platbu.

Ďakujem.

Gabyi

môžeš skonkretizovať svoju otázku, priznám sa ja jej moc nerozumiem. Napíš čo koľko,kde kam atd...
Gabyi
01.03.06,12:28
Keďže sa hovorilo v pôvodnom texte, že faktúra je vystavená v zahr.mene a platilo sa v hotovosti v Skk z pokladne, tak podľa akého kurzu za urobil prepočet na Skk. (Nehovorím o zaúčtovaní faktúry a kurze NBS, to je mi jasné).

Ďakujem.

Gabyi
alušik
01.03.06,12:32
Myslím, že by bolo potrebné použiť kurz vyhlásený NBS v deň, kedy došlo ku platbe.;)
renča1
01.03.06,12:34
máš na mysli ak sa faktúra uhradí v slov.korunách, dobre som to pochopila?
ak áno tak úhrada sa nemá prečo prepočítavať kurzom, ved úhrada je v sk.
renča1
01.03.06,12:39
napadla ma dalšia vec ak chceš faktúru uhradiť v skk a nevieš ako sa máš z czk dostať na skk , tak prepočítaš kurzom nbs. V každom prípade vznikne kurz.rozdiel, ktorý sa v jed.účte neútuje do peňaž.denníka ale v podvoj.sa účtuje, ale to už je mimotemy :)
Gabyi
01.03.06,12:55
Podľa mňa kurzom NBS sa prepočítava faktúra na slovenské len pri zaúčtovaní faktúry, kedy bolo zdaniteľné plnenie uvedené na dodávateľskej faktúre.
Keby mi prišiel napr.maďarský dodávateľ a mohla by som zaplatiť primo jemu za fakturovaný tovar v Skk v hotovosti, ale faktúra je v mene HUF, tak ako urobím prepočet na Skk? Dnešným kurzom komerčnej banky-valuta predaj? Toto mi nie je jasné, pretože sa musí urobiť výdavkový pokladničný doklad pri hotovostnej platbe a sumu z HUF na SKK je nutné nejakým kurzom prepočítať.

Gabyi
renča1
01.03.06,12:58
Podľa mňa kurzom NBS sa prepočítava faktúra na slovenské len pri zaúčtovaní faktúry, kedy bolo zdaniteľné plnenie uvedené na dodávateľskej faktúre.
Keby mi prišiel napr.maďarský dodávateľ a mohla by som zaplatiť primo jemu za fakturovaný tovar v Skk v hotovosti, ale faktúra je v mene HUF, tak ako urobím prepočet na Skk? Dnešným kurzom komerčnej banky-valuta predaj? Toto mi nie je jasné, pretože sa musí urobiť výdavkový pokladničný doklad pri hotovostnej platbe a sumu z HUF na SKK je nutné nejakým kurzom prepočítať.

Gabyi

ak faktúru zaplatíš v skk , nebudeš úhradu prepočítavať žiadny kurzom, vznikne ti akurát kurz.rozdiel na fa
- ak faktúru zaplatíš v HUF , tak kurz použiješ komerč.banky alebo zmenárni. Tiež ti vznikne kurz.rozdiel.
ALBO
01.03.06,13:07
Milí poraďáci, k téme fa zo zahraničia tu bolo niečo popísané, ale môj problém som nenašla, preto Vás prosím o radu. Som fyzická osoba, vediem JU a nie som platca DPH. Mám maloobchodnú prevádzku. Do teraz som mala dodávateľov len zo Slovenska. Teraz sa mi naskytol dodávateľ zo zahraničia. Faktúru mi môže vystaviť len v zahraničnej mene (a napísanú len v cudzom jazyku) ale platiť za faktúru mu môžem aj v SKK. DPH platím len v jeho krajine. Neviem ako mám dať do účtovníctva platbu v SKK, keď je vystavená fa v inej mene a hlavne prosím o radu či netreba niečo niekde nahlásiť, alebo na čo si mám dať pozor. Ďakujeeeem :)
Pozor si dajtte na § 11 ods. 4 pís. b.zák o DPH. Ak v priebehu roka nadobudnete tovar z EU za 42000 a viac treba sa zaregistrovať na DU pre DPH a daňová povinnosť sa prenesie na vás.

