Kejt
01.03.06,10:32
Dobrý deň chcela by som sa opýtať v akej výške sa platí pokuta zamestnávateľ za to ,že nezamestnáva ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou.Táto pokuta musí byť vysporiadaná do konca marca.Ďakujem.
m_miriam3
01.03.06,11:07
Zamestnávateľ, ktorý nezamestnával v roku 2005 povinný podiel občanov so ZP je povinný najneskôr do 31.3.2006 odviesť na účet ÚPSVaR za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so ZP odvod vo výške trojnásobku nesačnej minimálnej mdzy (3*6.900,-Sk=20.700,-Sk).
Dada
01.03.06,11:09
Na stránke www.upsvar.sk je tlačivko k tomu, ktoré treba vypísať, práve teraz som si ho stiahla a zadala som otázku na Porade, kam to zaúčtovať.
To tlačivko sa volá: Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím za rok 2005
Kejt
01.03.06,20:16
naša firma má 25 zamestnancov a 2 zamestnancov na dohodu
ako sa v tomto prípade vyráta výška pokuty ďakujem.
Zita4
01.03.06,20:29
naša firma má 25 zamestnancov a 2 zamestnancov na dohodu
ako sa v tomto prípade vyráta výška pokuty ďakujem.
Priložím ti formulár stiahnutý zo stránky UPSVaR, tam sa všetko dozvieš. Zamestnancov na dohodu nepočítaj, len evidenčný počet zamestnancov za rok 2005.
KEJKA
01.03.06,21:09
Dodám, že sa nejedná o POKUTU, ale o ODVOD a je to daňový výdavok.
Ak si nájdeš chránenú dieľňu a dáš jej zákazku, počíta sa to akoby si ZŤP priamo zamestnávala. Dá sa potom na DU vybaviť, aby ti to uznali. Do výšky odvodu je potom všetko,čo od nich kúpiš, daňový náklad/výdavok.
magdush
01.03.06,21:40
V tom priloženon výkaze som sa dočítala, že sa to týka zamestnávateľov,ktorí majú najmenej 20 zamestnancov.
Čiže ak má niekto 19 zamestnancov, tak sa ho tento povinný odvod netýka?
KEJKA
01.03.06,22:01
V tom priloženon výkaze som sa dočítala, že sa to týka zamestnávateľov,ktorí majú najmenej 20 zamestnancov.
Čiže ak má niekto 19 zamestnancov, tak sa ho tento povinný odvod netýka?
skus si vypočítať z 19 zam. príslušné čísla, zaokrúhlene Ti vyjde nula pre výpočet odvodu.
Takže áno, pre menej ako 20 sa to netýka.
vladan
02.03.06,09:22
Dodám, že sa nejedná o POKUTU, ale o ODVOD a je to daňový výdavok.
Ak si nájdeš chránenú dieľňu a dáš jej zákazku, počíta sa to akoby si ZŤP priamo zamestnávala.

Dá sa potom na DU vybaviť, aby ti to uznali.

Do výšky odvodu je potom všetko,čo od nich kúpiš, daňový náklad/výdavok.

Lida, prosím ťa, môžeš bližšie okomentovať vetu vyznačenú tučným písmom? dík
KEJKA
06.03.06,14:56
zákon 5/2004 o službách zamestnanosti, §64
zamestnávateľ môže splniť povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím aj zadaním vhodnej zákazky, ktorú preukázateľne bude realizovať občan so zdravotným postihnutm..... (objednávka služieb od vybraného dodávateľa - s chránenou dielňou?)....
Ako daňový výdavok možno uplatniť prijaté plnenia zo zákazky až a max. do výšky odvodu za neplnenie povinného podielu ......(to úlatí v prípade, že firma nakúpi veci alebo objedná služby, ktoré nesplňuju podmienku da
ňového výdavku v zmysle §2 pis. i) ZDP.

Citovala som zo stanoviska DU pre vybrané subjekty (február 2006)
Myslím že po konzultácii so správcom dane, je možné uvedené aplikovať aj pre iné firmy.
vladan
06.03.06,17:43
Dodám, že sa nejedná o POKUTU, ale o ODVOD a je to daňový výdavok.
Ak si nájdeš chránenú dieľňu a dáš jej zákazku, počíta sa to akoby si ZŤP priamo zamestnávala. Dá sa potom na DU vybaviť, aby ti to uznali. Do výšky odvodu je potom všetko,čo od nich kúpiš, daňový náklad/výdavok.


zákon 5/2004 o službách zamestnanosti, §64
zamestnávateľ môže splniť povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím aj zadaním vhodnej zákazky, ktorú preukázateľne bude realizovať občan so zdravotným postihnutm ... (objednávka služieb od vybraného dodávateľa - s chránenou dielňou) ...
Ako daňový výdavok možno uplatniť prijaté plnenia zo zákazky až a max. do výšky odvodu za neplnenie povinného podielu ... (to platí v prípade, že firma nakúpi veci alebo objedná služby, ktoré nespĺňaju podmienku daňového výdavku v zmysle §2 pis. i) ZDP).
Citovala som zo stanoviska DU pre vybrané subjekty (február 2006)
Myslím že po konzultácii so správcom dane, je možné uvedené aplikovať aj pre iné firmy.

Lida, vďaka za stanovisko, ale aj tak mi to nie je celkom jasné.

1. odvod za nezamestnávanie ZŤP je daňovým výdavkom
2. Zákon o službách zamestnanosti považuje zadanie zákazky chránenej dielni za splnenie povinnosti zamestnávať občana so zdravotným poistíhnutím.

