zuzana
17.01.13,11:20
Máme v banke termínovaný vklad na 2 roky od roku 2011/december/, v roku 2011 som účtovala o nahromadených úrokoch na tomto účte 385/662 144,50€ ako príjmy bud.období, treba o nich účtovať-ide vlastne o hrubý úrok nezdanený zráž.daňou.teraz v tomto roku na informatívnom výpise zase prišla suma nahr.úrokov-od tých odpočítam sumu z roku 2011 a zostane mi tam suma pripadajúca na rok 2012, zase zaúčtujem 385/662???treba o túto sumu upraviť riadok 290 daň.priznania??minulý rok som upravila, len neviem či správne, keď ešte nie je vyčíslená zrážková daň, bude až v roku skončenia viazanosti t.j. v roku 2013.?Ako vy účtujete o termínovaných vkladoch?Ďakujem.
zuzana
17.01.13,13:47
Prosím Vás nikto neúčtuje o úrokoch na termínovanom vklade-potrebujem v tomto poradiť, ako to vykázať v daň.priznaní PO a zaúčtovať, či sa tam účtuje aj zrážková daň ročne, alebo až po vyplatení??
KEJKA
17.01.13,17:48
úroky účtuješ tak ako si napísala, neviem prečo by sa tie úroky nemali vyúčtovať a pripísať každý rok včítane zrážkovej dane.
ale ak ide o dhodobý TV, tak možno sa to pripíše k dobru a zdaní naozaj až na konci obdobia.
Priznávam, že by som mala dilemu, ako to vysporiadať v DP. máš to vo výnosoch a nie je to zdanené zrážkovou daňou, takže by som asi ZD neupravovala.
zaplatím vyššiu daň, ale sa mi to vráti po vypršaní TV a pripísaní úrokov aj s daňou - tak v tom období by som riešila úpravu v DP.
zuzana
18.01.13,06:47
Áno ide o dlhodobý termínovaný vklad, kde vždy na konci roka príde informatívny výpis , kde nie je vyčíslená zrážková daň, iba hrubý úrok ako nahromadený úrok na termínovanom vklade, ktorý každý rok /ide o term.vklad od 14.12.2011-14.12.2013/ zaúčtujem 385/662, takže by som to nemala odpočítať na riadku 240, ale riadne zdaniť v danom roku, a potom keď term.vklad skončí to bude zdanené ešte raz a zaúčtovaná celková zrážková daň na 591, ktorá potom nepôjde do riadku 100??Potom tie úroky budú vlastne zdanené 2x, nie?
KEJKA
18.01.13,15:05
Áno ide o dlhodobý termínovaný vklad, kde vždy na konci roka príde informatívny výpis , kde nie je vyčíslená zrážková daň, iba hrubý úrok ako nahromadený úrok na termínovanom vklade, ktorý každý rok /ide o term.vklad od 14.12.2011-14.12.2013/ zaúčtujem 385/662, takže by som to nemala odpočítať na riadku 240, ale riadne zdaniť v danom roku, a potom keď term.vklad skončí to bude zdanené ešte raz a zaúčtovaná celková zrážková daň na 591, ktorá potom nepôjde do riadku 100??Potom tie úroky budú vlastne zdanené 2x, nie?
nebudú, lebo ten výnos na 662 z minulých rokov, ktorý si zdanila dáš v r. 2013, ale aj akuálny výnos v r. 2013 na 662 ako odpoč.položku v DPPO.
zuzana
20.01.13,07:07
Tento príspevok pridal v inej téme jeden prispievatel:
Daň z úroku sa osobitne nevyvyčísli. Iba v rámci zdanenia celého HV, do ktorého sa prírastok hodnoty vkladu bez vyčísleia úroku a dane zahrnie. Celé roky to tak robím podľa Cenigovej k účtu 385/662. Čo s duplicitným zdanením zrážkou po roku 2010 - to ešte ešte neviem, hoci to aj ja mám. Každopádne ide o duplicitnú daň s nárokom na vrátenie od správcu dane. Ale až po zrážke z pripísaného úroku. Zrejme pôjdem aj ja poradiť sa so správcom dane, ako ju získať späť, keď bude vklad splatný. Treba asi vyčísliť preplatok a vyžiadať žiadosťou, keď v rámci priznania dppo od 2011 cez preddavok niet na to priestor.