K ostatným odpovediam na túto otázku:
Ja v otázke nevidím , že ide o zaplatenie v hotovosti. Podľa mňa otázka je akým kurzom NBS má prepočítať tú zahraničnú menu= aký dátum
Gabyi
01.03.06,13:16
Dík, asi som si to zle vysvetlila, že išlo o platbu v hotovosti. Napriek tomu stále zostalo nezodpovedané, akým kurzom prepočítať faktúru pri platbe v hotovosti z cudzej meny na Skk a tú sumu zaplatím dodávateľovi.

Gabyi
Lapko
01.03.06,13:47
Dík, asi som si to zle vysvetlila, že išlo o platbu v hotovosti. Napriek tomu stále zostalo nezodpovedané, akým kurzom prepočítať faktúru pri platbe v hotovosti z cudzej meny na Skk a tú sumu zaplatím dodávateľovi.

Gabyi

Postup:
Faktura v EUR 1000,- a vystavena dna 1.3.2006
Kurz podla NBS: 38,455 Sk
Do knihy faktur ju zauctujes v sume: 38455 Sk

Ak to uhradis prostrednictvom uctu, komercna banka ti v den zauctovania vypocita podla svojho kurzu, kt. moze byt napr. 38,70 a z uctu ti stiahne 38700 Sk. Kurzovy rozdiel je 245 Sk.

V pripade ak budes platit v EUR a nakupis EUR zo zmenarne, pouzijes na to prostriedky z pokladne, a zauctujes obdobne...
renča1
01.03.06,18:55
Pozor si dajtte na § 11 ods. 4 pís. b.zák o DPH. Ak v priebehu roka nadobudnete tovar z EU za 42000 a viac treba sa zaregistrovať na DU pre DPH a daňová povinnosť sa prenesie na vás.

K ostatným odpovediam na túto otázku:
Ja v otázke nevidím , že ide o zaplatenie v hotovosti. Podľa mňa otázka je akým kurzom NBS má prepočítať tú zahraničnú menu= aký dátum


ALBO v predposlednej vete sa píše , citujem " neviem ako mám dať do účtovníctva platbu v SKK".:)
Jana Acsová
01.03.06,19:07
Dík, asi som si to zle vysvetlila, že išlo o platbu v hotovosti. Napriek tomu stále zostalo nezodpovedané, akým kurzom prepočítať faktúru pri platbe v hotovosti z cudzej meny na Skk a tú sumu zaplatím dodávateľovi.

GabyiNo asi takým, aký vám "Maďar" uznal na úhradu faktúry znejúcej na HUF ... koľko ste mu dali, toľko je výdavok. V prípade však, že by sa tento kurz líšil od NBS smerom nahor (zvyšoval by výdavok) tak námietky pri kontrole by boli vznesené, v prípade že nadol ... žiadne pripomienky by neboli.

Avšak kvôli poriadku ... spôsob úhrady by mal byť zmluvne riešený, resp. mala by byť zrejmá dohoda s obchodným partnerom (akceptácia) o úhrade v slovenských korunách a potvrdenie uhradenia pohľadávky, alebo priamo na doklade o úhrade by malo byť uvedené, koľko HUF je započítané na úhradu v Skk, ak tento údaj neobsahuje zmluva alebo faktúra.
ALBO
01.03.06,19:09
ALBO v predposlednej vete sa píše , citujem " neviem ako mám dať do účtovníctva platbu v SKK".:)

Ja som to chápala tak, že dostala faktúru, na ktorej je vyjadrená suma k úhrade v EUR a že ona bude platiť cez banku v SK. a akým kuryom má prepočítať sumu na FA do účtovníctva.Sory
renča1
01.03.06,19:22
Ja som to chápala tak, že dostala faktúru, na ktorej je vyjadrená suma k úhrade v EUR a že ona bude platiť cez banku v SK. a akým kuryom má prepočítať sumu na FA do účtovníctva.Sory

