spinka181
01.03.06,10:18
Prosím vás, potrebujem konzultáciu k cestovným náhradám. SZČO používa súkromný automobil na podnikanie. Hlavný predmet podnikania spočíva v neustálom, každodennom cestovaní po celom Slovensku (vyhľadávanie a návšteva klientov). Moje otázky:
1. Považuje sa toto za služobné cesty a teda na každý deň by mal mať vypísaný cesťák a uplatniť si zo zákona cestovné a stravné? (a tým pádom by sa jeho netýkala možnosť od 1.1.06 dať do daňových výdavkov 55% stravné zo základnej sadzby)
2. V nejakom poradcovi (dane a účtovníctvo, alebo niečo podobné) som čítala, že ak SZČO používa súkromný automobil na podnikanie, tak výdavok na PHM sa považuje za výdavok nutný na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu, a teda si z nakúpených PHM môže odpočítať DPH. Ste všetci apriori proti tomuto názoru, alebo ho niekto aj pripúšťate?
Srdečná vďaka za odpovede.
dogicka
01.03.06,10:05
Podľa mňa to sú pracovné cesty a môže si vypisovať cesťáky a uplatňovať aj stravné aj spotrebu PHM+6,20, alebo len na základe knihy jázd uplatňovať spotrebu PHM + 6,20.
K bodu 2: ja som tiež kedysi pred rokom čítala v časopise Dane a účtovníctvo niečo podobné, ale nik iný mi to neodsúhlasil, takže ja by som v žiadnom prípade pri súkromnom aute neuplatňovala odpočet DPH z nákupu PHM. pekný deň
korka
01.03.06,10:07
Ak vozidlo slúži na podnikanie, má to vozidlo v majetku, nevidim dovod aby si nemohol uplatnit vrátenie dph - ak je platitelom. Cesťáky by som nevypisovala.
Stravne - može si kupit gastro lístky a z ceny 89,- Sk upatnit do výšky 55% do nákladov.

Čo na to seniori?
korka
01.03.06,10:09
:-)
druhy pokus:

nebolo by prenho lepsie dat si auto do majetku?
dogicka
01.03.06,10:12
Ak vozidlo slúži na podnikanie, má to vozidlo v majetku, nevidim dovod aby si nemohol uplatnit vrátenie dph - ak je platitelom. Cesťáky by som nevypisovala.
Stravne - može si kupit gastro lístky a z ceny 89,- Sk upatnit do výšky 55% do nákladov.

Čo na to seniori?

Spinka181 píše: SZČO používa na podnikanie súkromné auto.... Ja som teda pochopila, že ho nemá v majetku firmy preto by som odpočet DPH neuplatnila.
STRELEC
01.03.06,10:14
........
2. V nejakom poradcovi (dane a účtovníctvo, alebo niečo podobné) som čítala, že ak SZČO používa súkromný automobil na podnikanie, tak výdavok na PHM sa považuje za výdavok nutný na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu, a teda si z nakúpených PHM môže odpočítať DPH. Ste všetci apriori proti tomuto názoru, alebo ho niekto aj pripúšťate?
Srdečná vďaka za odpovede. Platí to, ak je vozidlo zahrnuté do majetku, je predmetom leasingu u daného živnostníka, resp. je ním prenajaté pre účely živnosti od xy prenajímateľa. Ak je auto používané v súvislosti so živnosťou s využitím sadzby náhrad za používanie vozidla - tak nie. Spotreba PHM je vtedy súčasťou náhrad. Je to nákladová položka podľa knihy jázd a spotreby podľa TP, nie však s nárokom na odpočet DPH.
korka
01.03.06,10:52
Spinka181 píše: SZČO používa na podnikanie súkromné auto.... Ja som teda pochopila, že ho nemá v majetku firmy preto by som odpočet DPH neuplatnila.

ano, ty si to pochopila spravne, dala som ti suhlas
:)
ORLEN
22.04.06,09:03
Dovolím si oponovať:
§49, zák.č.222/2004
ods.2
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojeho podnikania ako platiteľ s vínimkou podľa odsek 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je........