Takže úroky sa na r.240 odpočítavajú preto, lebo zrážkovou daňou sú už vysporiadané, čiže sa zaúčtujú na 662 a na r.240 sa odpočítajú, aby neboli zdanené 2x, a tak isto daň sa zaúčtuje na 591 a už nejde do riadku 100 DPPO.Len pri týchto termínovaných vkladoch to nie je doriešené, lebo keď to ročne účtujete ako príjem budúcich období a nie je vyčíslená zrážková daň, ak to neupravíme na r.240, tak potom sa to zdaní, a je to zdanené na konci viazanosti aj zrážkovou daňou, potom jedine tak, že ročne to riadne zdaniť a v roku ukonč.viazanosti celú sumu týchto úrokov za jednotlivé roku čo bolo účtované na 662 tak to dať ako odpočítatelnú položku na r.240 v roku 2013?Čo keď som v roku 2011 už tieto úroky upravila na r.240-bola to len malá suma okolo 141 €?
KEJKA
20.01.13,09:42
tak ako píšeš v druhom odstavci - všetko sa vráti späť úpravou DPPO v správnom čase.
Stefan2005
20.01.13,21:16
... no neviem, s takýmto TV som sa ešte nestretol; bežne pri TV banka vyčísľuje nielen akumulovaný úrok, ale aj akumulovanú daň z úroku. Neviem prečo, ale mám dojem, že ak banka informuje o iba o akumulovanom úroku, a nevyčísluje a hlavne nezráža z neho zrážkovú daň, tak to asi len preto, že nie sú splnené podmienky termínovaného vkladu na "ostré" pripísanie úroku a zrazenie dane - to nastane až vo výročný deň TV, dovtedy môže prísť k porušeniu podmienok a nárok na úrok nevznikne vôbec.
V prípade takto stanovených podmienok nepokladám za správne "dohadovať" daňový výnos z úrokov, z ktorých nebola zrazená daň.
Stefan2005
21.01.13,09:26
.... tu som našiel článok k časovému rozlišovaniu úrokov z terminovaných vkladov:

http://www.enoviny.sk/print.phtml?cid=49404

treba však pripomenúť, že rieši:
1. otázku z pohľadu účtovníctva, nie zdaňovania
2. a neberie do úvahy zmeny, ktoré nastali v ich daňovom režime (z preddavkovej na zrážkovú).

Za zrážkovú daň z úrokov je zodpovedná banka - pri pripísaní úrokov je povinná ich zraziť (a odviesť).
Nie som presvedčený, že by som tak mal urobiť ja, ako klient banky, a odviesť daň (zaplatiť daň za iného daňovníku), ktorú je povinná banka.
Takže mne stále vychádza, že účet 662 a jeho pohyby by mali zostať nedaňové, bez ohľadu na to, či banka zrazila, alebo nezrazila daň.
Ale možno sa mýlim :rolleyes: a rád prijmem korigujúce vysvetlenie.
KEJKA
21.01.13,11:37
tvoje stanovisko sa mi páči. Svoje som uviedla z dôvodu, že znížiť základ dane je možné tými výnosmi, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou.
A kedže neboli, tak sa znížiť základ dane nedá, nie je na to dôvod. Podľa mňa dôvod, že "mali byť zdanene", alebo že "budú zdanené", neobstojí.

Po pripísaní úrokov a zrazení zrážkovej dane v roku 20xx, podľa mňa, nič nebráni tomu upraviť základ dane o sumu na účte 662 daného roku 20xx, kedy už tento výnos bol zdanený zrážkovou daňou a súčasne znížiť ZD o sumu, ktorá nie je súčasťou r.100 ale práve z dôvodu preukázateľného zdanenia zrážkovou daňou v r. 20xx je potrebné eliminovať duplicitné zdanenie.

Môj názor vychádza skôr zo zásady opatrnosti.
Stefan2005
21.01.13,12:17
Zásadu opatrnosti beriem - a postupoval by som podľa nej v prípade, ak by tie úroky boli pripísané na účet. Ale neboli pripísané, a preto nebola bankou zrazená ani daň, za ktorú je zodpovedná ona ako platiteľ.
Zuzana sa chystá na správcom dane - podľa mňa lepšie by bolo otázku smerovať na FRSR - ako postupovať pri DPPO v prípade úrokov z TV evidenčne síce bankou vykázaných k 31.12., ale nepripísaných na účet a ani nepodrobených zrážkovej dani....
KEJKA
21.01.13,12:24
podľa postupov účtovania treba zaúčtovať aj očakávané príjmy
zatiaľ nevyfakturované, neprijaté.
takže podľa podmienok TV, ak sú splnené, tak odhad výnosov z titulu očakávaných úrokov má byť účtovaný.
zuzana
21.01.13,13:13
aj podľa mňa to treba zaúčtovať, veď sa tie úroky týkajú príslušných rokov, takže to nechám riadne na 662 za dané roky a v roku 2013 to upravým neúčtovne na r.240 DPPO -celé úroky naúčtované z term.vkladu budú odpoč.položkou/za rok 2013 budú zahrn. v riadku 100, aj za roky 2011 a 2012 v DPPO 2011,2012/, daň bude vyčíslená na 591 v roku 2013 a nebude súč.riadku 100 v tomto roku.Tak by to mohlo byť:)
Stefan2005
21.01.13,13:47
... ale proti účtovaniu som vôbec nenamietal - to je v poriadku; mne ide o posúdenie ich prípadného priebežného premietnutia, či nepremietnutia v DPPO. Mne sa nepáči postup, že by som účtoval 3 roky zasebou 385/662, zdaňoval výnos, v štvrtom roku účtujem 221/385 a 591/221 a v DP vylúčim obrat 385... a štátu suplovať výpadok zrážkovej dane, ku ktorej je povinná banka, do doby, kým ju táto nezrazí a neodvedie.
Otázku na FRSR som doporučil nie kvôli postupom účtovania, ale vysvetlenia daňového režimu.
zuzana
24.01.13,18:39
tu je vyjadrenie drsr, ktoré mi dnes prislo:Tak to už fakt neviem, čo teraz spravím:)

