Patron
20.01.13,09:18
Prajem pekne nedelne rano, chcel by som Vas poprosit o radu, zaujala ma myslienka, vyrobit rozne druhy pexesa a nasledne ich oficialne distibuovat. Povedzme ze by som vytvoril sam graficky design - obrazky pexesa, ale tema pexesa by bola napr. stary dobry Alf, kacerovci, gumkaci ci aktualne SpongeBob, Cars 2 a pod. Aky je podla Vas postup, co sa tyka povolenia od autora tej danej rozpravky? Potrebujem priamo kontaktovat napr. WaltDisney, ci jeho zastupcu ohladom ziskania licencie? Podla nasho Autorskeho zakona ja vlastne vytvorim dielo a budem jeho autorom, dielo ale bude stale pozostavat s tematiky, ktoru vytvoril niekto iny. A tak by ma mohol niekto nasmerovat, pripadne poradit kde a na koho sa obratit, za kazde postrehy budem nesmierne rad. Dakujem :)
števko
21.01.13,16:53
Tak toto si načal tému,ktorá je maximálne diskutabilná.Môže ti tu 1000 ľudí povedať svôj názor,ale každý bude iný.Môj názor,treba kontaktovať niekoho z úradov,kto sa v tejto tématike vyzná.Podľa mňa ide o autorské práva,a nato na internete je určite niekto,kto autorský zákon nejakým spôsobom vie vysvetliť a tvôj nápad zlegalizovať.
Možno to celé bude aj o tom,čo presne bude na tom pexese.Príklad,ak bude obrázok s postavičkou len čiastočne vyobrazený,možno to nebude ani podliehať autorským zákonom.
Napíš či si sa medzi časom s tým pohol.
kopretinka
21.01.13,17:08
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/autorsky-zakon/
tu je celý zákon. Týka sa slov.autorov.Ale určite nemôžeš použiť iba časť postavičky,lebo je zakázané bez povolenia autora akokoľvek pozmeńovať jeho dielo. A v Amerike to určite platí tiež. Kúp si nejaké fotky alebo obrázky z fotobanky,alebo si sám niečo nafoť,prípadne vytvor v grafickom programe.
števko
22.01.13,07:41
Čo sa týka autorských práv ,nieje to celé také jednoduché.On ak je dobrý v grafike a dokáže tie postavičky zmeniť tak,aby ostala tá pôvodná myšlienka,ale postavičky boli pozmenené spôsobom takým,aby sa nikto nemohol ohradiť,tak je to podľa môjho názoru ok...potom sa totižto nemôže nikto ohradzovať,že toto su jeho postavičky,ak ich zmení a dá im niečo vlastné...stačí možno keď zmení pár črt a bude to vporiadku...môj názor..autorské práva sa daju vysvetliť na 1000 spôsobov...
kopretinka
22.01.13,13:29
Čo sa týka autorských práv ,nieje to celé také jednoduché.On ak je dobrý v grafike a dokáže tie postavičky zmeniť tak,aby ostala tá pôvodná myšlienka,ale postavičky boli pozmenené spôsobom takým,aby sa nikto nemohol ohradiť,tak je to podľa môjho názoru ok...potom sa totižto nemôže nikto ohradzovať,že toto su jeho postavičky,ak ich zmení a dá im niečo vlastné...stačí možno keď zmení pár črt a bude to vporiadku...môj názor..autorské práva sa daju vysvetliť na 1000 spôsobov...
autorské práva sú autorské práva,opakujem ti,že je zakázané akokoľvek pozmeňovať alebo zasahovať do diela bez súhlasu autora.Ak mu príde súdna obsielka a autor bude žiadať peniaze,tak mu to potom ty zaplatíš??? Lenže tu na posratom Slovensku málokto dodržiava autorský zákon,veselo sa kradne a kopíruje a sťahuje z netu.
misomiso
22.01.13,13:36
Čo sa týka autorských práv ,nieje to celé také jednoduché.On ak je dobrý v grafike a dokáže tie postavičky zmeniť tak,aby ostala tá pôvodná myšlienka,ale postavičky boli pozmenené spôsobom takým,aby sa nikto nemohol ohradiť,tak je to podľa môjho názoru ok...potom sa totižto nemôže nikto ohradzovať,že toto su jeho postavičky,ak ich zmení a dá im niečo vlastné...stačí možno keď zmení pár črt a bude to vporiadku...môj názor..autorské práva sa daju vysvetliť na 1000 spôsobov...

