Danielam
18.01.13,20:21
Prosím Vás pekne má každý povinnosť uložiť učtovnú uzávierku do zbierky listín? ako a kde? a čo ked sa to od roku 2009 nevykonalo????
Tweety
19.01.13,06:42
Prosím Vás pekne má každý povinnosť uložiť učtovnú uzávierku do zbierky listín? ako a kde? a čo ked sa to od roku 2009 nevykonalo????
Definuj, čo myslíš pod pojmom každý.
Filip Glasa
19.01.13,08:39
obchodné spoločnosti, teda s.r.o. aj a.s. majú povinnosť ukladať ju do zbierky listín. Za rok 2009 ju môžete uložiť dodatočne.
Danielam
19.01.13,11:32
Definuj, čo myslíš pod pojmom každý.
Každá s.r.o. som myslela.
Tweety
19.01.13,11:33
Každá s.r.o. som myslela.
No tak tá musí určite. Lebo každý môže byť aj živnostník. A ten povinnosť nemá. Ak chceš o tom viac, pozri Zákon o účtovníctve.
Danielam
19.01.13,11:33
obchodné spoločnosti, teda s.r.o. aj a.s. majú povinnosť ukladať ju do zbierky listín. Za rok 2009 ju môžete uložiť dodatočne.
Ja ju musím odniesť hneď pondelok za roky 2009 2010 2011 dúfam že mi nenapália pokutu :(
Danielam
19.01.13,11:37
No tak tá musí určite. Lebo každý môže byť aj živnostník. A ten povinnosť nemá. Ak chceš o tom viac, pozri Zákon o účtovníctve.
ďakujem a pozrem a pondelok odnášam lebo tu to nerobili ani moje predchodkyne tak pofotím a radšej odovzdám od začiatku (myslím že od roku 2009 to tam nikto nezasielal) ešte raz ďakujem :)
avalik
19.01.13,11:45
Ja ju musím odniesť hneď pondelok za roky 2009 2010 2011 dúfam že mi nenapália pokutu :(

si fyzicka osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby ?

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-530
avalik
19.01.13,11:52
No tak tá musí určite. Lebo každý môže byť aj živnostník. A ten povinnosť nemá. Ak chceš o tom viac, pozri Zákon o účtovníctve.

obchodný zákonník

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len „zapísaní podnikatelia“) účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.


zákon o obch. registri


§ 3
Obsah zbierky listín (1) Zbierka listín obsahuje dokumenty vyhotovené v štátnom jazyku alebo v cudzom jazyku s overeným prekladom do štátneho jazyka (ďalej len „uložené listiny“), ktorými sú:

g) riadna individuálna účtovná závierka a mimoriadna individuálna účtovná závierka, konsolidovaná účtovná závierka a priebežná účtovná závierka zapísanej osoby, a ak to ukladá osobitný zákon, aj výročná a audítorská správa zapísanej osoby, ktorá obsahuje meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby audítora, ako aj evidenčné číslo zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov; účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy,
Danielam
19.01.13,12:06
si fyzicka osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby ?

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-530
študujem spoločenskú zmluvu, juj som si zavarila :( našla som tam len že v danom predmete podnikania je potrebné živnostenské oprávnenie, a živnosť je vydaná na obchodné meno s.r.o. a štatutárny orgán je konateľka takže podľa tohto by mala byť fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej spoločnosti...dobre tomu rozumiem??
avalik
19.01.13,12:11
študujem spoločenskú zmluvu, juj som si zavarila :( našla som tam len že v danom predmete podnikania je potrebné živnostenské oprávnenie, a živnosť je vydaná na obchodné meno s.r.o. a štatutárny orgán je konateľka takže podľa tohto by mala byť fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej spoločnosti...dobre tomu rozumiem??

