terka27288
16.01.13,18:08
Mam narok na davku v hmotnej nudzi ak mam 25 rokov, prave koncim vysoku skolu (denne 6 rocne studium ) byvam u rodicov aj s priatelom nevlastnim ziadny majetok a nikdy som nemala ziadny prijem a zaroven cakam babatko ktore sa narodi mesiac pred ukoncenim vysokej skoly? priatel je evidovany na urade prace, pracuje na dohodu.viem ze dostanem rodicovsky prispevok moze sa vsak kombinovat aj s davkou v hmotnej nudzi alebo na co este mam narok?
Katy a R
16.01.13,17:27
pp2601
31.01.13,10:53
Poradi mi niekto ci mám náron a DHN.. som nezamestnany, žijem s rodicmi a mam 30 rokov...oplati sa ist vôbec pýtať na UPSVAR??
veronikasad
31.01.13,10:55
Poradi mi niekto ci mám náron a DHN.. som nezamestnany, žijem s rodicmi a mam 30 rokov...oplati sa ist vôbec pýtať na UPSVAR??
Odkedy si nezamestnaný ? Nepoberáš dávku v nezamestnanosti ?

Po dovršení veku 25 rokov si posudzovaný samostatne.

Podmienky na priznanie dávky v HN nájdeš tu

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
pp2601
31.01.13,11:01
ja od 1.decembra 2011...aha cize nebudu posudzovyne osoby ktoré so mnou ziji v jednej domacnosti? hej
veronikasad
31.01.13,11:02
ja od 1.decembra 2011...aha cize nebudu posudzovyne osoby ktoré so mnou ziji v jednej domacnosti? hej
Ano, a prečo si si dávku v HN nevybavil skôr ?
Xanti
31.01.13,11:03
ja od 1.decembra 2011...aha cize nebudu posudzovyne osoby ktoré so mnou ziji v jednej domacnosti? hej Nie nebudú s tebou posudzovaný rodičia. Dávka v hmotnej núdzi s príspevkom na zdrav. starostlivosť je mesačne 62,50 eur . Ak vlastníš časť nehnuteľnosti môžeš požiadať aj o príspevok na bývanie to je 55,80 eur .
pp2601
31.01.13,11:04
Bral som podporu v nezamestanosti a potom som si myslel ze mi ju nedaju ..
veronikasad
31.01.13,11:04
Bral som podporu v nezamestanosti a potom som si myslel ze mi ju nedaju ..
Pracuješ na dohodu ?
Xanti
31.01.13,11:05
Bral som podporu v nezamestanosti a potom som si myslel ze mi ju nedaju ..
Spätne ti nedajú ... ak požiadaš ešte dnes tak Ti vyplatia dávku už za január. Ak požiadaš zajtra tak prvá dávka ti príde v marci za február.
pp2601
31.01.13,11:05
Aha a spätne to uz asi nespravia ze??
veronikasad
31.01.13,11:06
Dnes nie je na UP stránkový deň
pp2601
31.01.13,11:08
Nepracujem vobec......aha no tak som si to ja posral mam smolu ze som sa potom skor nepýtal.. ale ja som si nebol isty ze ako to oni posudzujuu
pp2601
31.01.13,11:13
Ale oni zistuju vsetko co clovek ma nie?...a ja vlastnim svoje osobne auto
veronikasad
31.01.13,11:16
Ale oni zistuju vsetko co clovek ma nie?...a ja vlastnim svoje osobne auto
čítal si príspevok č. 4 ? Ak splňaš podmienky pre vznik nároku, tak o dávku požiadaj. Ak nesplňaš a nepracuješ, bohužial, musia ťa "živiť" rodičia, alebo žiť z úspor
pp2601
31.01.13,11:17
myslis to co si mi poslal tie podmienky?
pp2601
31.01.13,11:19
ja si myslim ze by mi to nedali keby doslo k tomu ze vlastni motorove vozidloo
veronikasad
31.01.13,11:24
ja si myslim ze by mi to nedali keby doslo k tomu ze vlastni motorove vozidloo
Od občana nemožno požadovať predaj alebo prenájom:
· nehnuteľnosti, ktorú užíva na primerané trvalé bývanie,
· poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, ktorú užíva pre svoju potrebu,
· hnuteľnej veci, ktorá tvorí nevyhnutné vybavenie domácnosti, alebo na ktorú sa poskytla jednorazová dávka v hmotnej núdzi alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ŤZP,
· hnuteľnej veci, ak by bol v rozpore s dobrými mravmi
· motorového vozidla, ktorého je držiteľom alebo vlastníkom a využíva ho na individuálnu prepravu z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia,
· motorového vozidla, ktorého hodnota podľa odborného stanoviska vyhotoveného znalcom alebo faktúry o kúpe motorového vozidla vyhotovenej osobou, ktorej predmetom činnosti je výroba, predaj alebo distribúcia motorových vozidiel, nie je vyššia ako 35-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenej osobitným predpisom,
· motorového vozidla, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako 10 rokov.


