gabko1
18.01.13,12:52
Ahojte.

Podnikať som začal v minulom roku a keďže o účtovníctve nemám ani páru, našiel som si účtovníka. Už po prvej návšteve však vo mne vzbudil pochybnosti, preto sa na vás obraciam s nasledovnými otázkami resp. problémami.

1. Účtovníčka ma presviedčal, že povinnosť platiť odvody do SP mi vznikne v každom prípade bez ohľadu na príjem. Môj argument, že mi odvodová povinnosť vznikne až vtedy, keď môj príjem presiahne sumu 4716€, považoval za chybný. Takže, kto má pravdu?

2. Vediem jazykovú školu. Väčšina klientov mi uhrádza faktúry na účet, ale stáva sa , že niekto zaplatí v hotovosti, tak mu vystavím príjmový doklad. Údajne to nemôžem, lebo vraj nemám registračnú pokladňu...zdá sa mi to ako nezmyslel. Či?

3. Číslovanie faktúr - nový rok vraj musím začať s novým číslovaním, nemôžem pokračovať v starom číselnom rade? Pravda alebo lož?

4. Označenie zálohových faktúr - môže mať to isté číslo ako následná konečná faktúra?
veronikasad
18.01.13,12:01
Ahojte.

Podnikať som začal v minulom roku a keďže o účtovníctve nemám ani páru, našiel som si účtovníka. Už po prvej návšteve však vo mne vzbudil pochybnosti, preto sa na vás obraciam s nasledovnými otázkami resp. problémami.

1. Účtovníčka ma presviedčal, že povinnosť platiť odvody do SP mi vznikne v každom prípade bez ohľadu na príjem. Môj argument, že mi odvodová povinnosť vznikne až vtedy, keď môj príjem presiahne sumu 4716€, považoval za chybný. Takže, kto má pravdu? chybná môže byť suma, ak ide o príjem za rok 2013. Minimálny VZ platný od 1.1.2014 ešte nepoznám, táto suma platí pre príjem v roku 2012. Po prekročení tržieb za rok 2012 sa stávaš povinným pltitelom od 1.7.2013.

2. Vediem jazykovú školu. Väčšina klientov mi uhrádza faktúry na účet, ale stáva sa , že niekto zaplatí v hotovosti, tak mu vystavím príjmový doklad. Údajne to nemôžem, lebo vraj nemám registračnú pokladňu...zdá sa mi to ako nezmyslel. Či?
Povinnosť evidovať tržby ERP sa vzťahuje na predaj tovaru a služby vymenované v prílohe zákona o ERP.
3. Číslovanie faktúr - nový rok vraj musím začať s novým číslovaním, nemôžem pokračovať v starom číselnom rade? Pravda alebo lož? Nemôžeš pokračovať v číslovaní faktúr z predch. kal.roka. Založ si nový číselný rad platný pre rok 2013.

4. Označenie zálohových faktúr - môže mať to isté číslo ako následná konečná faktúra? Pre číslovanie zálohových faktpr treba tiež vytvoriť samostatný číselný rad. Číslo zálohovej faktpry nemusí byť zhodné s číslom vyúčtovacej faktúry.


odpoveď v texte
gabko1
18.01.13,14:04
ďakujem za rady :) Doplním :

1. Ide o príjem za rok 2012, takže suma sedí.

2. Podľa tej prílohy k ERP k 1.1.2012 tam takáto povinnosť pre jazykovky nebola.

3. Hmm, tak to je pruser, pokračoval som v číslovaní z minulého roka...

4. Tak tu bude tiež problém, nakoľko čísla boli rovnaké...

Ešte nejaké bonusové otázočky;)

Pôvodne som chcel ísť na paušálne výdavky, takže som si viedol len peňažný denník. Teraz som si to však rozmyslel a pôjdem na klasické JU. Pri ňom však mám povinnosť viesť aj účtovné knihy. Čo s tým neraz narobím? Mám ich spätne urobiť za minulý rok? A tento rok začnem nové? A keď chcem za rok 2013 robiť paušálne výdavky?
relisysjanka
06.02.13,18:02
gabko1

nájdi si dobrého účtovníka... Táto osoba zhodnotí, či je pre teba vhodný paušal, resp. jednoduché účtovníctvo... Len sa jej zver do rúk.... :)
veronikasad
06.02.13,19:42
ďakujem za rady :) Doplním :

1. Ide o príjem za rok 2012, takže suma sedí.

2. Podľa tej prílohy k ERP k 1.1.2012 tam takáto povinnosť pre jazykovky nebola.

3. Hmm, tak to je pruser, pokračoval som v číslovaní z minulého roka...

4. Tak tu bude tiež problém, nakoľko čísla boli rovnaké...

Ešte nejaké bonusové otázočky;)

Pôvodne som chcel ísť na paušálne výdavky, takže som si viedol len peňažný denník. Teraz som si to však rozmyslel a pôjdem na klasické JU. Pri ňom však mám povinnosť viesť aj účtovné knihy. Čo s tým neraz narobím? Mám ich spätne urobiť za minulý rok? A tento rok začnem nové? A keď chcem za rok 2013 robiť paušálne výdavky?
Mal si v roku 2012 zamestnancov ?
gabko1
06.02.13,20:01
Mal si v roku 2012 zamestnancov ?

nemal
veronikasad
06.02.13,20:14
ďakujem za rady :) Doplním :

1. Ide o príjem za rok 2012, takže suma sedí.

2. Podľa tej prílohy k ERP k 1.1.2012 tam takáto povinnosť pre jazykovky nebola.

3. Hmm, tak to je pruser, pokračoval som v číslovaní z minulého roka...

4. Tak tu bude tiež problém, nakoľko čísla boli rovnaké...

Ešte nejaké bonusové otázočky;)

Pôvodne som chcel ísť na paušálne výdavky, takže som si viedol len peňažný denník. Teraz som si to však rozmyslel a pôjdem na klasické JU. Pri ňom však mám povinnosť viesť aj účtovné knihy. Čo s tým neraz narobím? Mám ich spätne urobiť za minulý rok? A tento rok začnem nové? A keď chcem za rok 2013 robiť paušálne výdavky?
Ak sú pre teba výhodnejšie skutočné výdavky a máš spracovaný peňažný denník, môžeš si uplatniť v zmysle § 6 odst. 14 ZoDzP zdanenie formou daňovej evidencie

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

-------
Daj si do google "daňová evidencia", nájdeš množstvo odborných článkov s návodom ako ju viesť