Andrea R
01.03.06,09:34
Sme začínajúce združenie dvoch Fo a vlastníme dva mobilné telefóny na každú živnosť. Môžme si dať do nákladov združenia obidva alebo len jeden telefón. A v akom rozsahu, či to nieje % ohraničené.
KOKSO
01.03.06,08:42
Môžete si dávať do nákladou obe FA za mobilný telefón. Ja som to tak účtovala. Tam potom záleží, ako je to v zmluve o združení. Účtovala som, kde si živnostníci všetko delili na 50%. Príjmy aj výdavky zo združenia. Ale čo sa týka živnosti, každému pripadaly svoje výdavky a príjmy, či už za mob. tel. kanc. potreby ... . Jeden z nich mal však povinnosť podávať DPH aj DP na svoju živnosť. To je tak, že keď sa podávalo DPH za Q, tak sa nepodávalo na združenie, ale na jeho živnosť. Čiže, bolo tam DPH z jeho živnosti a DPH 50% zo spoločného podnikania "združenia". Dúfam, že je to zrozumiteľne.
Andrea R
01.03.06,08:45
nie sme platcami dph ale účtovníctvo vedie jedna osoba a výdavky idú na 50%. ako to mám potom zapísať. Do učtovníctva každej mobil zvlášť.
Zita5
01.03.06,08:53
nie sme platcami dph ale účtovníctvo vedie jedna osoba a výdavky idú na 50%. ako to mám potom zapísať. Do učtovníctva každej mobil zvlášť.


Na túto vec mám dva pohľady :

1/ ide o súkromné telefóny
2/ ide o firmené telefóny , o ktorých účtuje poverený člen združenia .


K bodu 1/ ak sú súkromné používané na účely združenia , do nákladov uznať len telefonické hovory týkajúce sa združenia . Rozdeliť to % na základe výpisu zel hovorov .

K bodu 2/ firmené telefóny vedené na povereného člena k vedeniu účtovníctva ,účtovať v plnej výške .
Andrea R
01.03.06,08:58
Ďakujem za radu, ale asi by bolo potom lepšie mať len telefón združenia jeden ak sa nemýlim.
Zita5
01.03.06,09:34
[quote=Andrea R]Ďakujem za radu, ale asi by bolo potom lepšie mať len telefón združenia jeden ak sa nemýlim.[/quote

Neuvažuj týmto smerom , že asi jeden . Veď predsa i keby boli traja členovia združenia tak možu vlastniť 3 telefóny . Veď predsa to potrebujú na dosahovanie svojich príjmov .Ale pod podmienkou , že tieto telefóny budú vedené na povereného člena , tak ako som písala .

No ale samozrejme , že to musí byť vidieť aj na ich príjmoch , že pilne pracujú ako včeličky .;)
ucetni_fantozzi
02.03.06,08:33
...Jeden z nich mal však povinnosť podávať DPH aj DP na svoju živnosť. To je tak, že keď sa podávalo DPH za Q, tak sa nepodávalo na združenie, ale na jeho živnosť ....

ty koxo!!! a co ustanovenie §4 ods. 2 zakona o DPH - posledna veta ??? citujem: "Ak zdanitelna osoba, ktore nie je platitelom dane, uzavrie zmluvu u zdruzeni s platitelom dane, je povinna podat ziadost o registraciu pre dan najneskor do desiatich dni odo dna uzavretia tejto zmluvy." :eek:
ucetni_fantozzi
02.03.06,08:36
no ja mam podobny pripad, mam 2 fyzicke osoby, ktore su v zdruzeni, ucto vedie jedna z nich a ta druha ma v leasingu auto, ktore pouziva v pomere cca 90% pre zdruzenie a cca 10% pre vlastne aktvitity. Taktiez hladame odpoved na otazku, ci si moze tato osoba vyuctovat cast nakladov na leasing a phm voci zdruzeniu, aj ked auto je samozrejme evidovane na nej...
Zita5
02.03.06,08:42
no ja mam podobny pripad, mam 2 fyzicke osoby, ktore su v zdruzeni, ucto vedie jedna z nich a ta druha ma v leasingu auto, ktore pouziva v pomere cca 90% pre zdruzenie a cca 10% pre vlastne aktvitity. Taktiez hladame odpoved na otazku, ci si moze tato osoba vyuctovat cast nakladov na leasing a phm voci zdruzeniu, aj ked auto je samozrejme evidovane na nej...

Ja som takýto prípad riešila vyfakturovaním pracovných ciest , faktúru som vystavila na povereného člena združenia . Výdavkovým pokladničným dokladom mi združenie vyplatilo moju pohľadávku .

Čo sa týka nákladov tie som uplatňovala u seba a nie v združení . V združení vo výdavkoch figuroval vlastne výdavok úhrady pohľadávky .

Bolo odklepnuté , schválené daňovou kontrolou . Používam tento spôsob už dlhé roky .

Splátky lízingu účtovať v združení nie , tie účtuje nájomca .
ucetni_fantozzi
02.03.06,09:03
Ja som takýto prípad riešila vyfakturovaním pracovných ciest , faktúru som vystavila na povereného člena združenia . Výdavkovým pokladničným dokladom mi združenie vyplatilo moju pohľadávku .