Zákon o DPH nikde nehovorí, že si nemôže odpočitat dph od PHM, ktoré spotreboval pouzitim majetku ktory nema v podnikani. Ide o samotnu spotrebu PHM nie toho majetku. V pripade ze pouzil tu PHM aj na sukromne jazdy, riadi sa pomerným odpočítaním dane - koeficientom
o.peto
21.06.06,05:57
Prosim Vas poradte mi ako je to vlastne s tym vreckovym na ZPC od coho sa urcuje jeho vyska, Rata sa do stravneho na ZPC aj obcer****ie podavane v lietadle. Ak by bolo mozne odmailujte mi to na o.peto@atlas.sk dakujem
Chobot
21.06.06,06:41
Prosim Vas poradte mi ako je to vlastne s tym vreckovym na ZPC od coho sa urcuje jeho vyska, Rata sa do stravneho na ZPC aj obcer****ie podavane v lietadle. Ak by bolo mozne odmailujte mi to na o.peto@atlas.sk dakujem

Výška vreckového sa určuje od základného stravného, na ktoré má zamestnanec nárok v danom časovom pásme. Pre lepšie pochopenie uvediem príklad: stravné do AT je 45,- EUR.

Pri ceste nad 12 hodín je celé stravné - 45,- EUR, teda vreckové bude 5-40% zo 45,- EUR.

Pri ceste od 6-21 hodín je nárok na stravné 50%, t.j. 45,- x50% = 22,50. Toto bude základ pre vreckové - 5-40% z 22,50 EUR.

Pri ceste do 6 hodín je nárok na stravné 25% z denného nároku, t.j. 45,- x 25% = 11,25. Toto je opäť základ pre vreckové pri ceste do 6 hodín - 5-40% z 11,25 EUR.

Občerstvenie podané v lietadle nijako neovplyvňuje výšku stravného ani vreckového. Je to súčasť služby leteckej spoločnosti a nepovažuje sa to za zabezpečenie stravy (ani čiastočnej).
ubgzvale
26.07.06,06:55
Prosim surne by som potrebovala radu, ci mam narok na diety. Zucastnila som sa zahranicnej pracovnej cesty v Rakusku, ktora trvala 5 dni. Prvy den som prekrocila hranice o 10.50 hod. a v ten den som mala zaplatenu len veceru. Ostatne dni som mala jedlo zaplatene na cely den, okrem posledneho dna, kedy som mala len ranajky. Hranice som prekrocila o 19.00 hod. Problem je v tom, ze jedlo a ubytovanie institucia zaplatila vopred ako balik, cize nie je jasne kolko stalo ubytovanie a kolko jedlo. Ako doklad mam vyplnene tlacivo, ktore som odfaxovala institucii v zahranici, aby som sa mohla cesty zucastnit. Konkretne je na nom uvedene/cena je za ubytovanie a jedlo spolu/
1.den- vecera 53 EUR
2.den-ranajky obed vecera 67 EUR
3.den-ranajky obed vecera 55 EUR
4.den-ranaky obed vecera 115 EUR
5.den-ranajky 0 EUR
Ak by ste mi niekto vedeli pomoct, vopred vam dakujem.
ubgzvale
26.07.06,06:55
Prosim surne by som potrebovala radu, ci mam narok na diety. Zucastnila som sa zahranicnej pracovnej cesty v Rakusku, ktora trvala 5 dni. Prvy den som prekrocila hranice o 10.50 hod. a v ten den som mala zaplatenu len veceru. Ostatne dni som mala jedlo zaplatene na cely den, okrem posledneho dna, kedy som mala len ranajky. Hranice som prekrocila o 19.00 hod. Problem je v tom, ze jedlo a ubytovanie institucia zaplatila vopred ako balik, cize nie je jasne kolko stalo ubytovanie a kolko jedlo. Ako doklad mam vyplnene tlacivo, ktore som odfaxovala institucii v zahranici, aby som sa mohla cesty zucastnit. Konkretne je na nom uvedene/cena je za ubytovanie a jedlo spolu/
1.den- vecera 53 EUR
2.den-ranajky obed vecera 67 EUR
3.den-ranajky obed vecera 55 EUR
4.den-ranaky obed vecera 115 EUR
5.den-ranajky 0 EUR
Ak by ste mi niekto vedeli pomoct, vopred vam dakujem.
mcfly.company
26.07.06,07:09
Dobrý deň, ja by som potrebovala vedieť, že koľko percent s cestovných lístkov sa môže preplácať zamestnancovi. A či sa to dá vložiť do účtovníctva.
Chobot
26.07.06,07:19
Dobrý deň, ja by som potrebovala vedieť, že koľko percent s cestovných lístkov sa môže preplácať zamestnancovi. A či sa to dá vložiť do účtovníctva.