zodpovednost za predlozenie listin registrovemu sudu ma v sro konatel, nie uctovnik
Danielam
19.01.13,12:41
zodpovednost za predlozenie listin registrovemu sudu ma v sro konatel, nie uctovnik
len tak pre zaujímavosť som rada že konateľ sa v našej s.r.o. vie vobec podpísať :) škoda o tom aj hovoriť ... ďakujem za trpezlivosť a pomoc.
DarinaB
19.01.13,15:54
v obchodnom registri je vidieť aj čo je predložené v zbierke listín - ktoré uzávierky
KEJKA
19.01.13,16:41
no, keby bol ten register úplný, tak súhlasím, ale ešte nestihli zapísať, čo bolo podané dva roky dozadu...........
avalik
19.01.13,17:18
no, keby bol ten register úplný, tak súhlasím, ale ešte nestihli zapísať, čo bolo podané dva roky dozadu...........

je dobre skontrolovat aj datum ... mne dali datum ulozenia 2012 ... a ja som to tam osobne niesla 2011 ... :(
KEJKA
19.01.13,18:44
tak som sa pozrela ako je to s dátumami,
rok 2011 mi zapísali s doručením 7.5.2012
a uloženie za rok 2010 mi zapísali až po RUZ 2011, dátum dali 7/2011, čiže správne
akurát chronologicky to nesedí.
Paula
19.01.13,18:51
A v niektorých prípadoch chýbajú v ich súpiske staršie roky, či niektoré prílohy, i keď bolo všetko načas a komplet podané.
Filip Glasa
20.01.13,13:27
ešte som nepočul o tom, že by za to dávali pokuty. A pri tom veľa firiem závierky (aj naschvál) do zbierky listín nedáva. Takže doplňte ak nemáte, ale netreba zase z toho robiť horor.
KEJKA
20.01.13,15:38
ešte som nepočul o tom, že by za to dávali pokuty. A pri tom veľa firiem závierky (aj naschvál) do zbierky listín nedáva. Takže doplňte ak nemáte, ale netreba zase z toho robiť horor.to by som netvrdila. Ani som sa na to nespoliehala.
Čo nebolo, môže byť. v Česku už za to pokuty dali, viem o konkrétnom príklade.
Filip Glasa
20.01.13,17:59
Na Slovensku 50% firiem závierky do zbierky listín nedáva z nevedomosti, alebo aj naschvál. Ale pokuty ešte neboli.
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2010/cislo-38/firmam-chyba-disciplina.html
anka-s
12.02.13,11:54
Dobrý deň,
na úvod, ja poznám firmu, ktorá dostala pokutu za oneskorené doručenie do zbierky listín. Bolo to tuším 16 EUR.
A teraz moja otázka:
začiatkom roku 2012 sa hovorilo, že sa to už posielať nebude do OR, ale že daňový úrad to "vybaví" za spoločnosti. Plánovalo sa s nejakým políčkom v daňovom priznaní za rok 2012, ktoré by sa malo zaškrtnúť ak chceme aby podanie na DU bolo zároveň podaním do zbierky listín. No nič také som v DP nenašla (alebo som prehliadla?). Vie niekto ako to tento rok bude?
Ďakujem.
Ivenka
12.02.13,11:56
Tento rok ešte nie...vraj budúci.
Majka
09.03.13,13:36
takze aj ked vykazy a DP pravnickych osob posielame elektronicky na Dan. urad, tak do zbierky listin treba posielat este stale vytlacene podpisane konatelom v papierovej forme?
KEJKA
09.03.13,18:43
takze aj ked vykazy a DP pravnickych osob posielame elektronicky na Dan. urad, tak do zbierky listin treba posielat este stale vytlacene podpisane konatelom v papierovej forme?
Cez DU to nefunguje, ale podat musis sama. Mozes poštou-papierovo, ale možeš aj elektronicky.
Melnick
22.03.13,12:24
Dobrý deň,
na úvod, ja poznám firmu, ktorá dostala pokutu za oneskorené doručenie do zbierky listín. Bolo to tuším 16 EUR.
A teraz moja otázka:
začiatkom roku 2012 sa hovorilo, že sa to už posielať nebude do OR, ale že daňový úrad to "vybaví" za spoločnosti. Plánovalo sa s nejakým políčkom v daňovom priznaní za rok 2012, ktoré by sa malo zaškrtnúť ak chceme aby podanie na DU bolo zároveň podaním do zbierky listín. No nič také som v DP nenašla (alebo som prehliadla?). Vie niekto ako to tento rok bude?
Ďakujem.

