whisky01
18.01.13,11:40
V našom bytovom dome bola odsúhlasená inštalácia kamerového systému. Hlasovanie prebehlo bez toho, aby bola uskutočnená schôdza s týmto bodom programu. Otázka k písomnému hlasovaniu zahrňovala len to, ktorá firma má byť dodávateľom kamerového systému a v akom rozpočte. Nezahrňovala dva základné veci: kde majú byť kamery umiestnené a kto bude prevádzkovateľ systému - teda kto bude niesť zodpovednosť za prípadné zneužitie osobných údajov.

Podľa predstavy domovníčky má byť kamera umiestnená aj vo výťahu, čo považujem za absolútny zásah do súkromia. Prístup ku kamerovým záberom by mal byť sprístupnený tiež podľa jej osobného uváženia (či už prostredníctvom internetu cez prístupové heslo, alebo zavedením kabeláže do troch vybraných bytov, kde si budú môcť pozerať zábery, ako na domácom kine). Pri osobnom rozhovore sa domovníčka nechala počuť, že osobné údaje sú nanajvýš rodné číslo a číslo občianskeho preukazu, rozhodne nie zábery z kamier.
Pri oslovení Bytového družstva som dostal veľmi všeobecné stanovisko a síce, že k týmto kamerám budú mať prístup tri zodpovedné osoby, čím bude zamedzená možnosť zneužitia záznamov a verejného prśtupu ku kamerovým záberom. Tým vraj budú splnené všetky zákonné požiadavky pre aplikáciu kamerového systému.
Na základe týchto informácií, by som Vás chcel požiadať o radu, prípadne Vaše osobné skúsenosti s riešením podobných problémov.
Uvažujeme spolu s ostatnými vlastníkmi, ktorý sú proti nejasným podmienkam zavedenia systému a rovnako proti kamere vo výťahu, že sa obrátime na prokuratúru. Predpokladáme, že Úrad pre ochranu osobných údajov sa zaoberá len sťažnosťami, kde už bol porušený zákon v rámci ochrany osobných údajov.
Aký je Váš názor prípadne rada?
Romanoos
18.01.13,10:50
Niekde na nete som čítal článok ohľadom kamier v aute. Nie je to to isté, ale určite by mali byť miesta, kde sníma kamera označené oznamom, že priestor je monitorovaný. Osobne si myslím, že kamery v paneláku pomôžu pri riešení výčinov vandalov a kadeakých zlodejíčkov.
Ferdosondo
18.01.13,11:12
Ak sa správaš normálne tak Ti to môže byť jedno. Nám namontovali kamery v práci. Sprvu boli reakcie podobné Tvojim. Teraz si tie kamery už nikto nevšíma.
Naopak podarilo sa im zachytiť niekoľko krádeží(veľká firma).
Čumieť na monitor bavilo pracovníkov ochrany tak týždeň. Teraz využívajú záznam, keď sa niečo udeje. Skôr je problém to, že skoro nikdy nevidia(lebo nepozerajú) nekalú činnosť v priamom zábere.
majkii
19.01.13,19:36
Za posledný čas druhá téma ohľadom kamerových systémov, neviem či je to nejaka úchylka montovať všade kamery a vykonávať monitoring. V predchádzajúcej téme zadávateľ uvádzal, že v dome majú 10 kamier, čo už považujem za systematický monitoring v Orwellovskom duchu. Nesúhlasím s názorm, že ak konám normálne a slušne má mi byť jedno, či ma niekto monitoruje. Nemôže a ani nie je mi to jedno, naopak moje súkromie je mi viac ako nejaká potenciálna ochrana či už mojho alebo spoločného majetku. Isteže v odvôvodnených prípadoch kamera a záznam aj v bytovom dome má zmysel, ale iba za podmienky, že informačný systém bude dostatočne zabezpečený, tak aby do systému nemal prístup hocikto a hocikedy. Dokonca by som požadoval, aby systém bol vybavený presnou evidenciou, kedy, kto, aké sekvencie a na aký účel boli v systéme prezerané. Som toho názoru, že kamerové systémy vo väčšine prípadov neochránia majetok ľudí, práve naopak dajú ľudom falošný pocit bezpečia. V mnohých prípadoch, najmä tie lacnejšie kamery niesú ani použiteľné ako dôkazný prostriedok pre nekvalitný záznam a tak zostáva otázka, načo je takýto systém? skôr može narobiť viac škody ako osohu. V čechách sa už súd v Brne zaoberal kolíziou osobnostných práva a vlastníckeho práva, v dôsledku použitia kamerového systému v bytovom dome, keď nájomca (ani nie vlastník) namietal záznam bez predchádzajúceho súhlasu. kto by si chcel prečítať viac o tomto rozhodnutí môže tu http://jinepravo.blogspot.sk/2010/01/michal-ryska-big-brother-v-bytovem-dome.html
sito
20.01.13,18:00
Systematický monitoring? Súhlasiť, či nesúhlasiť? Vždy to závisí od ľudí a ich skúsenosti. Vchod je zvyčajne jeden, prípadne ešte jeden. Bytov x. Prihrejem si polievočku. Do domu priteká voda tiež len jedným miestom, teda okrem tej dažďovej, ak priteká? Teplá a teplo tiež. Obchodný vzťah, zmluvu má uzavretý dom, správca s dodávateľmi. To že sa vlastníci rozhodnú dať do bytov merania, aby monitorovali , kto sa ako podieľa na spotrebách, nákladoch domu, to nie je monitoring?

Len tak v prvých rokoch vodomeroch bola spotreba domu studenej vody v bytoch 4 400 m3, teplej 2 350 m3. Posledný rok, studená 2 300 m3 a tepla 1 200 m3.

Jeden byt mal dennú spotrebu päť dvesto litrových sudov. Čo mohol robiť, štvrtiť tam ..., pestovať mäsožravé rastliny.

