Jana Motyčková
18.01.13,18:41
Študujem, študujem a prišla som na toto:

1. Preddavok na zdravotné poistenie nemôže zamestnávateľ dohodárovi z odmeny zraziť, odviesť do ZP ho ale musí. Na dohodára sa nevzťahuje §131 Zákonníka práce (zrážky zo mzdy). Daň a poistné na SP zrážam povedzme na základe Zákona o dani z príjmu (§2 pism. v)) a Zákona o sociálnom poistení (§141 ods.2). Ale v Zákone o zdravotnom poistení nie je nič o zrazení preddavku na zdravotné poistenie. V §16 ods.4 je len uvedené, že preddavok za zamestnanca vypočíta a odvádza zamestnávateľ.

Na dohodára sa síce vzťahuje §20 Zákonníka práce, na základe ktorého možno môže zamestnávateľ na toto uzatvoriť dohodu o zrážkach zo mzdy (ak by dohodár súhlasil), ale vykonať zrážku nemôže, lebo §131 sa na dohodára nevzťahuje. Dohodu môže maximálne zamestnávateľ postúpiť ďalšiemu zamestnávateľovi, kde je zamestnanec v pracovnom pomere. Alebo môže dohodár dobrovoľne doniesť príslušnú sumu do pokladne, prípadne previesť na účet zamestnávateľa.

------------------

2. Ďalší, podobný, problém je pri odvádzaní dobrovoľného príspevku do 2. piliera zamestnávateľom. Ale toto sa týka aj zamestnanca v pracovnom pomere. Tento prispevok nie je uvedený v 131 ods.1 ani v ods.2 Zákonníka práce, ani povinnost zraziť nie je v osobitnom predpise.

Zamestnanec, ak požiada zamestnávateľa o to, aby za neho odvádzal dobrovoľný príspevok, zamestnávateľ ho musí odvádzať a musí o tom so zamestnancom spísať dohodu o odvádzani dobrovoľného príspevku. Táto dohoda podľa vyhlášky 16/2013 Z.z., "ktorou sa ustanovujú podrobnosti o písomnej dohode ...." má obsahovať "Údaje nevyhnutné na identifikáciu platby dobrovoľných príspevkov" a súhlas s ich poskytnutím SDS. Nič o zrážani.

V Zákone o sociálnom poisteni ani v Zákone o starobnom dôchodkovom sporení nie je zmienka o tom, že by sumu dobrovoľného príspevku mohol zamestnávateľ zraziť zamestnancovi zo mzdy (alebo dohodárovi z odmeny)
Čiže : Zamestnávateľ má povinnosť odviesť príspevok do 2. piliera, ak ho zamestnanec o to požiada, spiše dohodu o odvádzani, ale ak to chce zraziť zamestnancovi z výplaty, musi s ním spísať dohodu o zrážkach zo mzdy !!! S čím už zamestnanec súhlasiť nemusí. Ešte sa obávam, že bude musieť zamestnávateľ použiť tretinový systém.


Ak som čosi prehliadla, prosim nasmerujte ma.
avalik
18.01.13,18:04
Zakon o zdrav. poistení

§ 16
Preddavok na poistné
(2) Preddavok na poistné je povinný vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
a) zamestnanec vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273855)z príjmu podľa § 13 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273886)dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
c) zamestnávateľ vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273864)z príjmu každého zamestnanca podľa § 13 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273886)dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,

(4) Preddavok na poistné z príjmu podľa odseku 2 písm. a) vypočítava a odvádza za zamestnanca zamestnávateľ.
Jana Motyčková
18.01.13,19:05
Tam je iba napísané, že preddavok má platiť zamestnanec a odvádza to za neho zamestnávateľ.
To, že ten preddavok môže zamestnávateľ zraziť zamestnancovi zo mzdy je uvedené len v par. 131 Zákonníka práce. A ten sa práve na dohodárov nevzťahuje. Je v podstate jasné, že zamestnávateľ si to môže u dohodára nárokovať, ale nemôže to len tak zraziť z odmeny.

Ono to vyzerá ako hra o slovíčka, ale zrážať zo mzdy je možné je len to, čo je uvedené niekde v zákone. Dokonca sa kedysi právnici dohodovali, či na základe dohody o zrážkach zo mzdy podľa par.551 Občiankseho zákonníka, ktorú zamestnávateľ je povinný zo mzdy zamestnanca zrážať podľa Občianskeho súdneho poriadku, je možné vykonať zrážku zo mzdy, keď to nie je uvedené priamo v Zákonníku práce. Následne bol kôli tomu v tomto upravený par.131 Zákonníka práce.
avalik
18.01.13,19:34
Zákonník práce v § 223 ods. 2 uvádza, že na dohodárov sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, a tam patrí aj

§20

(2) Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.


Keďže zákonník práce neupravuje ... ale ani nezakazuje zamestnávateľovi vykonávať zrážky zo mzdy/odmeny dohodára mám za to, že zamestnávateľ môže vykonať zrážky na ktorých sa písomne dohodne s dohodárom.


