NikaB
17.01.13,22:17
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s vyúčtovaním nákladov na užívanie bytu, ktoré nemám.
v prvom rade, ak som nejak zle zaradila otázku a robím tu bordel, ospravedlňujem sa.
V druhom, moja otázka: Bytové družstvo koncom mája, v júni rozposiela vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu. Minulý rok, asi začiatkom októbra mi volali, aby som im ho doniesla, lebo "asi nie je dobré". Samozrejme, že ma v tú chvíľu nenapadlo si spraviť kópiu :(. Po cca mesiaci a pol som im volala, že na čo prišli, keď je ticho, dostala som odpoveď, že bud týždeň sa ozvú. Neozvali sa doteraz. Ja teraz nemám v rukách svoje vyúčtovanie, ani kópiu. Každý v meste dobre vie, že veľmi radi ošuškávajú koho sa dá, na čom sa dá. A myslím, že teraz to mám byť ja (vyzerám na sotva 18 rokov a človeka, kt. možno mávať).
Neviem či tam ísť a pýtať si ho späť, či mi môžu povedať z nejakého dôvodu, že mi ho práve dať nemôžu alebo mi ho nemôžu ani vytlačiť nanovo, že napr. o týždeň a vtedy by sa od nich dalo čakať, že nedostanem vyúčtovanie s tými istými číslami, čo v máji (či prakticky neodísť, kým ho nedostanem do ruky v ten deň). Je nejaká časová lehota na to, do kedy môžu takto po sebe akože zisťovať chyby (a len náhodou v neprospech ľudí...)? Ak tam teraz nezájdem, môžu mi napr. aj v apríli poslať "opravené" vyúčtovanie (kt. zrejme moc nepoteší)??
Vopred ďakujem za každú radu a reakciu, kt. mi pomôže sa zorientovať :)
NikaB
03.02.13,08:07
Nevedela som, že aj tu platí všeobecná premlčacia doba....ďakujem veľmi pekne :)
sito
03.02.13,09:06
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s vyúčtovaním nákladov na užívanie bytu, ktoré nemám.

Tak to sa bude asi ťažko radiť.

v prvom rade, ak som nejak zle zaradila otázku a robím tu bordel, ospravedlňujem sa.

Skoro správne, len ešte bolo treba upresniť, SVB - bytovky.

V druhom, moja otázka: Bytové družstvo koncom mája, v júni rozposiela vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu. Minulý rok, asi začiatkom októbra mi volali, aby som im ho doniesla, lebo "asi nie je dobré". Samozrejme, že ma v tú chvíľu nenapadlo si spraviť kópiu :(.

A teraz čo bolo správne? Nespraviť si tú kópiu?

Po cca mesiaci a pol som im volala, že na čo prišli, keď je ticho, dostala som odpoveď, že bud týždeň sa ozvú. Neozvali sa doteraz. Ja teraz nemám v rukách svoje vyúčtovanie, ani kópiu.

Také veci si treba dať písomne potvrdiť.

Každý v meste dobre vie, že veľmi radi ošuškávajú koho sa dá, na čom sa dá. A myslím, že teraz to mám byť ja (vyzerám na sotva 18 rokov a človeka, kt. možno mávať).

A ozaj si si istá, že teraz ty?

Neviem či tam ísť a pýtať si ho späť, či mi môžu povedať z nejakého dôvodu, že mi ho práve dať nemôžu alebo mi ho nemôžu ani vytlačiť nanovo, že napr. o týždeň a vtedy by sa od nich dalo čakať, že nedostanem vyúčtovanie s tými istými číslami, čo v máji (či prakticky neodísť, kým ho nedostanem do ruky v ten deň).

V máji dostaneš vyúčtovanie za rok 2012, či v ňom bude zahrnutá aj oprava toho za rok 2011? Na základe čoho si to porovnáš?

Je nejaká časová lehota na to, do kedy môžu takto po sebe akože zisťovať chyby (a len náhodou v neprospech ľudí...)? Ak tam teraz nezájdem, môžu mi napr. aj v apríli poslať "opravené" vyúčtovanie (kt. zrejme moc nepoteší)??

Zvyčajne pri reklamácii tridsať dní. Ale ak si ho mala zlé ty, tak všetci. Ak sa to týkalo rozpočítania služieb, plnení. Ak len v uhradených mesačných platbách, tak len teba sa to týka.

Vopred ďakujem za každú radu a reakciu, kt. mi pomôže sa zorientovať:)

Takže, zájdi za správcom a pýtaj sa, je povinný ti odpovedať. Zo zákona. Tvoje vyúčtovanie je tiež doklad týkajúci sa správy domu!!! V tvojom prípade, nie nahliadnuť, ale vrátiť, či už neopravené, alebo nové, opravené.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.



Na porade nie je nič premlčané, sem - tam, niečo vymazané, je. Ale to nie je tvoj prípad.