Sasha
01.03.06,09:31
Dobrý deň!
Chcela by som veľmi pekne poprosiť dobrých ľudí o radu. Minulý rok som prevzala účtovníctvo jednej firmy a prvýkrát ma čaká účtovná závierka. Nemám žiadne skúsenosti so skladovým hospodárstvom a jeden veľký problém. Na účte 395 mám ku koncu roku zostatok skoro 20 000 a neviem čo s tým. Bývalá účtovníčka cez tento účet preháňala pohyby iný príjem, iný výdaj, keď mala mínusový stav na sklade, aby mohla spraviť mesačnú uzávierku. Asi to nebol správny postup, ale doriešiť to musim ja. Vie mi niekto poradiť čo s tým zostatkom? Dnes začal marec a ja začínam byť zúfalá...
Vopred ďakujem skúsenejším za radu.
Tweety
01.03.06,08:45
Dobrý deň!
Chcela by som veľmi pekne poprosiť dobrých ľudí o radu. Minulý rok som prevzala účtovníctvo jednej firmy a prvýkrát ma čaká účtovná závierka. Nemám žiadne skúsenosti so skladovým hospodárstvom a jeden veľký problém. Na účte 395 mám ku koncu roku zostatok skoro 20 000 a neviem čo s tým. Bývalá účtovníčka cez tento účet preháňala pohyby iný príjem, iný výdaj, keď mala mínusový stav na sklade, aby mohla spraviť mesačnú uzávierku. Asi to nebol správny postup, ale doriešiť to musim ja. Vie mi niekto poradiť čo s tým zostatkom? Dnes začal marec a ja začínam byť zúfalá...
Vopred ďakujem skúsenejším za radu. Prvá vec: prezrieť počiatočné stavy k 1.1.2006 a skontrolovať so súvahou k 31.12.05.To sa musí rovnať. Potom zobrať inventarizácie účtov k 31.12.05, prípadne výpisy účtov v HK... Práca neradostná, ale čo už.:cool:
Sasha
01.03.06,08:56
Ďakujem za odpoveď, ale nakoľko som začiatočník, budem asi pôsobiť nechápavo. Z toho som nepochopila, čo s tým zostatkom, kedže 395 musí byť ku koncu roka nulová... Nedá sa to niekam preúčtovať hoci ako manko ma sklade? Možno sa pýtam hlúposti, ale ja s tým naozaj neviem pohnúť.
Ešte raz vďaka za každú maličkú radu.
Tweety
01.03.06,09:01
Ďakujem za odpoveď, ale nakoľko som začiatočník, budem asi pôsobiť nechápavo. Z toho som nepochopila, čo s tým zostatkom, kedže 395 musí byť ku koncu roka nulová... Nedá sa to niekam preúčtovať hoci ako manko ma sklade? Možno sa pýtam hlúposti, ale ja s tým naozaj neviem pohnúť.
Ešte raz vďaka za každú maličkú radu. Ak si vytlačiš obraty účtu 395 na ktorom máš 20000.- a prejdeš položku účtovania po položke, zistíš, čo sa tam účtovalo, a kde sa stal problém.Potom prezrieš, či bolo účtov. správne a ak nie ,opravíš ho.
Určite máš ešte jeden účet nesprávny. PU je o podvojnom účtovaní, ak nesedí jeden, tak aj druhý.
alušik
01.03.06,09:02
Sasha, z toho, čo píšeš usudzujem, že aj tak by nešlo asi o manko, skôr naopak. Podľa prvého príspevku mi to skôr vychádza na to, že tá pani pred Tebou tú 395 použila v prípade, že jej ten sklad išiel nejakým spôsobom do mínusu. Čiže vydala niečo, čo na sklade nemala. Zázračné - odkiaľ to teda vzala, aby to mohla predať? Jedine inventúrny prebytok. Ako píše Tweety, musíš začať kontrolovať hlavne to, či Ti stav k 1.1.2005 sedí na inventúru. Nedá sa len tak chytiť a jednoducho sa zbaviť účtu 395 tým,že to dáš do nákladov alebo výnosov. Treba zistiť, prečo tam ten rozdiel je!!!
Sasha
01.03.06,09:39
Veľmi pekne ďakujem! Vidím, že ma čaká náročný mesiac...
alušik
01.03.06,11:06
V každom prípade nezávidím... Ja tiež len začínam robiť skladovú evidenciu reštaurácie za celý minulý rok. :o Takže ten náročný mesiac máme obidve.;)