jacekova
16.01.13,08:52
Ahojte všetci,
práve som zistila, že mám problém a potrebujem pomôcť ho vyriešiť.

Klient mi práve oznámil, že ako občan prenajíma svoj súkromný byt od júna 2012. Bol sa aj zaregistrovať na daňový úrad. Platby mu chodia mesačne na jeho súkromný účet.

LENŽE, on je SZČO, štvrťročný platca DPH!
Ako som sa tu dočítala, mal odvádzať DPH aj kvôli tomu prenájmu.

A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).

Pomôžete prosím? Vďaka
jacekova
16.01.13,08:13
a ešte jedna vec ma napadla. má nárok na odpočet DPH zo zariadenia, ktoré nakúpil do tohoto prenajímaného bytu? dik
jacekova
16.01.13,11:48
dozvedela som sa ďaľšie skutočnosti:
1.byt je len klientov, takže manželka nepripadá do úvahy
2.od 6 do 11/2012 prenajímal byt slovenskej firme. od 1.12.2012 ho prenajíma francúzskej firme a aj peniaze chodia z Francúzska. Myslím,že to nemení nič na tom,že by mal odvádzať DPH,ale pre istotu sa pýtam..neovplyvní to nič?!
Mária.K.
16.01.13,12:58
Ahojte všetci,
práve som zistila, že mám problém a potrebujem pomôcť ho vyriešiť.

Klient mi práve oznámil, že ako občan prenajíma svoj súkromný byt od júna 2012. Bol sa aj zaregistrovať na daňový úrad. Platby mu chodia mesačne na jeho súkromný účet.

LENŽE, on je SZČO, štvrťročný platca DPH!
Ako som sa tu dočítala, mal odvádzať DPH aj kvôli tomu prenájmu.

A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).

Pomôžete prosím? Vďaka

§ 3 ods. 2 zákona o DPH

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, /1/ duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpp1206.pdf
Mária.K.
16.01.13,13:15
A čo s tým prosím vás teraz?
Mala by som v účtovníctve účtovať aj o tomto prenájme? dodatočne odviesť DPH a porobiť dodatocné DP k DPH? Lebo daňovú evidenciu viesť na prenájom nemôže (má 2 zamestnankyne a je celý rok platcom DPH).


a ešte jedna vec ma napadla. má nárok na odpočet DPH zo zariadenia, ktoré nakúpil do tohoto prenajímaného bytu? dik

Pri prenájme bytu postupuješ klasicky podľa § 39 zákona o DPH. Zákon o DPH v § 38 ods. 3 definuje prenájom nehnuteľnosti ako plnenie oslobodené od dane. Ak je prenájom realizovaný zdaniteľnej osobe, môže sa prenajímateľ rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od DPH. Nárok na odpočet zo zariadenia, ktoré nakúpil do prenajímaného bytu závisí od rozhodnutia prenajímateľa, či prenájom bytu bude od dane oslobodený, alebo nie.
Čo sa týka predpísaných evidencií, alebo vedenia účtovníctva, odpoveď je v § 6 ods. 10 až 13 a 17 ZDP. Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie jednoduchého aj podvojného účtovníctva, ale aj pre vedenie evidencií podľa § 6 ods. 11 ZDP. Výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 nie je možné uplatniť, nakoľko je platiteľ DPH.
Mária.K.
16.01.13,13:32
dozvedela som sa ďaľšie skutočnosti:
1.byt je len klientov, takže manželka nepripadá do úvahy
2.od 6 do 11/2012 prenajímal byt slovenskej firme. od 1.12.2012 ho prenajíma francúzskej firme a aj peniaze chodia z Francúzska. Myslím,že to nemení nič na tom,že by mal odvádzať DPH,ale pre istotu sa pýtam..neovplyvní to nič?!

Miesto dodania určíš podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH- t.j. miesto dodania je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
jacekova
16.01.13,15:39
Pri prenájme bytu postupuješ klasicky podľa § 39 zákona o DPH. Zákon o DPH v § 38 ods. 3 definuje prenájom nehnuteľnosti ako plnenie oslobodené od dane. Ak je prenájom realizovaný zdaniteľnej osobe, môže sa prenajímateľ rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od DPH. Nárok na odpočet zo zariadenia, ktoré nakúpil do prenajímaného bytu závisí od rozhodnutia prenajímateľa, či prenájom bytu bude od dane oslobodený, alebo nie.
Čo sa týka predpísaných evidencií, alebo vedenia účtovníctva, odpoveď je v § 6 ods. 10 až 13 a 17 ZDP. Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie jednoduchého aj podvojného účtovníctva, ale aj pre vedenie evidencií podľa § 6 ods. 11 ZDP. Výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 nie je možné uplatniť, nakoľko je platiteľ DPH.

fuuuuu, komplikované, hlavne ked som s takým niečim ešte nikdy neprišla do styku :-(
takže mohol by mať príjmy z prenájmu oslobodené, ale musel by robiť koeficient? neexistuje nejaká možnosť v zákone, že by sme ten koeficient robiť nemuseli??
Mária.K.
16.01.13,15:48
fuuuuu, komplikované, hlavne ked som s takým niečim ešte nikdy neprišla do styku :-(
takže mohol by mať príjmy z prenájmu oslobodené, ale musel by robiť koeficient? neexistuje nejaká možnosť v zákone, že by sme ten koeficient robiť nemuseli??

Ak prenajímaš nehnuteľnosť, t.j. aj byt zdaniteľnej osobe, môžeš sa rozhodnúť, že prenájom budeš DPH-čkou zdaňovať. V takom prípade už nemáš nájom ako oslobodené plnenie a koeficient nepočítaš.

