majus1
16.01.13,19:32
Známi zdedili v roku 1991 po otcovi a mame niekoľko parciel (v niektorých len podiel) a neviem prečo ale vtedy si to nedali zapísať do katastra - asi nevedeli. Doteraz si mysleli že tie papiere z dedičského sú ako listy vlastníctva. Keď som sa však na to dívala, vysvetlila som im že to treba zapísať do katastra. Lenže problém je ten že dedičské konanie bolo v roku 1991 a odvtedy niektoré listy vlastníctva, ktoré sú zapísané v tom konaní na internete ani nemôžem nájsť, niektoré som našla ale sú tam uvedení cudzí ľudia ako jediní vlastníci, alebo parcele ktoré tam má zapísané sú číslované ešte tak ako v starých mapách a teraz už majú iné čísla a podiely na niektorých parcelách sa už popredávali....... Môžem dať aj napriek tomu žiadosť o zápis do katastra na základe takto starého dedičského konania? uznajú im tie pozemky? alebo ako teraz postupovať?

Ďakujem za odpoveď
majus1
16.01.13,19:31
skôr ide o to že na niektorých parcelách sú uvedený cudzí ľudia ako jediný vlastníci, pritom v tom dedičstve je zapísaný podiel, alebo niektoré parcely už boli popredávané alebo prevedený vlastnícky podiel na iné osoby ....čo sme zisťovali, ...... ale skusime to dať a uvidím čo odpovedia, len právnikom sa chceli vyhnúť nakoľko sú to už starší ľudia a moc sa im behať po súdoch nechce....a pravnici aj čosi stoja :-) preto ma poprosili aby som im s tým pomohla :-)
..... a neviem či je nejaká premlčacia doba....
majus1
17.01.13,20:29
prebehlo dedičské konania, tam majú vypísané parcely, ktoré zdedili, ale v katastri nie sú vedení , .......takže z toho mi vyplýva, že ak na tých parcelách sú iný vlastníci, musia sa tak či tak obrátiť na súd ..... :-(
majus1
27.03.13,12:52
nechcem zakladať duplicitné témy, keďže sa to týka jedného problému .....

Poslali sme žiadosť na kataster o zápis pozemkov na list vlastníctva na základe rozhodnutia o dedičstve a toto nám odpísali:

Správa katastra Žilina, odbor katastrálnych konaní vám zasiela vašu žiadosť späť, nakoľko zápis nie je možný z nasledovného dôvodu: vašu žiadosť bude možné zapísať až po doložení identifikácie parciel na súčasný (platný) stav KN. Toho času je rozhodnutie o dedičstve xy zapísané na liste vlastníctva xy v poznámke. V katastrálnom území .... v súčasnosti prebieha ROEP, ktorý pozemky zapísané na listoch vlastníctva v poznámke bude riešiť. Ak využijete túto možnosť, nie je potrebné dávať vyhotoviť identifikáciu parciel. Uvedené nedostatky je potrebné odstrániť v lehote 30 dní, neuposluchnutie sa bude považovať za priestupok, za čo môže byť uložená pokuta.

Ak som tomu správne pochopila, tak keď tam máme 40 parciel za identifikáciu každej mám zaplatiť 8 EUR? Niektoré parcely by potrebovali pozapisovať čo najskôr a nemôžu čakať na ROEP.
A nebude problém so zápisom ak je parcela na dedičstve ešte pod starým súpisným číslom (spoluvlastníctvo) a tí, čo sú na novom liste vlastníctva už predávajú a vymieňajú svoje podiely ?
A nemôže sa stať, že o nejaké časti pri ROEP jednoducho prídu?