Čo sa týka nákladov tie som uplatňovala u seba a nie v združení . V združení vo výdavkoch figuroval vlastne výdavok úhrady pohľadávky .

Bolo odklepnuté , schválené daňovou kontrolou . Používam tento spôsob už dlhé roky .

Splátky lízingu účtovať v združení nie , tie účtuje nájomca .

dakujem, rozmyslal som nad touto variantou, chcem sa vsak vyhnut jednej neprijemnosti - dane osoby su totizto platitelmi DPH, tzn. takato fakturacia by musela byt predmetom zdanenia, co sa mi zda zbytocne (odpocet u jedneho z blockov + vystup z faktury a odpocet u druheho = vysledok sice 0, ale jeden to musi odviest hned, zatial co druhy to v pripade nadmeraku uplatni az o 4 mesiace neskor...).

kladiem si otazku, ci nie je mozne, ked sa v zmluve o zdruzeni dohodli, ze zdruzenie refunduje aj individualne a preukazetelne vynalozene vydavky clenov predlozene zdruzeniu na vyuctovanie. tzn. dany clen urobi rekapitulaciu - natankoval som za 5000 Sk, z toho podla evidencie jazd som 4 500 Sk prejazdil pre zdruzenie... obdobne aj s pomernou castou nakladov na leasing...

na druhej strane, keby sa toto neuskutocnilo, nemohol by si ten druhy clen uplatnit danovo vydavky na phm a leazing, nakolko ich z 90% nevyuziva na dosahovanie svojich zdanitelnych prijmov!!!
Zita5
02.03.06,09:14
dakujem, rozmyslal som nad touto variantou, chcem sa vsak vyhnut jednej neprijemnosti - dane osoby su totizto platitelmi DPH, tzn. takato fakturacia by musela byt predmetom zdanenia, co sa mi zda zbytocne (odpocet u jedneho z blockov + vystup z faktury a odpocet u druheho = vysledok sice 0, ale jeden to musi odviest hned, zatial co druhy to v pripade nadmeraku uplatni az o 4 mesiace neskor...).

kladiem si otazku, ci nie je mozne, ked sa v zmluve o zdruzeni dohodli, ze zdruzenie refunduje aj individualne a preukazetelne vynalozene vydavky clenov predlozene zdruzeniu na vyuctovanie. tzn. dany clen urobi rekapitulaciu - natankoval som za 5000 Sk, z toho podla evidencie jazd som 4 500 Sk prejazdil pre zdruzenie... obdobne aj s pomernou castou nakladov na leasing...

na druhej strane, keby sa toto neuskutocnilo, nemohol by si ten druhy clen uplatnit danovo vydavky na phm a leazing, nakolko ich z 90% nevyuziva na dosahovanie svojich zdanitelnych prijmov!!!

V prípade platcu DPH samozrejme , že zaťažíš daňový základ DPH - čkou .
Inak by som si nerobila strarosti , však DPH sa vlastne posúva z člena na člena .

Ja mám jedno združenie , kde konečne som si presadila svoje a to , taktne som ich požiadala , aby zakúpili autá v rámci združenia na povereného člena . A je to čisté a super evidencia . Uplatnenie výdavkov vo výške 100% a nemám už teraz u nich problém s fakturáciou .

Z pohľadu združenia v prípade použitia MV člena , ktorý má toto MV na lízingové splátky vidím jediný dobrý spôsob fakturáciu za ubehnuté km pre účely združenia a spoločne vykonávanú prácu . Samozrejme pokiaľ sa týka plátcov DPH tak fakturácia s DPH .
ucetni_fantozzi
02.03.06,09:23
V prípade platcu DPH samozrejme , že zaťažíš daňový základ DPH - čkou .
Inak by som si nerobila strarosti , však DPH sa vlastne posúva z člena na člena .

Ja mám jedno združenie , kde konečne som si presadila svoje a to , taktne som ich požiadala , aby zakúpili autá v rámci združenia na povereného člena . A je to čisté a super evidencia . Uplatnenie výdavkov vo výške 100% a nemám už teraz u nichc problém s fakturáciou .

Z pohľadu združenia v prípade použitia MV člena , ktorý mám toto MV na lízingové splátky vidím jediný dobrý spôsob fakturáciu za ubehnuté km pre účely združenia a spoločne vykonávanú prácu . Samozrejme pokiaľ sa týka plátcov DPH tak fakturácia s DPH .

ano, fajn, dakujem - tato varianta mi je, ako som uz pisal, jasna... ja skutocne len hladam riesenie, ako to urobit bez DPH!!! - a to aj z dovodu, ze sa to bude asi robit spatne... ;)

a skutocne mi to vychadza len tak, ako som uz pisal. ci je to tak vsak priechodne som si nie isty... ak to zostane tak a nic sa nevyuctuje, sposobi sa druhemu clenovi zdruzenia skoda tym, ze bude mat neuplatnitelne vydavky na phm a leasing...