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, /19/ na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
jacekova
16.01.13,15:49
no ja by som to zhľadiska účtovníctva radšej zaťažila s DPH a mám po probléme, ale klient chce, aby to bolo oslobodené, lebo tak nepríde o kopec penazí.
jacekova
16.01.13,16:02
len neviem aký je teraz postup, keď bude teda príjem z prenájmu oslobodený (prenajíma pre firmu, čiže zdaniteľnú osobu).
budem si viesť evidenciu podľa §6, ods.11 (čiže v časovom slede sledovať každý mesiac príjem 500,- za prenájom a výdaje : vodne, elektrika, pripadne vybavenie bytu)

čiže to nemusím účtovať do peň.denníka, tam kam účtujem klasicky účtovníctvo a len raz za rok do daňového priznania zahrniem tieto údaje???

alebo sa musím trápiť každý mesiac s koeficientom a zadávať P a V týkajúce sa prenájmu do peň.denníka???
marjankaj
16.01.13,16:36
len neviem aký je teraz postup, keď bude teda príjem z prenájmu oslobodený (prenajíma pre firmu, čiže zdaniteľnú osobu).
budem si viesť evidenciu podľa §6, ods.11 (čiže v časovom slede sledovať každý mesiac príjem 500,- za prenájom a výdaje : vodne, elektrika, pripadne vybavenie bytu)

čiže to nemusím účtovať do peň.denníka, tam kam účtujem klasicky účtovníctvo a len raz za rok do daňového priznania zahrniem tieto údaje???

alebo sa musím trápiť každý mesiac s koeficientom a zadávať P a V týkajúce sa prenájmu do peň.denníka???
Myslím si že nemusíš koeficientovať.
Ale nemôžeš si uplatňovať dph z faktúr(voda, elektrina a vybavenie bytu), teda čo súvisí s tým prenájmom.

Problém by mohlo robiť účtovníctvo(ak fakturuješ s DPH). To by si potom asi mala koeficientovať. §49/4.
jacekova
16.01.13,16:39
Myslím si že nemusíš koeficientovať.
Ale nemôžeš si uplatňovať dph z faktúr(voda, elektrina a vybavenie bytu), teda čo súvisí s tým prenájmom.

Problém by mohlo robiť účtovníctvo(ak fakturuješ s DPH). To by si potom asi mala koeficientovať. §49/4.

a ak by som to fakt mala poriadne oddelené? to čo sa týka živnosti (P aj V by som evidovala s DPH) a to čo sa týka prenájmu (tak by som vobec nenarokovala dph, a ani neodvadzala dph)

urobila by som si záznamnú povinnosť §70 a z hľadiska DPH aj DzP by som robila podrobnú evidenciu. Mohla by som potom NEKOEFICIENTOVAŤ?
marjankaj
16.01.13,16:51
a ak by som to fakt mala poriadne oddelené? to čo sa týka živnosti (P aj V by som evidovala s DPH) a to čo sa týka prenájmu (tak by som vobec nenarokovala dph, a ani neodvadzala dph)

urobila by som si záznamnú povinnosť §70 a z hľadiska DPH aj DzP by som robila podrobnú evidenciu. Mohla by som potom NEKOEFICIENTOVAŤ?
Áno podľa §70 by to malo byť OK.
Ale niektoré služby sa nedajú oddeliť. Účtovníctvo robíš ako celok, teda je čiastočne odpočítateľná DPH.(je to aj za živnosť aj za prenájom). To by bolo treba koeficientovať. Ale ak to účtovníctvo je bez dph(neplatca), tak nebudeš mať čo koeficientovať. Treba si overiť, či niektoré služby alebo tovary sú použité súčasne na živnosť aj na prenájom.
jacekova
16.01.13,16:54
Áno podľa §70 by to malo byť OK.
Ale niektoré služby sa nedajú oddeliť. Účtovníctvo robíš ako celok, teda je čiastočne odpočítateľná DPH.(je to aj za živnosť aj za prenájom). To by bolo treba koeficientovať. Ale ak to účtovníctvo je bez dph(neplatca), tak nebudeš mať čo koeficientovať. Treba si overiť, či niektoré služby alebo tovary sú použité súčasne na živnosť aj na prenájom.

on má živnosť na prekladateľské služby a z toho titulu je platca dph. tam mám všetko rozčlenené. nič z výdavkov týkajúcich sa živnosti nebude používané v súvislosti s prenájmom.

ale čo sa týka prenájmu, tam vo výdavkoch bude výlučne elektrika a voda, ktorá je evidovaná na konkrétnu adresu bytu, čiže to je nezameniteľné, nakoľko klient býva uplne inde.

takto by som už obhajila prečo nerobim koeficient?
marjankaj
16.01.13,17:02
on má živnosť na prekladateľské služby a z toho titulu je platca dph. tam mám všetko rozčlenené. nič z výdavkov týkajúcich sa živnosti nebude používané v súvislosti s prenájmom.

ale čo sa týka prenájmu, tam vo výdavkoch bude výlučne elektrika a voda, ktorá je evidovaná na konkrétnu adresu bytu, čiže to je nezameniteľné, nakoľko klient býva uplne inde.

takto by som už obhajila prečo nerobim koeficient?
Predpokladám, ze účtovníctvo robíš ty.
Ak nie si platca dph, tak koeficientovať nemusíš.
Ak ale si platca DPH, tak mu nemôžeš odpočítať celú dph z tvojej faktúry ale iba pomernú časť. Teda koeficientuješ tvoje faktúry.

Nemusí ísť iba o účtovníctvo. Môžu to byť aj právne služby, alebo daňové poradenstvo. Alebo aj iné.
jacekova
16.01.13,17:04
Predpokladám, ze účtovníctvo robíš ty.
Ak nie si platca dph, tak koeficientovať nemusíš.
Ak ale si platca DPH, tak mu nemôžeš odpočítať celú dph z tvojej faktúry ale iba pomernú časť. Teda koeficientuješ tvoje faktúry.

dobre predpokladáš.
som platca dph... moje faktúry ma nenapadli veru... ale keď mu všetko okolo bytu robím zadara? :-D a moje fa sú výlučne za účtovníctvo živnosti? trochu pritiahnuté za vlasy, viem...
marjankaj
16.01.13,17:09
dobre predpokladáš.
som platca dph... moje faktúry ma nenapadli veru... ale keď mu všetko okolo bytu robím zadara? :-D a moje fa sú výlučne za účtovníctvo živnosti? trochu pritiahnuté za vlasy, viem...
Asi by sa malo koeficientovať(iba tvoje faktúry), Veď mu robíš daňové priznanie DPH, a teda aj s tým prenájmom.
Je to extrém, ale je to na tebe ako sa rozhodneš.
jacekova
16.01.13,17:11
Asi by sa malo koeficientovať(iba tvoje faktúry), Veď mu robíš daňové priznanie DPH, a teda aj s tým prenájmom.
Je to extrém, ale je to na tebe ako sa rozhodneš.

mas uplnu pravdu.... fakt dobrý postreh... len chcem z toho nejako vyklučkovať.... napríklad mu budem fakturovat účtovníctvo ale evidenciu dph s DP k DPH uz nie.
v najhoršom pripade budem robit podrobnu evidenciu čo sa tyka prenajmu a moje fa koeficientovat....
jacekova
16.01.13,17:44
a este jeden postreh: čo keby som vystavovala 2 fa? 1 za uctovnictvo a druhu za najom? za ucto by si uplatnil dph a z tej fa za najom by si nenarokoval dph.
Mária.K.
16.01.13,18:48
mas uplnu pravdu.... fakt dobrý postreh... len chcem z toho nejako vyklučkovať.... napríklad mu budem fakturovat účtovníctvo ale evidenciu dph s DP k DPH uz nie.
v najhoršom pripade budem robit podrobnu evidenciu čo sa tyka prenajmu a moje fa koeficientovat....

