Charlie6
17.01.13,09:39
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako vypočítam výšku účtovných odpisov:
- ide o stroje, ktoré zaradím do DHM a budem ich používať dlhšie ako jeden rok. Skúšobné sito v hodnote 80 eur a napr. analyt. váhy (OC 390 eur). Potrebujem vypočítať výšku účtovných odpisov počas obdobia dvoch rokov (ide o možnosť vrátenia časti nákladov v súvislosti s obstaraním majetku, ale len do výšky vypočítaných účtovných odpisov počas doby trvania projektu a využívania daného zariad)
Ďakujem za odpoveď.
Replasťačka
17.01.13,10:47
Prečo odpisovať takýto majetok? Je jednoduchšie účtovať cez obstaranie a interným dokladom zaúčtovať do spotreby ( 501 viesť v AE ) a uvedený majetok viesť evidenčne. A máš 100 % odpis.
Charlie6
17.01.13,11:04
Chcela som sa opýtať vyslovene na možnosť odpisovania tohto druhu zariadenia, keďže s tým nemám žiadne skúsenosti. Potrebujem tieto informácie v rámci vypracovania projektu, kde je možnosť získať fin. prostriedky na pokrytie časti nákladov v súvislosti s obstaraním zariadenia, ale LEN DO VÝŠKY vypočítaných ODPISOV
pavol54
17.01.13,11:09
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako vypočítam výšku účtovných odpisov:
- ide o stroje, ktoré zaradím do DHM a budem ich používať dlhšie ako jeden rok. Skúšobné sito v hodnote 80 eur a napr. analyt. váhy (OC 390 eur). Potrebujem vypočítať výšku účtovných odpisov počas obdobia dvoch rokov (ide o možnosť vrátenia časti nákladov v súvislosti s obstaraním majetku, ale len do výšky vypočítaných účtovných odpisov počas doby trvania projektu a využívania daného zariad)
Ďakujem za odpoveď. keby potrebovali na svoju funkciu nejaký spotrebný materiál, tak by to malo logiku mať v evidencii prístroj techniku ako DHM (aj keby mal nulovú zost hodnotu) napr vyžínač - spotr phm, alebo čistička - spotreba kartáčov a čistiacich prostr. a pod, ani hospodársky výsledok ti to nevylepší taká suma
pavol54
17.01.13,11:13
Chcela som sa opýtať vyslovene na možnosť odpisovania tohto druhu zariadenia, keďže s tým nemám žiadne skúsenosti. Potrebujem tieto informácie v rámci vypracovania projektu, kde je možnosť získať fin. prostriedky na pokrytie časti nákladov v súvislosti s obstaraním zariadenia, ale LEN DO VÝŠKY vypočítaných ODPISOV aha, tak si daj zrýchlené odpisovanie ale celková doba odpisovania myslím že ostáva minimálna doba je 4 roky
zamborskyjan
17.01.13,11:14
Môžeš to dať priamo do spotreby a pritom si viesť prvotnú evidenciu v majetku. Do projektu daj sumu odpisov . t.j. 100%.odpis.
a_je_to
17.01.13,12:14
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako vypočítam výšku účtovných odpisov:
- ide o stroje, ktoré zaradím do DHM a budem ich používať dlhšie ako jeden rok. Skúšobné sito v hodnote 80 eur a napr. analyt. váhy (OC 390 eur). Potrebujem vypočítať výšku účtovných odpisov počas obdobia dvoch rokov (ide o možnosť vrátenia časti nákladov v súvislosti s obstaraním majetku, ale len do výšky vypočítaných účtovných odpisov počas doby trvania projektu a využívania daného zariad)
Ďakujem za odpoveď.

Tie predmety môžeš kľudne zaradiť do DHM. Určíš im dobu použitia - ako asi predpokladáš ich efektívne použitie, založíš im odpisový plán. V Tvojom prípade čo najmenej, ale nie menej, ako 2 roky. Z ich ceny a doby predpokladného používania už vypočítaš mesačnú výšku odpisov.
Replasťačka
17.01.13,13:15
Tie predmety môžeš kľudne zaradiť do DHM. Určíš im dobu použitia - ako asi predpokladáš ich efektívne použitie, založíš im odpisový plán. V Tvojom prípade čo najmenej, ale nie menej, ako 2 roky. Z ich ceny a doby predpokladného používania už vypočítaš mesačnú výšku odpisov.

Súhlasím, ale mala by to riešiť vnútropodniková smernica a mali by tak byť zaradené všetky predmety nad 80 Eur s dobou využitia dlhšou ako jeden rok a tiež by mala byť vypracovaná podstatne skôr, ako bola podaná žiadosť o vrátenie takýchto nákladov.