Lucia Lafkova
17.01.13,07:02
Dobrý deň,

mám takúto otázočku, kamarátka mala:
od 01.01.2012 do 31.08.2012 - poberala rodičovský príspevok
od 01.09.2012 do 30.11.2012 - evidovaná na ÚP
od 01.12.2012 - zamestnaná HMZ 550 EUR

Chcem sa opýtať či má požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane aj ona keď jej manžel si bude uplatňovať na ňu nezdan.čiastku na manželku za rok 2012/nezdan.čiastka na manželku za rok 2012 - jej príjem rok 2012/.
Tweety
17.01.13,06:07
Dobrý deň,

mám takúto otázočku, kamarátka mala:
od 01.01.2012 do 31.08.2012 - poberala rodičovský príspevok
od 01.09.2012 do 30.11.2012 - evidovaná na ÚP
od 01.12.2012 - zamestnaná HMZ 550 EUR

Chcem sa opýtať či má požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane aj ona keď jej manžel si bude uplatňovať na ňu nezdan.čiastku na manželku za rok 2012/nezdan.čiastka na manželku za rok 2012 - jej príjem rok 2012/.
Môže požiadať, ak platila nejaké preddavky tie sa jej vrátia.
NČ, ktorú uplatní manžel bude rozdiel medzi NČ a jej príjmom(zníž, o odvody)- prípadná podpora.
Lucia Lafkova
17.01.13,06:39
Ak som správne pochopila môže požiadať o ročné zúčtovanie dane aj napriek tomu,že si manžel uplatní na ňu nezdaniteľnú čiastku??:(
Tweety
17.01.13,06:43
Ak som správne pochopila môže požiadať o ročné zúčtovanie dane aj napriek tomu,že si manžel uplatní na ňu nezdaniteľnú čiastku??:(
ÁNo, vari som nenapísala správne a zrozumiteľne?
Lucia Lafkova
17.01.13,06:44
OK, ďakujem za odpoveď. Ale oni jej tvrdili že si už nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Tweety
17.01.13,06:45
OK, ďakujem za odpoveď. Ale oni jej tvrdili že si už nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane.
Kto oni?
Lucia Lafkova
17.01.13,06:48
Na mzdovom v ich firme.
Tweety
17.01.13,06:49
Na mzdovom v ich firme.
Potom nepoznajú poriadne Zákon o DzP a konkrétne §11.
Lucia Lafkova
17.01.13,06:50
Ok, aj tak pekne dakujem.
myma
17.01.13,06:58
Dobrý deň!

Manžel pracoval v roku 2012 len do 27.januára. Zvyšok roka bol na PN. Iného zamestnávateľa nemal a samozrejme nebol prihlásený na Úrade práce. Ku dňu 16.1.2013 dostal výpoveď. Môže požiadať už teraz bývalého zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2012? Potrebuje okrem vypísanej Žiadosti o vykonanie ešte nejaké doklady, napr. aký mal príjem z PN za celý rok alebo potvrdenie o dĺžke PN resp. či vôbec niečo prikladá?
Ide o to, aby mu účtovníčka nevrátila Žiadosť s tým, že nemá požadované doklady v prílohe.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
17.01.13,07:06
Dobrý deň!

Manžel pracoval v roku 2012 len do 27.januára. Zvyšok roka bol na PN. Iného zamestnávateľa nemal a samozrejme nebol prihlásený na Úrade práce. Ku dňu 16.1.2013 dostal výpoveď. Môže požiadať už teraz bývalého zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2012? Môže. Potrebuje okrem vypísanej Žiadosti o vykonanie ešte nejaké doklady, napr. aký mal príjem z PN za celý rok alebo potvrdenie o dĺžke PN resp. či vôbec niečo prikladá? Nie, nič nepotrebuješ.
Ide o to, aby mu účtovníčka nevrátila Žiadosť s tým, že nemá požadované doklady v prílohe.
Ďakujem za odpoveď.
V texte
myma
17.01.13,07:25
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
rennka
17.01.13,08:16
Chcem poprosit o radu. Zamestnanec bol v r.2012 cast roka nezamestnany, cast poberal opatrovatelsky prispevok na ZTP surodenca a v druhej polovici roka nastupil k nam do firmy. Mozeme mu vykonat RZD, ak ano, tak ako sa berie opatrevatelsky prispevok, je to zdanitelny alebo nezdanitelny prijem, musi predlozit o jeho vyske potvrdenie? Dakujem za kazdu radu.
JAJA11
21.01.13,09:46
Chcem poprosit o radu. Zamestnanec bol v r.2012 cast roka nezamestnany, cast poberal opatrovatelsky prispevok na ZTP surodenca a v druhej polovici roka nastupil k nam do firmy. Mozeme mu vykonat RZD, ak ano, tak ako sa berie opatrevatelsky prispevok, je to zdanitelny alebo nezdanitelny prijem, musi predlozit o jeho vyske potvrdenie? Dakujem za kazdu radu.

ak poberal opatrovateľský príspevok, pravdepodobne si bude musieť podať daňové priznanie sám.... aký doklad má o výške opatrovateľského príspevku?
Barbara
21.01.13,10:20
ak poberal opatrovateľský príspevok, pravdepodobne si bude musieť podať daňové priznanie sám.... aký doklad má o výške opatrovateľského príspevku?




nie nemusí si podať sám, príspevok za opatrovanie je štátna dávka a tie sa do príjmu nerátajú
JAJA11
21.01.13,11:39
nie nemusí si podať sám, príspevok za opatrovanie je štátna dávka a tie sa do príjmu nerátajú

no nie som si istá... aký je to príspevok? myslím, že treba presne definovať o aký príspevok sa jedná.... sú príspevky, ktoré vstupujú do DP a aj sa z nich platí odvod do ZP..... :confused:
Tamila
21.01.13,12:08
Príspevok vyplácaný soc,.poisťovňou je štátna dávka, príspevok na opatrovanie, ktorý vyplácajú obecné, mestské úrady je zdaniteľný príjem.
focus3ccd
21.01.13,13:52
Mozem poprosit: tu http://ludskourecou.sk/2012/02/nezdanitelna-cast-na-manzelku-materska-ju-znizuje-rodicovsky-prispevok-nie/ sa pise nasledovne:
rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, vyplácaná Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Takéto dávky sa do vlastného príjmu nepočítajú. Nezdaniteľnú časť na manželku teda neovplyvňuje a teda ani daňový preplatok, resp. úsporu.

Plati to stale bez zmien, ze sa to do prijmu manzelky nezapocitava aj v tomto roku?

Dakujem
Tweety
21.01.13,13:56
Mozem poprosit: tu http://ludskourecou.sk/2012/02/nezdanitelna-cast-na-manzelku-materska-ju-znizuje-rodicovsky-prispevok-nie/ sa pise nasledovne:
rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, vyplácaná Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Takéto dávky sa do vlastného príjmu nepočítajú. Nezdaniteľnú časť na manželku teda neovplyvňuje a teda ani daňový preplatok, resp. úsporu.

Plati to stale bez zmien, ze sa to do prijmu manzelky nezapocitava aj v tomto roku?