Myslím, že tvoje faktúry je potrebné koeficientovať. Daňové priznanie k DPH za platiteľa aj daňové priznanie k dani z príjmov za daňovníka sa vyhotovuje vrátane prenájmu. Nedá sa to oddeliť. Ale čo sa týka koeficientovania, môžu do úvahy pripadať aj ďalšie vstupy. Napríklad telefóny, benzín, nafta, kúpa auta, oprava auta, atď. To v súvislosti s prenájmom netelefonuje, nejazdí? Každý doklad je potrebné zvažovať. Jednoduchšie je zdaňovať daňou z pridanej hodnoty. A tej francúzskej spoločnosti sa byt prenajíma za akým účelom? Treba zistiť, či nie je v SR registrovaná za platiteľa DPH, resp. či nemá povinnosť registrácie, ktorú si zatiaľ nesplnila. Ak by bola platiteľom DPH, potom by jej bolo jedno, že sa k nájmu uplatní DPH.
jacekova
16.01.13,18:53
Myslím, že tvoje faktúry je potrebné koeficientovať. Daňové priznanie k DPH za platiteľa aj daňové priznanie k dani z príjmov za daňovníka sa vyhotovuje vrátane prenájmu. Nedá sa to oddeliť. Ale čo sa týka koeficientovania, môžu do úvahy pripadať aj ďalšie vstupy. Napríklad telefóny, benzín, nafta, kúpa auta, oprava auta, atď. To v súvislosti s prenájmom netelefonuje, nejazdí? Každý doklad je potrebné zvažovať. Jednoduchšie je zdaňovať daňou z pridanej hodnoty. A tej francúzskej spoločnosti sa byt prenajíma za akým účelom? Treba zistiť, či nie je v SR registrovaná za platiteľa DPH, resp. či nemá povinnosť registrácie, ktorú si zatiaľ nesplnila. Ak by bola platiteľom DPH, potom by jej bolo jedno, že sa k nájmu uplatní DPH.

pre mňa je tiež jednoduchšie uplatniť k príjmu z prenájmu DPH, ale klientovi sa to nepozdáva, lebo tá francúzska spoločnosť nechce platiť viac. prvých 5 mesiacov bola nájomná zmluva so slovenskou firmou a teraz to zmenili na tú francúzsku, hoci tam stále býva tá istá osoba.

auto má, na živnosť, telefón tiež.... no tam by sa mi veru ťažko oddelovalo, či 1 telefonát alebo 1 cesta mesačne by sa mala koeficientovať...
Mária.K.
16.01.13,19:05
pre mňa je tiež jednoduchšie uplatniť k príjmu z prenájmu DPH, ale klientovi sa to nepozdáva, lebo tá francúzska spoločnosť nechce platiť viac. prvých 5 mesiacov bola nájomná zmluva so slovenskou firmou a teraz to zmenili na tú francúzsku, hoci tam stále býva tá istá osoba.

auto má, na živnosť, telefón tiež.... no tam by sa mi veru ťažko oddelovalo, či 1 telefonát alebo 1 cesta mesačne by sa mala koeficientovať...

Ale keď sa to fakturuje francúzskej firme, tak predpokladám, že tá francúzska firma robí na Slovensku nejaké aktivity. Aké sú to aktivity? Nevyplývajú jej z týchto aktivít povinnosti vyplývajúce z § 4, § 5 alebo § 6 zákona o DPH?
Pridám citáciu napr. § 5 zákona o DPH.

§ 5

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6, 8, 10 a 12 a § 48 ods. 8,
b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
c) tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
jacekova
16.01.13,19:11
zajtra vyzistím
Rozalka
16.01.13,19:19
aj si skúsila vypočítať koeficient?
možno ten prenájom mizivá časť celkových tržieb a ani to koeficient neovplyvní
jacekova
16.01.13,19:21
aj si skúsila vypočítať koeficient?
možno ten prenájom mizivá časť celkových tržieb a ani to koeficient neovplyvní

áno skúsila, mamina mi pomohla, lebo ja som sa s tým ešte v živote nestretla. vychádza 0,95
Ada9
16.01.13,20:07
zaujíma ma táto téma, aj som mala podobný prípad, s tým, že byt, ktorý sa prenajímal bol v BSM a ja som celý príjem dala na manželku- nepodnikateľku - dúfam že som urobila správne, aby som nemala tento problém s dph. Postupovala som správne?
marjankaj
16.01.13,20:37
zaujíma ma táto téma, aj som mala podobný prípad, s tým, že byt, ktorý sa prenajímal bol v BSM a ja som celý príjem dala na manželku- nepodnikateľku - dúfam že som urobila správne, aby som nemala tento problém s dph. Postupovala som správne?
I tak še dá.
§3/2, teda ak sa tak dohodli.
azla
16.01.13,21:03
zaujíma ma táto téma, aj som mala podobný prípad, s tým, že byt, ktorý sa prenajímal bol v BSM a ja som celý príjem dala na manželku- nepodnikateľku - dúfam že som urobila správne, aby som nemala tento problém s dph. Postupovala som správne?

Počas čítania "príbehu" mi napadlo takéto riešenie (všetko na manželku) a usmiala som sa, ked som to na konci našla.
Podľa mňa je to prijateľné riešenie.
Zita5
16.01.13,21:07
marjankaj
16.01.13,21:08
Počas čítania "príbehu" mi napadlo takéto riešenie (všetko na manželku) a usmiala som sa, ked som to na konci našla.
Podľa mňa je to prijateľné riešenie.
Byt nie je v BSM. Pozri príspevok č.3. Teda u zadávateľky to nejde.
marjankaj
16.01.13,21:28
možno niekomu pomôže

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.danovy-poradca.sk%2Fukazky-pdf%2FVS20120213.pdf&ei=XCL3UMe5J8T2sgapzoCgDA&usg=AFQjCNE2Ox99h1CIzUgTChZ_vnj8kjI81w&bvm=bv.41018144,d.Yms&cad=rja (http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.danovy-poradca.sk%2Fukazky-pdf%2FVS20120213.pdf&ei=XCL3UMe5J8T2sgapzoCgDA&usg=AFQjCNE2Ox99h1CIzUgTChZ_vnj8kjI81w&bvm=bv.41018144,d.Yms&cad=rja)
Ja doplním jeden paragraf

§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
jacekova
17.01.13,05:16
dobrý článok
Zita5
17.01.13,05:37
„ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.“.