TO je málo informácií pre odpoveď. Nepíšeš čo sú to za cestovné lístky, kedy ich použil a za akým účelom. Popíš bližšie.
mcfly.company
26.07.06,10:08
Zamestnanec chodí do práce autobusom a zamestnávateľ chce nejakú čiastku z lístkov preplácať ale nevie že či je na to nejaký zákon ktorý určí koľko percent z nich môže prelácať. Ači sa tie percentá dajú vložiť do jednoduchého účtovníctva.Prosím o rýchlu odpoveď.
Chobot
26.07.06,10:44
Zamestnanec chodí do práce autobusom a zamestnávateľ chce nejakú čiastku z lístkov preplácať ale nevie že či je na to nejaký zákon ktorý určí koľko percent z nich môže prelácať. Ači sa tie percentá dajú vložiť do jednoduchého účtovníctva.Prosím o rýchlu odpoveď.

Cesta do práce a z práce sa za služobnú cestu nepovažuje, preto nie je možné preplácať tieto lístky. Na strane firmy by to bol nedaňový náklad a zamestnanec by to musel zdaniť ako príjem.

Radšej sa dohodnite, že mu budete dávať nejakú mimoriadnu odmenu - potom to bude mzdový náklad.

Je možné ešte prispievať zamestnancom na dopravu zo sociálneho fondu, ale musia byť splnené určité podmienky. Konkrétne podmienky, za ktorých to je možné si pozri v zákone o sociálnom fonde.
Chobot
26.07.06,10:54
Prosim surne by som potrebovala radu, ci mam narok na diety. Zucastnila som sa zahranicnej pracovnej cesty v Rakusku, ktora trvala 5 dni. Prvy den som prekrocila hranice o 10.50 hod. a v ten den som mala zaplatenu len veceru. Ostatne dni som mala jedlo zaplatene na cely den, okrem posledneho dna, kedy som mala len ranajky. Hranice som prekrocila o 19.00 hod. Problem je v tom, ze jedlo a ubytovanie institucia zaplatila vopred ako balik, cize nie je jasne kolko stalo ubytovanie a kolko jedlo. Ako doklad mam vyplnene tlacivo, ktore som odfaxovala institucii v zahranici, aby som sa mohla cesty zucastnit. Konkretne je na nom uvedene/cena je za ubytovanie a jedlo spolu/
1.den- vecera 53 EUR
2.den-ranajky obed vecera 67 EUR
3.den-ranajky obed vecera 55 EUR
4.den-ranaky obed vecera 115 EUR
5.den-ranajky 0 EUR
Ak by ste mi niekto vedeli pomoct, vopred vam dakujem.

Pokiaľ si mala zabezpečenú stravu v plnom rozsahu - čo si aj mala v 2. až 4. deň - tak v ten deň nemáš nárok na stravné.

1. deň máš nárok na 29,25 EUR (45 EUR sa kráti o 35% za poskytnutú večeru, t.j. 45-15,75=29,25)

5. deň máš nárok na 33,75 EUR (45 EUR sa kráti o 25% za poskytnuté raňajky, t.j. 45-11,25 = 33,75)