DakujemÁNo, platí.
sokrateska
21.01.13,16:34
Pekne prosim o mozno jednoduchu a zakladnu radu, ale uz roky som "mimo diania" a nesledovala som legislativne zmeny. Zat bol minuly rok 10 mesiacov riadne zamestnany a potom 2 mesiace poberal podporu v nezamestnanosti. Od januara opat pracuje v inej firme. Moze aj tuto novu firmu poziadat o spracovanie RZD za rok 2012? A staci mu potvrdenie od byvaleho zamestnavatela, alebo potrebuje prilozit aj nejake potvrdenie z úradu prace? Ta podpora sa nezapocitava do prijmu, pravda?
Velmi pekne dakujem za kazdu ochotnu radu.
Mila123
21.01.13,16:38
Pekne prosim o mozno jednoduchu a zakladnu radu, ale uz roky som "mimo diania" a nesledovala som legislativne zmeny. Zat bol minuly rok 10 mesiacov riadne zamestnany a potom 2 mesiace poberal podporu v nezamestnanosti. Od januara opat pracuje v inej firme. Moze aj tuto novu firmu poziadat o spracovanie RZD za rok 2012? A staci mu potvrdenie od byvaleho zamestnavatela, alebo potrebuje prilozit aj nejake potvrdenie z úradu prace? Ta podpora sa nezapocitava do prijmu, pravda?
Velmi pekne dakujem za kazdu ochotnu radu.
zať nech požiada zamestnávateľa starého do 15 02 2013 aby mu urobil RZD, nový ZĽ nemôže i keby chcel.....
dávka v nezamestnanosti nie je zdaniteľný príjem, nepatrí do RZD, popr. DP.......
sokrateska
21.01.13,16:44
velka vdaka za fakt rychlu odopved
sokrateska
21.01.13,16:51
este ma dodatocne napadlo. Myslim, ze zatovi vyjde preplatok na dani a teraz otazka - kto mu ten preplatok vrati? Byvaly zamestnavatel /lebo to sa mi zda dost komplikovane, kedze ho uz vyradili a uzavreli a zrejme aj evid.list odoslali/, alebo DU? Alebo aky je tam postup? Ja som bola presvedcena, ze aj novy zamestnavatel mu to moze urobit, ale teda ked vravite, ze nie, tak trochu mam dilemu
Mila123
21.01.13,16:57
este ma dodatocne napadlo. Myslim, ze zatovi vyjde preplatok na dani a teraz otazka - kto mu ten preplatok vrati? Byvaly zamestnavatel /lebo to sa mi zda dost komplikovane, kedze ho uz vyradili a uzavreli a zrejme aj evid.list odoslali/, alebo DU? Alebo aky je tam postup? Ja som bola presvedcena, ze aj novy zamestnavatel mu to moze urobit, ale teda ked vravite, ze nie, tak trochu mam dilemu
daň vracia iba daňový úrad.....
a evidenčným listom dôchodkového poistenia to nemá nič spoločné......
ak by mu niečo doplácali, tak sa ELDP opraví a zašle znovu, je na to systém, ale to sa tvojho zaťa netýka......
ak mal mesačne vyplácaných viac ako min. mzda a nedostal odstupné, popr. jednorázovú yšiu mzdu, vyjde mu preplatok, kt. mu vráti ten, kto mu bude robiť RZD- t.j. starý zamestnávateľ,,,,
ak podá DP typ A tak mu vráti DU
Mila123
21.01.13,17:02
este ma dodatocne napadlo. Myslim, ze zatovi vyjde preplatok na dani a teraz otazka - kto mu ten preplatok vrati? Byvaly zamestnavatel /lebo to sa mi zda dost komplikovane, kedze ho uz vyradili a uzavreli a zrejme aj evid.list odoslali/, alebo DU? Alebo aky je tam postup? Ja som bola presvedcena, ze aj novy zamestnavatel mu to moze urobit, ale teda ked vravite, ze nie, tak trochu mam dilemu
ako vidím pochybuješ o mojom tvrdení......preto odporúčam prelistuj, preštuduj si § 38 zákona č. 595/2003 Z.z. v pl. znení.......
sokrateska
21.01.13,17:10
OK dakujem. Nie, vobec nepochybujem, len som uvazovala, ci sa nebude byvaly zamestnavatel "trepat", kedze mu uz aj potvrdenia o prijme a zrazenych preddavkoch zaslali. Ale odstupne mal podla zakona, takze potom teda asi preplatok nebude mat...?
Myslela som, ze ked 2 mesiace mu nemal kto zohladnit odpocitatelnu polozku na zamestnanca /lebo nepracoval/, ze z toho mu vyjde preplatok. Ale teda on to moze byt aj nedoplatok. To mu potom oznamia a nedoplatok si vyrovna sam? Len mne sa to zda trocha komplikovane, alebo pisem ako "hotentot" a mam v tom cisty chaos? :(
wirgi
21.01.13,18:11
Keď má potvrdenie o príjme,tak nech si podá DP typ A ako Ti už písala Mila123 ak mu vyjde preplatok tak mu ho Dú vráti ak nedoplatok tak ho zaplatí daňovému úradu.
Katy a R
21.01.13,18:47
Príspevok vyplácaný soc,.poisťovňou je štátna dávka, príspevok na opatrovanie, ktorý vyplácajú obecné, mestské úrady je zdaniteľný príjem.

No ja len k tomuto .. sociálna poisťovňa určite nevypláca žiadny príspevok na opatrovanie!
SP vypláca dávky sociálneho poistenia ...
A obecné úrady nevyplácajú príspevky na opatrovanie, ale majú opatrovateľky zamestnané pokiaľ viem (PP) - čiže vyplácajú im normálne mzdu.

Chcem poprosit o radu. Zamestnanec bol v r.2012 cast roka nezamestnany, cast poberal opatrovatelsky prispevok na ZTP surodenca a v druhej polovici roka nastupil k nam do firmy. Mozeme mu vykonat RZD, ak ano, tak ako sa berie opatrevatelsky prispevok, je to zdanitelny alebo nezdanitelny prijem, musi predlozit o jeho vyske potvrdenie? Dakujem za kazdu radu.
čiže predpokladám, že poberal príspevok za opatrovanie z UPSVaR - ten nepatrí do zdaniteľných príjmov.:) - môžeš urobiť RZD.
a ak bol zamestnancom obce - tiež môžeš spraviť, len ti musí ten príjem doložiť
Tamila
21.01.13,21:42
súhlasím, no tie opatrovateľky na PP sú často príbuzné a nevedia, aký je v tom v tom rozdiel
focus3ccd
22.01.13,09:45
ÁNo, platí.
Dakujem
Este jedna vec, ako si mam vysvetlit paragraf 11 odstavec 4.
za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.

Znizeny o zaplatene poistne? Ake poistne? Manzelka si platila dobrovolne poistenie.... Ma to nejaky vplyv?

Dakujem
Simonečka
23.01.13,06:22
Váš manžel môže požiadať toho zamestnávateľa, u ktorého mal naposledy podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a keďže ako píšete nemal v roku 2012 iného zamestnávateľa, len toho, u ktorého pracoval do 27.01.2012 a teda v tomto čase u neho poberal zdaniteľný príjem(zvyšok roka bol tiež jeho zamestnancom aj keď na PN), tak môže požiadať jeho.
Žiadne doklady prikladať nemusí, len treba, aby podal žiadosť o ročné zúčtovanie do 15.02.2013 na mzdovej účtárni.
Roman Herda
23.01.13,07:50
Dobry den,

chcel by som Vas poprosit o pre niektorych mozno trivialnu, ale pre mna dolezitu radu, kedze sa v daniach nevyznam ani nepohybujem.

V roku 2012 som bol do 31.8.2012 zamestnany na HPP u zamestnavetale A, od 1.9.2012 do konca roka (a doteraz) na HPP u zamestnavatela B. Popri tom som bol cely rok zamestnany na dohodu u zamestnavatela C.

