Jennys
20.01.13,12:55
Prosím o radu. Ja som SZČO už dlhšie ale mala som pozastavenú živnosť, ktorú som si obnovila začiatkom roka. Manžel je na dôchodku a chce si založiť SRO. Chcel by aby ma mohol uviesť v spoločnosti ako konateľa. Ja si však budem robiť svoju živnosť a on si bude pracovať vo svojej firme. Bude vadiť keď budem mať svoju firmu a zároveň budem konateľom inej firmy? On to chce kvôli tomu aby keď sa niečo vybavuje, mohla som mu vybaviť ja keby on nemohol napríklad. Ja pre jeho spoločnosť pracovať nebude. Budem mať vďaka tomu ako konateľ nejaké povinnosti, platby alebo účtovníctvo alebo ja neviem čo ešte, alebo budem len konateľ papierovo a nebudú mi z toho plynúť nijaké povinnosti? Ďakujem.
Evanka
20.01.13,12:20
Prosím o radu. Ja som SZČO už dlhšie ale mala som pozastavenú živnosť, ktorú som si obnovila začiatkom roka. Manžel je na dôchodku a chce si založiť SRO. Chcel by aby ma mohol uviesť v spoločnosti ako konateľa. Ja si však budem robiť svoju živnosť a on si bude pracovať vo svojej firme. Bude vadiť keď budem mať svoju firmu a zároveň budem konateľom inej firmy? On to chce kvôli tomu aby keď sa niečo vybavuje, mohla som mu vybaviť ja keby on nemohol napríklad. Ja pre jeho spoločnosť pracovať nebude. Budem mať vďaka tomu ako konateľ nejaké povinnosti, platby alebo účtovníctvo alebo ja neviem čo ešte, alebo budem len konateľ papierovo a nebudú mi z toho plynúť nijaké povinnosti? Ďakujem.
Ak máš živnosť, môžeš byť konateľom v inej spoločnosti. Konateľ vykonáva svoju funkciu buď na základe mandátnej zmluvy, alebo na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Na rozdiel od mandátnej zmluvy, pre platné uzavretie ktorej sa nevyžaduje písomná forma (okrem prípadu, keď obsahuje plnú moc na uskutočnenie právnych úkonov v mene mandanta), zmluva o výkone funkcie konateľa musí mať písomnú formu a musí ju navyše schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.
Ako konateľ máš právo na odmenu, v prípade poberania odmeny je potrebná registrácia aj do SP, ak však budeš vykonávať funkciu konateľa bez nároku na odmenu, táto povinnosť odpadá.
Jennys
20.01.13,18:05
Takže ak by som bola konateľ treba aj nejaké papiere okolo toho? Ja nemusím mať podiel na zisku, je to čisto len na vybavovačky ak by bolo treba.
Economic
20.01.13,19:16
Takže ak by som bola konateľ treba aj nejaké papiere okolo toho? Ja nemusím mať podiel na zisku, je to čisto len na vybavovačky ak by bolo treba.

Podiel na zisku nemá konateľ ale spoločník.
Ak budeš konateľ a nebude ti vyplácaná žiadna odmena, netreba sa ti hlásiť ani na ZP ani na SP, teda netreba vôbec žiadne papierovačky.
Mila123
20.01.13,19:17
dokonca i keby si sa stala nezamestnanou (v evidencii na UP) nemusíš konateľstvo rušiť.......