Nárok na vreckové však máš a to vo výške 5-40% z celodenného stravného 45 EUR za každý deň (čiže 2,25 - 18 EUR na deň, záleží od toho, ako to máte vo firme určené).
uzivatel2
27.07.06,05:53
Zamestnanec chodí do práce autobusom a zamestnávateľ chce nejakú čiastku z lístkov preplácať ale nevie že či je na to nejaký zákon ktorý určí koľko percent z nich môže prelácať. Ači sa tie percentá dajú vložiť do jednoduchého účtovníctva.Prosím o rýchlu odpoveď.
Rieši to zákon 152/1994 Z.z.o sociálnom fonde.
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zo SF príspevok zamestnancom:
podľa §3 ods.3 písm. a/ zákona o SF na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima /od 1.7.je to 9.960,- Sk/. Posudzujú sa skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania a späť pravidelnou autobusovou dopravou /okrem dopravy MHD/ a železničnou osobnou dopravou ak sú vo výške najmenej 200,- Sk mesačne.
ubgzvale
27.07.06,11:04
Vedel by mi niekto z vas poradit s nasledovnym problemom? Cestujem na sluzobnu cestu /konferencia/ a mam zabezpecene povedzme ranajky, obed a ako vecera je uvedena gala recepcia, ktora je namiesto normalnej vecere. Moze mi zamestnavatel /rozpoctova organizacia/ uhradit tuto recepciu, namiesto vecere? Pretoze sa mi dostala informacia, ze zamestnavatel moze poskytnut len standardne stravovanie a recepcia je chapana ako nadstandard /tykat by sa to malo aj welcome dinner, farewel dinner atd./. Ak je to tak, poslite mi prosim link na nejaky zakon, alebo smernicu, kde sa na to odkazuju.
Vopred Vam dakujem
Chobot
27.07.06,12:11
Vedel by mi niekto z vas poradit s nasledovnym problemom? Cestujem na sluzobnu cestu /konferencia/ a mam zabezpecene povedzme ranajky, obed a ako vecera je uvedena gala recepcia, ktora je namiesto normalnej vecere. Moze mi zamestnavatel /rozpoctova organizacia/ uhradit tuto recepciu, namiesto vecere? Pretoze sa mi dostala informacia, ze zamestnavatel moze poskytnut len standardne stravovanie a recepcia je chapana ako nadstandard /tykat by sa to malo aj welcome dinner, farewel dinner atd./. Ak je to tak, poslite mi prosim link na nejaky zakon, alebo smernicu, kde sa na to odkazuju.
Vopred Vam dakujem

Buhužiaľ, takéto veci nerieši žiadny zákon ani smernica.Skúsim Ti to popísať ako to je v praxi.

Pokiaľ je stravovania súčasťou nejakého podujatia alebo organizované spoločne, nikedy dokonca sú obedy/večere v cene, tak to firma normálne uhrádza. Napr. pôjdeš na školenie, kde budú počas školenia zabezpečené obedy. Cena školného je vrátane obedov, tak celé školné uhradí firma vrátane tých obedov a bude Ti krátiť stravné.

Pokiaľ by školné nezahŕňalo stravovanie, napr. zabezpečené by boli len obedy, ale večerať by účastníci večerali v hotelovej reštaurácii každý na vlastné náklady - účet za večeru by sa pripisoval na účet izby - v tomto prípade sa večera nepovažuje za súčasť podujatia a firma by to nemala uhrádzať. Malo by sa to platiť zo stravného, ktoré dostal zametnanec.

Ak súčasťou podujatia je slávnostná gala večera a účasť zametnanca na nej je potrebná (alebo zametnávateľ chce, aby sa zamestnanec zúčastnil), tak by to mal uhradiť zamestnávateľ, lebo je to zase len udalosť, v rámci ktorej je zabezpečené stravovanie - večera. Nie je to večera sama o sebe, ktorú by si mal hradiť zamestnanec. Navyše je to z príkazu zamestnávateľa, teda náklady by mal hradiť zamestnávateľ. Keby mne prikázali, že sa mám zúčastniť gala večere, kde účastnícky poplatok by bol 150 EUR a ja by som dostal na deň 45 EUR, tak by som to odmietol, nebudem z vlastného doplácať 105 EUR.

Obdobne by som posudzoval uvítaciu alebo rozlúčkovú večeru, pokiaľ výška poplatku za účasť na nej je vopred stanovená. Samozrejme s tým, že zamestnancovi by sa potom krátilo primerane stravné.