Bytu vyjde podľa PRT, PRVN úhrada sedem krát vyššia ako je priemer na jeho byt, že by sa saunoval?

Dokonca pri teplej je to povinnosť zo zákona, potrebujeme tie vodomery na to, aby sme rozmýšľali kto čo domá robí? Alebo aby sme objektívnejšie rozpočítali náklady za teplú vodu?

Teplo, len ak sa vlastníci nedohodnú inak, zväčša podľa m2 podlahovej plochy bytov.

Studená voda, ani nie je povinnosť, monitorovať v bytoch.

Zrušme to, zrušme!

Nedajme sa monitorovať.
majkii
20.01.13,19:19
sito ale toto je trochu o inom, meranie spotreby vody alebo tepla nie je monitoring, odčíta sa celková spotreba resp. namerané hodnoty na konci roka, ak by išlo o monitoring zisťovala by sa spotreba v konkrétnom čase.

Otázka ale znie, čo prinesie inštalácia a prevádzka kamery do výťahu? Akým škodám má zabrániť ? Ocikávaniu výťahu štvornohými miláčikmi ako som yachztil v jednom staršom príspevku k podomnej téme? Ja si neviem predstaviť akým škodám má kamera preventívne zabrániť, aby vyvážila investíciu stoviek eur, dalších nákladov na prevádzku, či servis a aká škoda môže vyvážiť zásah do súkromia. V jednom z príspevkov k článku, kt. som pripojil vyššie zaznela zaujímavá otázka. Dá sa vyčísliť hodnota majetku, dokonca hodnota zdravia či života. Aká je ale hodnota súkromia? Doteraz sa uvádza, že je nevyčísliteľná, znamená to že nemá hodnotu?
sito
20.01.13,19:59
Som to len prirovnal. A fakt je to trocha iné. Záznam z kamery sa za určité obdobie dá pozrieť aj spätne. Tie hodnoty na meračoch sa nedajú, ( niektorí stáčajú, prípadne inak ovplyvňuju ) ale tiež sú za určité obdobie od 1.1 do 31.12. teda o konkrétny čas, obdobie, rok. A vlastne sa potom dá zistiť ako sa podieľal, správal za určité obdobie na spotrebe domu, len bez obrazu, ale na základe tých čísel sa dá spraviť, obrazne, obraz o správaní sa každého vlastníka bytu, spoluvlastníka nákladov v dome. Či nie? Tiež tie údaje niekto považuje za osobné, aj správcovia sa tým radi oháňajú, že nemôžu, len načuknúť, a zavrieť, môžu dať.

A teraz si skontroluj, alebo niekto ako môže skontrolovať, či správa domu rozpočítala náklady, tak ako sa vlastníci dohodli.

Tiež, zákon umožňuje vlastníkom sa dohodnúť inak, ale ako na základe čoho, keď mu to, prípadne im správca neumožní, nepredloží potrebné údaje, doklady k tomu.

Prečo vymysleli ľudia, človek peniaze? Kvôli hodnotám! Aj súkromie ju má. A každý by mal poznať tú, toho svojho, ale aj svojho okolia.

Medzi ľudmi je vždy niečo, aj hranice súkromia. Aj ostnatý drát ... Prečo? Kvôli hodnotám?
xtriadax
20.01.13,20:03
sito ale toto je trochu o inom, meranie spotreby vody alebo tepla nie je monitoring, odčíta sa celková spotreba resp. namerané hodnoty na konci roka, ak by išlo o monitoring zisťovala by sa spotreba v konkrétnom čase.

Otázka ale znie, čo prinesie inštalácia a prevádzka kamery do výťahu? Akým škodám má zabrániť ? Ocikávaniu výťahu štvornohými miláčikmi ako som yachztil v jednom staršom príspevku k podomnej téme? Ja si neviem predstaviť akým škodám má kamera preventívne zabrániť, aby vyvážila investíciu stoviek eur, dalších nákladov na prevádzku, či servis a aká škoda môže vyvážiť zásah do súkromia. V jednom z príspevkov k článku, kt. som pripojil vyššie zaznela zaujímavá otázka. Dá sa vyčísliť hodnota majetku, dokonca hodnota zdravia či života. Aká je ale hodnota súkromia? Doteraz sa uvádza, že je nevyčísliteľná, znamená to že nemá hodnotu?

Chcel by som vedieť čo robíš na chodbách,vo výťahu a v ostatných spoločných priestoroch, kde by sa mohli tie kamery namontovať, keď ti vadia. Asi pred 3 rokmi sme zatepľovali a asi rok pred tým sa maľovali spoločné priestory. V rovnakom čase to urobili aj v susednom paneláku. Oni však dali aj kamery. Odporúčal by som ti vidieť ten rozdiel, teda v akom stave a čo všetko treba opäť opraviť na našom bytovom dome bez kamier a na ich s kamerami.
Ferdosondo
20.01.13,20:51
Kamery maju aj psychologicky efekt. Uz len samotne namontovanie odradi vacsinu vandalov od poskodzovania majetku. Napr. v nasom okresnom meste kde su namontovane kamery na namesti rapidne ubudlo precinov proti majetku.
Samozrejme pristupove prava k zaznamom treba zverit do ruk zodpovednym osobam.
marleau
20.01.13,20:56
Chcel by som vedieť čo robíš na chodbách,vo výťahu a v ostatných spoločných priestoroch, kde by sa mohli tie kamery namontovať, keď ti vadia. Asi pred 3 rokmi sme zatepľovali a asi rok pred tým sa maľovali spoločné priestory. V rovnakom čase to urobili aj v susednom paneláku. Oni však dali aj kamery. Odporúčal by som ti vidieť ten rozdiel, teda v akom stave a čo všetko treba opäť opraviť na našom bytovom dome bez kamier a na ich s kamerami.
Je smutné,že dospelí ľudia v 21.storočí musia byť pod dozorom "Veľkého brata",aby si udržiavali poriadok vo SVOJOM VLASTNOM bývaní,aj keď chodba slúži viac ako jednej rodine.
Letko
21.01.13,12:24
My na kamery nemáme, preto si ideme aspoň vylepiť nálepky "Priestor monitorovaný kamerovým systémom". Teda ak sused zoženie nálepky :D
betak
21.01.13,12:54
očakávam , že kamery sa vám osvedčia a ďalší krok bude zavedenie kamier do bytov , však keď nič zlé nerobíte ......
sito
21.01.13,14:52
My na kamery nemáme, preto si ideme aspoň vylepiť nálepky "Priestor monitorovaný kamerovým systémom". Teda ak sused zoženie nálepky :D