Od oboch zamestnavatelov mi prislo Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti... (http://www.vsbm.sk/data/stipendium/potvrdenie_o_prijme_nepostacujuce.pdf)



Moje otazky:

1, vrati sa mi to co je v kolonke 05 od oboch zamestnavatelov?

2, vo vyhlaseni (http://www.romanherda.com/dane/vyhlasenie.docx) vsetko riadne vyplnim. V odstavci III. v tabulke vyplnam co? zmenu zamestnavatela 1.9.2012? pod to napisem na zdanovacie obdobie 2013?

3, vo vyhlaseni (http://www.romanherda.com/dane/vyhlasenie.docx) v odstavci IV. "zmena zamestnavatela, u ktoreho si uplatnujem narok na nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika a na danovy bonus nastala ku dnu: aky datum? 31.8.2012 alebo 1.9.2012?

4, vo vyhlaseni (http://www.romanherda.com/dane/vyhlasenie.docx) v odstavci IV. "nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika a danovy bonus u zamestnavatela, u ktoreho som podpisal toto vyhlasenie, uplatnujem poslednykrat pri zdaneni mzdy za mesiac a rok : aky??

5, ked vyplnim tuto ziadost (http://www.romanherda.com/dane/ziadost.docx), znamena to automaticky, ze ziadam o vratenie "uhrnu preddavkov na dan"?

6, v ziadosti v odseku II: bod a) poberal zdanitelne prijmy len zo zavislej cinnosti uvedene v paragrafe 5 zakona celkom od kolkych? 2? inych zamestnavatelov, ktori su platitelmi dane...

7, Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti... (http://www.vsbm.sk/data/stipendium/potvrdenie_o_prijme_nepostacujuce.pdf) predkladam sucasnemu zamestnavatelovi original alebo staci kopia?


aky by mi niekto pomohol zodpovedat moje otazky, bol by som Vam nesmierne vdacny
kika70
23.01.13,11:42
Dobry den, ak bola manzelka cast roka nezamestnana, potom riadne zamestnana, moze si manzel uplatnit nejaky bonus-ulavu? je to urcene nejakou vyskou jej prijimu pocas toho roka?
a este mozno trivialny dotaz,ale neviem si stym rady: Vo vyhlaseni na 3.strane je-Vyhlasujem,ze v kutocnotich........zmenam.
Na zdanovacie obdobie 2012 datum ...................Podpis
ten datum predosla mzdarka davala koniec januara toho isteho roka ako zdanovacie obdobie,teda dala by napr. 23.1.2012, ja by som dala 23.1.2013 ktory rok je spravny?
daujem
ccokoladecka
28.01.13,11:16
dobrý deň,
chcem sa spýtať na konkrétny príklad:
štatutár na základe zmluvy počas roka 2012 poberal príjmy podľa §5, teraz žiada o vykonanie ročného zúčtovanie dane. má príjmy na dohodu od iného zamestnávaeľa - prinesie potvrdenie a ďalej má príjmy z ČR takisto príjmy ako štatutár, tu má príjmy vysporiadané - zdaňuje sa zrážkovou daňou.
Chcem sa spýtať, či keď urobím RZD z príjmov zo SR, nemusí už on podávať daňové priznanie, keďže príjmy z ČR boli zrážané zrážkovou daňovu? ĎAlej či vôbec môžem urobiť RZD ak mal príjmy od viacerých zamestnávateľov súbežne počas roka?
janasl
28.01.13,11:44
zamestnanec ma riadny pracovny pomer, popitom mu prisli nejake odmeny za sprostredkovanie cca do 200 eur. m
je povinny si podat dp, aj ked tento prijem mozme povazovat za prilezitostny, alebo moze poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie dane?
Tweety
28.01.13,12:03
zamestnanec ma riadny pracovny pomer, popitom mu prisli nejake odmeny za sprostredkovanie cca do 200 eur. m
je povinny si podat dp, aj ked tento prijem mozme povazovat za prilezitostny, alebo moze poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie dane?
Musí si sám podať DP.
goblin251
29.01.13,18:38
Dobry den,
mam otazku:do novembra som bol zamestnany v istej firme a cely november a december som na urade prace,od byvaleho zamestnavatela mi postou doslo potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti a pisu tam ze toto tlacivo mam poskytnut zamestnavatelovi ktory mi bude robit to zuctovanie.ale ja im to idem poslat ako poslednemu zamestnavatelovi,aby mi to spravili,a moja otazka znie,mam im zaslat aj nejake potvrdenie z uradu prace na ten november a december?nemam ziadne prijmy ani podporu,a stale som na urade prace.dakujem.
ewita888
29.01.13,18:40
Dobry den,
mam otazku:do novembra som bol zamestnany v istej firme a cely november a december som na urade prace,od byvaleho zamestnavatela mi postou doslo potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti a pisu tam ze toto tlacivo mam poskytnut zamestnavatelovi ktory mi bude robit to zuctovanie.ale ja im to idem poslat ako poslednemu zamestnavatelovi,aby mi to spravili,a moja otazka znie,mam im zaslat aj nejake potvrdenie z uradu prace na ten november a december?nemam ziadne prijmy ani podporu,a stale som na urade prace.dakujem.
pošli im, alebo zanes iba žiadosť o ročné zúčtovanie dane, o podpore nemusíš nič dokladovať, v žiadosti uvedieš, či si mal aj iné zdaniteľné príjmy, ako od nich..
goblin251
29.01.13,19:05
dakujem,len to som chcel vedied,aby sa nahodou nestalo ze by mi to neurobili lebo som im nevydokladovat toe 2 mesiace z minuleho roku co som na urade prace
veronikasad
29.01.13,19:07
dakujem,len to som chcel vedied,aby sa nahodou nestalo ze by mi to neurobili lebo som im nevydokladovat toe 2 mesiace z minuleho roku co som na urade prace
Nestane, ak do žiadosti o vykonanie RZD napíšeš, že máš príjem od ďalších nula zamestnávatelov.
Frantisek Sentelik
29.01.13,19:09
ak bol aj zamestnanec a zároveň aj SZČO (keďže mal príjem zo sprostredkovania bud na živnosť alebo ine opravnenie) je povinny si podat danove priznanie sam a nemoze poziadat svojho zamestnávatela o ročne zúčtovanie
Mila123
29.01.13,19:10
ak bol aj zamestnanec a zároveň aj SZČO (keďže mal príjem zo sprostredkovania bud na živnosť alebo ine opravnenie) je povinny si podat danove priznanie sam a nemoze poziadat svojho zamestnávatela o ročne zúčtovanie
iba DP typ B, v žiadnom prípade nie RZD
Frantisek Sentelik
29.01.13,19:14
Dobry den, ak bola manzelka cast roka nezamestnana, potom riadne zamestnana, moze si manzel uplatnit nejaky bonus-ulavu? je to urcene nejakou vyskou jej prijimu pocas toho roka?
a este mozno trivialny dotaz,ale neviem si stym rady: Vo vyhlaseni na 3.strane je-Vyhlasujem,ze v kutocnotich........zmenam.
Na zdanovacie obdobie 2012 datum ...................Podpis
ten datum predosla mzdarka davala koniec januara toho isteho roka ako zdanovacie obdobie,teda dala by napr. 23.1.2012, ja by som dala 23.1.2013 ktory rok je spravny?
daujem

