Lukáš38
19.01.13,15:47
Dobrý deň,
môj otec pred 32 rokmi zasadil 4 stromy - druh Smrek obyčajný na jeho súkromnej parcele. 32 rokov sa staral o rast a vývoj týchto stromov. Po tom, čo umrel som 6 rokov túto úlohu plnil ja. V r.2011 som s obcou uzavrel Zámennú zmluvu pozemkov. Komkrétne : rozloha pozemku ostala nezmenená, avšak došlo len k jeho posunutiu o 3 metre. Tu sa začína môj problém.:confused: V šírke týchto 3 m rástú tieto stromy. Môj sused požiadal po zámennej zmluve hneď obec o výrub týchto stromov, čo mu aj bolo schválené. No ja s týmto výrubom stromov nesúhlasím, nakoľko si myslím, že napriek zámennej zmluve mám na tieto stromy určité právo a nárok. Viete mi poradiť, či môj názor je správny t.j. či sa môžem domáhať nároku na tieto stromy, alebo rozhodovať o týchto stromoch má už len obec ? Došlo predsa len k zámennej zmluve pozemkov, nie vecí ktoré rástli alebo nachádzali sa na tomto pozemku. Tieto stromy sú spomienka a moja srdcová záležitosť, nechcem, aby sa zrezali. Viete mi poradiť kto je skutočným vlastníkom stromov a kto o nich môže rozhodovať?
Lukáš38
19.01.13,15:54
Zabudol som spomenúť, že tie stromy zároveň vytvárajú aj krásnu paravánu súkromia. sú ozaj nádherné. tak verím, že mi niekto dá radu ako to poriešiť.
buchač
19.01.13,16:12
Dobrý deň,
môj otec pred 32 rokmi zasadil 4 stromy - druh Smrek obyčajný na jeho súkromnej parcele. 32 rokov sa staral o rast a vývoj týchto stromov. Po tom, čo umrel som 6 rokov túto úlohu plnil ja. V r.2011 som s obcou uzavrel Zámennú zmluvu pozemkov. Komkrétne : rozloha pozemku ostala nezmenená, avšak došlo len k jeho posunutiu o 3 metre. Tu sa začína môj problém.:confused: V šírke týchto 3 m rástú tieto stromy. Môj sused požiadal po zámennej zmluve hneď obec o výrub týchto stromov, čo mu aj bolo schválené. No ja s týmto výrubom stromov nesúhlasím, nakoľko si myslím, že napriek zámennej zmluve mám na tieto stromy určité právo a nárok. Viete mi poradiť, či môj názor je správny t.j. či sa môžem domáhať nároku na tieto stromy, alebo rozhodovať o týchto stromoch má už len obec ? Došlo predsa len k zámennej zmluve pozemkov, nie vecí ktoré rástli alebo nachádzali sa na tomto pozemku. Tieto stromy sú spomienka a moja srdcová záležitosť, nechcem, aby sa zrezali. Viete mi poradiť kto je skutočným vlastníkom stromov a kto o nich môže rozhodovať?

...v tomto prípade iba ak morálne ...aspoň ja to tak vidím ....


Morálka (z lat. moralitas, správné chování, od mos, moris, mrav) znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti.
Od pravidel zdvořilosti se liší tím, že se týká věcí závažných a podstatných, na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty).
Používá se ve dvojím významu:
- v normativním významu znamená to, co je z vnitřního přesvědčení správné nebo naopak nepřípustné, případně i soubor principů, podle nichž se má lidské jednání a rozhodování hodnotit;
- v popisném významu je to pojem pro to, čím se členové určité společnosti nebo skupiny opravdu řídí, co jejich společnost vyžaduje a co naopak odmítá.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Morálka
Lukáš38
19.01.13,16:22
Takže ahoj Buchač, podľa tvojho názoru mám na tie stromy len morálne právo ? Nedá sa to nejako napadnúť? Veď sa jedná o 30-ročné vlastníctvo veci.
buchač
19.01.13,16:25
Takže ahoj Buchač, podľa tvojho názoru mám na tie stromy len morálne právo ? Nedá sa to nejako napadnúť? Veď sa jedná o 30-ročné vlastníctvo veci.
...já Ti nevím Karle ...

Ale ak sa fakt jedná o to morálne právo ...šak čítaj poriadne ...

na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty).
arizona
19.01.13,16:29
Komu vlastne patri ten pozemok na ktorom stoja stromy??? Tebe, ci susedovi?
Lukáš38
19.01.13,16:33
32 rokov patril mne aj spolu so stromami. Po zámennej zmluve sa stromy ocitli na obecnom pozemku. A sused požiadal obec o výrub týchto stromov - čo mu aj povolili.
Lukáš38
19.01.13,17:06
Niekde som počul, že pokiaľ sa o pozemok toľko rokov staráš, obhospodaruješ ho, máš nejaký nárok ( či bud na predkupné právo ) alebo niečo podobné.
buchač
19.01.13,17:13
Niekde som počul, že pokiaľ sa o pozemok toľko rokov staráš, obhospodaruješ ho, máš nejaký nárok ( či bud na predkupné právo ) alebo niečo podobné.
...to je oblasť vyvlastnenia pozemku vydržaním ....viď

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=vyvlastnenie+pozemku+vydr%C5%BEan%C3%ADm&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
arizona
19.01.13,17:25
Vydrazenie sa na teba nevztahuje, lebo majitel pozemku je znamy.

Tym, ze ste pozemky zamenili,majitel pozemku je zaroven aj majitel stromov,myslim, ze nemas ziaden narok.

Ma sused na vypilenie stromov vazny dovod?Ohrozuju niekoho?Alebo...?
Skus sa obratit na ochranarov , zivotne prostredie a pod.Ak nie su z nejakeho dovodu nepezpecne a su zdrave, mozno sa ich podari zachranit. Niekedy pomoze aj zmedializovanie bezdoovodnych vyrubov starych stromov ...