Za podnikanie na účely dane z pridanej hodnoty sa podľa ustanovenia § 3 ods. 2 zákona o DPH považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku. Každá osoba, ktorá dosahuje príjem z využívania hmotného a nehmotného majetku, sa považuje za zdaniteľnú osobu. V prípade dosahovania príjmu z využívania majetku, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, nebolo do účinnosti novely zákona o DPH zrejmé, ako sa má určiť obrat pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty. Podnikanie manželov v prípade využívania majetku v ich bezpodielovom spoluvlastníctve nemožno považovať za podnikanie na základe zmluvy o združení alebo obdobnej zmluvy, pokiaľ manželia takúto zmluvu neuzavrú. Novelou § 3 ods. 2 zákona o DPH sa ustanovilo, že pokiaľ sa manželia nedohodnú inak, využívanie majetku, ktorý je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve, sa považuje za podnikanie oboch manželov v rovnakom pomere u každého z nich. V takomto prípade sa príjmy z využívania majetku započítavajú do obratu pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty u každého z manželov v polovičnej výške. Novela zákona však umožňuje, že ak sa manželia dohodnú, že využívanie majetku sa bude považovať za podnikanie len u jedného z manželov, potom zdaniteľnou osobou pre účely dane z pridanej hodnoty sa z titulu využívania majetku bude považovať len ten z manželov, u koho sa využívanie majetku bude považovať za podnikanie. Celý príjem z využívania majetku sa potom bude započítavať do obratu na účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty len u toho z manželov, u ktorého sa využívanie tohto majetku považuje za podnikanie. Ak sa manželia dohodnú na určitom pomere využívania majetku, potom sa obidvaja považujú za zdaniteľné osoby a dosiahnuté príjmy budú započítavať do obratu pre účely registrácie pre daň z pridanej hodnoty v dohodnutom pomere.


Viem že sa to netýka zadávateľky, ale dám dokument aj do tejto témy. Sú tu témy ohľadom podobnej problematiky ,ale pokiaľ bola Muška viac na Porade, tak sa aj viac o tom hovorilo. Tak aktualizujem dokument aj do tejto témy i keď staršieho dáta, ale v podstate čo sa týka tejto témy platný .Je niekde aj mnou priložený ale to je v roku 2008.
Zita5
17.01.13,05:51
možno niekomu pomôže

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.danovy-poradca.sk%2Fukazky-pdf%2FVS20120213.pdf&ei=XCL3UMe5J8T2sgapzoCgDA&usg=AFQjCNE2Ox99h1CIzUgTChZ_vnj8kjI81w&bvm=bv.41018144,d.Yms&cad=rja (http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEwQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.danovy-poradca.sk%2Fukazky-pdf%2FVS20120213.pdf&ei=XCL3UMe5J8T2sgapzoCgDA&usg=AFQjCNE2Ox99h1CIzUgTChZ_vnj8kjI81w&bvm=bv.41018144,d.Yms&cad=rja)


Podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH predmetom dane je poskytnutie služby ( „dodanie služby“) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby. Zákon teda predpokladá, že zdaniteľná osoba môže dodávať služby v postavení zdaniteľnej osoby (služby sú predmetom dane) ako aj v postavení nezdaniteľnej osoby (služby nie sú predmetom dane).
Zákon o DPH však už bližšie nešpecifikuje, kedy fyzická osoba - podnikateľ nekoná v postavení zdaniteľnej osoby (podnikateľa), t.j. že dodáva službu mimo svojej bežnej podnikateľskej činnosti, resp. že dodáva službu nesúvisiacu s jej podnikateľskou činnosťou. Máme za to, že nespochybniteľne ide o prípady, kedy podnikateľ oprávnene nedodáva službu pod svojim IČO, príp. DIČ či IČ DPH. Napr. aj za predpokladu, ak fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, mimo svojej podnikateľskej činnosti prenájme byt, ktorý nemá zahrnutý v obchodnom majetku - potom prenajíma byt ako občan (nepodnikateľ). V nájomnej zmluve prenajímateľ nevystupuje ako podnikateľ - neuvádza v nej svoje IČO, príp. DIČ či IČ DPH ani svoju registráciu v živnostenskom registri. Príjem z prenájmu tohto bytu nemá vplyv na režim DPH uplatňovaný v podnikateľskej činnosti fyzickej osoby.

Podčiarknuté je tiež zaujímavé ......
jacekova
17.01.13,05:54
Podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH predmetom dane je poskytnutie služby ( „dodanie služby“) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby. Zákon teda predpokladá, že zdaniteľná osoba môže dodávať služby v postavení zdaniteľnej osoby (služby sú predmetom dane) ako aj v postavení nezdaniteľnej osoby (služby nie sú predmetom dane).
Zákon o DPH však už bližšie nešpecifikuje, kedy fyzická osoba - podnikateľ nekoná v postavení zdaniteľnej osoby (podnikateľa), t.j. že dodáva službu mimo svojej bežnej podnikateľskej činnosti, resp. že dodáva službu nesúvisiacu s jej podnikateľskou činnosťou. Máme za to, že nespochybniteľne ide o prípady, kedy podnikateľ oprávnene nedodáva službu pod svojim IČO, príp. DIČ či IČ DPH. Napr. aj za predpokladu, ak fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, mimo svojej podnikateľskej činnosti prenájme byt, ktorý nemá zahrnutý v obchodnom majetku - potom prenajíma byt ako občan (nepodnikateľ). V nájomnej zmluve prenajímateľ nevystupuje ako podnikateľ - neuvádza v nej svoje IČO, príp. DIČ či IČ DPH ani svoju registráciu v živnostenskom registri. Príjem z prenájmu tohto bytu nemá vplyv na režim DPH uplatňovaný v podnikateľskej činnosti fyzickej osoby.