PS: nie som právnik :)
Jana Motyčková
18.01.13,19:34
Doplňujem - prečo nie je možné vykonať zrážku zo mzdy, ak to nie je uvedené v zákone.
Vychádza sa z Európskej sociálnej charty, s ktorou vyslovila súhlas NR SR - oznámenie 329/1998 Z.z.. V nej NR SR schválila :
"Čl. IV. Právo na primeranú odmenu

Na zabezpečenie účinného výkonu práva na primeranú odmenu sa zmluvné strany zaväzujú:

5. povoliť zrážky zo mzdy iba za takých podmienok a v takom rozsahu, ako to ustanovujú vnútroštátne zákony alebo iné predpisy a úpravy, alebo ak je to v súlade s kolektívnymi zmluvami alebo rozhodcovskými rozhodnutiami."

Iba že by sa táto ESCH nevzťahovala na dohody. Ale aj v takom prípade je problém s dobrovoľným príspevkom z 2.piliera u zamestnancov v pracovnom pomere.
Jana Motyčková
18.01.13,19:39
Zákonník práce v § 223 ods. 2 uvádza, že na dohodárov sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, a tam patrí aj

§20

(2) Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.


Keďže zákonník práce neupravuje ... ale ani nezakazuje zamestnávateľovi vykonávať zrážky zo mzdy/odmeny dohodára mám za to, že zamestnávateľ môže vykonať zrážky na ktorých sa písomne dohodne s dohodárom.


PS: nie som právnik :)

To áno, uzatvoriť dohodu možno - ale
1. kedy vznikne nárok zamestnávateľa
2. dohodu uzatvoriť môžem, ale môžem aj vykonať zrážku? A keď zamestnanec dohodu nepodpíše, čo potom?
3. na dohody podľa par.20 ods.2 sa vzťahuje tretinový systém.

PS. detto.
avalik
18.01.13,19:50
Doplňujem - prečo nie je možné vykonať zrážku zo mzdy, ak to nie je uvedené v zákone.
Vychádza sa z Európskej sociálnej charty, s ktorou vyslovila súhlas NR SR - oznámenie 329/1998 Z.z.. V nej NR SR schválila :
"Čl. IV. Právo na primeranú odmenu

Na zabezpečenie účinného výkonu práva na primeranú odmenu sa zmluvné strany zaväzujú:

5. povoliť zrážky zo mzdy iba za takých podmienok a v takom rozsahu, ako to ustanovujú vnútroštátne zákony alebo iné predpisy a úpravy, alebo ak je to v súlade s kolektívnymi zmluvami alebo rozhodcovskými rozhodnutiami."

Iba že by sa táto ESCH nevzťahovala na dohody. Ale aj v takom prípade je problém s dobrovoľným príspevkom z 2.piliera u zamestnancov v pracovnom pomere.


Tým, že zákon o zdravotnom poistení ustanovuje zamestnávateľovi odvádzať odvod za zamestnanca, je podľa mňa splnená aj táto podmienka.


Ale zaujímalo by ma, aké je stanovisko MPSVaR k tejto veci.
Jana Motyčková
18.01.13,20:23
Odviesť za zamestnanca je jedna vec a zraziť zo mzdy druhá.
Teraz hovorím o dobrovoľnom príspevku do 2.piliera - na zamestnancov v pracovnom pomere sa vzťahuje par.131, ktorý hovorí, že okrem zrážok uvedených v ods.1 a 2 možno vykonať zrážku len na základe dohody o zrážkach alebo ak to ustanovuje osobitný predpis. A ten osobitný predpis musí ustanoviť možnosť alebo povinnosť vykonať zrážku- to nie je, že niečo za zamestnanca odvádza zamestnávateľ.
Zuzana2
25.01.13,12:08
Blíži sa koniec januára, budeme robiť výplaty. Podľa príspevkov v tejto téme aby som sa bála zraziť preddavky na ZP dohodárom. Sú známe nejaké novšie informácie, prípadne stanoviská zdravotných poisťovní, či Ministerstva zdravotníctva?
Jana Motyčková
25.01.13,13:54
Ja nemám odpoveď odnikiaľ.
Predpokladám, že Európska charta soc. práv sa dohodárov nevzťahuje a postupujem podľa toho, ako asi boli zákony myslené a zdravotné zrazím. Nemyslím, že by to niekto napadol, skôr by to mali upraviť v zákonoch, aby nebola právna neistota.
Pri dobrovoľnom príspevku do 2. piliera u zamestnancov ale určite vyžadujem dohodu o zrážkach zo mzdy.
Kvaka
01.02.13,09:55
Dnes vyšla v Zbierke novela vyhlášky k preddavkom na zdravotné poistenie http://www.epi.sk/Main/Download.aspx?fn=\ZzSR\SK\01\2013c006z023.pdf
veronikasad
01.02.13,10:01
Dnes vyšla v Zbierke novela vyhlášky k preddavkom na zdravotné poistenie http://www.epi.sk/Main/Download.aspx?fn=\ZzSR\SK\01\2013c006z023.pdf
Kvaka, to je zase nejaký nový výkaz pre SZČO, ktorý sú povinné predkladať, alebo sa to týka len začínajúcej SZČO, keď si určuje výšku VZ (napr. poistenec štátu, alebo súbeh zamestnania a podnikania?
Kvaka
01.02.13,10:12
Prílohy 1 až 5 sú