V Tvojom prípade predpokladám, že tie obedy a večere boli súčasťou školenia a nemala si inú možnosť stravovania na výber. Lebo ak by tá denná strava stála viac ako denné stravné, tak by si sa tam nestravovala a išla by is radšej deo nejakej najbližšej kantíny najesť sa za primeranejšiu cenu.
Evli
05.01.08,20:37
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, ako je to s cestovnými náhradami v neziskovej organizácii. Riaditeľka nez.org. používa súkromné auto. Ako účtovať o cestovných výdavkoch. Mňa zatiaľ napadlo len ako u podnikateľa, t.j. cesťák, ak nie je dohoda s ostatnými členmi iná. Čo vy na to?
Orsz
05.01.08,21:17
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, ako je to s cestovnými náhradami v neziskovej organizácii. Riaditeľka nez.org. používa súkromné auto. Ako účtovať o cestovných výdavkoch. Mňa zatiaľ napadlo len ako u podnikateľa, t.j. cesťák, ak nie je dohoda s ostatnými členmi iná. Čo vy na to?

Zákon o cestovných náhradách platí rovnaký aj pre neziskové organizácie.
Evli
09.01.08,10:29
Ďakujem za odpoveď. S neziskovkou ešte len začínam a niekedy neviem, posúdiť, čo je rovnaké a čo iné. Ešte raz ďakujem. Pekný deň.
macko
20.01.08,14:47
chcela by som poprosiť o názor. Zamestnávateľ vyžaduje od zamestnanca prítomnosť na odľahlom pracovisku po stanovených pracovných hodinách. Po tomto čase zamestnanec nemôže použiť verejnú hromadnú dopravu, nakoľko už nepremáva. Cesta z práce a do práce sa však nechápe ako služobná cesta. Má zamestnávateľ možnosť uhradiť zamestnancovi tieto cesty (uskutočnené vlastným motorovým vozidlom) v rámci daňovo uznateľných nákladov. Ďakujem.
Evanka
20.01.08,14:55
chcela by som poprosiť o názor. Zamestnávateľ vyžaduje od zamestnanca prítomnosť na odľahlom pracovisku po stanovených pracovných hodinách. Po tomto čase zamestnanec nemôže použiť verejnú hromadnú dopravu, nakoľko už nepremáva. Cesta z práce a do práce sa však nechápe ako služobná cesta. Má zamestnávateľ možnosť uhradiť zamestnancovi tieto cesty (uskutočnené vlastným motorovým vozidlom) v rámci daňovo uznateľných nákladov. Ďakujem.
Ak je pracovník vyslaný po pracovnej dobe na miesto, ktoré nie je jeho pravidelným pracoviskom, je to považované za pracovnú cestu. Zamestnávateľ v tomto prípade postupuje podľa zákona o cestovných náhradách.
Keď nemôže z technických príčin použiť VHD, mal by z-teľ súhlasiť s použitím automobilu a v tomto zmysle mu aj preplatiť PC. Pre z-teľa je to daňovo uznateľný výdavok.
ekovm
21.01.08,12:00
Zmenila sa výška stravného na zahraničnú prac.cestu a domácu od 1.1.2008?
Nevie mi niekto podať info?
Evanka
21.01.08,12:04
Zmenila sa výška stravného na zahraničnú prac.cestu a domácu od 1.1.2008?
Nevie mi niekto podať info?
Zmenila sa výška náhrad stravného pri zahraničných PC v niektorých štátoch od 1.1.2008. Výška stravného pri tuzemských PC zostáva zatiaľ nezmenená.
ekovm
21.01.08,12:32
Kde to nájdem v ktorých štátoch?
Evanka
21.01.08,12:43
Kde to nájdem v ktorých štátoch?
Prikladám v prílohe
Chobot
21.01.08,13:12
Kde to nájdem v ktorých štátoch?

Musíš si zobrať nové opatrenie a porovnať ho s predchádzajúcim, krajinu po krajine sám. Nikto oficiálne nerobí prehľad zmien.;)
ekovm
21.01.08,14:30
ďakujem, ďakujem...
ivana2703
22.01.08,08:52
Dobrý. Chcem sa opýtať, ak živnostník od 10/2007 pracuje na živnosť v Taliansku, a slovenský objednávateľ mu v zmluve o dielo uvádza, že mu hradí cestovné, stravu, ubytovanie atď. má alebo nemá nárok na diéty? Ja si myslím , že nie. No ekonómka objednávateľa mi protirečí, že áno. Kto má vlastne pravdu? Vďaka
Chobot
23.01.08,08:46
Dobrý. Chcem sa opýtať, ak živnostník od 10/2007 pracuje na živnosť v Taliansku, a slovenský objednávateľ mu v zmluve o dielo uvádza, že mu hradí cestovné, stravu, ubytovanie atď. má alebo nemá nárok na diéty? Ja si myslím , že nie. No ekonómka objednávateľa mi protirečí, že áno. Kto má vlastne pravdu? Vďaka

Keby išlo o zamestnanca, tak by som povedal, že mu zamestnávateľ zabezpečil bezplatné stravovanie a preto mu bude krátiť stravné.

