elizabetha
01.03.06,10:04
Jedna naša zamestnankyňa dovŕši v roku 2006 vek 33 rokov, čo je hranica na 25 dní dovolenky. Od 18 rokov pracovala a určitú dobu bola na úrade práce, čo sa podľa ZP, ak som to dobre pochopila, započítava do doby na výpočet dovolenky. Neviem však či jej mám dať už tento rok 25 dní dovolenky. Prosím o radu. Ďakujem
Tweety
01.03.06,09:07
Jedna naša zamestnankyňa dovŕši v roku 2006 vek 33 rokov, čo je hranica na 25 dní dovolenky. Od 18 rokov pracovala a určitú dobu bola na úrade práce, čo sa podľa ZP, ak som to dobre pochopila, započítava do doby na výpočet dovolenky. Neviem však či jej mám dať už tento rok 25 dní dovolenky. Prosím o radu. Ďakujem Nestačí dovršiť vek 33 rokov, musí splňať podmienku odpracovanie 15 rokov, po 18r. veku.:cool:
§ 103


(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
alušik
01.03.06,09:08
Niektoré mzdárky to robia tak, že dajú vyššiu výmeru dovolenky už v roku, kedy tento človiečik dovŕši 33 rokov. Ja si však nemyslím, že je to správne. Mal by mať zápočtom zdokladovanú odpracovanú dobu po 18. roku veku. Kľudne sa totiž môže stať, že bol rok-dva dobrovoľne nezamestnaný a už nespĺňa podmienku nároku na 25 dní dovolenky.;)
Takže ja osobne radšej "naháňam zápočty".
alušik
01.03.06,09:11
No ale povedzme si úprimne, kto Ti bude kontrolovať koľko si mu priznala dovolenky? Asi nikto - daňovákov nároky z pracovno-právnych vzťahov valne nezaujímajú, kontrolóri zo zdravotky a sociálky tiež na to kašlú - aspoň moja skúsenosť, takže ak sa nebude sťažovať sám zamestnanec, tak asi problém veľmi nebude.
Osobne to však nie je môj postoj k veci. Ak mám dodržať zákon, tak ho radšej dodržím, pokiaľ sa dá. No a v tomto prípade sa k veci postavím - dones zápočet, bude vyššia výmera dovolenky.;)
elizabetha
01.03.06,12:27
ĎAKUJEM. Takže keď budem mať zdokladované, že táto ženička pri svojich krásnych narodeninách v septembri 2006 dovŕši aj 15 rokov na 25 dní dovolenky, kedy jej ju už môžem poskytnúť. Už v roku 2006?


Tento odsek zákona nejako neviem pochopiť.
2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
Tweety
01.03.06,12:31
ĎAKUJEM. Takže keď budem mať zdokladované, že táto ženička pri svojich krásnych narodeninách v septembri 2006 dovŕši aj 15 rokov na 25 dní dovolenky, kedy jej ju už môžem poskytnúť. Už v roku 2006?


Tento odsek zákona nejako neviem pochopiť.
2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
Môžeš jej dať 5 týždňov dovolenky v roku 2006, pretože splňa literu zákona.:eek::cool:
Lucy
01.03.06,13:28
Niektoré mzdárky to robia tak, že dajú vyššiu výmeru dovolenky už v roku, kedy tento človiečik dovŕši 33 rokov. Ja si však nemyslím, že je to správne. Mal by mať zápočtom zdokladovanú odpracovanú dobu po 18. roku veku. Kľudne sa totiž môže stať, že bol rok-dva dobrovoľne nezamestnaný a už nespĺňa podmienku nároku na 25 dní dovolenky.;)
Takže ja osobne radšej "naháňam zápočty".


Alebo študoval na vysokej škole a tú neukončil.
iika
10.03.06,07:45
Alebo študoval na vysokej škole a tú neukončil.


No, to je asi práve problém môjho manžela. Študoval na VŠ, nedokončil, pracoval. Začal študovať na inej VŠ, úspešne ju ukončil. Predchádzajúci zamestnávateľ mu uznal 25 dní dovolenky. Súčasný iba 20. Nepomôže si???