Domáci to budú vedieť, budú to vedieť aj tí cudzí, čo vedia čítať?
sito
21.01.13,15:28
Pýta sa mestské, obecné zastupiteľstvo občanov, či môže dať v meste, obci namontovať kamery? Pýta vlastník záložne, herne, obchodu, krčmy, zákazníkov či si môže dať vo svojej prevádzke kamery? Pýta sa zamestnávateľ zamestnancov, či si môže dať vo firme kamery? Nie. Tým neporuší zákon. Teda aj vlastníci bytového domu môžu sa väčšinovým súhlasom rozhodnúť, že v dome na dohodnutých miestach si dajú kamery. Veď sa nejedná o súkromné priestory, o spoločné. Čo je na tom špatné, keď niekto cudzí zazvoní niektorému vlastníkovi, aby mu otvoril. A vlastník si pozrie v byte, kto to je a či mu otvorí.

Každý by mal mať a všade by mala byť ta nálepka, alebo ceduľa, že "Priestor je monitorovaný kamerovým systémom".

Záleží na tom, kto, aká zodpovedná osoba má na starosti ten systém. Ak tá zo záznamu niečo zverejní bez súhlasu toho kto je na zázname poruší jeho súkromie, jeho konanie v spoločných priestoroch domu.

http://jinepravo.blogspot.sk/2010/01/michal-ryska-big-brother-v-bytovem-dome.html

A čo ak v tom dome zabijú nejakého človeka?

To ten nájomník povie " no a čo, mňa sa to netýka, mňa nie".

A čo sudca? " Stalo sa. Nájdite vraha! Já ho potrestám, možno "?

Ako je to o tom mlieku a plači?

My nemáme, ani na nálepku, nie to ešte tak na kamery. :) :D:D:D ;)
tom2
22.01.13,08:22
Aby sme sa dostali od emocii k faktom.
Pokiaľ je dom v sukromnom vlastnictve a majitelia su obyvatelia, musi byt takato vec schvalena vacsinou na domovej schodzi. Monitorovanie kamerou bude zrejme aktualne pre spolocne priestory, ktorych je kazdy podielovy spoluvlastnik.
Zrejme aj financovanie ide predsa zo spolocnych penazi.
Pokial je dom najomny, potom si to riesi majitel domu a najomnici su iba informovani.
Zasah do sukromia je to iba pokial je kamera otocena na vase dvere a pod., pokial sa jedna o priestory chodby, vstupu resp. vytahu, musia byt oznacene, ze su snimane.
majkii
22.01.13,11:30
Aby sme sa dostali od emocii k faktom.

Pokiaľ je dom v sukromnom vlastnictve a majitelia su obyvatelia, musi byt takato vec schvalena vacsinou na domovej schodzi. Monitorovanie kamerou bude zrejme aktualne pre spolocne priestory, ktorych je kazdy podielovy spoluvlastnik.
Zrejme aj financovanie ide predsa zo spolocnych penazi.
Pokial je dom najomny, potom si to riesi majitel domu a najomnici su iba informovani.
Zasah do sukromia je to iba pokial je kamera otocena na vase dvere a pod., pokial sa jedna o priestory chodby, vstupu resp. vytahu, musia byt oznacene, ze su snimane.

Nie je to pravda, treba rozlišovať právo vlastnícke a právo osobnostné,
Pokiaľ o inštalácii a financovaní rozhodujú valstníci, pri jeho prvádzke nastávajú dve možnosťi
1) kamerová systém bez záznamu - neide o zhromažďovanie na spracovávanie osobných údajov a teda systém nepodlieha zákonu na ochranu osobných údajov (nie je tým ale dotknuté právo na ochranu osobnosti §12 OZ),
2) kamerový systém so záznamom a teda zhromažďovaním osobných údajov (nezáleží na tom či si vlastník alebo nájomca) podlieha zákonu o ochrane osobných údajov.

http://www.najpravo.sk/clanky/pouzivanie-kamerovych-systemov-najcastejsie-otazky.html

Oba tieto práva (vlastnícke a osobnostné) sa môžu dostať do rozporu preto sa používa princíp proporcionality a teda oprávnenosť zásahu do osobnostného práva musí byť dostatočne vyvážený okolnosťami. Pri zavádzaní sledovacieho sytému si treba položiť otázku, či cieľ - ak je ním ochrana majetku sa nedá zabezpečiť iným primeraným spôsobom, ktorý nebude zasahovať do iných práv.

Tiež nie je pravda, že postačí informovaný súhlas, to platí pre kamerové systémy na verejných priestranstvách alebo verejne prístupných miestach. V bytovom dome je predpoklad pohybu určitej a určiteľnej skupiny ľudí (na rozdiel o verejne prístupných miest) preto dochádza k zásahu do súkromia.

