Klara321
20.01.13,14:03
V r.2012 sme dodali tovar zakaznikovi, islo o vyvoz do tretich krajin. V Januari nam zakaznik tovar fyzicky vratil, cize sme ho v Januari dobropisovali. Potrebujem si overit ci spravne uvazujem v suvislosti s vplyvom na dan z prijmu:

1. v Januari zauctujem dobropis na 428 z minusom, ide o vyznamnu sumu
2. dobropis zohladnim pri vypocte danovej povinnosti k dani z prijmov za r.2012

Je to takto spravne?

Vopred dakujem za odpoved.
Klara321
12.02.13,18:12
Skusam este raz, rada by som vedela ako sa take pripady bezne riesia v praxi. Medzicasom som dostala vyjadrenie z danoveho riaditelstva:

" V uvedenom prípade je potrebné vychádzať z toho, kedy bol tovar reklamovaný. Ak k reklamácii došlo ešte v roku 2012, účtovná jednotka bola povinná v súlade s § 19 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva vytvoriť rezervu na reklamácie.
Ak k reklamácii tovaru došlo až k januári 2013, jedná sa o účtovný prípad roku 2013 a účtovná jednotka nie je povinná upraviť základ dane za rok 2012."

Cize, kedze v nasom pripade bola reklamacia podana v r.2012 a tovar fyzicky vrateny v r.2013, mala by som v r.2012 tvorit na tuto sumu rezervu, ktora je ale v r.2012 nedanovy naklad (pouzitie uctu 428 by nebolo spravne). Takze mi z toho vychadza nasledovne... z danoveho pohladu je v podstate jedno kedy bola reklamacia podana, ak doslo k vrateniu v r.2013, ma tato skutocnost vplyv na danovu povinnost v r.2013.

Rada by som si precitala nazory aj inych poradakov :)
Tweety
12.02.13,18:14
Skusam este raz, rada by som vedela ako sa take pripady bezne riesia v praxi. Medzicasom som dostala vyjadrenie z danoveho riaditelstva:

" V uvedenom prípade je potrebné vychádzať z toho, kedy bol tovar reklamovaný. Ak k reklamácii došlo ešte v roku 2012, účtovná jednotka bola povinná v súlade s § 19 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva vytvoriť rezervu na reklamácie.
Ak k reklamácii tovaru došlo až k januári 2013, jedná sa o účtovný prípad roku 2013 a účtovná jednotka nie je povinná upraviť základ dane za rok 2012."

Cize, kedze v nasom pripade bola reklamacia podana v r.2012 a tovar fyzicky vrateny v r.2013, mala by som v r.2012 tvorit na tuto sumu rezervu, ktora je ale v r.2012 nedanovy naklad (pouzitie uctu 428 by nebolo spravne). Takze mi z toho vychadza nasledovne... z danoveho pohladu je v podstate jedno kedy bola reklamacia podana, ak doslo k vrateniu v r.2013, ma tato skutocnost vplyv na danovu povinnost v r.2013.

Rada by som si precitala nazory aj inych poradakov :)
Netreba tu žiaden iný názor to, čo je vo vyjadrení drsr je v súlade so zákonom o účtovníctve a jeho postupmi účtovania aj so Zákonom o DzP.
Klara321
13.02.13,09:03
Netreba tu žiaden iný názor to, čo je vo vyjadrení drsr je v súlade so zákonom o účtovníctve a jeho postupmi účtovania aj so Zákonom o DzP.

No neviem, ale podla mna to vyjadrenie drsr nie je az take jasne. V prvom rade, rezervy na zarucne opravy a reklamacie sa tvoria na naklady, ktore ocakavam z titulu reklamacie... napr. naklady na opravu tovaru a odstaranenie vad, ci uz vykonanych vo vlastnej rezii alebo dodatelsky. Ak mi niekto tovar vrati, pretoze si ho neobjednal tak nevidim dovod na tvorbu rezervy v r.2012, pretoze s vybavenim tejto reklamacie mi nevzniknu ziadne naklady. A stale som sa nedozvedela, co som potrebovala.....reklamacia bola podana v Decembri 2012, tovar vrateny v Januari 2013 a uctovanie teda bude nasledovne (napad pouzit ucet 428 nebol v tomto pripade spravny):
1. prijatie vrateneho tovaru 132/504
2. dobropis 604/311

Mam teda zohladnit znizenie vynosov v suvislosti s vratenym tovarom pri vypocte DP za r.2012 alebo 2013? Asi poslem dopyt na drsr este raz, alebo sa rovno obratim na danoveho poradcu, kedze ide o dost vysoku sumu, radsej to nebudem riskovat :)