Ak zmenis kazera donalda alebo krtecka tak, aby to vyobraznie nemohlo byt brane ako neopravnene pouzitie chranenej znacky, tak potom to ani pre zakaznikov nebude zaujimave, pretoze v tom nespoznaju dane postavicky.
Patron
22.01.13,13:50
Kazdopadne len suhlasim a viem, ze pozmenovat niekoho dielo je protizakonne a preto hladam riesenie ako to urobit podla pravidiel. Nemozem a ani nechcem vyrobit napodobeninu niecoho, co strati svoje caro, nebol by o to zaujem. Chcem zachovat originalnu myslienku a podla vsetkeho budem musiet priamo oslovovat povodnych autorov skrz ziskania licencie. Otazne je, ci pri dnesnej arogantnosti a povysenosti poniektorych ''velkych ryb v brangi'' nakoniec aj dostanem nejaku odpoved, skor predpokladam, ze 90% nebude vobec reagovat. Urcite to skusim aj touto cestou a neskor sa tu podelim o skusenost :)
Patron
22.01.13,13:56
Stevko zatial som nemal cas sa tomuto venovat skr vytazenosti v inej veci, ale urcite si k tomu coskoro sadnem a nastudujem poriadne zakon :)
Patron
22.01.13,14:02
Este ma napadlo, ze aj samotnu hru pexeso niekto vymyslel a zapatentoval pravidla hry, potrebujem povolenie este aj od vynalezcu pexesa lol?
Dáša_
22.01.13,14:08
Este ma napadlo, ze aj samotnu hru pexeso niekto vymyslel a zapatentoval pravidla hry, potrebujem povolenie este aj od vynalezcu pexesa lol?

skús tu http://registre.indprop.gov.sk/registre/detail/popup.do?register=oz&puv_id=1097
števko
22.01.13,14:24
zle som sa vyjadril,nehovorím,že má porušiť autorské práva,ale ak má možnosť nejakým spôosobom načrtnúť tématiku bez toho,aby porušil autorské práva a vytvoriť to vlastnoručne,tak by problém nemal byť....ale to musí prediskutovať so spoločnosťou,ktorá je majiteľom autorských práv na danú tématiku....inak sa ťažko vyjadrovať k tomu,čo môže a nemôže použiť.určite neradím,porušovať autorské práva,už to by bol veľmi zlý začiatok podnikania...
števko
22.01.13,14:27
treba pozrieť konkurenčné spoločnosti,ako to majú vyriešené,nechce sa mi veriť,že všetci to robia takýmto spôsobom,ak áno,tak klobúk dole....veď len samotné registrovanie ho bude stáť nemalé peniaze...má to už dotyčný prepočítané?nejaký podnikatelský záme
števko
22.01.13,14:27
podnikatelský zámer,alebo niečo,kde sú vykalkulované náklady a možné príjmy z tejto činnosti? či sa to oplatí vôbec celé riešiť pre teba...
valentino4791
01.02.13,21:51
ked si taky sikovny v grafike preco si nevymyslis vlastnu spolocensku hru??
teraz uz tlaciarne nie su tak drahe ako davnejsie ked ich bolo ako safranu.
misoft
02.02.13,08:11
Zle si pochopil.

zle som sa vyjadril,nehovorím,že má porušiť autorské práva,ale ak má možnosť nejakým spôosobom načrtnúť tématiku bez toho,aby porušil autorské práva a vytvoriť to vlastnoručne,tak by problém nemal byť....ale to musí prediskutovať so spoločnosťou,ktorá je majiteľom autorských práv na danú tématiku....
Pokiaľ aj nakreslíš vlastného ALFa - stále je to ALF (a ten je chránený :D nielen Organizáciou pre mimozemské civilizácie, ale aj autorským právom) - teda opäť si tam, kde predtým - autorské práva a ich uplatnenie.

Len tak na okraj - my všetci sme tu na hrane zákona - drbneme tu obražteky bez ohľadu na autorské práva - ale zdroj sa vždy dá vystopovať - teda sa zistí, že sú tzv. "voľné"(URL odkazy).
frenkacik
12.02.13,10:17
Mate pravdu, tak trochu vsetci. Ak by ten zakon nebol, tak by tie pexesa (a rozne ine veci) vyrabal hocikto. Jedina mozna cesta je kupit tie obrazky. Videl som web stranku s cennikom za kupu takychto veci ale teraz neviem kde. :-(
lemge
02.04.13,20:26
dobry vecer,zaujimalo by ma ako ste pokrocili...vymysleli,vybavili ste nieco?tiez sa pohravam s podobnou myslienkou,len nie teda vyroba pexesa,...