V predchádzajúcom príspevku som položil otázku čo bolo aj predmetom tejto témy, načo má byť kamera vo výťahu, aký je účel sledovania ludí vo výťahu?
gypsynka
22.01.13,11:55
Presne tak, už nám chýbajú len čipy do zadku...
sito
22.01.13,14:53
... hm ... Na čo by to mohlo byť dobré? Výťah, teda náklady za elektrinu, ktorá vlastne umožňuje, vyvážanie osobám v dome sa hore - dole. Rozpočítavajú sa podľa nahlásených osobomesiacov. Niekde vraj idú na objektívnejší spôsob, že podľa elektronického kľúča, Tiež je to vlastne monitoring, ale bez obrazu. Ba niekde si na otlačky, alebo dúhovku spravili. Vraj kvôli súkromiu, aby im ho nikto nerušil.

Možno tá domovníčka chce zaviesť nový spôsob, sedí doma pozerá a robí čiarky k jednotlivým bytom, no a potom, ak sa bude niekomu zdať, že moc platí za vyvážanie sa výťahom, premietne mu celý rok a nech si spočíta čiaročky, nech vidí, že nerobí to náročky.

:);)

Zaujímavé, dom, tam kde je dvesto bytov, sedemsto ľudí, nie je sa možné dohodnúť na jednej kamere.

A v jednej vile si jej vlastník dá aj 20.

Na čo sú mu? Aby porušoval svoje právo na súkromie?
xtriadax
22.01.13,15:24
keď urobíš výmenu starej kabínky za novú a po mesiaci je celá dopísaná, k tomu ešte rozbité zrkadlo asi sa nebudeš pýtať načo tam je.
majkii
22.01.13,17:29
keď urobíš výmenu starej kabínky za novú a po mesiaci je celá dopísaná, k tomu ešte rozbité zrkadlo asi sa nebudeš pýtať načo tam je.

nerozbitné zrkadlo stojí cca 60 € ak sa rozpočíta cena na počet bytov vo vchode približne 3 € na byt, ak by sa kúpilo obyčajné zrkadlo jeho cena je cca 20 € t.j. pri rozpočítaní na byty cca 1 €. Len pre zaujímavosť za 6 rokov zatiaľ nikto nerozbil zrkadlo v našom výťahu. Pre prípad vandalizmu sa dá uzavrieť poistenie, ktoré zahňa tento druh škody, u nás poistenie máme kôli zateplenej fasáde (od roku 2008 zatiaľ nikto nepopísl ani tú fasádu) ale ani popísanie výťahu - škoda rádovo v desiatkach eur nie je podľa mňa dôvod na osadenie kamery do výťahu, preto stále nerozumiem na čo tá kamera. Neviem ako pre koho, ale pre mňa je súkromie cennejšie ako povedzme tie 3 € za zrkado či pár eur za odstráneie prípadných čarbaníc.

Iná situácia je to čo píše sito, že by vlastníci chceli rozpočítavať náklady za užívanie výťahu. V prípade kamery je to však nereálne, jedine že by predsa len tá domovníčka si tie čiarky robila :)))
majkii
22.01.13,17:32
sito, ja som nikde nepísal, že nie je možné kameru do domu namontovať, len treba zvážiť všetky okolnosti a hlavne musí byť dostatočne zabezpečenie aby nemohlo dôjsť k zbytočnej šikane napr. zo strany domovníčky vojerky :)
sito
22.01.13,17:54
Šak ja vieeeem. Vieš, ono to závisí veštko od ľudí v tom dome, keď dokážu roztrieskať čokoľvek, prečo by nemohli aj kamery? Slušní ľudia v dome by isto vedeli prečo len jednu, a prečo pred vchodom. To aj bez kamery, ked niekto vidí niekoho neznámeho
sito
22.01.13,18:01
vojsť do domu, nevie do ktorého bytu ide, čí? Tam by mi nevadila. Vo výťahu, tiež nie, nepoužívam, ale ak by si odsúhlasili, aj ja by som musel prispieť, tak ako už 31 rokov naň príspievam, aby chodil hore - dole. A ľudom tiež behá po hlave, kde - čo.
Halli
23.01.13,08:18
poznám desiatky domov, kde netreba žiadne kamery, sú tam slušní vlastníci a poznám jeden dom, kde nestačia ani štyri kamery...takže ak si to vlastníci rozhodnú je to ich vec a v ich záujme, je to posledná šanca ako si chrániť svoj majetok proti vandalom, ožranom a feťákom....na tom jednom dome to veľmi pomohlo....Vo výťahu je ale kamera dosažiteľná a zraniťeľná a ten kto výťah ničí, kamera bude prvé čo zlikviduje. Obyčajne sa kamery dávajú tak aby jedna strážila druhu /vo výťahu je to ale ťažko použiteľné/...ale takto sme aj odhalili človeka, čo rozbil dvere a tiež zlodeja jednej z kamier v spoloč.priestoroch a teraz to po viacerých takýchto pokusoch inde v meste dostal natvrdo 2 roky. Záznam z kamery bol smerodatný.....odvtedy sa tam nič asi rok nestalo....
xtriadax
23.01.13,10:01
nerozbitné zrkadlo stojí cca 60 € ak sa rozpočíta cena na počet bytov vo vchode približne 3 € na byt, ak by sa kúpilo obyčajné zrkadlo jeho cena je cca 20 € t.j. pri rozpočítaní na byty cca 1 €. Len pre zaujímavosť za 6 rokov zatiaľ nikto nerozbil zrkadlo v našom výťahu. Pre prípad vandalizmu sa dá uzavrieť poistenie, ktoré zahňa tento druh škody, u nás poistenie máme kôli zateplenej fasáde (od roku 2008 zatiaľ nikto nepopísl ani tú fasádu) ale ani popísanie výťahu - škoda rádovo v desiatkach eur nie je podľa mňa dôvod na osadenie kamery do výťahu, preto stále nerozumiem na čo tá kamera. Neviem ako pre koho, ale pre mňa je súkromie cennejšie ako povedzme tie 3 € za zrkado či pár eur za odstráneie prípadných čarbaníc.