Ak tvoja manželka nezarobila za rok 2012 viac ako nezdaniteľnú časť tak si možeš na nu uplatnit rozdiel NCZD a jej vlastného príjmu do ktorého sa ráta príjem o závislej činnosti znížený o zaplatené poistné na socialne a zdravotné poistenie a dalsie príjmy ako nemocenske dávky, dávky v nezamestnanosti, materská, príspevok na opatrovanie, atd...
irena249
29.01.13,20:15
Dobrý deň, prosím o radu v nasledujúcich prípadoch:
1. zamestnanec v trvalom precovnom pomere priniesol potvrdenie o ďalšom príjme a oznámenie o vyplatení dividendy. musí si sám podať daňové priznanie k dani z príjmu, správne?
2. zamestnankyňa žije s partnerom v spoločnej domácnosti. počas roka nastúpila na materskú. daňový bonus na spoločné dieťa uplatňuje otec. zamestnankyňa má ešte jedno nezaopatrené dieťa z predchádzajúceho manželstva. počas roka poberala len príjmy zo závislej činnosti a materskú. v ročnom zúčtovaní sa uplatní bonus na staršie dieťa za mesiace, počas ktorých bola na materskej? sumu minimálneho príjmu pre rok 2012 splnila. ďakujem za každú radu.
koprdo
30.01.13,06:57
Dobrý deň, prosím o radu: manželka zamestnaná vo firme svojho manžela ,ktorý na vytvorené pracovné miesto poberal 9 mesiacov dotáciu z úradu práce (refundácia odvodov §50A). Môže si manžel uplatniť NCZD na manželku?
Tweety
30.01.13,06:59
Dobrý deň, prosím o radu: manželka zamestnaná vo firme svojho manžela ,ktorý na vytvorené pracovné miesto poberal 9 mesiacov dotáciu z úradu práce (refundácia odvodov §50A). Môže si manžel uplatniť NCZD na manželku?
Môže, ale len rozdiel medzi jej príjmami(zníženými o odvody) a NČ.
korduľa
30.01.13,14:14
dobry, chcem si len potvrdit, ze mozem urobit rocne zuctovanie a netreba podat DP: cast roka zamestnany, cast na UP - podpora, potom chvilu nezamestnany dobrovolne, december odmena na zaklade mandatnej zmluvy ako konatel.

dakujem
veronikasad
30.01.13,14:27
dobry, chcem si len potvrdit, ze mozem urobit rocne zuctovanie a netreba podat DP: cast roka zamestnany, cast na UP - podpora, potom chvilu nezamestnany dobrovolne, december odmena na zaklade mandatnej zmluvy ako konatel.

dakujem
Príjem z mand.zmluvy je považovaný za závislú činnosť ?
korduľa
31.01.13,16:43
ano, preto som si chcela potvrdit ci mozem urobit to RZ
zamborskyjan
01.02.13,04:06
Mám otázku. Zamestanec v roku 2012 pracoval v ČR od januára až do júna.Potom bol na úrade práce 4 mesiace . Od novembra až do decembra pracoval. na Slovensku. Požiadal o RZD v poslednom zamestnaní. Všetko vydokladoval . Má posledný zamestnávateľ urobiť RZD, alebo si zamesnanec musí podať DP Typu A ?
zamborskyjan
01.02.13,04:19
Chcem ešte dodať, že v ČR aj SR mal príjem zo závislej činnosti . ďakujem.
kn-alka
01.02.13,05:30
Musí podať DP typu A, lebo zamestnávateľ v RZD nevie vypočítať príjmy z ČR. Sú to príjmy zo zdrojov v zahraničí, v DP sa vyplňuje r. 49 - 53 - daň uznaná na zápočet.
Lilien 15
03.02.13,06:00
chcela by som sa spýtať
1.zamestnanec pracoval v roku 2012 u jedného zamestnávateľa a potom u nás.takže mu spočítam oba príjmy na ročnom zúčtovaní,áno?
2.zamestnali sme pani po materskej od decembra.príjem mala menší ako 1822,37 aj tak jej robím ročné zúčtovanie? vyšiel jej preplatok 24€
3.zamestnankyna išla od septembra na dôchodok, robím teda ročné zúčtovanie ale dôchodok sa jej nepočíta do príjmov,že? jej vyšiel preplatok okolov 170 €.To jej vráti danový úrad na účet?
ďakujem
Tweety
03.02.13,07:36
chcela by som sa spýtať
1.zamestnanec pracoval v roku 2012 u jedného zamestnávateľa a potom u nás.takže mu spočítam oba príjmy na ročnom zúčtovaní,áno?
2.zamestnali sme pani po materskej od decembra.príjem mala menší ako 1822,37 aj tak jej robím ročné zúčtovanie? vyšiel jej preplatok 24€
3.zamestnankyna išla od septembra na dôchodok, robím teda ročné zúčtovanie ale dôchodok sa jej nepočíta do príjmov,že? jej vyšiel preplatok okolov 170 €.To jej vráti danový úrad na účet?
ďakujem
AK títo zamestnanci požiadali o RZD musíš im ho urobiť. Na všetky otázky je odpoveď áno.
Mila123
03.02.13,07:40
chcela by som sa spýtať
1.zamestnanec pracoval v roku 2012 u jedného zamestnávateľa a potom u nás.takže mu spočítam oba príjmy na ročnom zúčtovaní,áno?
2.zamestnali sme pani po materskej od decembra.príjem mala menší ako 1822,37 aj tak jej robím ročné zúčtovanie? vyšiel jej preplatok 24€
3.zamestnankyna išla od septembra na dôchodok, robím teda ročné zúčtovanie ale dôchodok sa jej nepočíta do príjmov,že? jej vyšiel preplatok okolov 170 €.To jej vráti danový úrad na účet?
ďakujem
1 a 2 áno
3/ ak jej urobíš RZD vyplatíš preplatok na dani, DU odvedieš preddavok na daň za 03/2013 znížený bude o preplatky z RZD.....
ak si D podá sama DP typ A tak potom jej vráti DU preplatok.....
Lilien 15
03.02.13,11:26
3/ ak jej urobíš RZD vyplatíš preplatok na dani, DU odvedieš preddavok na daň za 03/2013 znížený bude o preplatky z RZD.....
ak si D podá sama DP typ A tak potom jej vráti DU preplatok.....[/QUOTE]

ďakujem
myslím,že pani nevie že si má podať daň.priznanie,zajtra jej chcem zavolať....
neviem či ma pustí mzdový program,kedže ju mám mimo evidencie,ak ju dám do evid.stavu bude mi ju ťahať do odvodov. z toho preplatku nejdú odvody,že?
VÍNO NITRA
03.02.13,11:33
Pre Lilien 15: Nemusíš jej volať. Urobíš jej Ty RZD, ak požiada do 15.2. 2013 o jeho vykonanie, do evidenčného stavu ju nemáš dôvod dávať pre rok 2013. RZD robíš predsa v roku 2012. Bude to pre ňu jednoduchšie, ako keby si ona sama robila DP.
Lilien 15
03.02.13,11:49
Pre Lilien 15: Nemusíš jej volať. Urobíš jej Ty RZD, ak požiada do 15.2. 2013 o jeho vykonanie, do evidenčného stavu ju nemáš dôvod dávať pre rok 2013. RZD robíš predsa v roku 2012. Bude to pre ňu jednoduchšie, ako keby si ona sama robila DP.

