marén
20.01.13,16:00
manžel bude mať v tomto roku 58 rokov plánuje ísť o dva roky do predčasného dôchodku, ale je v druhom pilieri neviem aký postup je pri výpočte dôchodku z 1.piliera a tiež kedy bude môcť čerpať prostriedky z 2. piliera, alebo má vystúpiť z 2. piliera do konca januára? Čo je lepšie ? Ja som si myslela, že by mal zotrvať v 2.pilieri, nakoľko od r. 2000 má pomerne dobré príjmy cca 1.000 eur priemer v hrubom. Pomôže mi niekto - ďakujem.
Tweety
20.01.13,15:01
Tiež radím ostať v pilieri. Hlavne ak mal dobré príjmy.
veronikasad
20.01.13,15:04
manžel bude mať v tomto roku 58 rokov plánuje ísť o dva roky do predčasného dôchodku, ale je v druhom pilieri neviem aký postup je pri výpočte dôchodku z 1.piliera a tiež kedy bude môcť čerpať prostriedky z 2. piliera, alebo má vystúpiť z 2. piliera do konca januára? Čo je lepšie ? Ja som si myslela, že by mal zotrvať v 2.pilieri, nakoľko od r. 2000 má pomerne dobré príjmy cca 1.000 eur priemer v hrubom. Pomôže mi niekto - ďakujem.
Kolko rokov je poistený v II. pilieri ?

Podmienkou poberania starobného dôchodku formou programového výberu je dovŕšenie dôchodkového veku a účasť na starobnom dôchodkovom sporení najmenej 10 rokov. Pri predčasnom starobnom dôchodku je to priznanie predčasného starobného dôchodku podľa zákona o sociálnom poistení.

viac info

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEEQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.poistenie.sk%2Fstarobne-dochodkove-sporenie-druhy-pilier&ei=hAf8UKGhFMfPsgaczIGgBA&usg=AFQjCNFYQNnXhPBodOYwuIR9cytC7BQ5ow&sig2=42TV1TLz-btWbMxGOa0-oA&bvm=bv.41248874,d.Yms&cad=rja
marén
20.01.13,15:07
Od roku 2005.
zuzana.š.
20.01.13,15:11
skúste si pozrieť na internete koľko tam má našetrených peňazí, a potom sa rozhodnite. Číslo účtu v správcovskej spoločnosti prišlo na kartičke spolu so zmluvou II. piliera.
marén
20.01.13,15:21
chápem to dobre keď si myslím, že v prípade odchodu do predčasného dôchodku bude dostávať krátený dôchodok z 1.piliera a v čase dovŕšenia veku 62 rokov, kedy splní aj podmienku 10 ročného obdobia v 2. pilieri môže čerpať prostriedky aj z tohto fondu. A tiež by ma zaujímalo keď už bude na predčasnom dôchodku teda nebude pracovať môže aj dobrovolne platiť nejakú čiastku do 2. piliera počas tých 2rokov až do dovŕšenia 62. ďakujem
veronikasad
20.01.13,15:33
chápem to dobre keď si myslím, že v prípade odchodu do predčasného dôchodku bude dostávať krátený dôchodok z 1.piliera a v čase dovŕšenia veku 62 rokov, kedy splní aj podmienku 10 ročného obdobia v 2. pilieri môže čerpať prostriedky aj z tohto fondu. A tiež by ma zaujímalo keď už bude na predčasnom dôchodku teda nebude pracovať môže aj dobrovolne platiť nejakú čiastku do 2. piliera počas tých 2rokov až do dovŕšenia 62. ďakujem
o dva roky - v roku 2015 - už bude mať splnenú podmienku 10 rokov poistenia v II. pilieri. O PSD nech požiada až po dovršení tohto obdobia.
JAJA11
23.01.13,09:42
my máme doma rovnakú dilemu :confused:
manžel je v druhom pilieri a má pomerne slušný príjem...
chcela by som sa spýtať na povinnosť byť poistený 10 rokov.... nebolo to zvýšené na 15 rokov?
práve preto rozmýšľame, ako to bude, ak by sa nebodaj stalo, že by musel odísť do predčasného dôchodku a nesplnil by tých 15 rokov ..... je možné, že bude poberať predčasný dôchodok z 1. piliera a v druhom si ešte bude platiť dobrovoľne príslušnú sumu :o
dostali sme listy z SP (už 2) o tom ako je pre nás v našom veku nevýhodné zotrvať v druhom pilieri, ale nechce sa mi odtiaľ vystupovať, keď vidím čo robia politici a obávam sa, že aj tak situácia donúti štát zvyšovať dôchodky pomalšie a aj predĺži odchod do dôchodku tak, že nakoniec si budem vyčítať, že som odtiaľ vystúpila...
printerscd
23.01.13,11:40
Mam 27 rokov mesacny hruby prijem 900 e.Ostat v 2 piliery ?
JAJA11
23.01.13,11:47
v tomto prípade by som určite nevystupovala z 2.piliera
Braňo
23.01.13,11:49
určite, a daj kombináciu 60% indexový a 40% rastový
marén
23.01.13,16:53
povinnosť byť poistený je 10 rokov a ja mám taký istý názor ,že treba zotrvať v 2 pilieri, aj keď u nás tiež hrozí predčasný dôchodok a ešte predtým možno aj podpora v nezamestnanosti, ale prostriedky v 2p. sú tam a predpokladám sú isté, čo o 1.p. sa s určitosťou povedať nedá. Keď logicky rozmyšlam tak počas tých 10-tich rokov, keď bol vyšší príjem /HM cca 1500/ tak 9% išlo aj na 1.p a 9% na 2.p. tzn.,že ani v 1.pilieri by sme nemali byť škodní /veď čo taký čo majú Min.mzdu/
marén
23.01.13,16:56
v tomto prípade určite by som zotrvala v 2.p.