Iná situácia je to čo píše sito, že by vlastníci chceli rozpočítavať náklady za užívanie výťahu. V prípade kamery je to však nereálne, jedine že by predsa len tá domovníčka si tie čiarky robila :)))

pre teba je súkromie chodba paneláku alebo výťah? Pre mňa určite nie. Viem že kamery nevyriešia všetko ale slúžia aj ako prevencia. Už sa mi raz stalo že chlapec z vedľajšieho paneláku robil bordel pred našim a na moje upozornenie nech si to ide robiť pred svoj bola jeho odpoveď že tam nemôže lebo majú kamery. Ťažko vysvetlíš "puberťákom" aby do paneláku nechodili s kamarátmi čo robia bordel a píšu ti po stenách. Oni sa nebudú stretávať tam kde sú tie kamery ale pôjdu radšej tam kde ich nikto nekontroluje. Neviem či by ťa bavilo ich stále upozorňovať keď polovičke paneláku to je jedno. Alebo behať po poisťovni že sa v paneláku niečo stalo. Čo poznám paneláky kde majú zopár kamier tak so tam nevidel neporiadok alebo niečo zničené ;)
sito
23.01.13,15:23
Pokiaľ si vlastní ľudia ničia svoj dom, teda jeho spoločné časti a spoločné zariadenia, neviem či kamery niečo vyriešia.

Ale, pred vchod by som dal, mať povinnosť zo zákona. A prepojenú do každého bytu, pri použití zvončeka.

Ved predsa každý spoluvlastník, vlastník ma svoj byt v spoločnom dome, svoje súkromie má až vo svojom byte.

Aj do toho v určitých veciach zákon, umožňuje ostatným spoluvlastníkom vstúpiť. Teplo, teplá, studená voda, vykurovací systém, rozvody vody, meranie tepla, teplej a studenej vody. To sú v podstate tri základné veci, bez ktorých je dom, byty sú vlastne neobývateľne. Leda bezdomovcami.
majkii
24.01.13,10:43
súkromie nie je ani chodba ani výťah, skúkromie to kedy idem domov, ako vyzerám, čo nesiem a tak podobne..
xtriadax
30.01.13,09:41
to ako vyzeráš, kedy ideš domov, čo nesieš vidí aj cez okno alebo kukátko na dverách.
sito
30.01.13,11:55
majkii, majkii, kde si? A čo, napíšem však si prečítaš. Chcem Ti napísať aký som dnes zažil deň. Ráno za päť šesť som sa vybral do nemocnice, že nič moc. Zamknem byt, zídem prvých osem schodov otočím sa na plošine, že aj ďalších osem. A zrazu, sánka dole, nevedel som či mám padnúť na riť, alebo na schody. Pred mnou na podlahe pred výťahom kopa skla, reku odkiaľ? A to z výťahu! Ba aj ten rám, čo hod držal bol vytrhnutý. No hrôza! No čo nemal som čas sa zdržovať, autobus nepočká.

Šťastne som sa dostal do nemocnice, našiel ordináciu určeného lekára, nejaký gastroenteroooolog, myslím si, to bude asi nejaký lepší kuchár. A tu, zrazu vidím, čítam, POZOR! Priestor je monitorovaný kamerou. No čo, čo mi zbývalo, len tíško sedieť, len tak som sa po očku kukol, čo sa okolo mňa deje. Vybehla sestrička na stolík hodila A4 zapísanú s oboch strán, A hlasne zvolala, kto je tu prvý krát nech si prečíta inštrukcie. Medzi tím ako boli otvorené dvere na sa tíško ozývala dechovka, už torubjeji, už troubjeji ... Po zavretí dverí hudba prestala hrať. To asi, aby pacienti išli do ordinácie s radosťou a pochopením.

K stolíku sa pohla tak asi dvadsať – dvadsaťpäť ročná žena, všimol som si, že oči mala vymaľované ako Kleopatra v ušiach kolečka z kolobežky, nechty hviezdičkovým lakom nalakované a špičky asi tak 1 cm dlhé na jasnozeleno. Zišla z môjho zorného uhla, tak som si už viac toho nevšimol všimnúť. Ale, keď dočítala, začul som rozhovor, to ta mladá sa pýtala, asi tak štyridsať – štyridsaťpäť ročnej ženy, prosím vás, aké to je? Staršia jej odpovedá, no viete, je to také dosť nepríjemné, ale musí sa to vydržať. Nedalo mi a zapojil som sa do rozhovoru tiež, hovorím tej staršej, no neviem? Ja keď som tu bol prvý krát, tak dvoch odtiaľ vyniesli na nosítkach. A za tým druhými pán dochtor volal, aby ho doniesli pánu farárovi a nech sa ponáhľajú, aby to ešte stihol. Staršia sa usmiala. Nedalo mi, otočil som aj hlavu, nie len očkom som pozrel, aby som videl viac, mala krásnu tvár ako snehulienka, bledú.

Vieš, z môjho súkromia, súkromného záznamu to už nikto nevymaže. Či dochtor svoj, neviem ...

Myslím si, že čo by tí naši za to dali, keby mali niečo, čo by potom mohli vymazať, ako ten dochtor ...

Vrátil som sa a sklo už bolo pozametané, len ten rám zostal opretý o stenu, presne ako ten, keď, čo z neho ukradli Monalízu.

A nič to! O 17,00 hod. máme schôdzu, príde aj niekto zo správy domu, SBD. Možno sa nájde nejaké bystré oko, ktoré zmerčilo toho lumpa. Ak nie, tak 50 – 60 € opustí náš FOaÚ. Ak len?

Dám vedieť.
Letko
30.01.13,12:01
majkii, majkii,...

