ado022
17.01.13,20:11
Zdravim poradaci,
s rozmachom roznych telemarketingovych firmiciek som sadol na sladke reci kocky jednej katalogovej firmy. Odprezentovala zahranicny produkt, zdal sa dobry pomer cena vykon a teda vravim poslite mi ho za euro. Nic neprislo doporucene,alebo ak doslo ako obycajna posta, tak v zmeti letakov som to jednoducho vyhodil.Po par mesiacoch vyhrazky z inkasnej spolocnosti,nabalovanie poplatkov ku nevinnemu euru.
Jednoducho to ignorujem, tovar, ziadny navrh pisomnej zmluvy, doporucena zasielka nedosla,nic som nepodpisal(len ustne agentke pripustil,ze nech poslu a skusim),ale nedalo mi a pozrel som sa na zakon 108/2000,kde sa zda,ze skutocne v tomto modernom svete je mozne uzavriet ustnu zmluvu cez telefon. Moja otazka na nejakeho odbornika je,ze ci skutocne moze dojst ku sudnemu sporu a takato komunikacia per huba (ako bola zaznamenana,tak bez mojho suhlasu),moze byt pravne platna a nejaka vymahacska firma si moze spravit na tomto biznis a sud jej priklepne exekucny titul. Ako je potom mozne tuto ustnu dohodu vypovedat s odstupom casu,najma so zretelom,ze plnenie nebolo uskutocnene (resp. nevedia preukazat,ze mi nieco dodali)?

Vdaka
mareko
18.01.13,07:14
Uzatvorenie zmluvy cez telefón je jedna vec (áno, dá sa to) a doručenie - nedoručenie tovaru je druhá vec. Ak ti tovar zaslali, tak nech ti dokážu, že si tovar prevzal a prevzatie podpísal. Napr. číslo doporučenej zásielky (na pošte sa dá zistiť kto a kedy ho prevzal), potvrdenie od kuriéra... Ak doklad nejestvuje tak nemajú nárok nič vymáhať. Samozrejme, že to nemajú a pre teba je to vybavená záležitosť. Len im odpíš, aby si mal doklad že si to riešil, keby to náhodou neuzavreli.