Podčiarknuté je tiež zaujímavé ......

presne nad tým podčiarknutým som sa pozastavila, pretože klient ma uzatvorenú nájomnú zmluvu ako občan (žiadne ičo, dič, ič dph).
mám to chápať tak, že tento oslobodený príjem z prenájmu NEVSTUPUJE do Priznania k DPH? (alebo ho predsalen uvediem do r. 15?)
jess
17.01.13,06:00
tiež to tak robím, celý príjem zdaňuje manželka - nepodnikateľka
Zita5
17.01.13,06:03
presne nad tým podčiarknutým som sa pozastavila, pretože klient ma uzatvorenú nájomnú zmluvu ako občan (žiadne ičo, dič, ič dph).
mám to chápať tak, že tento oslobodený príjem z prenájmu NEVSTUPUJE do Priznania k DPH? (alebo ho predsalen uvediem do r. 15?)

Katka pozastavila som sa nad tým aj ....bolo by to dobré dať posúdiť daňovému poradcovi ,DRSR a aj právnikovi .....a veľmi by ma zaujímalo stanovisko.V podstate je to nejaký dokument z netu ....ale je to vyjadrenie daňového poradcu registrovaného pod uvedeným číslom....ale zatiaľ je to v rovine len jeho názoru .
Ja predpokladám, že skoro všetci platitelia DPH(podnikatelia ) ak prenajímajú nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve mimo ich podnikania majú zmluvy bez IČO,DIČ a IČ DPH a teda vystupujú na jednej zmluvnej strane ako FO napr. s rodným číslom .

Nemám na mysli prípady, kedy niektorí majú vyslovene živnosť na prenájom a byt vo vlastníctve majú v OM .
jacekova
17.01.13,06:08
Katka pozastavila som sa nad tým aj ....bolo by to dobré dať posúdiť daňovému poradcovi ,DRSR a aj právnikovi .....a veľmi by ma zaujímalo stanovisko.V podstate je to nejaký dokument z netu ....ale je to vyjadrenie daňového poradcu pod registrovaného uvedeným číslom....ale zatiaľ je to v rovine len jeho názoru .
Ja predpokladám, že skoro všetci platitelia DPH(podnikatelia ) ak prenajímajú nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve mimo ich podnikania majú zmluvy bez IČO,DIČ a IČ DPH a teda vystupujú na jednej zmluvnej strane ako FO napr. s rodným číslom .

Nemám na mysli prípady, kedy niektorí majú vyslovene živnosť na prenájom a byt vo vlastníctve majú v OM .

áno, chápem ťa. veď on je presne ten prípad, že prenájom nemá v živnosti a byt je v OV, čiže nie je zaradený v obch.majetku...

stále nad tým aj s maminou polemizujeme, čo urobiť, lebo musím podať DPH 4q/2012 ale asi to ukončím bez toho a po vyjadrení niekoho "zhora" prípadne podám dodatočné DPH od júna 2012.

skúsim niekomu napísať, vdaka za tvoju ochotu Zitka.
Zita5
17.01.13,06:13
áno, chápem ťa. veď on je presne ten prípad, že prenájom nemá v živnosti a byt je v OM, čiže nie je zaradený v obch.majetku...

stále nad tým aj s maminou polemizujeme, čo urobiť, lebo musím podať DPH 4q/2012 ale asi to ukončím bez toho a po vyjadrení niekoho "zhora" prípadne podám dodatočné DPH od júna 2012.

skúsim niekomu napísať, vdaka za tvoju ochotu Zitka.

Kati byt je v OM a nie je v Obchodnom majetku , to bude asi chyba ,nie ?
Vieš zákon O DPH musíme rešpektovať všetci , ale fakt je, že vyššie uvedené ...začínam nad tým polemizovať už aj ja ...možno to nie je správne , ale už myšlienkové pochody sú iným smerom :)
jacekova
17.01.13,06:14
ups, utieklo mi písmenko, idem to opraviť. áno je v OV (osobnom vlastníctve)
Mária.K.
17.01.13,06:30
V príspevku číslo 3 zadávateľka témy povedala, že byt je len klientov a manželka nepripadá do úvahy.
Mária.K.
17.01.13,06:51
áno, chápem ťa. veď on je presne ten prípad, že prenájom nemá v živnosti a byt je v OV, čiže nie je zaradený v obch.majetku...

stále nad tým aj s maminou polemizujeme, čo urobiť, lebo musím podať DPH 4q/2012 ale asi to ukončím bez toho a po vyjadrení niekoho "zhora" prípadne podám dodatočné DPH od júna 2012.

skúsim niekomu napísať, vdaka za tvoju ochotu Zitka.

Môžeš požiadať o stanovisko finančné riaditeľstvo, ale definícia zdaniteľnej osoby v § 3 nedefinuje podnikanie ako podnikanie podľa živnostenského zákona, alebo obchodného zákonníka, ale ekonomickou činnosťou sa rozumie činnosť, ktorá je v zákone o DPH zadefinovaná pravidlami zákona o DPH. Definovaná je v § 3 ods. 2 zákona o DPH. V tomto ustanovení je zároveň povedané, že využívanie majetku na účel dosahovania príjmu sa považuje za podnikanie. V kontexte týchto skutočností sa ťažko možno odvolávať na nepridelené IČO a pod.
Prikladám ešte raz metodický pokyn a znenie § 3 ods. 2 zákona o DPH.
https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpp1206.pdf

§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, /1/ duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
Zita5
17.01.13,07:22
Môžeš požiadať o stanovisko finančné riaditeľstvo, ale definícia zdaniteľnej osoby v § 3 nedefinuje podnikanie ako podnikanie podľa živnostenského zákona, alebo obchodného zákonníka, ale ekonomickou činnosťou sa rozumie činnosť, ktorá je v zákone o DPH zadefinovaná pravidlami zákona o DPH. Definovaná je v § 3 ods. 2 zákona o DPH. V tomto ustanovení je zároveň povedané, že využívanie majetku na účel dosahovania príjmu sa považuje za podnikanie. V kontexte týchto skutočností sa ťažko možno odvolávať na nepridelené IČO a pod.