Tie kolečká z kolobežky nemajú chybu :D
majkii
30.01.13,15:22
majkii, majkii, kde si? A čo, napíšem však si prečítaš. Chcem Ti napísať aký som dnes zažil deň. Ráno za päť šesť som sa vybral do nemocnice, že nič moc. Zamknem byt, zídem prvých osem schodov otočím sa na plošine, že aj ďalších osem. A zrazu, sánka dole, nevedel som či mám padnúť na riť, alebo na schody. Pred mnou na podlahe pred výťahom kopa skla, reku odkiaľ? A to z výťahu! Ba aj ten rám, čo hod držal bol vytrhnutý. No hrôza! No čo nemal som čas sa zdržovať, autobus nepočká.

Šťastne som sa dostal do nemocnice, našiel ordináciu určeného lekára, nejaký gastroenteroooolog, myslím si, to bude asi nejaký lepší kuchár. A tu, zrazu vidím, čítam, POZOR! Priestor je monitorovaný kamerou. No čo, čo mi zbývalo, len tíško sedieť, len tak som sa po očku kukol, čo sa okolo mňa deje. Vybehla sestrička na stolík hodila A4 zapísanú s oboch strán, A hlasne zvolala, kto je tu prvý krát nech si prečíta inštrukcie. Medzi tím ako boli otvorené dvere na sa tíško ozývala dechovka, už torubjeji, už troubjeji ... Po zavretí dverí hudba prestala hrať. To asi, aby pacienti išli do ordinácie s radosťou a pochopením.

K stolíku sa pohla tak asi dvadsať – dvadsaťpäť ročná žena, všimol som si, že oči mala vymaľované ako Kleopatra v ušiach kolečka z kolobežky, nechty hviezdičkovým lakom nalakované a špičky asi tak 1 cm dlhé na jasnozeleno. Zišla z môjho zorného uhla, tak som si už viac toho nevšimol všimnúť. Ale, keď dočítala, začul som rozhovor, to ta mladá sa pýtala, asi tak štyridsať – štyridsaťpäť ročnej ženy, prosím vás, aké to je? Staršia jej odpovedá, no viete, je to také dosť nepríjemné, ale musí sa to vydržať. Nedalo mi a zapojil som sa do rozhovoru tiež, hovorím tej staršej, no neviem? Ja keď som tu bol prvý krát, tak dvoch odtiaľ vyniesli na nosítkach. A za tým druhými pán dochtor volal, aby ho doniesli pánu farárovi a nech sa ponáhľajú, aby to ešte stihol. Staršia sa usmiala. Nedalo mi, otočil som aj hlavu, nie len očkom som pozrel, aby som videl viac, mala krásnu tvár ako snehulienka, bledú.

Vieš, z môjho súkromia, súkromného záznamu to už nikto nevymaže. Či dochtor svoj, neviem ...

Myslím si, že čo by tí naši za to dali, keby mali niečo, čo by potom mohli vymazať, ako ten dochtor ...

Vrátil som sa a sklo už bolo pozametané, len ten rám zostal opretý o stenu, presne ako ten, keď, čo z neho ukradli Monalízu.

A nič to! O 17,00 hod. máme schôdzu, príde aj niekto zo správy domu, SBD. Možno sa nájde nejaké bystré oko, ktoré zmerčilo toho lumpa. Ak nie, tak 50 – 60 € opustí náš FOaÚ. Ak len?

Dám vedieť.

sito, určite daj vedieť ako to dopadlo, že či ste lapaja zaistili, a či aspôň poisťovňa čo to pustí žilou, len prosím ťa inú príhodu, lebo na gastroenterologii som pred pol rokom takmer skončil ako ten druhý pánko. Dúfam, že nebudem vulgárny, keď poviem, že pán dochtor má tiež kameru, ktorú pchá do tráviaceho traktu, aby vyšetril čo treba. Asi od vtedy kamery nemám rád ;). Tak to bude
sito
30.01.13,18:00
Tak, majkii, tak! Nikto nič na schôdzi, až skoro na konci som sa opýtal toho z SBD, že čí sme, máme dom poistený, ak na dom spadne lietadlo? Že áno, povedal. Tak som sa ho opýtal aj na ten výťah, no a on sa začal krútiť, že tiež, ale, no, no, vieš, musí to vyšetriť polícia a potom, možno? Tak som sa opýtal vlastníkov, či z nich to niekto nebo, čo myslíš, ale ani nerozmýšľaj, nikto nič nevidel, nikto nič nepočul, tak to samo sa. A či niekto teda volal políciu, tiež nikto. Zatiaľ tam to sklo nie je, takže vo výťahovej šachte je prievan, ale ak tie dvere zasklia, tak nastane taký vánok na FOaÚ. A čo, že však tam máme 17 500 € v korunách 527 205 Sk. Takže sme dobrí, ešte môžu. Vieš, dali sme nové vchodové dvere, však už vyše roka, a mame tam také bráno, čo nechce zatvárať samo. Takže samo, ako vždy. Je to ako pozvánka, poďte kradnúť, tu môžete. Aj dvere už máte otvorené. Ste vítaní, zlodeji. Takže aj kamery y boli na hovno, dobré že ich nemámé, aspoň máme na opravy, čo by sme za ne vyhodili, a nakoniec aj kamery, ta ne!