myslela som to tak,že do toho 15teho nepožiada lebo o tom nevie.To je jasné,že to pre nu bude jednoduchšie...
áno robím RZD v 2012 ale myslela som že musím zadať v tom programe že jej to vyplácam.... Robím to 1x tak sa toho trocha bojím :)
Katy a R
03.02.13,11:53
toto je asi odpoveď pre janasl ???
VÍNO NITRA
03.02.13,13:10
Ak si ju v roku 2012 nevymazala z evidencie, mala by Ti automaticky prejsť do roku 2013 ako osoba mimo evidenčný stav a tam jej to vyplatíš. Ak si ju vymazala, potom si ju musíš znova do programu nahodiť so všetkými údajmi, ktoré si mala u nej v roku 2012 aj s dátumom výstupu, a skontroluj si, či ju máš mimo evidenčný stav teraz v roku 2013. Nie je to žiadny problém, určite to zvládneš. A urobíš pre ňu dobre, že jej to RZD vykonáš Ty.
Lilien 15
03.02.13,17:37
Ak si ju v roku 2012 nevymazala z evidencie, mala by Ti automaticky prejsť do roku 2013 ako osoba mimo evidenčný stav a tam jej to vyplatíš. Ak si ju vymazala, potom si ju musíš znova do programu nahodiť so všetkými údajmi, ktoré si mala u nej v roku 2012 aj s dátumom výstupu, a skontroluj si, či ju máš mimo evidenčný stav teraz v roku 2013. Nie je to žiadny problém, určite to zvládneš. A urobíš pre ňu dobre, že jej to RZD vykonáš Ty.

nie nevymazala len je mimo evid.stavu. Dúfam,že zvládnem :)
RZD spravím,aspon si nemusí robiť starosti...
Adiks
04.02.13,05:42
Manželka 8.7.2013, kedy dcéra dovŕši tri roky, prestane poberať rodičovský príspevok. Ja si v roku 2014 uplatním nezdaniteľnú čiastku na manželku alikvótne za mesiace január až júl 2013. Ak bude mať manželka vlastné príjmy v mesiacoch august až december 2013, ovplyvní výška týchto príjmov nezdaniteľnú čiastku napriek tomu, že tieto príjmy dosiahne v iných kalendárnych mesiacoch, ako sú kalendárne mesiace, za ktoré si uplatňujem nezdaniteľnú čiastku ?
Adiks
04.02.13,06:32
Posúvam ...
Tweety
04.02.13,06:37
Manželka 8.7.2013, kedy dcéra dovŕši tri roky, prestane poberať rodičovský príspevok. Ja si v roku 2014 uplatním nezdaniteľnú čiastku na manželku alikvótne za mesiace január až júl 2013. Ak bude mať manželka vlastné príjmy v mesiacoch august až december 2013, ovplyvní výška týchto príjmov nezdaniteľnú čiastku napriek tomu, že tieto príjmy dosiahne v iných kalendárnych mesiacoch, ako sú kalendárne mesiace, za ktoré si uplatňujem nezdaniteľnú čiastku ?
ÁNo, ovplyvní. NČ bude len rozdiel medzi celkovou ročnou NČ a jej príjmami zníženými o odvody.
wirgi
04.02.13,06:45
Ak bude mať manželka vlastné príjmy uplatníš si nezdanitelnú časť na manželku, ak boli splnené podmienky celý rok 3735,94-vlastné príjmy manželky. Ak podmienky na uplatnenie budu splnené len časť roka tak si vypočítaš podľa vzorca
/(3735,94-vlastné príjmy):12/x počet mesiacov
Adiks
04.02.13,10:50
ÁNo, ovplyvní. NČ bude len rozdiel medzi celkovou ročnou NČ a jej príjmami zníženými o odvody.
Ďakujem pekne.
romy16
04.02.13,11:05
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, ktorej budem robiť RZD za rok 2012. Celý rok bola zamestnaná u nás, pričom zároveň poberala vdovský dôchodok. Ovplyvní poberanie vdovského dôchodku výšku NČZD ? NČZD jej bola počas roka 2012 riadne uplatňovaná.
Tweety
04.02.13,11:07
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, ktorej budem robiť RZD za rok 2012. Celý rok bola zamestnaná u nás, pričom zároveň poberala vdovský dôchodok. Ovplyvní poberanie vdovského dôchodku výšku NČZD ? NČZD jej bola počas roka 2012 riadne uplatňovaná.
NIe, neovplyvní.
emily 2
08.02.13,07:57
Máme zamestnanca, ktorý nastúpil 10/2012. V mesiacoh 01-09 študoval na VŠ ( myslim už 3.st.?) a ešte stále študuje...
Má predložiť potvrdenie o návšteve školy, alebo stačí napísať čestné prehlásenie, že nemal 01-09/2012 žiadne zdan.príjmy... ?

ďakujem
emily 2
08.02.13,08:19
posúvam :)
Tweety
08.02.13,08:24
Máme zamestnanca, ktorý nastúpil 10/2012. V mesiacoh 01-09 študoval na VŠ ( myslim už 3.st.?) a ešte stále študuje...
Má predložiť potvrdenie o návšteve školy, alebo stačí napísať čestné prehlásenie, že nemal 01-09/2012 žiadne zdan.príjmy... ?

ďakujem A k čomu potrebuješ to čestné prehlásenie? Prikazuje Ti ho nejaký zákon?
emily 2
08.02.13,09:04
Napr. minulý rok (keď sa rozbilo zuctovanie za r.2011) ked niekto nastupil v maji 2011 a nepredlozil doklad -potvrdenie o evidencii na UP za obdobie 01-04/2011, uctovnicka vyzadovala cestne prehlasenie , ze v tom obdobi nemal prijem.

Tak som si myslela,ze to je nieco podobne...
Ja pripravujem len podklady, zbieram ziadosti od zamestnancov


Dakujem
Tweety
08.02.13,09:09
Napr. minulý rok keď niekto nastupil v maji a nepredlozil doklad -potvrdenie o evidencii na UP , uctovnicka vyzadovala cestne prehlasenie , ze v tom obdobi nemal prijem.

Tak som si myslela,ze to je nieco podobne...
Ja pripravujem len podklady, zbieram ziadosti od zamestnancov


Dakujem
A na akom základe ho vyžadovala od zamestnancov? Vari jej to prikazoval Zákon o DzP? Ak takto priam buzerovala zamestnancov, vôbec nepostupovala profesionálne.
Čučoriedka 5
11.02.13,11:10
Dobrý deň,
chcem sa spýtať. Zamestnanec poberá celý rok daň. bonus na dve deti . V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania v bode VI. má opäť napísať tieto deti ???
Tweety
11.02.13,11:31
Nie.
ContractAdmin
11.02.13,13:37
Dobry den, mam problem s jednym specifickym pripadom. Mame zamestnanca, ktory k nam nastupil v decembri 2012. Je talianskej narodnosti, na Slovensko prisiel az v decembri 2012, trvaly pobyt ma stale v Taliansku a na Slovensku nema nahlaseny ani prechodny pobyt. Pocas roka 2012 niekolko mesiacov pracoval/bol zamestnany a teda poberal prijem v Taliansku. Za mesiac december mu bola normalne vyplatena mzda. Moze si zaziadat u nas, ako u zamestnavatela o vykonanie RZD za rok 2012? (ked mu vykoname RZD a vyziada si potvrdenie od DU na SK, toto potvrdenie dolozi v Taliansku kde si musi spravit danove priznanie a tam priznat celosvetove prijmy-kedze tam ma trvaly pobyt?). Alebo si musi aj na Slovensku podavat danove priznanie? Dakujem.
zuzana1111
14.02.13,12:47
Dobrý deň prajem, prosím Vás o pomoc, nakoľko budem tento rok robiť ročné zúčtovanie dane po prvý krát, neviem si rady s dôchodcami. Máme zamestnancov s pravidelným príjmom, z ktorých jeden je invalidný dôchodca, jedna pani je starobná dôchodkyňa a neviem čo s tými dôchodkami, či mám od nich vyžiadať potvrdenie o výške ročného dôchodku a niekde ho zarátať alebo čo s tým. Vopred ďakujem za odpoveď.
Mila123
14.02.13,12:58
Dobrý deň prajem, prosím Vás o pomoc, nakoľko budem tento rok robiť ročné zúčtovanie dane po prvý krát, neviem si rady s dôchodcami. Máme zamestnancov s pravidelným príjmom, z ktorých jeden je invalidný dôchodca, jedna pani je starobná dôchodkyňa a neviem čo s tými dôchodkami, či mám od nich vyžiadať potvrdenie o výške ročného dôchodku a niekde ho zarátať alebo čo s tým. Vopred ďakujem za odpoveď.
akú výšku príjmu mali za rok 2012 vyplatenú?
zuzana1111
14.02.13,13:02
jeden mal 6526,30 a druhá mala 7578,05
Mila123
14.02.13,13:07
jeden mal 6526,30 a druhá mala 7578,05ok....
opýtaj sa ich, či majú vyšší ročný dôchodok (bez vianočného príspevku) ako ročná nčzd (pre SD)
a u ID má vek na priznanie SD? ak nie, jeho ID neovplyvní nčzd (ako riadni zamestnanci pokračuješ v RZD) bez toho aby si vyžiadala výšku jeho ID
zuzana1111
14.02.13,13:15
v pondelok to zistím a napíšem. Ten ID ešte nemá vek na priznanie SD. ďakujem zatiaľ za odpoveď.
zuzana1111
14.02.13,13:33
ešte som zabudla, máme tu aj jedného výsluhového dôchodcu.
Mila123
14.02.13,13:38
ešte som zabudla, máme tu aj jedného výsluhového dôchodcu.