Keďže ide o živnostníka, tak sa na neho vzťahuje v tomto prípade ustanovenie zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. e) :

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"


Zákon o dani z príjmov nerieši situáciu, či mal živnostník zabezpečenú stravu iným spôsobom, preto ku kráteniu uznateľných nákladov na stravné nedochádza. Je to len pre neho výhoda, ak mu niekto poskytne bezplatne stravu v zahraničí, daňový úrad pri skúmaní oprávnenosti nákladov za stravné (a vreckové) nebude skúmať, či sa nestravoval inak alebo že koľko ho stála strava. Bol na služobnej ceste, tak si môže uplatniť stravné plus 40% vreckového - to je môj názor. Takže súhlasím s ekonómkou objednávateľa.

Iné je to v prípade ubytovania. To si nemôže uplatniť v nákladoch, lebo ubytovanie by musel zdokladovať a doklad nebude mať, lebo ho uhradil obch. partner.
gabi2
23.01.08,09:40
Prosím o radu. Občas sa nám stane, že nemá kto ísť zaviesť stroj(tovar) zákazníkovi. Je možné osloviť napr. dôchodcu, ktorý by to previezol na svojom aute. Aký by bol postup : dohoda o vykonaní práce, odmena 1 000,-- Sk + 6,20 náhrada + preplatenie PHM. Aký príjem by zdaňoval dôchodca a aké náklady firma? Srdečná vďaka, stáva sa to výnimočne a nevieme ako to riešiť. Alebo je nejaká iná možnosť? Ďakujem za každú radu. Gabi
ondrejvla
24.01.08,15:01
Prosím o radu, neviem to nájsť, možno to už bolo riešené na tejto stránke, ale asi neviem hľadať...
Zamestnanec využíva súkromné MV pri služobných cestách. Zamestnávateľ mu vypláca cestovné náhrady spojené v súvislosti s používaním súkromného MV, diéty podľa zákona o cestovných náhradách. Ale - a to je problém, ktorý sa snažím vyriešiť, lebo v zákone o DzP som našla, že:

5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov

Takže som v tom, že zamestnancovi sa tento príjem nezdaňuje. Avšak, vraj zamestnávateľ je povinný v tomto prípade uhradiť za zamestnanca daň
z MV a podať priznanie k tejto dani za zamestnanmca. Je to pravda? Ak áno, v ktorom zákone to môžem nájsť? Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.
Zita5
24.01.08,15:04
Prosím o radu, neviem to nájsť, možno to už bolo riešené na tejto stránke, ale asi neviem hľadať...
Zamestnanec využíva súkromné MV pri služobných cestách. Zamestnávateľ mu vypláca cestovné náhrady spojené v súvislosti s používaním súkromného MV, diéty podľa zákona o cestovných náhradách. Ale - a to je problém, ktorý sa snažím vyriešiť, lebo v zákone o DzP som našla, že:



5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov




Takže som v tom, že zamestnancovi sa tento príjem nezdaňuje. Avšak, vraj zamestnávateľ je povinný v tomto prípade uhradiť za zamestnanca daň
z MV a podať priznanie k tejto dani za zamestnanmca. Je to pravda? Ak áno, v ktorom zákone to môžem nájsť? Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.


http://www.porada.sk/546317-post2.html

Priložím ešte tému Vlastička ... tu je prečítaj Novelu Zákona
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html?highlight=Da%F2+zamestnanca
ondrejvla
24.01.08,15:20
http://www.porada.sk/546317-post2.html

Priložím ešte tému Vlastička ... tu je prečítaj Novelu Zákona
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html?highlight=Da%F2+zamestnanca

Zitka veľké ďakujem.