juraj:-)
18.01.13,10:52
Dobrý deň,
je postačujuci splátkový kalendár na celý rok ako daňový doklad, alebo musí byť zakaždým zastavená faktúra?
Tweety
18.01.13,09:54
Dobrý deň,
je postačujuci splátkový kalendár na celý rok ako daňový doklad, alebo musí byť zakaždým zastavená faktúra?
Ak má všetky náležitosti faktúry, tak áno. DD už Zákon o dph nepozná.Doplním §.
§ 71
Faktúra


(1) Na účely tohto zákona
a) faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry,
b) elektronickou faktúrou je faktúra, ktorá obsahuje údaje podľa § 74 a je vydaná a prijatá v akomkoľvek elektronickom formáte; elektronickú faktúru možno vydať len so súhlasom príjemcu tovaru alebo služby,
c) vierohodnosťou pôvodu faktúry sa rozumie potvrdenie totožnosti dodávateľa tovaru alebo služby alebo osoby, ktorá v mene dodávateľa vyhotovila faktúru,
d) neporušenosťou obsahu faktúry sa rozumie zachovanie obsahu faktúry,
e) elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny.

(2) Za faktúru sa považuje aj každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná zabezpečiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť faktúry od jej vydania do konca obdobia na uchovávanie faktúry. Ako spôsob zabezpečenia vierohodnosti pôvodu, neporušenosti obsahu a čitateľnosti faktúry možno použiť
a) kontrolné mechanizmy podnikových procesov, ktoré spoľahlivo zabezpečia priraditeľnosť faktúry k dokumentom súvisiacim s dodaním tovaru alebo služby,
b) zaručený elektronický podpis podľa osobitného predpisu29) alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho použitie zaručeného elektronického podpisu,
c) elektronickú výmenu údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov,
d) iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry.
milkami
24.01.13,17:24
Kedy si môžem uplatniť odpočet DPH na základe splátkového kalendára, ak jednotlivé platby boli až v mesiacoch 8-12? Ja som DPH uplatnila až pri platbách a teraz si nie som istá, či som urobila dobre. Prosím, nech to stihnem opraviť.Nikto neporadí? prosím, prosím, ešte dnes môžem opraviť DP k DPH
milkami
25.01.13,05:31
Radšej to rozpíšem - podnikateľ si uplatnil DPH na základe splátkového kalendára na nájomné za nebytové priestory v I.Q 2012 za 1-3, v II.Q si neuplatnil nič, v III.Q si uplatnil za 7-9 a ja by som to chcela zrovnať v IV.Q.Chcela som to pôvodne uplatniť až pri platbách, ktoré boli až v mesiacoch 8-12,ale teraz sa mi zdá, že by som mala podať dodatočné za II.Q, alebo si môžem uplatniť DPH za 4-6 v IV.Q? Poraďte mi, prosím, nech to opravím ešte dnes pri podaní DP:mee:
kn-alka
25.01.13,06:05
Kvôli odpočtu DPH nemusíš podávať dodatočné priznanie DPH. Máš nárok na odpočítanie dane najskôr v období, kedy vznikol nárok, najneskôr do konca kal.roka. Teoreticky si môžeš odpočítať DPH za celý rok v decembri. Sama sa rozhodneš kedy.


§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
milkami
25.01.13,06:12
ďakujem, idem dopracovať DP
jb0863
03.04.13,14:46
SZČO -JU-štvrťročný platca DPH. Splátkový kalendár na sumu 660,-€ ,s tromi splátkami v marci a dvoma splátkami v apríly. Ako správne uplatniť DPH?
​Ďakujem
Tweety
03.04.13,15:00
SZČO -JU-štvrťročný platca DPH. Splátkový kalendár na sumu 660,-€ ,s tromi splátkami v marci a dvoma splátkami v apríly. Ako správne uplatniť DPH?
​Ďakujem
Uplatnenie nároku na odpočet nemá vplyv na to, či je faktúra uhradená alebo nie. Podstatné je to, aby si mal faktúru podľa Zákona o dph a ak máš nárok na odpočet dph, tak si ho uplatníš z celkovej faktúry.
jb0863
03.04.13,15:47
Rozumiem tomu tak,že aj keď nie je uhradená celková dlžná suma naraz,ale po splátkach a zostávajúca časť dlžnej sumy nie je uhradená do konca kalendárneho štvrťroku ,môže sa celková DPH uplatniť za prvý štvrťrok v plnej výške?
Tweety
03.04.13,16:12
Rozumiem tomu tak,že aj keď nie je uhradená celková dlžná suma naraz,ale po splátkach a zostávajúca časť dlžnej sumy nie je uhradená do konca kalendárneho štvrťroku ,môže sa celková DPH uplatniť za prvý štvrťrok v plnej výške?
Áno tak, uplatníš v kvartáli v ktorom máš faktúru.
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
jb0863
04.04.13,13:28
A čo v takom prípade,ak faktúra bola vydaná 12/ 2012, nebola uhradená a nebolo z nej uplatnené DPH? Dá sa DPH uplatniť v tomto roku za 1 štvrťrok 2013?
A ešte (blbá) otázka: myslela som ,že len v PU sa môže DPH uplatniť hneď pri vystavení faktúry a v JU až vtedy ak je uhradená.