franco24
20.01.13,07:14
Dobrý deň, behom februára si chcem založiť živnosť, nakoľko som 3 mesiace nahlásená na UPSVR mám nárok na podporu z eurofondov čo chcem následne aj využiť pri začiatkoch podnikania. Ide však o to, že tým pádom musím 2 roky nepretržite podnikať a nesmiem zrušiť živnosť lebo by som prišla o dotáciu. Ako je to ak žena otehotnie počas týchto dvoch rokov? Môžem pokračovať v živnosti a musím platiť odvody? Konkrétne ma zaujíma obdobie materskej aj obdobie rodičovského? Mám nárok na materskú? Na sociálnej poisťovni mi povedali, že musím min 3 mesiace platiť dobrovoľné poistenie pred nástupom na materskú? Potom z akej sumy sa vypočítava? A ešte otázka mám nárok na rodičovský príspevok od začiatku ak by mi nepriznali materskú, čiže by som dobrovoľné neplatila? Viem je to veľmi obšírne, ale snáď sa tu nájde niekto kto mi poradí. Ďakujem a prajem krásnu nedeľu
Mila123
20.01.13,06:19
Dobrý deň, behom februára si chcem založiť živnosť, nakoľko som 3 mesiace nahlásená na UPSVR mám nárok na podporu z eurofondov čo chcem následne aj využiť pri začiatkoch podnikania. Ide však o to, že tým pádom musím 2 roky nepretržite podnikať a nesmiem zrušiť živnosť lebo by som prišla o dotáciu. Ako je to ak žena otehotnie počas týchto dvoch rokov? Môžem pokračovať v živnosti a musím platiť odvody? Konkrétne ma zaujíma obdobie materskej aj obdobie rodičovského? Mám nárok na materskú? Na sociálnej poisťovni mi povedali, že musím min 3 mesiace platiť dobrovoľné poistenie pred nástupom na materskú? Potom z akej sumy sa vypočítava? A ešte otázka mám nárok na rodičovský príspevok od začiatku ak by mi nepriznali materskú, čiže by som dobrovoľné neplatila? Viem je to veľmi obšírne, ale snáď sa tu nájde niekto kto mi poradí. Ďakujem a prajem krásnu nedeľu
podala si málo informácií ohľadom Tvojho sociálneho poistenia, kt. si mala a to 2 roky spätne,,,,,,,
to, že ti stačí 3 mesiace zaplatiť poistné, pri dobrovoľnom poistení je stále min. VZ, musela by sis si platiť aspoň 26 týždňov, aby sa ti počítal VZ na prípadné dávky NP.......

pokiaľ viem, zákon č. 5/2004 sa bude meniť, sú avizované zmeny, aby si nestihla podmienku 3 rokov podnikania.......
a v obd. MD či RP nemusíš platiť poistné, ale musíš vyhlásiť pre SP prehlásenie, že nepodnikáš, t.j. nemusíš ukončiť živnosť......
franco24
20.01.13,06:57
od roku 2000 do septembra 2012 som mala TPP, takže tam by sa mi k tomu dobrovoľnému malo započítavať aj posledné dva roky, len neviem to by som musela stihnuť do konca roka 2013 na materskú? Zákon o eurofondoch sa mení od mája 2013 a to este stíham za starých podmienok. VZ je výška zárobku? na sociálnom hovorili o 90 dňoch, už mám v tom chaos
Mila123
20.01.13,07:02
od roku 2000 do septembra 2012 som mala TPP, takže tam by sa mi k tomu dobrovoľnému malo započítavať aj posledné dva roky, len neviem to by som musela stihnuť do konca roka 2013 na materskú? Zákon o eurofondoch sa mení od mája 2013 a to este stíham za starých podmienok. VZ je výška zárobku? na sociálnom hovorili o 90 dňoch, už mám v tom chaos
VZ = vymeriavací základ
pri dobr. poistení platí, že ak chceš dostávať dávky musiš mať ku dňu začatia, PN či MD, či očr splnenú podmienku 270 dní za posledné 2 roky a ak nechceš mať ju platenú z min. VZ sa ti mení až po 26. týždňoch a bude tebou určený (aj maximálny).......
franco24
20.01.13,07:08
Tak prečo mi tá pani hovorila o 90 dňoch na soc. úrade? Takže ak by som išla na materskú tak dostanem od začiatku RD (samozrejme ak oňho požiadam UPSVR) a vôbec nemusím riešiť dobrovoľné lebo aj tak je to z minima?
Mila123
20.01.13,07:10
Tak prečo mi tá pani hovorila o 90 dňoch na soc. úrade? Takže ak by som išla na materskú tak dostanem od začiatku RD (samozrejme ak oňho požiadam UPSVR) a vôbec nemusím riešiť dobrovoľné lebo aj tak je to z minima?
sociálny úrad je aká inštitúcia? SP? UPSVaR? alebo?????
a neriešila pani zamestnanie? tam platí 90 dní......
franco24
20.01.13,07:28
prepáč sociálna poisťovňa. Neriešila zamestnanie lebo sme sa bavili o nároku na materskú.
Katy a R
20.01.13,07:33
Tak prečo mi tá pani hovorila o 90 dňoch na soc. úrade? Takže ak by som išla na materskú tak dostanem od začiatku RD (samozrejme ak oňho požiadam UPSVR) a vôbec nemusím riešiť dobrovoľné lebo aj tak je to z minima?
:confused:- tak to ti mohla hovoriť v súvislosti s poistením zamestnanca (na sociálnej poisťovni)
Tam je taká podmienka - by sa potom dávka pčítala z aktuálneho poistenia.
pre dobrovoľné poistenie platí iné - vyššie už uvedené..

a ešte doplním k tomu príspevku na podnikanie - nefunguje to tak, že po 3 mesiacoch v evidencii UoZ dostaneš peniaze! Ono je to na dlhšie (a o dosť!)
franco24
20.01.13,07:41
To je v poriadku to už mam prezistené s tou podporou v podnikaní. Len sa bojím aby to išlo, ale to asi kazdý či už začínajúci alebo zabehnutý podnikateľ
franco24
20.01.13,07:42
:confused:- tak to ti mohla hovoriť v súvislosti s poistením zamestnanca (na sociálnej poisťovni)
Tam je taká podmienka - by sa potom dávka pčítala z aktuálneho poistenia.
pre dobrovoľné poistenie platí iné - vyššie už uvedené..

a ešte doplním k tomu príspevku na podnikanie - nefunguje to tak, že po 3 mesiacoch v evidencii UoZ dostaneš peniaze! Ono je to na dlhšie (a o dosť!)

To je v poriadku to už mam prezistené s tou podporou v podnikaní. Len sa bojím aby to išlo, ale to asi kazdý či už začínajúci alebo zabehnutý podnikateľ
franco24
20.01.13,07:42
myslím to podnikanie :-)
Anik
20.01.13,13:21
myslím, že doteraz bolo potrebné, aby bol človek evidovaný 6 mesiacov. Ak by Ti to vyšlo, tak si tam potom nedaj do podnikateľského zámeru, že žiadaš peniaze aj na odvody, čo by sa Ti potom mohlo stať, že nebudeš mať šancu splniť a meniť zámer veľmi nechcú
franco24
21.01.13,08:28
anik ďakujem, popravde mala som v pláne zahrnúť aj časť odvodov