Tu nešlo o nepridelené IČO , tu ide o uvedenie identifikačných údajov zmluvných strán v Zmluve o nájme, že prenajímateľ (i keď zdaniteľná osoba ) vystupuje ako občan a nie pod jeho údajmi podnikateľa a prideleného IČ DPH ..Ale samozrejme chápem, na čo chcete Vašim príspevkom poukázať .
Len nás zaujímal aj názor na vyjadrenie daňového poradcu , ktorého dokument s odpoveďou je priložený vyššie .
marjankaj
17.01.13,09:21
Tu nešlo o nepridelené IČO , tu ide o uvedenie identifikačných údajov zmluvných strán v Zmluve o nájme, že prenajímateľ (i keď zdaniteľná osoba ) vystupuje ako občan a nie pod jeho údajmi podnikateľa a prideleného IČ DPH ..Ale samozrejme chápem, na čo chcete Vašim príspevkom poukázať .
Len nás zaujímal aj názor na vyjadrenie daňového poradcu , ktorého dokument s odpoveďou je priložený vyššie .
Hovorí sa: Traja právnici=štyri právne názory.
Pri spore bude platiť rozhodnutie súdu.
Tak to u nás(aj inde) chodí. Viď napríklad prípad Čentéš.:eek: A môže to ísť až do Štrassbourgu. A kto na tom zarobí? Predsa tí právnici.
Zita5
17.01.13,10:40
Hovorí sa: Traja právnici=štyri právne názory.
Pri spore bude platiť rozhodnutie súdu.
Tak to u nás(aj inde) chodí. Viď napríklad prípad Čentéš.:eek: A môže to ísť až do Štrassbourgu. A kto na tom zarobí? Predsa tí právnici.

Janko súhlasím s Tebou .Vieš ako to chodí, človek sa chytá všetkého, len ako z tej situácie , ktorá je vyjsť :)
Marína
17.01.13,17:28
Tu nešlo o nepridelené IČO , tu ide o uvedenie identifikačných údajov zmluvných strán v Zmluve o nájme, že prenajímateľ (i keď zdaniteľná osoba ) vystupuje ako občan a nie pod jeho údajmi podnikateľa a prideleného IČ DPH ..Ale samozrejme chápem, na čo chcete Vašim príspevkom poukázať .
Len nás zaujímal aj názor na vyjadrenie daňového poradcu , ktorého dokument s odpoveďou je priložený vyššie .
Zitka, pozri si(aj Katka)

bod. 6
Informácia k uplatňovaniu DPH v súvislosti s precedenčným právom Súdneho dvora Európskych spoločenstiev
(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/prec_es_032009.pdf)
Súvisiace:
SMERNICA RADY 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:347:0001:0118:sk:PDF)

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (prepracované znenie) (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:077:0001:0022:SK:PDF)

Informácia k uplatňovaniu vykonávacieho nariadenia Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (http://www.seminare.sfera.sk/media/33796/info_vyk_nar_282_2011_dph.pdf)

Dodanie tovaru a dodanie služby v zmysle práva EÚ
+ vybrané príklady z judikatúry ESD (http://www.pp.sk/6480/Dodanie-tovaru-a-dodanie-sluzby-v-zmysle-prava-EU_A-DUPP29368.aspx)
obimka
18.01.13,14:44
ja by som mu na konci roka zdanila iba príjmy dosiahnuté z prenájmu, ktoré boli bez DPH a nemuseli sa fakturovať s DPH. Neuplatnila by som žiadne výdavky, na 40 % nemá nárok, /od r. 2013 nikto/. Takže dostal 12x500 Eur x 19% daň a nemusíš sa vracať na začiatok roka.
benefin
21.01.13,00:26
Podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona o DPH predmetom dane je poskytnutie služby ( „dodanie služby“) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby. Zákon teda predpokladá, že zdaniteľná osoba môže dodávať služby v postavení zdaniteľnej osoby (služby sú predmetom dane) ako aj v postavení nezdaniteľnej osoby (služby nie sú predmetom dane).
Zákon o DPH však už bližšie nešpecifikuje, kedy fyzická osoba - podnikateľ nekoná v postavení zdaniteľnej osoby (podnikateľa), t.j. že dodáva službu mimo svojej bežnej podnikateľskej činnosti, resp. že dodáva službu nesúvisiacu s jej podnikateľskou činnosťou. Máme za to, že nespochybniteľne ide o prípady, kedy podnikateľ oprávnene nedodáva službu pod svojim IČO, príp. DIČ či IČ DPH. Napr. aj za predpokladu, ak fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, mimo svojej podnikateľskej činnosti prenájme byt, ktorý nemá zahrnutý v obchodnom majetku - potom prenajíma byt ako občan (nepodnikateľ). V nájomnej zmluve prenajímateľ nevystupuje ako podnikateľ - neuvádza v nej svoje IČO, príp. DIČ či IČ DPH ani svoju registráciu v živnostenskom registri. Príjem z prenájmu tohto bytu nemá vplyv na režim DPH uplatňovaný v podnikateľskej činnosti fyzickej osoby.

Podčiarknuté je tiež zaujímavé ......

Ahojte,
ďakujem za túto napovedu. Dlho som sa z toho nemohla vymotať, ale teraz už mi to dáva zmysel. Zomrel mi podnikateľ, načas musela potom živnosť prevziať manželka, kvôli dokončeniu prác a zamestnancom. Potom živnosť zrušila, ale DÚ nezrušilo to že je plátcom DPH. Registráciu k DPH ktorú prevzala, jej zrušia až pri skončení dedičského konania. Prenajíma byt ako súkromná osoba (prenajímala ho aj predtým), ale teraz som skutočne nevedela, či napriek tomu že zrušila živnosť nemusí tento nájom odteraz zdaňovať (od 1.10.12 ak som chápala správne). Byt prenajíma súkromnej osobe ako súkromná osoba. IČ DPH jej zrušia až po skončení dedičského (čo je zdá sa aj po roku ešte v nedohľadne), priznania bude musieť dovtedy podávať aj keď nulové, ale aby ešte musela skoeficientovať minulý rok?
Vo výklade k DPH som teraz konečne na základe vašej pomoci našla: "Zdaniteľná osoba vykonávajúca transakciu v postavení súkromnej osoby nekoná ako zdaniteľná osoba a nevzniká jej daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby."
a ešte: "Ak napr. fyzická osoba predá byt, nekoná ako zdaniteľná osoba, a pre tento predaj nie je predmetom dane a to ani v prípade, ak je inak zdaniteľnou osobou. Predmetom dane by bol predaj bytu vtedy, ak by fyzická osoba bola podnikateľom a byt by mala vo svojom obchodnom majetku."