ako SD, ak má príjem D vyšší ako nčzd, tak nič.....ak menej (o tom pochybujem) tak iba do rozdielu....
KatarinaNR
14.02.13,13:38
chcem sa opýtať živnostník ukončil živnosť 31.1.2012, od 1.2. začal na dohodu pracovať u seba za 200€ mesačne až do konca roka 2012. Manželka január až máj nezamestnaná a jún až december poberateľka materskej, ako a čo všetko môže v DP FO B uplatiniť. daňový bonus na dieťa od, júna (keďže sa v júni narodilo), a ostatné?
ďakujem
Mila123
14.02.13,13:39
chcem sa opýtať živnostník ukončil živnosť 31.1.2012, od 1.2. začal na dohodu pracovať u seba za 200€ mesačne až do konca roka 2012. Manželka január až máj nezamestnaná a jún až december poberateľka materskej, ako a čo všetko môže v DP FO B uplatiniť. daňový bonus na dieťa od, júna (keďže sa v júni narodilo), a ostatné?
ďakujem
ako u seba?
aký je jeho príjem z podnikania a zamestnania, každý zvlášť....
veronikasad
14.02.13,13:39
chcem sa opýtať živnostník ukončil živnosť 31.1.2012, od 1.2. začal na dohodu pracovať u seba za 200€ mesačne až do konca roka 2012. Manželka január až máj nezamestnaná a jún až december poberateľka materskej, ako a čo všetko môže v DP FO B uplatiniť. daňový bonus na dieťa od, júna (keďže sa v júni narodilo), a ostatné?
ďakujem
Katka, to sa ako dá (bez živnosti) - založil s.r.o-čku ?
KatarinaNR
14.02.13,13:53
Mila123, u seba myslím, v sro-kde je konateľ. Príjem z podnikania obrat cca 4tis. za ten január a z dohody je 200x11mesiacov.

veronika, neviem čo myslím,
KatarinaNR
14.02.13,13:54
čo myslíš
KatarinaNR
14.02.13,13:54
Veronika, ukončil živnosť k 31.1.2012 a založil sro.
Mila123
14.02.13,13:56
Mila123, u seba myslím, v sro-kde je konateľ. Príjem z podnikania obrat cca 4tis. za ten január a z dohody je 200x11mesiacov.

veronika, neviem čo myslím,
aj keby vykazoval stratu na živnosti, má dostatočný príjem z § 5 ZDP, má nárok na DB na dieťa
KatarinaNR
14.02.13,13:58
áno, to som si myslela, že daňový bonus na dieťa bude mať, ale či aj niečo na manželku môže?
Mila123
14.02.13,14:00
aká bola výška MD? a mala vyplácanú aj PvN či PN?
KatarinaNR
14.02.13,14:13
v rámci roka 2012 nemala vyplácanú PN ani PvN, mala materskú z DNP a mala ju maximálnu
KatarinaNR
14.02.13,14:50
prepáčte dievčence, píšem ako hotentót :-(
veronikasad
14.02.13,14:58
prepáčte dievčence, píšem ako hotentót :-(
Katka, zo živnosti si uplatňuje paušálne výdavky ? Ku dňu skončenia živnosti mu nezostali neuhradené pohľadávky a nespotrebované zásoby ?
KatarinaNR
14.02.13,15:03
veronika, za január bude mať jednoduché účtovníctvo (aj vlani mal za celý rok) no a predal si do sro zásoby, na čo má aj zmluvu, išlo o 20tis.z ktorých bude musieť samozrejme zaplatiť daň.
veronikasad
14.02.13,15:07
veronika, za január bude mať jednoduché účtovníctvo (aj vlani mal za celý rok) no a predal si do sro zásoby, na čo má aj zmluvu, išlo o 20tis.z ktorých bude musieť samozrejme zaplatiť daň.
V predch. príspevku píšeš, že mal príjmy 4000 € - takto správnu odpoveď nedostaneš. Zásoby zvyšujú základ dane, rovnako aj neuhradené pohladávky, ak mu nejaké zostali.

Doplň ešte sumu vyplatenej materskej manželky za rok 2012.

Uzatvor si riadne účtovníctvo za rok 2012, vrátane položiek upravujúcich základ dane a potom sa pýtaj.
KatarinaNR
14.02.13,15:11
Veronika, zmluvu o zásobách síce má, ale nemá ju vyplatenú, čiže má pohľadávku, manželkinu sumu zatiaľ neviem, len približne cca 3000€
veronikasad
14.02.13,15:15
Veronika, zmluvu o zásobách síce má, ale nemá ju vyplatenú, čiže má pohľadávku, manželkinu sumu zatiaľ neviem, len približne cca 3000€
Katka, ale tú pohladávku rovnako zdaňuje pri ukončení živnosti = navyšuje sa základ dane.
To sú všetko veci, ktoré vplývajú na správny výpočet dane. Rovnako do DP zahrňa aj príjem z dohody. Ak nemal podpísané vyhlásenie a mal tam zrážanú daň, táto sa mu v DP typu B započíta.

Na manželku (ak boli manželmi celý rok) si môže uplatniť rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným materským (potvrdenie o výške materského jej vydá sociálna poisťovňa).

