dani116
16.01.13,18:41
Dobry den,
priatelka robila sestricku v domove na SVK 4roky. V decembri podala vypoved a zacala pracovat ako opatrovatelka v Rakusku. V januari jej prislo oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru. Chcem sa vas opytat, musi ist na urad prace? moze povedat ze je nezamestnana a zacne poberat davky,alebo musi oznamit ze uz pracuje v Rakusku? Co sa tyka dani,musi podavat danove priznanie na SVK? Dakujem za odpovede
Katy a R
16.01.13,17:52
Dobry den,
priatelka robila sestricku v domove na SVK 4roky. V decembri podala vypoved a zacala pracovat ako opatrovatelka v Rakusku. V januari jej prislo oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru. Chcem sa vas opytat, musi ist na urad prace? moze povedat ze je nezamestnana a zacne poberat davky,alebo musi oznamit ze uz pracuje v Rakusku? Co sa tyka dani,musi podavat danove priznanie na SVK? Dakujem za odpovede
tak najskôr - evidencia na UPSVaR je možnosť - nie povinnosť. Ak by sa evidovala - tak by mala nárok na dávku v nezamestnanosti. Ale! treba splniť podmienky na zaradenie do evidencie UoZ. (asi má živnosť:confused: neviem - vtedy ju ani nezaradia).
Treba si poriešiť zdravotné poistenie - podľa toho, na základe čoho teraz pracuje.
Ak je náš daňový rezident - do DP uvádza všetky svoje (celosvetové) zdaniteľné príjmy.
rakúsky príjem si ošetrí podľa ich zákonov
Anik
16.01.13,17:53
Na ÚP nemusí načo by chodila veď má Rakúsku živnosť a s tým súvisiace záležitosti . Či?
Samozrejme, že musí podať DP isto presiahne čiastku pri ktorej bude mať povinnosť podať DP na Slovensku v roku 2014 za rok 2013
freddy87
16.01.13,20:23
Ako osoba pracujúca v Rakúsku ste povinná v tomto štáte platiť aj dane, tie už potom nemusíte platiť na Slovensku (na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi týmito dvomi štátmi). Výška daní závisí od Vášho príjmu, avšak v prípade, že Váš ročný príjem neprekročí hranicu 11 000 € (platné od roku 2009 aj pre súčasnosť), ste oslobodená z daňovej povinnosti. Ba dokonca nie ste ani povinná podať daňové priznanie. Hranicu 11 000 € bežné opatrovateľky opatrujúce v 2-týždňových turnusoch neprekročia. V prípade, že stanovenú hranicu prekročíte, tak výška dane závisí od výšky príjmu (daňové priznanie v Rakúsku sa podáva do konca apríla nasledujúceho roku). Platí pravidlo, čím vyšší príjem, tým vyššie percento dane. Na Slovensku daňové priznanie podať musíte (podáva sa do konca marca nasledujúceho roku)!

Viac tu: http://www.opatrovanie.eu/co-treba-vediet/zalozenie-zivnosti/ (http://www.opatrovanie.eu/co-treba-vediet/zalozenie-zivnosti/?utm_source=copy&utm_medium=paste&utm_campaign=copypaste&utm_content=http%3A%2F%2Fwww.opatrovanie.eu%2Fco-treba-vediet%2Fzalozenie-zivnosti%2F)




Zdroj: www.opatrovanie.eu
dani116
30.01.13,09:50
Dakujem za odpovede..este jedna otazka..ako je to so zdravotnym poistenim? ked uz ma rakusku zivnost.musi sa ist niekde nahlasti na SVK do socialnej poistovne,alebo na urad prace..musi si sama doplatit poistne,za ten cas kym tam pracovala bez zivnosti?dakujeem
arizona
30.01.13,10:07
Dakujem za odpovede..este jedna otazka..ako je to so zdravotnym poistenim? ked uz ma rakusku zivnost.musi sa ist niekde nahlasti na SVK do socialnej poistovne,alebo na urad prace..musi si sama doplatit poistne,za ten cas kym tam pracovala bez zivnosti?dakujeem
Ak zacne pracovat na rakusku zivnost, musi sa ist osobne odhlasit zo svojej slovenskej ZP. Donesie zivn. list,prip. aj prac.zmluvu. Oni ju odhlasia.