A vieš, ja som bol v tej nemocnici len ako doprovod, a mal tapicirované dvere, takže tých jeleňov nebolo počuť, len tú dechovku. Som rád, že si ozrejmil, čo je to za dochtora. Dobre, že to nestihli, bolo by Ťa škoda, však by si v dome robili čo chceli, možno by už aj kamery boli. Tak sa drž, a nedaj sa zbytočne kamerovať, ani znútra! :);)
mackoivan
31.01.13,07:58
minule na JOJ či TA3 ukazovali záznam z kamery, ktorým usvečili zlodeja, ktorý vykradol pivnice. Polícia použila ten záznam ako dôkaz- tak teraz neviem- možno záznam použiť, alebo nie? toho zlodeja videlo celé Slovensko- tak to už je "ujma" a zásah do súkromia ako hrom - a čo??- či?
Letko
31.01.13,08:10
Nech zlodeja vidí celé Slovensko, aby si ľudia pred ním dávali pozor a nech zlodej nie je viac chránený ako poškodený. Také problémy robia kvôli kamerám. Kto má čisté svedomie, nemá sa čoho báť.
sito
31.01.13,08:42
Ja osobne proti tým kamerám nič nemám, ani nemôžem mať! Lebo ich nemáme!!! Ale, tie dvere, teda to bráno je také, že nezaviera! Teda je tam taká vidlička, ak sa otvoria dvere na 90 ° tak do tej vidličky zaskočia a musí ich prechádzajúci silou s tej vidličky vyslobodiť, aby sa dvere zavreli. To znamená, že ak ich niekto v rannom zhone, alebo v bujarej nálade otvorí na 90 °a neuvedomí si to, že ich musí zavrieť silou, inak sa nezavrú, tak zostanú otvorené. Tiež, ak ide od niekoho návšteva a tá o tom nevie. Jedna odišla a môže prísť druhá, možno aj nepozvaná a ani nevítaná?

Dvadsiateho januára, nedeľa večer pred polnocou začal poletovať sneh. A čo, však je zima, prečo nie? Ráno o päť pätnásť som sa vybral do práce. A čo nevidím, niekto mi už úslužne otvoril vchodové dvere, reku dobre, aspoň nemusím hneď z rána drieť. Prejdem dverami pozriem na chodník, a zostal som v úžase stáť s otvorenou hubou, na chodbe nikoho kto by mi ich otvoril a v snehu žiadne stopy. V prvom momente som si pomyslel, že ten človek, čo mi ich otvoril vie lietať, ale potom som tu myšlienku rýchlo zavrhol. Tiež som to skúšal, a rozbil som si nos. Vonku mierne prituhovalo, asi 5 °C, nuž čo, začal som aj ja, ešte tuhšie rozmýšľať. A tu mi to došlo! Ktorási kurva ich nechala otvorené celú noc. A bez kamery. :);)
majkii
02.02.13,10:06
28.január bol dňom ochrany osobných údajov a v tej súvislosti úrad na ochranu osobných údajov odpovedal verejnosti na otázky ochrany osobných údajov. Využil som túto možnosť a položil som úradu pár otázok ochľadom ochrany osobných údajov v súvislosti s kamerovým systémom v bytovom dome ako aj vo výťahu. otázky aj odpovede si môžete pozrieť http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php?page_id=994 . Ja len pripomeniem, že treba rozlišovať ochranu osobných údajov podla osobitého zákona a právo na ochranu osobnosti podla §12 OZ.

zhrniem odpoveď OUUO

- prevádzka kamerových systémov v bytových domoch je oprávnená, ak je riadne odôvodnená, nakoľko ide o výrazný zásah do súkromia ľudí, ktorí sú takýmto systémom monitorovaní
- oprávneným dôvodom je zachovanie bezpečnoati alebo odhaľovanie kriminality,
- odôvodnenosť sa posudzuje individuálne, napr. ak v minulosti v dome dochádzalo ku poškodzovaniu,
- oprávnená je aj preventívna úloha kamerového systému ak je riadne odôvodnená,
- umiestnenie kamery vo výťahu sa posudzuje individuálne viď predchádzajúce dva body
- pre mňa prekvapujúce vyjadrenie UOOU na prevádzku nie je potrebný súhlas všetkých vlastníkov, postačí označenie monitorovaného priestoru
- prístup k záznamom z kamerového systému majú iba orgány činné v trestnom konaní, správny orgán v priestupkovom konaní a oprávnená osoba prevádzkovateľa
- ak záznam nebol použitý na účely objasňovania trestného činu alebo priestupku je povinný ho prevádzkovateľ zlikvidovať v lehote siedmych dní
- za porušenie povinnosti pri ochrane osobných údajov je úrad oprávnený uložiť za takéto konanie pokutu až do výšky 331 939 eur.

pre mňa sú dôležité zvýraznené boby, pri prevádzkovaní kamerového systému hlava nehlava si treba zvážiť aj výšku pokuty čo môže byť pre dom likvidačné