http://www.konecna-zacha.com/articles/view/43
avalik
22.03.13,12:40
zakon o uctovnictve

§39i

(3) Ustanovenie § 23a sa prvýkrát použije na uloženie dokumentov, ktoré sa týkajú účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje k 31. decembru 2013 a neskôr.
zk24
31.07.13,12:28
Ahojte, cele ma toto pletie. Prečítala som rôzne protichodné články, niektoré tvrdia ze už sa do ZL neposiela nič, že to tam posiela DU a niektoré že sa ide po starom. Tak teda kym to vidim v zakone, idem po starom. Ale čo ma zaskočilo, že som si cez ORSR dala zobraziť či ma klient zverejnene minule roky a čuduj sa svete je tam:

účtovná závierka za rok 2012 (Dátum doručenia: 12.04.2013)

:o

Tak teraz som z toho hlupa....
c.s.i.
31.07.13,14:28
ešte som nepočul o tom, že by za to dávali pokuty. A pri tom veľa firiem závierky (aj naschvál) do zbierky listín nedáva. Takže doplňte ak nemáte, ale netreba zase z toho robiť horor.

v obchodnom registri je vidieť aj čo je predložené v zbierke listín - ktoré uzávierky



Minulý týždeň som bola na súde odniesť papiere za našu firmu a pýtala som sa pani za prepážkou ako je to, keď nie podané za rok 2010 a povedala mi, že pokuta nehrozí, maximálne, že keby nás niekto bonzol, že to tam nie, ale ona nepamätá, že by za to dávali pokuty.
c.s.i.
31.07.13,14:32
v obchodnom registri je vidieť aj čo je predložené v zbierke listín - ktoré uzávierky

tak napríklad za našu s.r.o. podľa výpisu z 7/2012 nemáme uložený rok 2010 a dnes tam je už uložený rok 2010 s dátumom uloženia14.7.2011.
Tak a potom sa vyznaj :-)
zk24
01.08.13,06:08
Mna mätie to, že my mame tam UZ uz za rok 2012 a som si ista, že som ju tam určite nedavala.... a nie to 12/4/13...
Filip Glasa
10.08.13,08:55
Tento rok (zavierky za 2012) kedze sa uz bude spustat register uctovnych zavierok. Zbierka listin uz moze mat zavierku za rok 2012 z registra uctovnych zavierok - teda ste ju tam nemuseli dat vy, ale sa tam dostala z inej statnej institucie (danovy urad > datacentrum > register uctovnych zavierok > zbierka listin).
avalik
10.08.13,13:09
Tento rok (zavierky za 2012) kedze sa uz bude spustat register uctovnych zavierok. Zbierka listin uz moze mat zavierku za rok 2012 z registra uctovnych zavierok - teda ste ju tam nemuseli dat vy, ale sa tam dostala z inej statnej institucie (danovy urad > datacentrum > register uctovnych zavierok > zbierka listin).

asi ti usla zmena


zakon o uctovnictve

§39i

(3) Ustanovenie § 23a sa prvýkrát použije na uloženie dokumentov, ktoré sa týkajú účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje k 31. decembru 2013 a neskôr.
Filip Glasa
10.08.13,13:49
ja viem ze to plati od roku 2013, ale realne uz register uctovnych zavierok existuje. A zavierky za rok 2012 sa "samocinne" ocitaju v zbierke listin bez toho, aby ich tam podnikatel poslal.
To co popisala zk24 nie je jediny pripad kde som to videl. Cize to posielanie medzi instituciami uz funguje (zrejme to testuju).
avalik
10.08.13,13:56
aj tak je to divne, ja som posielala koncom juna a mam tam datum ulozenia 7.8.2013 ... ako vedeli, ze klient zk24 neposle uzavierku a ulozili ju uz 12.4.2013 - to maju nejaku vestecku gulu a vedeli, ze ja poslem, tak sa s mojou uzavierkou neunuvali?
Filip Glasa
10.08.13,16:23
Ak clovek podal sam, tak dali jeho datum. Ak ju ulozili sami v ramci statnej spravy, tak tam dali ten svoj datum.
A zrejme ked to testuju, tak nerobia vsetky mesta a vsetky firmy, ale len cast. Preto su asi rozdiely.