Prosím o odpoveď.
a_je_to
27.03.13,13:19
Po skončení dedičského konania treba isť s dedičským rozhodnutím na okresný súd, zaplatiť dedičské poplatky a vyznačiť na dedičskom rozhodnutí doložku právoplatnosti /pečiatka/. Také dedičské rozhodnutie musí kataster zapísať. Tieto veci sa zrejme nedotiahli. Nech tí známi zájdu na okresný súd - dedičské oddelenie a dajú si za drobný kolok vyhotoviť nový opis toho dedičského rozhodnutia. K nemu vypísať žiadosť o zavkladovanie majetku podľa priloženého dedičského rozhodnutia a na kópii potvrdiť prevzatie KN. Ak to bude čerstvé, KN to musí zapísať, mne to opakovane viackrát urobili. Že to obsahuje stav E, nemôže byť prekážkou, aj keď sa robí ROEP. Identifikácia musela pri dedičskom prebehnúť, bez nej by sa neukončilo rozhodnutím.
majus1
27.03.13,13:44
presne toto urobili, k žiadosti o zavkladovanie parciel sa dali aj dedičské konania zo súdu - overené notárom, sú tam vypísané presne parcelné čísla, ide ale o to že sa jedná väčšinou o spoločné pozemky a dvory a medzičasom si niektorí dediči tieto pozemky dali zapísať na nové listy vlastníctva , iné parcelné čísla a pod. teraz keď sme si dali vyhľadať staré mapy, tak poviem príklad na parcele, ktorá je na dedičskom konaní pod číslom 10 sú vytvorené teraz 3 parcely pod inými číslami a s čiastkovými spoluvlastníkmi.
oni nemajú peniaze na identifikáciu každej tej parcely, niektoré chceli predať a na niektorých dokonca zistili že stoja domy :( tak preto to chcú dať do poriadku , len sa boja aby o niektoré tie parcely neprišli pri ROEP, keď na dedičstve ich majú pod starými číslami...... neviem či som to už nezamotala :), len neviem ako by som im pomohla aby nemuseli platiť tie identifikácie.... a zapísali im tie parcely
a_je_to
27.03.13,16:12
presne toto urobili, k žiadosti o zavkladovanie parciel sa dali aj dedičské konania zo súdu - overené notárom, sú tam vypísané presne parcelné čísla, ide ale o to že sa jedná väčšinou o spoločné pozemky a dvory a medzičasom si niektorí dediči tieto pozemky dali zapísať na nové listy vlastníctva , iné parcelné čísla a pod. teraz keď sme si dali vyhľadať staré mapy, tak poviem príklad na parcele, ktorá je na dedičskom konaní pod číslom 10 sú vytvorené teraz 3 parcely pod inými číslami a s čiastkovými spoluvlastníkmi.
oni nemajú peniaze na identifikáciu každej tej parcely, niektoré chceli predať a na niektorých dokonca zistili že stoja domy :( tak preto to chcú dať do poriadku , len sa boja aby o niektoré tie parcely neprišli pri ROEP, keď na dedičstve ich majú pod starými číslami...... neviem či som to už nezamotala :), len neviem ako by som im pomohla aby nemuseli platiť tie identifikácie.... a zapísali im tie parcely
... tak to je niečo iné, bol zmenený skutkový stav. To potom fakt musia čakať na ROEP, alebo konať za svoje. Nie je však problém zistiť na katastri prekryt vrstiev C a E, aj nové čísla parciel. Potom vyhľadať na katasterportáli ich LV a právny titul nadobudnutia, a po osvedčení oprávneného záujmu si dať urobiť opis, ako k zmene vlastníctva došlo. K novým parcelám tam musia byť aj geometráky. Stav sa dá prešetriť aj za málo peňazí.
Peggynka
27.03.13,16:30
Prvú vetu mám OK,na kataster musím ja,alebo aký je ďalší postup ?
majus1
28.03.13,16:43
takže nemusia platiť za každú parcelu? to stači aby išli na kataster a vyhľadali si to tam .... ak som to spávne pochopila
a_je_to
28.03.13,19:23
takže nemusia platiť za každú parcelu? to stači aby išli na kataster a vyhľadali si to tam .... ak som to spávne pochopila
Za zisťovanie stavu sú poplatky únosné ... ťažká otázka, ale skúsiť môžu. Závisí od ochoty kontaktných osôb na katastri, podklady určite majú. Na starých E parcelách mohli vzniknúť nové C parcely iba na základe geometrických plánov. Tie obsahujú aj prienik vrstiev, z ktorých sa dá zistiť veľa. Viac sa vo všeobecnosti poradiť nedá. Pravda je to, že ak by chceli zbytky svojich parciel z narušeného E stavu ešte pred ukončením ROEPu aj zapísať na seba, museli by si ich dať zamerať a vyhotoviť geometrický plán. Aspoň na tie najhodnotnejšie a využiteľné by sa to možno oplatilo.
Erzebeth
28.03.13,21:49
Identifikácia parciel stojí 8 eur. Nerobí sa na každú parcelu za 8 eur, ale na jednu objednávku za 8 eur. Jedna objednávka identifikácie môže obsahovať aj viac parciel