1. VÝKAZ ZAMESTNÁVATEĽA V LISTINNEJ PODOBE podľa § 20 ods. 1 a 7 zákona

2. VÝKAZ SAMOSTATNE ZÁROBKOVO ČINNEJ OSOBY V LISTINNEJ PODOBE podľa § 20 ods. 2 a 7 zákona

3. VÝKAZ PLATITEĽA DIVIDEND V LISTINNEJ PODOBE podľa § 20 ods. 6 a 7 zákona

4. VÝKAZ PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE ZAMESTNÁVATEĽA V ELEKTRONICKEJ PODOBE

5. VÝKAZ PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE PLATITEĽA DIVIDEND V ELEKTRONICKEJ PODOBE
veronikasad
01.02.13,10:13
Prílohy 1 až 5 sú

1. VÝKAZ ZAMESTNÁVATEĽA V LISTINNEJ PODOBE podľa § 20 ods. 1 a 7 zákona

2. VÝKAZ SAMOSTATNE ZÁROBKOVO ČINNEJ OSOBY V LISTINNEJ PODOBE podľa § 20 ods. 2 a 7 zákona

3. VÝKAZ PLATITEĽA DIVIDEND V LISTINNEJ PODOBE podľa § 20 ods. 6 a 7 zákona

4. VÝKAZ PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE ZAMESTNÁVATEĽA V ELEKTRONICKEJ PODOBE

5. VÝKAZ PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE PLATITEĽA DIVIDEND V ELEKTRONICKEJ PODOBE
Zaujíma ma príloha č. 2 - kedy ju SZČO podáva.
Kvaka
01.02.13,10:15
Kvaka, to je zase nejaký nový výkaz pre SZČO, ktorý sú povinné predkladať, alebo sa to týka len začínajúcej SZČO, keď si určuje výšku VZ (napr. poistenec štátu, alebo súbeh zamestnania a podnikania?
Veronika, prečítaj si vyhlášku, je tam napísané, že prvý raz sa tieto prílohy 1 až 5 použijú v mesiaci február 2013 za mesiac január 2013. Je to v § 15a.
Jana Motyčková
01.02.13,10:15
Pre szčo je to výkaz, ktorý sa viaže na §20 ods. 2 zákona o ZP, čiže predkladá ho :
- nová szčo
- szčo, ktorá zmenila poisťovňu
veronikasad
01.02.13,10:16
Veronika, prečítaj si vyhlášku, je tam napísané, že prvý raz sa tieto prílohy 1 až 5 použijú v mesiaci február 2013 za mesiac január 2013.
Práve túto vetu som čítala a neviem či ho majú podávať všetci živnostníci
veronikasad
01.02.13,10:16
Pre szčo je to výkaz, ktorý sa viaže na §20 ods. 2 zákona o ZP, čiže predkladá ho :
- nová szčo
- szčo, ktorá zmenila poisťovňu
Janka, ďakujem za odpoveď.
Kvaka
01.02.13,10:23
Pri novom výkaze SZČO je odvolávka na zákon, na § 20 ods. 2 a 7.
Takže to tam je tak, ako Janka napísala.

2) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná
a) písomne vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do ôsmich dní odo dňa vzniku povinnosti platiť poistné ako samostatne zárobkovo činná osoba,
b) písomne vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára kalendárneho roka, ak táto osoba zmenila k 1. januáru kalendárneho roka príslušnú zdravotnú poisťovňu.
srska
01.02.13,10:26
už som myslel, že im ...
veronikasad
01.02.13,10:27
Nebol si sám.
janber
02.02.13,11:33
Dobrý deň, ak sa mýlim tak ma prosím opravte.

Na mesačnom výkaze zemstnávateľa je zmena iba v povinnosti uvádzať počet všetkých zamestnancov, v prípade že ich počet je menší ako 3.

Dávke 514 som našla len rozdiel :
1.vete záhlavia dávky: položka 7, 8 (formát tel. a fax. čísla)
2. vete záhlavia dávky: položka 20 je povinná v prípade ak počet týchto zamestnacov je menší ako 3

XML formát je nový formát pre odosielanie mesačného výkazu elektronicky

Chápem správne, že výkaz za 01/2013 sa bude dať odposlať elektronicky dávkou vo formáte txt aj xml?
Rozalka
02.02.13,12:30
Áno, dá sa poslať txt alebo xml .... ale či je zdravotná poisťovňa na to pripravená, to už je o niečom inom, najmä keď vyhláška vyšla 1.2.2013 a je platná od 1.2.2013.
Melnick
02.02.13,17:41
Pridám sa k Vám, čo si mysleli, že sú ........
Melnick
02.02.13,17:45
Že pripravená ........ xixixixixi ...... moje brucho :D:D:D