Aby som ťa nedomýlila, keď boli zásoby predané (bez ohľadu na to, že fa nebola zaplatená), neupravuje základ dane o nespotrebované zásoby, ale pohľadávku.
KatarinaNR
14.02.13,15:22
áno Veronika, tak nejak som to myslela. Vyhlásenie mal podpísané. Áno o pohľadávku viem, že pohľadávku si musí zdaniť, čiže si ňou zvyšuje základ dane. Ja som tým 4000e myslela, obrat v rámci januára.
ďakujem, pekne si to napísala. Čiže ak manželka mala príjem 3000e, nezdaniteľná časť na daňovníka je 3644,74e a rozdiel 644e si ako uplatní?
veronikasad
14.02.13,15:37
áno Veronika, tak nejak som to myslela. Vyhlásenie mal podpísané. Áno o pohľadávku viem, že pohľadávku si musí zdaniť, čiže si ňou zvyšuje základ dane. Ja som tým 4000e myslela, obrat v rámci januára.
ďakujem, pekne si to napísala. Čiže ak manželka mala príjem 3000e, nezdaniteľná časť na daňovníka je 3644,74e a rozdiel 644e si ako uplatní?
Čo sa týka manželky - ano, uplatní si rozdiel. Príjem z dohôd uvedieš v § 5.
Aké mal výdavky zo živnosti ? Zostali mu aj nejaké neuhradené dodávatelské fakúry ?
KatarinaNR
15.02.13,08:07
čo sa výdavko týka, ešte ich neviem, ale pravdepodobne neuhradené dodávateľské faktúry nemá žiadne.
Lilien 15
15.02.13,10:23
Ešte by som sa chcela spýtať na toho dôchodcu a RZD...Dôchodok bol priznaný od septembra 2012. Robím RZD a to zníženie základu dane je celá suma 3644,74 alebo sa tam nejak zohladní aj ten dôchodok?
ďakujem
Andyke
15.02.13,10:25
Má nárok na celú NČZD.
Lilien 15
15.02.13,10:31
Má nárok na celú NČZD.

ďakujem...
a nová zamestnankyna po materskej ktorá odpracovala len 1 mesiac, má tiež nárok na celú NČZD,áno?
Andyke
15.02.13,10:33
Áno.
Lilien 15
15.02.13,10:34
vďaka
Tweety
15.02.13,10:34
ďakujem...
a nová zamestnankyna po materskej ktorá odpracovala len 1 mesiac, má tiež nárok na celú NČZD,áno?
NČ je ročná, nie je závislá od počtu odpracovaných mesiacov.
Lilien 15
15.02.13,10:37
dík,som si nebola istá
dan vyšla mínusová takže nula a vrátia jej to čo zaplatila....
zuzana1111
19.02.13,12:55
Mila 123 už som zistila príjem tých dôchodcov a všetci ho majú vyšší ako NČ. Tak teraz ma to nemusí vôbec zaujímať a môžem robiť RZ???Ďakujem
luckaaal
25.02.13,07:32
Dobry den,
chcela by som sa spytat: Zamestnanec si uplatnuje NCZD na manzelku ta od 1-3 mesiaca poberala rodicovsky prispevok potom od 4-10 mesiaca bola na urade prace nepoberala mzdu a od 10-12 mesiaca bola zamestnana a mala uhrn prijmov 1068,75 bez poistneho (ciastkovy zaklad dane) 925,58 ktora suma sa odpocita od NCZD ta bez poistneho?
Dakujem.
Tweety
25.02.13,07:34
Dobry den,
chcela by som sa spytat: Zamestnanec si uplatnuje NCZD na manzelku ta od 1-3 mesiaca poberala rodicovsky prispevok potom od 4-10 mesiaca bola na urade prace nepoberala mzdu a od 10-12 mesiaca bola zamestnana a mala uhrn prijmov 1068,75 bez poistneho (ciastkovy zaklad dane) 925,58 ktora suma sa odpocita od NCZD ta bez poistneho?
Dakujem. AK mala podporu, tak aj tá sa počíta do jej príjmu. Potom od NČ odpočítaš podporu, príjem zo ZČ(mínus odvody), a ten rodiel bude uplatnená NČ.
luckaaal
25.02.13,07:40
nemala podporu takze od NCZD odratam tych 925,58 spravne? :)
VÍNO NITRA
25.02.13,17:19
Pre: luckaaal: áno, správne.
Agerát
26.02.13,06:33
Zamestnankyňa bola na RD od 01/2012 - 09/2012.. Mesiace 10/2012-12/2012 odpracovala... K ročnému zúčtovaniu potrebujem mať nejaké potvrdenie že bola na rodičovskej dovolenke? Ak má hrubú mzdu 2229,61 € patrí jej daňový bonus vo výške 249,24 €? Alebo sa na uplatnenie nároku na daňový bonus sa berie príjem 2229,61 - poistné 298,69 = 1930,92??
kn-alka
26.02.13,06:42
Na uplatnenie nároku na DB sa berie hrubý príjem. v tomto prípade má nárok na celoročný bonus.
K RZ nepotrebuješ potvrdenie o rod.dovolenke (ja pre istotu zakladám). Zamestnanec predsa v žiadosti
uviedol skutočnosti, za ktoré zodpovedá.
Čučoriedka 5
07.03.13,06:02
Prosím o radu. Občan Českej republiky pracuje v našej spoločnosti na skrátený pracovný úväzok. Denne dochádza do zamestnania .Mesačne je jeho hrubý príjem 200,-€. V roku 2012 si neuplatňoval nezdaniteľné minimu. Požiadal o vykonanie ročného zúčtovania . Má nárok na nezdaniteľné minimum ?? aj keď úhrn jeho príjmov na území Slovenskej republiky troví menej ako 90% zo všetkých príjmov . Hlavný príjem má na územi Českej republiky.
ďakujem
Mila123
07.03.13,06:08
Prosím o radu. Občan Českej republiky pracuje v našej spoločnosti na skrátený pracovný úväzok. Denne dochádza do zamestnania .Mesačne je jeho hrubý príjem 200,-€. V roku 2012 si neuplatňoval nezdaniteľné minimu. Požiadal o vykonanie ročného zúčtovania . Má nárok na nezdaniteľné minimum ?? aj keď úhrn jeho príjmov na území Slovenskej republiky troví menej ako 90% zo všetkých príjmov . Hlavný príjem má na územi Českej republiky.
ďakujem
90% platí pri manželke, nie pri jeho nčzd....
kn-alka
07.03.13,06:23
Prosím o radu. Občan Českej republiky pracuje v našej spoločnosti na skrátený pracovný úväzok. Denne dochádza do zamestnania .Mesačne je jeho hrubý príjem 200,-€. V roku 2012 si neuplatňoval nezdaniteľné minimu. Požiadal o vykonanie ročného zúčtovania . Má nárok na nezdaniteľné minimum ?? aj keď úhrn jeho príjmov na území Slovenskej republiky troví menej ako 90% zo všetkých príjmov . Hlavný príjem má na územi Českej republiky.
ďakujem

Má nárok na NČZD, aki ti už písala Mila123, tých 90% sa berie do úvahy len pri tom, ak chce odpočítať NČZD na manželku.
Čučoriedka 5
07.03.13,09:21
90% platí pri manželke, nie pri jeho nčzd....

Ďakujem
Kaja.K
09.03.13,20:16
Ahojte, prosím o radu, mám prípad teraz prvý rok, že mám robiť ročné zúčtovanie zamestnancom českej firmy, ktorá tu má stálu prevádzkareň a zamestnanci platia na SK iba daň (vždy pomerne k tomu, koľko dní odpracovali v CZ a koľko na SK). Zo mzdy sa im zráža poistné iba v CZ, a tu platia iba daň.
Chcela by som sa opýtať, či teda pri ročnom zúčtovaní budem postupovať tak, že od pomernej časti hrubej mzdy (za dni odpracované na SK, iba z tejto časti platia daň) odpočítam pomernú časť odvodov zaplatených v CZ, NčZD a tak vypočítam daň a porovnám s preddavkami?