Písal si v inej téme o zníženej sadzbe zdr.poistenia - na to auto si dostal príspevok z UPSVaR
pp2601
31.01.13,11:26
nedostal som ziadn prispevok na autoo
pp2601
09.02.13,07:38
Presne ako som tu napisal.. bol som sa na to pýtať a asi mi to nedaju lebo vlastným motorove vozidlo...som hovoril ze to tak je ked clovek niečo ma ze to podla toho aj posudzuju a nedaju mu nicc
Katy a R
09.02.13,07:54
Presne ako som tu napisal.. bol som sa na to pýtať a asi mi to nedaju lebo vlastným motorove vozidlo...som hovoril ze to tak je ked clovek niečo ma ze to podla toho aj posudzuju a nedaju mu nicc
:confused: veď všetky podmienky máš v prísp č. 2 - a konkrétne o aute ti aj Veronika napísala ..
pp2601
09.02.13,08:10
Som tam bol osobne a tak mi to povedali ako som napisal .. takze to tak fungujee..
veronikasad
09.02.13,08:48
Som tam bol osobne a tak mi to povedali ako som napisal .. takze to tak fungujee..
Aké auto vlastníš - aká je jeho súčasná trhová hodnota ?

V prísp. č. 17 máš presné podmienky, kedy UP nepožaduje predaj alebo prenájom auta. Splňaš tieto podmienky ?
Xanti
09.02.13,08:52
Presne ako som tu napisal.. bol som sa na to pýtať a asi mi to nedaju lebo vlastným motorove vozidlo...som hovoril ze to tak je ked clovek niečo ma ze to podla toho aj posudzuju a nedaju mu nicc
Od občana nemožno požadovať predaj alebo prenájom:
· motorového vozidla, ktorého hodnota podľa odborného stanoviska vyhotoveného znalcom alebo faktúry o kúpe motorového vozidla vyhotovenej osobou, ktorej predmetom činnosti je výroba, predaj alebo distribúcia motorových vozidiel, nie je vyššia ako 35-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenej osobitným predpisom,
· motorového vozidla, ktoré je podľa technického preukazu staršie ako 10 rokov.

