marekm
01.03.06,06:20
Aké doklady od zamestnanca potrebujem (jeho manželka je SZČO) aby som mohol určiť veľkosť odpočítateľnej položky pre zamestnanca, ak si ju manželka nemohla uplatniť celú (skončila v strate)? V zákone sa hovorí o hrubom príjme u SZČO - je to celkový príjem (napr. tržba v obchode ak napr. podnikateľ vedie nejakú predajňu) alebo je to celkový príjem (tj. tržba) mínus celkové náklady (tj. faktúry za nákup tovaru a.i.).
Ďakujem
Milan Benka
01.03.06,05:34
Ak mala jeho manželka SZČO príjem väčší ako 87936,- , nemôžeš na ňu nič uplatniť, aj keby skončila v strate.
marekm
01.03.06,05:43
Pod príjmami myslíte napr. tie tržby v obchode? (potrebujem to polopatisticky)
Je to celé na hlavu, v takom prípade si tú odpočítateľnú položku vlastne neuplatní nikto z manželov.
STRELEC
01.03.06,05:56
Pod príjmami myslíte napr. tie tržby v obchode? (potrebujem to polopatisticky)
Je to celé na hlavu, v takom prípade si tú odpočítateľnú položku vlastne neuplatní nikto z manželov.
Pod príjmami sa myslí "hrubý" príjem - za služby, za predaj tovaru. Odpočítateľnú položku za manželského partnera si ten druhý uplatní napr. pri jeho materskej dovolenke, nezamestnanosti, dlhodobej PN, či veľmi nízkom, resp. žiadnom príjme (dobrovoľne nezamestnaný).
Ostatní sa uplatnia každý tú svoju nezdaniteľnú časť ZD.
Milan Benka
01.03.06,06:17
Odpočítateľná položka na manželku - ak jej vlastný príjem v prísl. období nepresiahne 87936,- (pre r.2005), zníži sa o rozdiel 87936 - vlastný príjem.
Vlastný príjem = príjem neznížený o výdavky (tržby, a pod.)
Milan Benka
01.03.06,06:23
Odpočítateľné položky:

Odpočítateľné položky:
1. odp.pol. na daňovníka = 87936
2. odp.pol. na manžela(ku) = rozdiel 87936 - vlastné príjmy
3. prísp. na DDS
4. účelové sporenie
5. poistné životné poist.
3+4+5 = max.12000,-Sk
marekm
01.03.06,06:28
Ja mám celý čas na mysli odp. položku na daňovníka - aj tá sa dá douplatniť u druhého z páru nie?
Už som z toho nejaký zmätený. Alebo je to vlastne tá položka na manželku?


Keď si tú položku uplatňuje samotná manželka, tak si ju odrátava od ČZD teda od rozdielu príjmov a výdavkov a v tom je to nefér. Ale keď si ju má uplatniť manžel za manželku tak sa zrazu berú celkové príjmy.

príklad:
Manželkin hrubý príjem napr. 510.000,- Sk, výdaje 500.000,- Sk. Čiastkový základ dane je 10.000,- Sk a na tento si môže uplaňiť tú odpočitateľnú položku a v tomto roku aj príspevky na živ. poistenie do výšky 12.000,-. Predpokladajme že poistky nemá, preto po uplatnení odpoč. položky jej vyjde daňová povinnosť 0,- (uplatní si z celej tej položky 10.000,-). Zvyšok (tj. čosi cez 70.000,-) by si logicky mal uplatniť manžel. Ale podľa toho čo tvrdíte keďže mala príjem cez 510.000,- si nemože uplatniť nič.
Je to tak správne?
Milan Benka
01.03.06,08:05
V zmysle Tvojho príkladu si naozaj manžel nemôže nič uplatniť.