A ešte jednu otázku by som mala, podľa § 38 ods. 2 môžem spraviť ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý k nám nastúpil 1.2. tohto roku? Min.rok bol časť roka nezamestnaný, časť zamestnaný inde a časť dobrovoľne nezamestnaný.
Vopred ďakujem za každú radu ;-)
Radka08
13.03.13,08:54
NČ je ročná, nie je závislá od počtu odpracovaných mesiacov.

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať - čítam materiál zo školenia a mám tu k potvrdeniu napísané, že do Riadku 02 sa majú napísať mesiace, počas ktorých mal zamestnanec nejaký príjem. Keď mám napr. zamestnancov, ktorí sú už mesiace chorí, tak tieto mesiace neuvediem? Mám aj jedného, ktorý do januára chodil na VŠ, v januári prerušil a bol na úrade práce, nepoberal žiadne dávky, vo februári nastúpil k nám na dohodu a od apríla ma HPP. Jemu uvediem všetky mesiace okrem januára?
A má to, že sú PN, resp. že napr. ten jeden začal pracovať až od januára na výšku NČZD?
Lebo v materiáli ďalej čítam, že v potvrdení v Riadku 06 sa uvedie uplatnená NČZD, nie počet mesiacov, za ktoré bolo podpísané vyhlásenie. Tak keď nemal v mesiaci žiadni príjem, tak sa zrejme neuplatňovala, alebo?

A ešte taká podotázka, stretli ste sa niekedy s tým, že sa jednému zamestnancovi preplatok vyplatil na viac krát? Napr. má preplatok 600 €, tak sa mu vyplatí 300 vo februárovej mzde a 300 v marcovej?

Ďakujem veľmi pekne
JAJA11
13.03.13,10:38
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať - čítam materiál zo školenia a mám tu k potvrdeniu napísané, že do Riadku 02 sa majú napísať mesiace, počas ktorých mal zamestnanec nejaký príjem. Keď mám napr. zamestnancov, ktorí sú už mesiace chorí, tak tieto mesiace neuvediem? Mám aj jedného, ktorý do januára chodil na VŠ, v januári prerušil a bol na úrade práce, nepoberal žiadne dávky, vo februári nastúpil k nám na dohodu a od apríla ma HPP. Jemu uvediem všetky mesiace okrem januára?
A má to, že sú PN, resp. že napr. ten jeden začal pracovať až od januára na výšku NČZD?
Lebo v materiáli ďalej čítam, že v potvrdení v Riadku 06 sa uvedie uplatnená NČZD, nie počet mesiacov, za ktoré bolo podpísané vyhlásenie. Tak keď nemal v mesiaci žiadni príjem, tak sa zrejme neuplatňovala, alebo?

A ešte taká podotázka, stretli ste sa niekedy s tým, že sa jednému zamestnancovi preplatok vyplatil na viac krát? Napr. má preplatok 600 €, tak sa mu vyplatí 300 vo februárovej mzde a 300 v marcovej?

Ďakujem veľmi pekne

do riadku 2 sa uvádzajú podľa mňa mesiace, počas ktorých trval pracovný pomer alebo dohoda.... teda aj tie mesiace, kedy bol zamestnanec PN, vy ste mu výplatu robili, akurát bola 0...

preplatok by sa mal vyplatiť jednorázovo, ak je vyšší ako preddavky na daň, DÚ vám ho vráti
megyzah
14.03.13,05:53
Dobrý deň, prosím o radu, je pravda, že mzdárka môže zamestancovi vydať potvrdenie o mzde za predchádzajúci rok iba jeden krát? Kde to prosím nájdem? Ďakujem
kn-alka
14.03.13,05:58
Prečo len jedenkrát? Nemá založenú kópiu? Ak nevie zo softu vytlačiť znova potvrdenie (čo každý soft povolí tlačiť aj miliónkrát), musí vydať aspoň fotokópiu.
megyzah
14.03.13,06:06
Veď práve, naša zamestnankyňa si chce urobiť sama daňové priznanie, požiadala mňa a ešte predchádzajúceho zamestnávateľa o vydanie potvrdenia o zárobku,. Fakt je ten, že jedno sme jej už dávali kvôli tomu, že manžel si chcel uplatniť úľavu na dani a jeho mzdárka chcela originály potvrdení. Nemá význam už rozmýšľať, že prečo tak chcela, veď stačí ak si úľavu zamestnanec vyznačí do žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Ja nemám problém zamestnankyni druhé potvrdenie originál vydať, ale mzdárka predchádzajúceho zamestnávateľa to odmietla a že ak vydá, tak len kópiu, ibaže ku daňovému priznaniu treba pripojiť originály. Tak teraz neviem čo s tým. A hlavne som sa zľakla, lebo ja som nidky nemala problém vytlačiť potvrdenia aj dva krát, ak to zamestnanci potrebovali - a väčšinou bol hlavný dôvod ten,že to predchádzajúce proste niekde založili.
JAJA11
14.03.13,06:07
Dobrý deň, prosím o radu, je pravda, že mzdárka môže zamestancovi vydať potvrdenie o mzde za predchádzajúci rok iba jeden krát? Kde to prosím nájdem? Ďakujem

myslím, že by vám mala spraviť aspoň kópiu, ak ste pôvodné stratili.... potvrdenie vám nesmie vydať, ak vám urobila ročné zúčtovanie, vtedy nie je povinná vám vystaviť potvrdenie....
JAJA11
14.03.13,06:08
Veď práve, naša zamestnankyňa si chce urobiť sama daňové priznanie, požiadala mňa a ešte predchádzajúceho zamestnávateľa o vydanie potvrdenia o zárobku,. Fakt je ten, že jedno sme jej už dávali kvôli tomu, že manžel si chcel uplatniť úľavu na dani a jeho mzdárka chcela originály potvrdení. Nemá význam už rozmýšľať, že prečo tak chcela, veď stačí ak si úľavu zamestnanec vyznačí do žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Ja nemám problém zamestnankyni druhé potvrdenie originál vydať, ale mzdárka predchádzajúceho zamestnávateľa to odmietla a že ak vydá, tak len kópiu, ibaže ku daňovému priznaniu treba pripojiť originály. Tak teraz neviem čo s tým. A hlavne som sa zľakla, lebo ja som nidky nemala problém vytlačiť potvrdenia aj dva krát, ak to zamestnanci potrebovali - a väčšinou bol hlavný dôvod ten,že to predchádzajúce proste niekde založili.

k daňovému priznaniu sa pripájajú kópie
kn-alka
14.03.13,06:10
k DP sa pripájajú vždy len kópie!!!
megyzah
14.03.13,06:15
Nie ročné zúčtovanie dane sme nerobili ani my, ani predchádzajúci zamestnávateľ. V každom prípade ďakujem za odpovede, už som aspoň v obraze čo sa týka daniarov - ja som bola na tom, že tam treba len orginály. Ale aj tak si myslím, že mzdárka by nemala mať problém vydať potvrdenie aj po druhý krát. Vďaka všetkým!
JAJA11
14.03.13,06:18
Nie ročné zúčtovanie dane sme nerobili ani my, ani predchádzajúci zamestnávateľ. V každom prípade ďakujem za odpovede, už som aspoň v obraze čo sa týka daniarov - ja som bola na tom, že tam treba len orginály. Ale aj tak si myslím, že mzdárka by nemala mať problém vydať potvrdenie aj po druhý krát. Vďaka všetkým!

súhlasím, nemala by mať problém, pokiaľ neurobila ročné zúčtovanie.... Myslím, že sa nedá zneužiť doklad a podať DP priznanie 2 x :-) Tam nič nehrozí a hlavne, za podané DP nesie zodpovednosť každý sám za seba :-)