K datumu otvorenia zivnosti by mala mat uhradene slovenske ZP. Je dobre vyziadat si kontrolu platieb,aby nejaky ten den nezostal neuhradeny / ten moze narast s urokmi na vysoku sumu/

Ak bola evidovana aj na UP, tak treba priniest do ZP potvrdenie o vyradeni
dani116
30.01.13,17:16
Arizona,vau tak toto je vyborna odpoved!! pomohlo!dakujem..a chcem sa este opytat..co so socialnym poistenim?
arizona
30.01.13,17:27
Arizona,vau tak toto je vyborna odpoved!! pomohlo!dakujem..a chcem sa este opytat..co so socialnym poistenim?
Na soc.poistovnu sa nemusi ist odhlasovat. Ked zacne pracovat na rak. zivnost, tak uz plati odvody automaticky tam.

Este dodam k tej ZP. V sanone ktory dostala pri vybavovani zivnosti od SVA by mala mat dve tlaciva E106. Tie treba vypisat a dat potvrdit a zaniest do ZP . Priatelke vydaju europsky zdr.preukaz,na ktory sa moze dat osetrit aj na Slovensku,lebo rakusku karticku slovenski lekari neuznavaju.
tatkab
30.01.13,17:40
Je to takto:
Ak má v rakúsku živnosť, automaticky je prihlásená do rakúskej zdravotnej poisťovne - SVA, a na rakúsky daňový úrad - Finanzamt, a na odborovú komoru - WKO. Všetky tieto organizácie jej samé pošlú papiere.
V rakúsku je len jedna poisťovNa pre zdrav. sociálne aj dôchodkové poisenie. To je pre živnostníkov, teda aj ju, SVA. Keď dostane od SVA e-card - kartu poistenca, a papier, že je poistená v Rakúsku, pôjde s týmto - kedysi to bol E , teraz sa to volá asi ináč - do svojej bývalej zdravotnej poisťovne. Tam ju odhlásia a vydajú jej modrú kartičku poistenca, s ktorou môže chodiť po slovenských doktoroch. odporúčam kartičku prefotiť a prefotenú nosiť k lekárovi a do lekárne k receptu vždy so sebou. Niekedy to trvá aj 6 týždňov, takže 8 dňová lehota na odlhásenie sa nedá dodržať.
ČO sa daní týka, do 11 000 netto nemusí podľa rak. zákonov podávať daňové priznanie, ale dobrovoľne môže. Ak nepodáva daňové, bude platiť paušálne poistenie do SVA - prvé 3 roky cca 150 eur mesačne, od 4. roku 190 mesačne. Ak bude podávať dnové, tak jej budú počítané odvody do SVA zo skutočného príjmu, čo je vždy vyššie ako paušál, niekedy aj raz toľko. Ak jej príde z Financamtu výzva, alebo pridelené daňové číslo, musí priznanie podať, či chce, alebo nechce. Ak nie, môže sa tešiť. Ale úrad ju môže kedykoľvek vyzvať, aby podala dodatočne DP, až 7 rokov pozadu. potom jej vyrúbi nedoplatky na poistnom. Ak nebude podávať DP, nech si z každej výplaty uloží stovku do pokladničky, na odvody.
Ak som na niečo zabudla, opýtaj sa. tatka.
arizona
30.01.13,18:48
Je to takto:
Ak má v rakúsku živnosť, automaticky je prihlásená do rakúskej zdravotnej poisťovne - SVA, a na rakúsky daňový úrad - Finanzamt, a na odborovú komoru - WKO. Všetky tieto organizácie jej samé pošlú papiere.
