kacenka6689
19.01.13,15:40
Dobrý deň, prosím o radu. Robím priateľovi- živnostníkovi jednoduché účtovníctvo a mám jednu nejasnosť.
v marci 2012 si zakúpil meracie zariadenie v hodnote 2010€
v máji sa stal platiteľom DPH - teda som tomuto zariadeniu znížila obstarávaciu cenu o DPH.
Vznikla mi ale nová obstarávacia cena 1675€, tým pádom už nenapĺňa podmienku v zákone o dani z príjmov pre odpisovanie majetku. Exituje nejaký postup, pri ktorom by bolo možné odpisovanie aj pri nižšej obstarávacej cene? Daň z príjmu by aj tak pre tento rok neplatil žiadnu. kvôli NČZD
Veľnmi pekne ďakujem za reakcie
Katka
Tweety
19.01.13,14:44
Dobrý deň, prosím o radu. Robím priateľovi- živnostníkovi jednoduché účtovníctvo a mám jednu nejasnosť.
v marci 2012 si zakúpil meracie zariadenie v hodnote 2010€
v máji sa stal platiteľom DPH - teda som tomuto zariadeniu znížila obstarávaciu cenu o DPH.
Vznikla mi ale nová obstarávacia cena 1675€, tým pádom už nenapĺňa podmienku v zákone o dani z príjmov pre odpisovanie majetku. Exituje nejaký postup, pri ktorom by bolo možné odpisovanie aj pri nižšej obstarávacej cene? Daň z príjmu by aj tak pre tento rok neplatil žiadnu. kvôli NČZD
Veľnmi pekne ďakujem za reakcie
Katka
Môže odpisovať aj majetok, ktorý nesplňa hodnotu.
kacenka6689
19.01.13,14:47
Ďakujem veľmi pekne!
A robí sa to bežným spôsobom ako pri majetku ktorý splna hodnotu? V ktorom zakone je to blizsie popisane, aby som si to nastudovala?
Tweety
19.01.13,14:48
Ďakujem veľmi pekne!
A robí sa to bežným spôsobom ako pri majetku ktorý splna hodnotu? V ktorom zakone je to blizsie popisane, aby som si to nastudovala?
Áno, bežným. Bližšie nájdeš v Zákone o DzP, od §22.
http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#22
Stefan2005
19.01.13,15:09
... no ja mám zato, že sa odpisuje nie podľa ZoDP, ale podľa postupov účtovania...
teda pri odpisovaní majetku nespĺňajúceho limit ocenenia sa odpisy stanovené v účtovníctve považujú aj za daňové...
azla
19.01.13,15:19
Áno, presne tak ako uvádza Stefan
.:)
kacenka6689
20.01.13,13:12
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pozerala som su postupy účtovania týkajúce sa JÚ, a nikde som tam nenašla podmienku pre odpisovanie 1700€, tým pádom ju akože nemusím spĺňať? Na čo potom existuje toto členenie v Z oDP?
Stefan2005
20.01.13,13:54
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pozerala som su postupy účtovania týkajúce sa JÚ, a nikde som tam nenašla podmienku pre odpisovanie 1700€, tým pádom ju akože nemusím spĺňať? Na čo potom existuje toto členenie v Z oDP?

... sranduješ, že? tu na Porade sú PUJU, odtiaľ vyberám:

"§10, Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
ods.12 b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),"

no a odvolávka 18) odkazuje za ZoDP....


Je pravdou, že pri mojej odpovedi v príspevku 5 sa nezaregistroval, že sme v JU, ale riešia to i PUJU:

(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
kacenka6689
20.01.13,14:07
Ďakujem veľmi pekne, a nenašla som preto, že som si dala vyhľadať sumu 1700€, ako vidím je to trochu inak sformulované :)
želám pekný deň!