janamorhacova
16.01.13,13:32
Dobry den poradaci. Chcem sa poradit ohladne dlzky pracovnej doby. Momentalne ju mam, ako matka 2 malych deti (3 a 6) upravenu od 7,00-15,00. Nadriadeny to schvalil. Kedze do prace dochadzam a cesta mi niekedy trva 1hod, stiham deti presne vyzdvihnut zo skoly a skolky. Dopocula som sa vsak, ze prac.doba sa nam ma predlzit na 8,5 hod, co znamena, ze nebudem stihat deti vyzdvihnut zo skolky. Mam daky narok na upravenie, prip. skratenie prac.doby ako matka dvoch malych deti? Ak mi nebude chciet zamestnavatel vyhoviet, ako postupovat? Mozem odmietnut predlzenie prac. doby?
Tweety
16.01.13,12:41
Dobry den poradaci. Chcem sa poradit ohladne dlzky pracovnej doby. Momentalne ju mam, ako matka 2 malych deti (3 a 6) upravenu od 7,00-15,00. Nadriadeny to schvalil. Kedze do prace dochadzam a cesta mi niekedy trva 1hod, stiham deti presne vyzdvihnut zo skoly a skolky. Dopocula som sa vsak, ze prac.doba sa nam ma predlzit na 8,5 hod, co znamena, ze nebudem stihat deti vyzdvihnut zo skolky. Mam daky narok na upravenie, prip. skratenie prac.doby ako matka dvoch malych deti? Ak mi nebude chciet zamestnavatel vyhoviet, ako postupovat? Mozem odmietnut predlzenie prac. doby?
§ 164
Úprava pracovného času
(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
Llívia
16.01.13,12:50
Dobry den poradaci. Chcem sa poradit ohladne dlzky pracovnej doby. Momentalne ju mam, ako matka 2 malych deti (3 a 6) upravenu od 7,00-15,00. Nadriadeny to schvalil. Kedze do prace dochadzam a cesta mi niekedy trva 1hod, stiham deti presne vyzdvihnut zo skoly a skolky. Dopocula som sa vsak, ze prac.doba sa nam ma predlzit na 8,5 hod, co znamena, ze nebudem stihat deti vyzdvihnut zo skolky. Mam daky narok na upravenie, prip. skratenie prac.doby ako matka dvoch malych deti? Ak mi nebude chciet zamestnavatel vyhoviet, ako postupovat? Mozem odmietnut predlzenie prac. doby?
Máš to schválené v pracovnej zmluve alebo v dodatku k pracovnej zmluve? Ak áno, pracovnú zmluvu nemôže zamestnávateľ zmeniť bez tvojho súhlasu.