Dúfam že som to pochopila správne, pretože toto mi konečne príde logické (a to málokedy v našich zákonoch).
benefin
21.01.13,00:46
no asi som sa predčasne radovala, zrejme som nedočítala posledné príspevky a teraz som z toho zas jeleň. zdá sa mi najväčší problém definovať pojem: "koná v postavení zdaniteľnej osoby". potom už by to snáď bolo trochu jasnejšie.
Zita5
21.01.13,07:04
Neviem súvislosti s úmrtím platiteľa DPH a dedičské konanie.K tomu sa neviem vyjadriť .
Ale viem, že ak niekto končí podnikateľskú činnosť , tak pri zrušení platiteľa DPH musí dať čestné prehlásenie , alebo len prehlásenie , že už nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť.Prenájom nehnuteľnosti (aj keď nesúvisí priamo z podnikateľskou činnosťou)je ekonomická činnosť .

Takže si myslím, že treba sa spýtať na DU , či manželka nemusí zostať registrovaná na DPH a podávať daňové priznania aj naďalej s tým, že bude uvádzať do DP DPH len oslobodené príjmy z prenájmu .Toto skutočne treba doriešiť .
m.hladka
21.01.13,07:49
Je možné aj pri nájme bytu v DP si odpočítať stratu z minulého roka?! Ďakujem.
jacekova
21.01.13,08:12
nie veru nemôže :-(
m.hladka
21.01.13,08:25
škoda, ale nemchápem prečo by nemohlo ???
benefin
21.01.13,08:40
Neviem súvislosti s úmrtím platiteľa DPH a dedičské konanie.K tomu sa neviem vyjadriť .
Ale viem, že ak niekto končí podnikateľskú činnosť , tak pri zrušení platiteľa DPH musí dať čestné prehlásenie , alebo len prehlásenie , že už nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť.Prenájom nehnuteľnosti (aj keď nesúvisí priamo z podnikateľskou činnosťou)je ekonomická činnosť .

Takže si myslím, že treba sa spýtať na DU , či manželka nemusí zostať registrovaná na DPH a podávať daňové priznania aj naďalej s tým, že bude uvádzať do DP DPH len oslobodené príjmy z prenájmu .Toto skutočne treba doriešiť .

Ona musí zostať registrovaná až do ukončenia dedičského konania, proste jej registráciu napriek tomu, že živnosť ukončila, dovtedy nezrušia. To je v zákone, oslobodené príjmy z prenájmu, to je mi tiež jasné, len mi nedáva logiku, prečo v účtovníctve za rok 2012 (pretože inak to priznanie k DPH urobiť nemôžem), naraz začnem účtovať aj o jej súkromnom prenájme. Na prenájom sú aj iné riadky v priznaní k DzP, ako to oddelím? A hlavne, tými oslobodenými príjmami z prenájmu by zas musela na konci roka uplatniť koeficient, tzn. by musela krátiť odpočet dane, ktorý súvisel len s podnikaním.
Vo výklade k DPH podľa smerníc SD EÚ píšu: "Taktiež predmetom dane nie sú aktivity zdaniteľnej osoby, ktoré vykonáva mimo svojej podnikateľskej činnosti, resp. pri ktorých nekoná v postavení zdaniteľnej osoby."
Asi budem musieť skúsiť ten DÚ, ale bohužial od toho úmrtia - tam je toľko nedoriešených vecí okolo každej jednej dane, ktorú platil, že sa až čudujem, že sme vôbec ostatné dane a priznania okrem tejto DPH vôbec nejako doriešili.
Ale skutočne sa mi viac pozdáva, že by to neuvádzala do DP k DPH - nekoná v postavení zd. osoby - či áno???? čo je to vlastne?
Vo výklade som našla ešte toto: "Zdaniteľná osoba vykonávajúca transakciu v postavení súkromnej osoby, nekoná ako zdaniteľná osoba a nevzniká jej daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby."
A ďakujem Zita5 :) pekný deň
Zita5
21.01.13,19:06
Ona musí zostať registrovaná až do ukončenia dedičského konania, proste jej registráciu napriek tomu, že živnosť ukončila, dovtedy nezrušia. To je v zákone, oslobodené príjmy z prenájmu, to je mi tiež jasné, len mi nedáva logiku, prečo v účtovníctve za rok 2012 (pretože inak to priznanie k DPH urobiť nemôžem), naraz začnem účtovať aj o jej súkromnom prenájme. Na prenájom sú aj iné riadky v priznaní k DzP, ako to oddelím? A hlavne, tými oslobodenými príjmami z prenájmu by zas musela na konci roka uplatniť koeficient, tzn. by musela krátiť odpočet dane, ktorý súvisel len s podnikaním.
Vo výklade k DPH podľa smerníc SD EÚ píšu: "Taktiež predmetom dane nie sú aktivity zdaniteľnej osoby, ktoré vykonáva mimo svojej podnikateľskej činnosti, resp. pri ktorých nekoná v postavení zdaniteľnej osoby."
Asi budem musieť skúsiť ten DÚ, ale bohužial od toho úmrtia - tam je toľko nedoriešených vecí okolo každej jednej dane, ktorú platil, že sa až čudujem, že sme vôbec ostatné dane a priznania okrem tejto DPH vôbec nejako doriešili.
Ale skutočne sa mi viac pozdáva, že by to neuvádzala do DP k DPH - nekoná v postavení zd. osoby - či áno???? čo je to vlastne?
Vo výklade som našla ešte toto: "Zdaniteľná osoba vykonávajúca transakciu v postavení súkromnej osoby, nekoná ako zdaniteľná osoba a nevzniká jej daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby."
A ďakujem Zita5 :) pekný deň

Ja si myslím, že je potrebné sa pozhovárať so správcom dane , ako postupovať vo Vašom prípade , tak ako píšem v príspevku č.45.
Zita5
23.01.13,05:30
Je možné aj pri nájme bytu v DP si odpočítať stratu z minulého roka?! Ďakujem.
§ 4
Základ dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t188260-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-do-29-02-2012-a.html#hore)
(1) Základ dane sa zistí ako súčet
a) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2, ktoré sa znižujú o nezdaniteľné časti základu dane (§ 11), a
b) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 ods. 3 a 4, § 7 a 8.

(2) O daňovú stratu sa znižuje základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, pričom sa použije postup podľa § 30.

