cibuľa
20.01.13,12:43
zajtra idem podať na súd návrh rodičovskej dohody vo veci úpravy práv a povinností k mal.dieťaťu, čo všetko k tomu musím priložiť? koľko vyhotovení potrebujem? musia byť naše podpisy na dohode overené? ďakujem
arizona
20.01.13,12:23
Návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností (ďalej ako „návrh na súd“) sa podáva na miestne príslušnom súde, ktorým je okresný súd, v ktorého obvode má mal. dieťa svoje bydlisko. Písomný návrh na súd môžete podať osobne v podateľni okresného súdu, alebo ho poslať doporučene poštou na adresu sídla súdu.
Návrh na súd by mal obsahovať najmä:
Osobné údaje navrhovateľa - rodiča, ktorým je ten, kto návrh na súd podáva s uvedením jeho mena, priezviska, trvalého bydliska a štátnej príslušnosti. Rovnako je potrebné uviesť osobné údaje odporcu - rodiča, ktorým je ten, proti ktorému návrh smeruje.
Z návrhu musí byť zrejmé, že sa domáhate úpravy výkonu rodičovských práv a povinností k mal. dieťaťu, v akom rozsahu a z akých dôvodov. Najčastejšie ide o otázku zverenia mal. dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov, prípadne do striedavej starostlivosti oboch rodičov, o určenie výživného pre mal. dieťa, prípadne o úpravu styku rodiča s mal. dieťaťom. Z tohto dôvodu je potrebné v návrhu na súd uviesť: a) Váš návrh, ktorému z rodičov má byť mal. dieťa zverené do osobnej starostlivosti, príp. že navrhujete striedavú osobnú starostlivosť a v akom rozsahu; b) Váš návrh určenia výšky výživného, ktorú má rodič, ktorému nemá byť mal. dieťa zverené do osobnej starostlivosti, mesačne platiť v prospech mal. dieťaťa k rukám rodiča, ktorému mal. dieťa má byť zverené do osobnej starostlivosti. V prípade striedavej starostlivosti je možné tiež požadovať určenie výživného, príp. navrhnúť, aby sa výživné vôbec neurčilo. Pre účely riadneho určenia výšky výživného odporúčame v návrhu podrobne opísať Vaše príjmy a opodstatnené výdavky na vedenie domácnosti a na mal. dieťa. Na rozdiel od úpravy rodičovských práv a povinností v rozvodovom konaní v tomto konaní je možné v odôvodnených prípadoch domáhať sa určenia výživného aj spätne, najdlhšie po dobu troch rokov pred podaním návrhu na súde, z tohto dôvodu uveďte aj dátum, odkedy navrhujete výživné určiť; c) Váš návrh na úpravu styku rodiča s mal. dieťaťom. Styk s mal. dieťaťom sa upravuje s rodičom, ktorému mal. dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti. Rovnako je však možné styk upraviť aj v prípade striedavej starostlivosti. Súd styk rodiča s mal. dieťaťom neupraví jedine v prípade, ak obaja rodičia nežiadajú styk upraviť.
Všetky návrhy uvedené pod položkou 2 je potrebné zdôvodniť, príp. opatriť aj dôkazmi, pokiaľ sú k dispozícii.
Návrh na súd adresujte miestne príslušnému okresnému súdu v troch vyhotoveniach. Miestne príslušným súdom je ten okresný súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností, svoje bydlisko.
Návrh na súd musí byť podpísaný navrhovateľom a opatrený dátumom a miestom podpisu.
K návrhu na súd je potrebné priložiť najmä nasledovné prílohy:
Rodný list mal. dieťaťa.
Listinné a iné dôkazy preukazujúce príjem navrhovateľa - rodiča. Ide napríklad o nasledovné: a) potvrdenie zamestnávateľa o výške príjmu za posledných dvanásť mesiacov, pokiaľ ste v pracovnom pomere, b) daňové priznanie za posledný rok, pokiaľ ste živnostník alebo samostatne zárobkovo činná osoba, c) potvrdenie UPSVaR o poberaní prídavku na mal. dieťa, príp. o poberaní rodičovského príspevku za posledných dvanásť mesiacov.
Listinné a iné dôkazy preukazujúce opodstatnené výdavky na vedenie domácnosti. Ide napríklad o nasledovné: a) nájom, príp. služby spojené s užívaním bytu, b) elektrina, c)plyn, d) koncesionárske poplatky, e) káblová TV, f) pevná linka, príp. internet, g) smetné a daň z nehnuteľnosti, h) poistenie domácnosti, príp. nehnuteľnosti. Odhadom vyčíslite aj opodstatnené výdavky na stravu a domáce potreby, ktoré však nemusíte dokladovať.
Listinné a iné dôkazy preukazujúce opodstatnené výdavky na mal. dieťa. Ide napríklad o nasledovné: a) stravné a iné poplatky v škole, príp. v MŠ, b) hračky, c) životné poistky, príp. sporenia, d) lieky a zdravotné pomôcky, e) cestovné, príp. výdavky na pohonné hmoty, f) krúžky a záujmy, g) mobil. Odhadom vyčíslite aj opodstatnené výdavky na hygienické potreby, oblečenie a obuv, vreckové a pod., ktoré však nemusíte dokladovať.
iné dôkazy podľa okolností prípadu.
Konanie o úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k mal. dieťaťu je oslobodené od platenia súdnych poplatkov

Viac : http://www.hurtaj.sk/uprava-vykonu-rodicovskych-prav.html
cibuľa
20.01.13,12:34
sociálna kurátorka mi dala vzor, ten som vypísala, ale my dvaja ešte dočasne žijeme v spoločnej domácnosti, ale ja chcem s našimi tromi deťmi odísť, lebo sme u svokry, toto všetko tam mám napísať??? ak sme sa my dvaja dohodli a preto dávame na súd tú dohodu, môže nám to súd napriek tomu zamietnuť???
arizona
20.01.13,12:43
sociálna kurátorka mi dala vzor, ten som vypísala, ale my dvaja ešte dočasne žijeme v spoločnej domácnosti, ale ja chcem s našimi tromi deťmi odísť, lebo sme u svokry, toto všetko tam mám napísať??? ak sme sa my dvaja dohodli a preto dávame na súd tú dohodu, môže nám to súd napriek tomu zamietnuť???
Sud respektuje v prvom rade dohodu a navrh rodicov.