Prečo to slovíčko sory? to, že som ťa citovala som nemyslela v zlom,:) len som ti chcela pripomenúť, že si ju asi prehliadla , ak by si chcela odpovedať k úhrade v hotovosti - skk.
ALBO
01.03.06,20:44
Prečo to slovíčko sory? to, že som ťa citovala som nemyslela v zlom,:) len som ti chcela pripomenúť, že si ju asi prehliadla , ak by si chcela odpovedať k úhrade v hotovosti - skk.
Renča, ja som to tak ani nebrala. Bola to len bodka za vetou.Stejne je tam len jedno r.
Ale aj tak nerozumiem ako ste prišli na platbu v hotovosti z tej poslednej vety.
A pýtala som sa preto , lebo ma to zaujímalo a v odpovedi bolo len , že to preráta kurzom NBS. A mňa zaujímal dátum. Či je to aj u nás tak.
jajka
02.03.06,14:37
Až teraz som sa dostala k Vašim odpovediam na moju otázku. Takže na upresnenie: ide o hotovostnú úhradu faktúry. Dodávateľ mi prinesie tovar, faktúru vystavenú v zahraničnej mene a ja mu za to ihneď zaplatím v hotovosti v SKK.
Ďakujem za odpovede!!!!:)
mmshop
13.03.06,14:36
No ja mam rovnaky problem. Som SZCO, neplatca DPH JU, uctujem v ALFE. Dosla mi faktura z CR na sumu 8603,- CZK. Uhradil som ju v hotovosti v SKK kurierovi na PPD v sume 11414,50 Sk. Kurz ku dnu vystavenia faktury 6.3. bol v NBS 1,303, cize moj zavazok mal byt 8603*1,303=11209,71 Sk. kurier odo mna prijal 9.3. sumu 11414,50, co je o 204,79 Sk viac ako moj zavazok. Dna 9.3. bol kurz 1,305, cize suma mala byt 8603*1,305=11226,91, co je teda menej ako som zaplatil. Ako douctujem ten rozdiel v platbach?? Zle prepocital kurz kurier alebo sa mal drzat ineho kurzu ako je uvedeny v NBS?? Pisal som dodavatelovi ten minapisal ze kurier prepocitava kurz dnom zaplatenia. Ako mam takyto pripad zauctovat v ALFE?? Dakujem za radu
harmanček
15.03.06,09:49
Prajem príjemný deň.
Predošlá účtovníčka účtovala faktúru od zahraničného dodávateľa dňom prijatia faktúry (keď prišla poštou, a to prepočítaním kurzom NBS k tomuto dňu). V témach som sa dočítala, že ten prepočet by mal byť ku dňu vystavenia faktúry. Účtovala nesprávne? Pomôžte, začínam. Ďakujem.
harmanček
15.03.06,10:07
Zabudla som ešte podotknúť, že účtujeme v podvojnom účtovníctve.
Prosím, pomôžte.
Ľubienka
15.03.06,20:09
Je mi to všetko jasné: mam prijem v CZ, v daný den ich podľa NBS prepočítam na SKK, tak ich zaučtujem, ale prosim vas treba to zahrnut aj do danoveho priznania?
Slavo zo Štiavnice
22.03.06,09:33
Prajem príjemný deň.
Predošlá účtovníčka účtovala faktúru od zahraničného dodávateľa dňom prijatia faktúry (keď prišla poštou, a to prepočítaním kurzom NBS k tomuto dňu). V témach som sa dočítala, že ten prepočet by mal byť ku dňu vystavenia faktúry. Účtovala nesprávne? Pomôžte, začínam. Ďakujem.
Aj mňa by zaujímal dátum, ktorý sa použije na prepočet. Dátum Prijatia faktúry alebo dátum vystavenia faktúry?
ivustek
26.02.10,13:26
Učtujem Ju,neplatca DPH. Chcela by som vedieť, či si môžem dať do VOZD nákup režijného materiálu, ktorý som kúpila v Poľsku.
Mám bloček vystavený v poľských zlotých. Nemám žiadny doklad o výmene peňazí. Ak je to možné aký postup použiť v peň.denníku.
Vopred ďakujem.
Ejo
27.02.10,07:47
Učtujem Ju,neplatca DPH. Chcela by som vedieť, či si môžem dať do VOZD nákup režijného materiálu, ktorý som kúpila v Poľsku.
Mám bloček vystavený v poľských zlotých. Nemám žiadny doklad o výmene peňazí. Ak je to možné aký postup použiť v peň.denníku.
Vopred ďakujem.
Prepočítaj na EUR kurzom ECB z predchádzajúceho dňa, ako máš na doklade /celú sumu/. A zaúčtuješ v PD túto sumu ako VOZD.
ivustek
27.02.10,09:32
Ďakujem pekne.