§ 6

(6) Na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odsekov 1 a 2 a základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odseku 3 a 4 sa použijú ustanovenia § 17 až 29. Daňovník s príjmami podľa odsekov 1 a 2, ktorý vykáže daňovú stratu, upraví základ dane (čiastkový základ dane) podľa § 4 ods. 2 a § 30. Ak preukázateľné daňové výdavky spojené s príjmami podľa odseku 3 a 4 sú vyššie ako tieto príjmy, na rozdiel sa neprihliada. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) sa na účely zistenia základu dane môžu znížiť len za podmienok uvedených v odseku 9. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti podľa odseku 5 písm. d) sa zahrnie do základu dane dlžníka v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dlh odpustený.

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t188260-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-do-29-02-2012-a.html#hore)

(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.
jacekova
23.01.13,06:34
nie veru nemôže :-(

pretože ak nejde o živnosť ale o prenájom nehnuteľnosti v osob.vlastníctve, ide o §6, ods.3 zákona o dani z príjmov:

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

a o stratu sa dajú znížiť len príjmy §6 ods.1 a 2 (ako hore Zitka píše v §4,ods.2:
(2) O daňovú stratu sa znižuje základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2, pričom sa použije postup podľa § 30.
m.hladka
23.01.13,11:12
ďakujem :)
Lubaba
17.02.13,21:54
ako si to doriešila?
jacekova
18.02.13,04:52
ako si to doriešila?


Príjmy zo súkromných účtov som zaúčtovala do peňažného denníka v živnosti, dala som kod DPH taký, aby mi to hodilo do r.15 priznania k DPH. takže ked som si to vytlačila, mam fajn evidenciu prijmov (záznamnú povinnosť)
este tam nahodím všetky výdavky, ktoré síce nebudú vstupovať do priznania dph, ale ked to vytlačím, budem mať kompletnú evidenciu aj výdavkov v časovom slede.

este planujem dorobit evidenciu z hladiska dane z prijmov, povytláčam, pozakladám so zmluvami aj vyjadreniami a hotovo.
šurka
25.02.13,12:42
Táto debata je výborná. Chcela by som sa v tejto súvislosti spýtať na jednu vec. Som SZČO a prenajímam byt v OV ako občan, teda nemám ho zahrnutý do obchodného majetku. Na byt som si zobral hypotéku, takže celý nájom, ktorý z bytu mám vlastne mesačne padne na splátku hypotéky. Dá sa táto skutočnosť nejako zohľadniť v príjmoch a výdavkoch za prenájom? V mojom prípade je to síce ekonomická činnosť za účelom dosiahnutia zisku, ale na druhej strane celý zisk padne na zaplatenie hypotéky.
jacekova
25.02.13,12:45
Táto debata je výborná. Chcela by som sa v tejto súvislosti spýtať na jednu vec. Som SZČO a prenajímam byt v OV ako občan, teda nemám ho zahrnutý do obchodného majetku. Na byt som si zobral hypotéku, takže celý nájom, ktorý z bytu mám vlastne mesačne padne na splátku hypotéky. Dá sa táto skutočnosť nejako zohľadniť v príjmoch a výdavkoch za prenájom? V mojom prípade je to síce ekonomická činnosť za účelom dosiahnutia zisku, ale na druhej strane celý zisk padne na zaplatenie hypotéky.

Celú splátku hypotéky do daňových výdavkov zaradiť nemôžete.
Prenajímatelia bytov sa často mylne domnievajú, že splátky poskytnutého hypotekárneho úveru, ktorým si obstarali byt na prenájom, si môžu v plnej výške uplatniť do daňových výdavkov.
Zákon o dani z príjmov to však nepripúšťa.
Iba úroky http://i.sme.sk/cdata/2/66/6640952/penitfL-120x90.jpgČo si však môžete uplatniť, je výška zaplateného úroku z úveru. „Úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup prenajímanej nehnuteľnosti, sú daňovými výdavkami vynaloženými na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z prenájmu len v prípade, ak má daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zaradenú vo svojom obchodnom majetku,“ povedala Gabriela Dianová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.
V opačnom prípade sú to výdavky na osobnú potrebu daňovníka, ktoré nie sú daňovými výdavkami.
Daňovník musí vynaloženie výdavku zaúčtovať v účtovníctve alebo zaevidovať v evidencii.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6640952/prenajimate-byt-odkladajte-si-blocky-prehlad-zmien-od-januara.html#ixzz2Lv02QSQa
šurka
26.02.13,06:41
K príspevku 54 by som mala ešte pár otázok. Do daňových výdavkov spojených s prenájmom bytu si môže zarátať zariadenie bytu. Patria sem aj vchodové bezpečnostné dvere, ktoré som musela vymeniť kvôli bezpečnosti? Ďalej byt je poistený, môžem si do výdavkov zarátať aj poistenie domácnosti? Od rodičov som dostala ako dar práčku a televízor, obe som dala som do prenajatého bytu. Aj toto zariadenie si môže zarátať (doklady o zaplatení tohto zariadenia mám, ale sú to zmluvy s Cetelem Slovensko, a. s. o poskytnutí úveru na nákup tovaru, ktoré boli splatené mojimi rodičmi)? Byt nemám zahrnutý v obchodnom majetku. Ďakujem moc za odpoveď.
jacekova
26.02.13,06:45
K príspevku 54 by som mala ešte pár otázok. Do daňových výdavkov spojených s prenájmom bytu si môže zarátať zariadenie bytu. Patria sem aj vchodové bezpečnostné dvere, ktoré som musela vymeniť kvôli bezpečnosti? Ďalej byt je poistený, môžem si do výdavkov zarátať aj poistenie domácnosti? Od rodičov som dostala ako dar práčku a televízor, obe som dala som do prenajatého bytu. Aj toto zariadenie si môže zarátať (doklady o zaplatení tohto zariadenia mám, ale sú to zmluvy s Cetelem Slovensko, a. s. o poskytnutí úveru na nákup tovaru, ktoré boli splatené mojimi rodičmi)? Byt nemám zahrnutý v obchodnom majetku. Ďakujem moc za odpoveď.

podľa mňa výmena bezpečnostných dverí sa posudzuje skôr ako oprava, nakoľko sa zasahuje aj do zárubní (možno ste aj vymieňali celé) a v tom prípade to nemôže ísť do výdavkov.
no tie zmluvy s Cetelem sú strašne diskutabilne. ja by som to tam veru nedávala
šurka
26.02.13,08:26
Ďakujem, dievčence ste super!!! A ešte poprosím, poistku bytového zariadenia si môžem dať do výdavkov?