V rakúsku je len jedna poisťovNa pre zdrav. sociálne aj dôchodkové poisenie. To je pre živnostníkov, teda aj ju, SVA. Keď dostane od SVA e-card - kartu poistenca, a papier, že je poistená v Rakúsku aky papier??? Myslis tlacivo E106,ktore spominam vyssie?,
pôjde s týmto - kedysi to bol E , teraz sa to volá asi ináč - do svojej bývalej zdravotnej poisťovne. Tam ju odhlásia bez potvrdenej E106 nevydaju NIC !...
a vydajú jej modrú kartičku poistenca, s ktorou môže chodiť po slovenských doktoroch. odporúčam kartičku prefotiť a prefotenú nosiť k lekárovi a do lekárne k receptu vždy so sebou. To je hlupost, ved si kazdy prefoti,kto potrebuje, nie je to jej povinnost. Niekedy to trvá aj 6 týždňov, takže 8 dňová lehota na odlhásenie sa nedá dodržať.
ČO sa daní týka, do 11 000 netto nemusí podľa rak. zákonov podávať daňové priznanie, ale dobrovoľne môže. Ak nepodáva daňové, bude platiť paušálne poistenie do SVA - prvé 3 roky cca 150 eur mesačne, od 4. roku 190 mesačne. Ak bude podávať dnové, tak jej budú počítané odvody do SVA zo skutočného príjmu, čo je vždy vyššie ako paušál,ale zas bude dostavat vyssi dochodok ;) niekedy aj raz toľko. Ak jej príde z Financamtu výzva, alebo pridelené daňové číslo, musí priznanie podať, či chce, alebo nechce. Ak nie, môže sa tešiť. Ale úrad ju môže kedykoľvek vyzvať, aby podala dodatočne DP, až 7 rokov pozadu. potom jej vyrúbi nedoplatky na poistnom. Ak nebude podávať DP, nech si z každej výplaty uloží stovku do pokladničky, na odvody. Danove priznanie je lepsie podavat hned od zaciatku...
Ak som na niečo zabudla, opýtaj sa. tatka.
v texte...
tatkab
30.01.13,21:24
E 106 mi nenpísalo, nemala som zapnutý Numlock a pri kontrole textu som si to nevšimla.
Za 5 rokov som potrebovala prefotenú kartu poistenca v každej lekárni, a nie každá lekáreň mala kopírku. a u ortopéda, na rehabilitácii, u gynekológa a obvodného.Mne to problém nerobí.
Na plný dôchodok má v Rakúsku nárok ten, kto odrobí viac ako 21 rokov a dosiahne príslušný vek. Zo 700 eur netto na mesiac nech nikto nečaká "rakúsky" dôchodok vyše 1000 eur.
Podávam daňové od roku 2008, moje odvody za rok 2012 boli 3692 eur, len tak pre predstavu.
Keby som mohla vrátiť čas späť, nikdy by som daňové nepodala, ale vtedy som nemala toľko informácií, čo teraz.
arizona
30.01.13,21:40
a mozes vysvetlit,preco by si danove nepodavala?
tatkab
30.01.13,22:50
Pretože mám vyše 50 rokov a neviem, ako dlho ešte vydržím, fyzicky i psychicky. A pretože rozdiel medzi tým, čo platí paušálistka a ja je ročne dobre vyše 1200 eur. No nedá sa nič robiť, od podávania DP ma oslobodí len koniec živnosti, alebo smrť.
alencek
02.07.13,16:52
čo sa týka rak. dôchodku...vôbec to nie je také ružové ako by si niekto myslel, bola som sa pýtať na WKO (poradňa), kde mi povedali, napr. odrobíš 1 rok, tak dôchodok (pauš) ca. 10E, odrobíš 5 rokov, ca 50E. ....takže ozaj niiiič mooooc