stanisa
01.03.06,08:44
Dobrý deň chcem sa spytat ako postupujete, ak je jeden zamestnanec zamestnaný v dvoch firmach (obidve účtujem) a jeho prijem presahuje max. vymeriavací základ do ZP. Čiže pri ročnom zúčtovaní vznikne aj spoločnosti aj zamestnancovi preplatok. Neviete mi poradiť ako mám v takom prípade postupovať. dakujem
alena
01.03.06,10:12
stručne - zamestnanec požiada jedného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ZP, druhý zamestnávateľ mu dá potvrdenie o zaplatení príspevkov na ZP. Ten kto bude robiť ročné zúčtovanie musí tomu druhému zamestnávateľovi oznámiť jeho preplatok, ktorý si bude vymáhať od ZP. Na všetko budú tlačivá.
stanisa
01.03.06,10:46
tomu rozumiem ... ale ako vycislim preplatok v u toho druheho zamestnávatela? ide mi o to, ze mi to ovplyvni dan z prijmu PO, ale neviem v akej vyske
Katija
01.03.06,11:28
tomu rozumiem ... ale ako vycislim preplatok v u toho druheho zamestnávatela? ide mi o to, ze mi to ovplyvni dan z prijmu PO, ale neviem v akej vyske Pozri si tie vzory ročného zúčtovania ZP. Pokiaľ sa nič podstatné v pripomienkovom konaní nezmenilo, tak sa za takéhoto zamestnanca bude robiť ročné zúčtovanie typ X pre zamestnancov a súčasťou tohoto zúčtovania budú listy XA za každého zamestnávateľa zvlášť. A na týchto listoch sa potom vyčísli preplatok, alebo nedoplatok jednotlivých zamestnávateľov. Tam vyjde tá suma, ktorá sa oznámi druhému zamestnávateľovi a ktorú si bude musieť vysporiadať so zdravotnou poisťovňou a samozrejme aj v DP, ale už roka 2006 druhý zamestnávateľ sám. Tebe táto suma neovplyvní nič. Teda ja som to takto pochopila. Dúfam, že dobre. Takéto ročné zúčtovanie ZP bude súčasťou mzdového programu a na tomto už softverove firmy pracujú. Možno sa tu niekto z nich tiež k tomuto vyjadrí. Katija:):cool:
Jana Motyčková
01.03.06,11:40
... budú aj tlačivá typu S - obdoba X, ale podstatne zjednodušená.
Katija
01.03.06,11:53
... budú aj tlačivá typu S - obdoba X, ale podstatne zjednodušená. To je novinka. Pre koho budú? Pre zamestnancov, čo mali viac zamestnávateľov? Katija:):cool:
Jana Motyčková
01.03.06,12:36
Budú pre tých, čo majú viac zamestnávateľov, alebo boli SZČO + zamestnanec, alebo v priebehu roka boli časť roka samoplatitelia, časť roka zamestnanci alebo SZČO, ale :
- nedošlo u nich k zmene sadzby z dôvodu ZPS
- neboli (podmienenými) poistencami štátu, t.j. dôchhodcovia, študenti a pod. Ak aj boli dôchodcovia, študenti a pod. a ich prímy určite presiahli tých 13000 za 9-12/2005 môžu tiež použiť toto tlačivo.
Jozef Mihál
01.03.06,12:45
Tlačivá S. Samozrejme zatiaľ len pracovná verzia.
AGRO
01.03.06,16:00
Prosím o vysvetlenie : nedošlo u nich k zmene sadzby z dôvodu ZPS .
Keď je SZČO celý rok a aj zamestnanec celý rok môže použiť tlačivo typu S ?
Keď som bola na školení o tomto type sa nehovorilo.
Jana Motyčková
01.03.06,17:27
Prosím o vysvetlenie : nedošlo u nich k zmene sadzby z dôvodu ZPS .
Keď je SZČO celý rok a aj zamestnanec celý rok môže použiť tlačivo typu S ?
Keď som bola na školení o tomto type sa nehovorilo.

Nedošlo k zmene sadzby z dôvodu ZPS som myslela to, že celý rok platili 4+10% (boli "zdraví"), alebo celý rok platili 2+5% (mali zníženú pracvnú schopnosť).

Keď je SZČO celý rok a aj zamestnanec celý rok môže použiť tlačivo typu S ? - áno.

Tlačivo má asi týždeň, na školeniach sa možno hovorilo o chystanom type Y - to je to dnešné S.