Neviem prečo by mal DÚ posudzovať či zadanie zákazky je alebo nie je daňovým výdavkom. Veď ak splním povinnosť zamestnávania občana so zdravotným postihnutím zadaním vhodnej zákazky, ktorú bude preukázateľne realizovať občan so zdravotným postihnutím, hodnota zákazky je mojím daňovým výdavkom. Či som absolútne mimo?
KEJKA
06.03.06,19:36
Lida, vďaka za stanovisko, ale aj tak mi to nie je celkom jasné.

1. odvod za nezamestnávanie ZŤP je daňovým výdavkom
2. Zákon o službách zamestnanosti považuje zadanie zákazky chránenej dielni za splnenie povinnosti zamestnávať občana so zdravotným poistíhnutím.

Neviem prečo by mal DÚ posudzovať či zadanie zákazky je alebo nie je daňovým výdavkom. Veď ak splním povinnosť zamestnávania občana so zdravotným postihnutím zadaním vhodnej zákazky, ktorú bude preukázateľne realizovať občan so zdravotným postihnutím, hodnota zákazky je mojím daňovým výdavkom. Či som absolútne mimo?
absolútne nie ale trošku áno.
Totiž tá dielňa sa môže zaoberať kdečím. Napr. maséri, kaderníci, šičky, vyrobca umeleckých predmetov.
Ich produkty by normálne neboli daňovým výdavkom, čoi áno?
Takže stanovisko DU je také, že nakupovať tieto produlkty a dávať si ich do daňových výdavkov je možné.. ale len do výšky povinného odvodu.
Samozrejme pokiaľ sú tie produkty normálne daňovo uznané, tak ten limit neplatí.
Neviem či stačí takto na vysvetlenie?
Predstav si že by to bola nejaká reštika, alebo by predávali alkohol?
ak byto neobmedzili, tak by si si do daňových výdavkov dávala bez obmedzenia? ved by to nemalo logiku.
Dada
08.03.06,08:29
Ak odvádzam v roku 2006 ten odvod za nesplnenie povinného podielu zamestnávania ZŤPčkárov za rok 2005, je to nákladom roku 2005, alebo to naúčtujem do roku 2006?
Dada
08.03.06,08:48
Ak odvádzam v roku 2006 ten odvod za nesplnenie povinného podielu zamestnávania ZŤPčkárov za rok 2005, je to nákladom roku 2005, alebo to naúčtujem do roku 2006?

Rok 2005? Neviete?
mimuška
08.03.06,10:16
rok 2005 naúčtuješ v roku 2005 a zaplatíš do 31.3.2006
daňovo uznaný náklad roku 2005
Mirkaska
08.03.06,10:46
rok 2005 naúčtuješ v roku 2005 a zaplatíš do 31.3.2006
daňovo uznaný náklad roku 2005

A ak firma nezaplatí? Ja to daňový náklad r. 2005 alebo nie?
STRELEC
09.03.06,02:28
zákon 5/2004 o službách zamestnanosti, §64
zamestnávateľ môže splniť povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím aj zadaním vhodnej zákazky, ktorú preukázateľne bude realizovať občan so zdravotným postihnutm..... (objednávka služieb od vybraného dodávateľa - s chránenou dielňou?)....
Ako daňový výdavok možno uplatniť prijaté plnenia zo zákazky až a max. do výšky odvodu za neplnenie povinného podielu ......(to úlatí v prípade, že firma nakúpi veci alebo objedná služby, ktoré nesplňuju podmienku da
ňového výdavku v zmysle §2 pis. i) ZDP.

Citovala som zo stanoviska DU pre vybrané subjekty (február 2006)
Myslím že po konzultácii so správcom dane, je možné uvedené aplikovať aj pre iné firmy.
Nedalo by sa hodiť na Poradu ono stanovisko DU? Pre firmy, ktorých sa týka dodatočný odvod by bola iste zaujímavá možnosť napr. zakúpené pernamentky do sauny pre svojich zamestnancov mať aj v nákladoch firmy ako OZD.
Vďaka!
STRELEC
09.03.06,04:34
Nedalo by sa hodiť na Poradu ono stanovisko DU? Pre firmy, ktorých sa týka dodatočný odvod by bola iste zaujímavá možnosť napr. zakúpené pernamentky do sauny pre svojich zamestnancov mať aj v nákladoch firmy ako OZD.
Vďaka!Posúvam príspevok.
vema
17.03.06,05:45
Prosím Vás,keď máme napríklad 33 zamestnancov, po výpočte je to 1,056 povinnosť zamestnávať ZPS - musíme zamestnať 1 alebo už 2, ako sa to zaokruhluje?
Dada
17.03.06,05:49
Prosím Vás,keď máme napríklad 33 zamestnancov, po výpočte je to 1,056 povinnosť zamestnávať ZPS - musíme zamestnať 1 alebo už 2, ako sa to zaokruhluje?

Jedného ;)
tonkat
17.03.06,06:09
Kde sa dajú zistiť chránené dielne - ich názov a sídlo, veď možno aj od nich nakupujeme, ale o tom nevieme.
bezradná
17.03.06,06:21
Pridávam aktuálny zoznam chránených dielní, stiahla som si to zo stránky UPSVaR a už som ho pre tento rok aj využila. Dali sme si v jednej chránenej dielni ušiť pracovné odevy pre zamestnancov