Dávku v hmotnej núdzi Ti dajú v prípade, že vlastníš osobné auto, ktoré je staršie ako 10 rokov alebo v prípade že auto kt. vlastníš nemá vyššiu hodnotu ako 35x194,58 = tj. jeho hodnota nie je vyššia ako 6810,30 eur .
Nepíšeš aké auto vlastníš, takže sa Ti nedá poradiť adekvátne ...
pp2601
09.02.13,08:53
Mam Octaviu.. ale mi povedala ze ak to auto ma 10 rokov.. tak sa to neohonocuje... ak nei tak to prehodnocuju.. zistuju aka je trhova hodnotaaa.....neviem aka moze byt ale okolo 4500e..
veronikasad
09.02.13,08:56
Mam Octaviu.. ale mi povedala ze ak to auto ma 10 rokov.. tak sa to neohonocuje... ak nei tak to prehodnocuju.. zistuju aka je trhova hodnotaaa.....neviem aka moze byt ale okolo 4500e..
Ak vlastníš auto, musíš k žiadosti priložiť znalecký posudok.
Podal si si vôbec žiadosť o dávku v hmotnej núdzi a prišlo ti zamietavé stanovisko, alebo tu píšeš len to čo JPP (jedna pani povedala) ?
pp2601
09.02.13,08:59
vyššiu hodnotu ako 35x194,58 = tj. jeho hodnota nie je vyššia ako 6810,30 eur--tak taku hodnotu urcite nemaaa.. a starsie ako 10rokov tiez nieje...Mam SKoda OCtavia r.v.2004
pp2601
09.02.13,09:00
Nie bol som piramo na odbore socialnych veci sa na to spítať.. viem to piramo od poradcu na odbore...povedala ze sa na to musi popýtat ked vlastnim to autooo... tak uvidim ze co mi povie
veronikasad
09.02.13,09:00
vyššiu hodnotu ako 35x194,58 = tj. jeho hodnota nie je vyššia ako 6810,30 eur--tak taku hodnotu urcite nemaaa.. a starsie ako 10rokov tiez nieje...Mam SKoda OCtavia r.v.2004
Tak si daj vypracovať znalecký posudok, podaj žiadosť o dávku v HN - nikto iný to za teba nemôže urobiť.
veronikasad
09.02.13,09:02
Nie bol som piramo na odbore socialnych veci sa na to spítať.. viem to piramo od poradcu na odbore...povedala ze sa na to musi popýtat ked vlastnim to autooo... tak uvidim ze co mi povie
Nečakaj kým sa popýta - konaj. Utekajú ti mesiace bez financii, ak naozaj nemôžeš zohnať prácu. Spätne ti nikto dávku v HN nedoplatí.
pp2601
09.02.13,09:02
Ved ti hovorim ze cakam co mi povie ta pani z odobru Soc veci.. mam jej v pondelok za to zavolat ze to zistuje ci sa to vobec oplati podavat.. ja tu pisem to co mi povedali priamo na urade kde som si HN ziadalll
veronikasad
09.02.13,09:03
Ved ti hovorim ze cakam co mi povie ta pani z odobru Soc veci.. mam jej v pondelok za to zavolat ze to zistuje ci sa to vobec oplati podavat.. ja tu pisem to co mi povedali priamo na urade kde som si HN ziadalll
Nečakaj, pýtaj si tlačivo, vyplň a prilož k nemu znalecký posudok. Potom čakaj na písomné stanovisko UPSVaR.
pp2601
09.02.13,09:05
Uz mi ich aj tak dost utieklo takze tak .. lebo som si bol isty ze to ked vlastnim auto tak to nepojde.. ale viem spravil som chybu mal som si to skorej zistit mozno by to sloo...... co uz moja chyba ze soms a n a to skor nespýtalll..musim na nu pockat bo mi povie co a ako dalejjj..
Xanti
09.02.13,09:05
Ved ti hovorim ze cakam co mi povie ta pani z odobru Soc veci.. mam jej v pondelok za to zavolat ze to zistuje ci sa to vobec oplati podavat.. ja tu pisem to co mi povedali priamo na urade kde som si HN ziadalll
Povie ti to isté čo Ti píše Veronikasad, dajte si ohodnotiť auto a potom znalecký posudok prineste ...
Ak si si istý, že tvoje auto nemá trhovú cenu vyššiu ako 6800 eur , tak hladaj znalca a nečakaj čo ti povedia na UP.
Ak ti ho znalec ohodnotí na 5000 eur tak dávku v hmotnej núdzi ti dajú , ak ti ho ohodnotí na 7000 eur tak nedostaneš. Ale bez znaleckého posudku sa nepohneš. A pani na UP nemá kompetencie Ti ohodnotiť auto, tak dvihni riť a konaj.
Chapendo?
veronikasad
09.02.13,09:06
Uz mi ich aj tak dost utieklo takze tak .. lebo som si bol isty ze to ked vlastnim auto tak to nepojde.. ale viem spravil som chybu mal som si to skorej zistit mozno by to sloo...... co uz moja chyba ze soms a n a to skor nespýtalll..musim na nu pockat bo mi povie co a ako dalejjj..
Keď si si istý, tak nevypisuj na Poradu.

Tlačivo nájdeš aj tu

http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPHN/Ziadost_o_pomoc_v_hmotnej_nudzi.rtf
pp2601
09.02.13,09:06
Nema taku hodnotu urcite aku tu pises
Xanti
09.02.13,09:08
Nema taku hodnotu urcite aku tu pises Tak pohni riťou, nájdi znalca, daj ohodnotiť auto a daj si žiadosť o dávku v hmotnej núdzi a dokladuj hodnotu auta.
pp2601
28.03.13,19:02
Dobrá. dostaval som davku v hmotnej nudzi..avsak zacal som pracovať.. chcem sa spýtať koľko možem zarobit za mesiac aby mi davku vyplatili??
Xanti
28.03.13,20:13
Dobrá. dostaval som davku v hmotnej nudzi..avsak zacal som pracovať.. chcem sa spýtať koľko možem zarobit za mesiac aby mi davku vyplatili??
No ak si začal pracovať dávku v hmotnej núdzi ti už nikdy nevyplatia v plnej výške .. budú ju krátiť podla tvojho zárobku alebo Ti ju vezmú.
PepoB
09.04.13,06:37
Dobry den....chcem sa opytat, vlastnym auto starsie viac ako 10 rokov, ale popritom mam aj motorku starsiu tiez viac, ako 10 rokov, asi tazko dostanem hmotnu nudzu, kedze nemam , len auto, ale aj dannu motorku....diky, za odpoved