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 17 ods.3 písm.a) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa do základu dane nezahŕňa príjem, pri ktorom vybraním dane zrážkou podľa § 43 ods.6 je splnená daňová povinnosť. Z úrokov z vkladových účtov sa podľa § 43 ods.3 písm.a) zákona o dani z príjmov úrok daň vyberá zrážkou, ktorá sa podľa § 43 ods.6 zákona o dani z príjmov považuje za daňovú povinnosť splnenú.

Keďže úrok z terminovaného vkladu je príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou, pričom vybraním dane zrážkou je daňová povinnosť splnená, ide o príjem, ktorý podľa § 17 ods.3 písm.a) zákona o dani z príjmov nie je súčasťou záladu dane. Úrok z termínovaného vkladu zaúčtovaný na účte 662 - Úroky je súčasťou výsledku hospodárenia na riadku 100 daňového priznania, preto sa pri zistení základu dane od výsledku hospodárenia odpočíta na riadku 240 daňového priznania. Daň z uvedeného príjmu vyberie platiteľ dane pri jeho výplate, poukázaní alebo pripísaní.

Podotýkame, že na riadku 100 daňového priznania sa uvádza výsledok hospodárenia pred zdanením, ktorý sa zistí ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 ? Výnosy a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 ? Náklady okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov. .

Ing.Ľubica Vajčovcová, Odbor podpory a služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR, Banská Bystrica

Váš dopyt:

Klient má zriadený termínovaný vklad na 24 mesiacov od 14.12.2011-14.12.2013.Ročne k 31.12. dostáva informatívne výpisy, kde sú vyčíslené hrubé úroky nezdanené zrážkovou daňou.Ročne tieto úroky keďže sa týkajú daných rokov sú k 31.12. zúčtované na na účtoch 385/662.Daň vyčíslená nie je, bude až po ukončení viazanosti .Ako správne upraviť základ dane a vyplniť DPPO za dané roky, treba ročne upravovať riadok 240 v DPPO o túto sumu úrokov a zrážkovú daň zaúčtovať až po ukončení viazanosti na 591 a v tomto poslednom roku nepôjde do riadku 100, lebo ak sa v jednotlivých rokoch úrok zaúčtuje na 385/662 a neupraví sa ZD na r.240, teda sa zdaní ten úrok 2x /v jednotlivých rokoch keď je účtované na 662 a keď sa skutočne zrazí daň, ktorá sa považuje za vysporiadanú a neuvádza sa už v riadku 100./.
Stefan2005
24.01.13,19:12
tu je vyjadrenie drsr, ktoré mi dnes prislo:Tak to už fakt neviem, čo teraz spravím...


.... Takže mne stále vychádza, že účet 662 a jeho pohyby by mali zostať nedaňové, bez ohľadu na to, či banka zrazila, alebo nezrazila daň....


tu je vyjadrenie drsr:
Keďže úrok z terminovaného vkladu je príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou, pričom vybraním dane zrážkou je daňová povinnosť splnená, ide o príjem, ktorý podľa § 17 ods.3 písm.a) zákona o dani z príjmov nie je súčasťou záladu dane. Úrok z termínovaného vkladu zaúčtovaný na účte 662 - Úroky je súčasťou výsledku hospodárenia na riadku 100 daňového priznania, preto sa pri zistení základu dane od výsledku hospodárenia odpočíta na riadku 240 daňového priznania. Daň z uvedeného príjmu vyberie platiteľ dane pri jeho výplate, poukázaní alebo pripísaní....

1. ak budeš účtovať v jednotlivých rokoch 385/662
2. tak v DPPO uvedieš obrat účtu 662 v riadku 240 DP (ponížiš si ZD vykázany na r. 100) !!!
zuzana
29.01.13,10:03
Môžem to tak spraviť aj keď daň nie je zrazená, mne pripad.niekedy tieto vyjadrenia drsr také všeobecné, skôr sa mi pozdáva to čo napísala Kejka- len z tej zásady, že daň nie je zrazená a čo ak k tomu nepríde a ja si vklad vyberiem skôr, potom tam budem mať len časť priznaných úrokov.
Stefan2005
29.01.13,10:14
... rozhodnutie ako a zodpovednosť za to je len a len tebe...
Máš tu odprezentované dva názory, vyjadrenie DRSR k tvojej otázke... tak už si len vybrať.