Len na vysvetlenie k odpoveď ohľadom udelenia súhlasu, že nie je potrebný súhlas všetkých vlastníkov je pre mňa prekvapujúca v kontexte odpovede OUUO v rámci dňa ochrany osobných údajov z roku 2012 (neviem prečo tie odpovede zo stránky včera stiahli), kde bola odpoveď na otázku udelenia súhlasu so zhromažďovaním osobných údajov cez kamerový systém na chodbách v domove soc. služieb. Odpoveď úradu znela, že sa nevyžaduje súhlas zamestnaca postačí informovaný súhlas v zmysle zákonníka práce, ale vyžaduje sa súhlas každého pacienta, nakoľko sa na nejedná o verejne prístupné miesto a takéto zhromažďovanie osobných údajov vzťahuje zákon o ochrane osobných údajov.
whiska01
08.02.13,13:15
tento clanok sa velmi podoba deju - problemu, ktory vyraba jedna osoba prebyvajuca v nasom bytovom dome v presove. neustale napada nas kamerovy system prelepovanim kamery, cim ju znefunkcnuje. mam pocit, ze to pisala ona, lebo sa silou mocou chce medializovat, ale nechapem, preco tento clanok pisala, ked sa ani na jednej schodzy najomnikov bytov nezucastnila, kde sa pojednavalo o kamerovom systeme???!!! vylepovala na nastenku plagatiky a vhadzovala svoje anonymne vyplody do schranok ostatnym majitelom a najomcom, burcovala najomnikov, aby nepodpisali schvalenie kamier v spolocnych priestoroch. je pozoruhodne (mozno potrebne skumat), aby sa dospely clovek ako je ona, takymto ponizujucim sposobom spravala k nasmu majetku, ked tu byva 40 rodin a nikto to nerobi iba dotycna obcianka. cest jej statocnemu vandalizmu, lebo to co robi sa nicomu inemu neda prirovnat. mala by si prestudovat legislativu SR, kde je vyspecifikovane, kde sa mozu a kde sa nemozu kamery montovat. ak obcianka povazuje ako suktomny majetok vytah, nech mi ukaze od toho list vlastnictva. ja som za to aby to s ostatnymi susedmi (nepoznam ziadneho suseda, ktory by s nou do toho isiel), dala celu vec na prokuraturu, aby konecne dostala "ukojujucu" odpoved so zaverom, NAMONTOVANIE KAMEROVEHO SYSTEMU VO VYTAHU JE V PORIADKU
whiska01
08.02.13,13:21
....este musim dodat, ze kamery nam montovala certifikovana firma a spolocny priestor je riadne oznaceny, ze sa tu nachadza kamerovy system. ak niekto vo vytahu robi svoje biologicke potreby, nechutne sa sprava, resp. nici spolocny majetok vlastnikov bytoveho domu, tak ma obavu, ze ho kamery nasnimaju i ostane v hanbe. obcianka, ktorej to vadi je na pohlad prijemna :) a preto sa cudujem, ze jej vadia kamery...
Xender
08.02.13,13:49
my máme v činžiaku 12 kamier a nikomu to nevadí. A možno pribudné dalšie
Jang111111
08.02.13,17:03
Kamerový systém môže vadiť len tomu pre koho je určený. Ľuďom, ktorí svojim správaním znečisťujú okolie, prípadne ohrozujú iných spoluobčanov.
majkii
09.02.13,08:48
Kamerový systém môže vadiť len tomu pre koho je určený. Ľuďom, ktorí svojim správaním znečisťujú okolie, prípadne ohrozujú iných spoluobčanov.

absudné, úplná hlúposť, apriori, potom každý, komu vadí kamerový systém, je kriminálnik, zlodej, vandal? Prvý krát čo na porade dávam neužitočné
buchač
09.02.13,09:14
Kamerový systém môže vadiť len tomu pre koho je určený. Ľuďom, ktorí svojim správaním znečisťujú okolie, prípadne ohrozujú iných spoluobčanov.
Pre koho je určený ???
Ja si myslím , že je práve na ten účel dávaný , aby potencionálne obete neboli ohrozované spolu s ich majetkom ...

absudné, úplná hlúposť, apriori, potom každý, komu vadí kamerový systém, je kriminálnik, zlodej, vandal ?
To máš tak ...
Nejakému a nejednému jedincovi na jednej strane vadí kamera , no na strane druhej by bol rád , ak by sa do prekérnej situácie dostal a práve ten kamerový záznam by bol ako dôkaz , že čin sa stal ...
Ten jedinec by sa na základe toho dostal k svojmu majetku .....( na tie horšie situácie teraz radšej nemyslím )...
majkii
09.02.13,10:27
Pre koho je určený ???
Ja si myslím , že je práve na ten účel dávaný , aby potencionálne obete neboli ohrozované spolu s ich majetkom ...

To máš tak ...
Nejakému a nejednému jedincovi na jednej strane vadí kamera , no na strane druhej by bol rád , ak by sa do prekérnej situácie dostal a práve ten kamerový záznam by bol ako dôkaz , že čin sa stal ...
Ten jedinec by sa na základe toho dostal k svojmu majetku .....( na tie horšie situácie teraz radšej nemyslím )...

Viacmenej súhlasím s tým čo si napísal, kamerovy systém má svoje miesto v odôvodnených prípadoch, a určený je vlastníkom.
Akceptujem aj postoj mlčiacej večšiny v dome k zvedeniu KS, akceptujem aj to, že vlastníci považujú KS ako nástroj k ochrane majetku či zdrvia vlastníkov, ale nemôžem akceptovať to, že ak mám iný názor k použitu KS a preferujem, pokiaľ je možné, iný spôsob zabezpečenia ochrany spoločného majetku som apriori považovaný za toho, kto svojim správaním znečisťuje okolie, prípadne ohrozuje iných spoluobčanov tak ako to uvádza Jang1111.
Minulý týždeň prišiel za mnou domovník z jedného vchodu, že chce namontovať KS vo vchode, pretože došlo pred vianocami ku krádežiam v pivniciach. Nemám k tomu výhrady a považujem to za oprávnenú požiadavku. Vykonali sme totiž všetky opatrenia na zamedzenie krádeží, mreže, zámky. , pokiaľ bude systém zabezpečený proti zneužitu. Firma ktorá to zavedie bude aj správcom systému, teda nemám obavu, že by došlo k zneužitu záznamu. A aj v prípade kontroly ÚOOÚ budú za prípadné pochybenia niesť zodpovednosť.
buchač
09.02.13,10:51
Viacmenej súhlasím s tým čo si napísal, kamerovy systém má svoje miesto v odôvodnených prípadoch, a určený je vlastníkom.

Nemienim a nechce sa mi ani rozpisovať ...
Kto chce a vie , tak pochopí jednu vetu ...
Poniektorým nestačí ani celý elaborát formou diplomovej práce ...

Kamery vo vchode síce nemáme , občas by sa ale aj zišli - jedna , dve ...
Som zástupcom tých vlastníkov , niekedy mi nervy žerú ...
Letko
11.02.13,05:29
Dnes ráno som chcel odísť z vchodu. Prídem k dverám a tam zlomená kľučka. Ako sa dostať von? Ešteže som mal vo vrecku kľúč od dverí, ináč by som ostal uväznený vo vchode. Komu už toto vadilo...?
Halli
11.02.13,10:46
myslel si to správne, len pozor tu sa chytá za slovíčka :))...ale ja som pochopila...