Danik11
20.01.13,12:27
Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa Vydržania pozemku v extraviláne obce. Jedná sa o TTP parcela KN "E". Parcela mala niekoľko nezistených podielníkov ( na LV uvedené len Meno a Priezvisko ), ani jeden z nich už nežije. Podarilo sa mi skoro od všetkých ich právnych nástupcov získať súhlas na Vydržanie pozemku okrem jedného, ktorý ani netušil, že nejaký taký podiel a pozemok existuje ( jedná sa o vnučku - podiel patril jej starej mame, neprebehlo dedičské konanie ani po starej mame ani po rodičoch ). Na lepšiu orientáciu má podiel 0,038 % z celkovej rozlohy parcely. Po získaní doterajších súhlasov s Vydržaním a kúpnej zmluvy od jediného známeho vlastníka je v súčastnosti mojich 99,96 % rozlohy pozemku. Spĺňam všetky podmienky vydržania a o pozemok sa dlhé roky starám a udržiavam ho tak ako je uvedené podľa zákona v KN - TTP. Ako mám postupovať keď sa s tým posledným právnym nástupcom podielnika nebudem vedieť dohodnúť? Chcel by som z uvedeného pozemku neskôr časť vyňať na stavebný pozemok, požiadať o stavebné povolenie ale to bez toho aby som bol jediným vlastníkom asi nepôjde. Bude treba urobiť aj GP keďže na uvedenú parcelu ešte žiadny robený nebol, na základe ktorého by som mohol následne požiadať o rozdelenie parcely, ale pochybujem, že mi na to dá svoj súhlas. Už naozaj neviem čo mám robiť. Ďakujem za každú radu.
Mária27
20.01.13,13:19
Na vydržanie musíš mať aj právny titul, na základe ktorého si bol v dobrej viere, že ti pozemok patrí. Ak taký titul máš (nejakú zmluvu o prevode a pod.), stal si sa po 10 rokoch vlastníkom.
Navrhni jej kúpu, alebo nech si to zapíše ona do vlastníctva - potom ako spoluvlastník môžeš dať návrh na súd. Ak tak neurobí, nie je vlastníčkou a ty budeš dokazovať, že zapísaný vlastník ti to previedol - aj tí ostatní by mohli byť dôkazom. Potvrdzuje to starosta.
doktor23
21.01.13,08:09
Zariaď, aby si bol zapísaný ako spoluvlastník. Následne ju vyzvi, aby Ti podpísala súhlas s vydržaním (ak máš právny titul), prípadne jej ho pripoj (hoci aj vyhlásenia svedkov a pod.). Ak súhlasiť nebude, tak už Ti zostáva len súd ....